Jump to content
Sign in to follow this  
balanel

Benzina EFIX

Recommended Posts

Masoara debitul sau cum?!?

Share this post


Link to post

Indirect, masurand timpii de injectie. Cea mai sigura metoda de verificare a infundarii injectoarelor. ECM cauta un raport constant aer/benzina si daca n-are benzina suficienta din cauza mizeriilor, creste timpul ca sa compenseze lipsa.

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

El vrea sa curate injectoarele dupa doar 30 din 60L, dupa ce a mers 1 an doar pe gaz. In plus, 4000 rpm e turatia sa de ralanti la stop. Lui ii trebuie kerosen, uita ca are alta evacuare, Borla, cap-coada, fara catalizatori.

Share this post


Link to post

Comparatia e facuta cu ce am explicat mai sus.Merg frecvent pe benzina pentru a preveni infundarea injectoarelor.Dupa cateva saptamani de mers numai pe gpl merg cu benzina aditivata si efectul este simtit in mai putin de 100km.La benzina de la pmul laudat efectul a fost zero dupa 400 km.

In cazul tau unde ai o masina relativ noua nu poate exista nici un efect asupra injectoarelor .

Nu e cazul nici sa spui ca e indicata pentru tipul tau de masina sau de motor atita timp cat nu respecti indicatiile constructorului cand vine vorba de bujii.Daca cauti alternative sa aduci la normal mersul motorului sau la performantele maxime incepe prin a respecta indicatiile constructorului.

Are rost sa-ti spun ca benzina asta e mai puturoasa decit gpl-ul cu cifra octanica de 89-91 si o cifra calorica mult mai mica?

Share this post


Link to post

Multumescu-ti, Baroane, ca m-ai luminat si pe mine, c-am inteles si eu, in sfarsit, cum niste bujii neindicate de producator impreuna cu o benzina proasta dau ca la aritmetica, cu plus. Asa ca, pentru toti care observati ceva imbunatatiri de comportare a motorului cu aceasta benzina, cat de mici, minuscule, nu mai folositi benzina asta si schimbati-va urgent bujiile, ca sunt din alea, care nu respecta indicatiile producatorului.

Share this post


Link to post

Nu poti inca convinge ca e o benzina buna mai ales pentru toata lumea.

Mai exista si diferentele locale in functie de statiile peco.

Asa cum tie nu iti merge petrom sau luk asa nu le merge altora efix.

Deci nu mai trage concluzii pripite si nu incerca sa schimbi convingerile sau constatarile altora.

Share this post


Link to post

Am pus si eu efix la tico , dar nu am observat nici o schimbare

Share this post


Link to post
Este mult mai mare efectul dupa 10l cu orice fel de benzina cu un bidonas de zmacolina de orice fel pentru curatarea injectoarelor.

 

Off topic. Speram sa curat injectoarele la un Clio cu aceasta benzina, acum nu mai sper. Acea zmacolina nu este cumva pe baza de alcool izopropilic? Daca da, pot baga direct asa ceva in rezervor, pt acelasi efect?

Share this post


Link to post

90% din zmacoline sunt pe baza de kerosen.

Share this post


Link to post

Pai unde in alta parte sa bagi aditivul ? in rezervor. Scrie si pe sticluta, se pune parca o sticluta intreaga la un plin.

 

Ontopic: am pus si eu Efix d-asta. Performantele multumitoare, dar s-a dus cam repede :)

Share this post


Link to post

Azi dimineata am tras o fugareala pana la tara (75x2 de km)(inapoi nu mai eram singur :D ), se simte efectul dar, intr-adevar, la turatii inalte nu e cine stie ce, de pe la 4500 de ture nu mai e ce crezi ca ar fi. Oricum, in rest e multumitor. Am sa fac odata o proba si cu benzina de cifra octanica mare, sa vad diferentele, dar asta tot la un drum afara, cand fac depasiri cu a 2-a la 60 la ora.

Share this post


Link to post

In sfirsit, am reusit sa golesc rezervorul si am facut si eu un plin (34 litri) cu Efix, la Matizache. Apoi m-am plimbat nitel prin oras, noaptea, s-o vad ce stie.

Nu ma da pe spate ca performante! Mi se pare ceva mai putin nervoasa, in schimb parca merge ceva mai lin cind e subturata. De asemenea, parca "cere" s-o urc mai sus in ture, ocazie cu care parca s-a "lungit" nitel viteza a III-a.

 

Motorul pare ca se simte destul de bine cu ea. Sa vedem si la consum cum ies.

Share this post


Link to post
...in schimb parca merge ceva mai lin cind e subturata...

 

EXACT! Asta este benzina bucuresteanului, cu siguranta!

Share this post


Link to post

Eu trebuie sa va spun ca mie benzina asta nu-mi place.

Testat pe Kalosu' sotiei , poate trage mai bine la turatii joase, nu stiu n-am observat , dar in regimul de turatii medii si inalte trage rau (testat la drum lung).

De altfel a remarcat si sotia, ea conducand (si asta fara s-o intreb), ca masina nu mai trage ca inainte.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Încă n-am încercat-o, dar se desprinde deja o concluzie: pare a fi o benzină "de oraş", dacă se poate spune aşa. Ar fi cam ciudat să alimentăm cu Efix pentru oraş şi cu altceva pentru extraurban...

Eu mă apropii cu rezervorul de jumate, o să trag de el cât mai jos şi o să merg şi eu la Rompetrol (până în prezent am băgat exclusiv OMV 95). Până azi mă gândeam să merg să fac direct plinul cu Efix, dar iată că apar şi altfel de păreri... Probabil că o să bag doar o juma' de rezervor prima dată şi dacă o să-mi placă o să revin.

O să revin şi aici cu impresii, dar cred că peste vreo 2-3 săptămâni.

Puţin :o fftopic:: Ştie careva pe unde sunt plasate staţiile Rompetrol în Bucureşti? Se pare că nu sunt prea multe. Eu ştiu pe Văcăreşti şi pe Colentina, aproape de Metro Voluntari, şi nu mi-e la îndemână niciuna dintre ele.

Share this post


Link to post
Puţin :o fftopic:: Ştie careva pe unde sunt plasate staţiile Rompetrol în Bucureşti?

 

Vezi aici .

Share this post


Link to post

Am si eu vreo 600km exclusiv urban cu eFix. E drept ca n-am dat nici un reset si pe de alta parte stiti ca merg subturat in general, asa ca pot sa va comunic si observatiile mele:

- la turatii joase eu nu am simtit nimic in afara poate de ceva... placebo; asta s-ar putea sa fie si din cauza ca reprizele mele sunt lente de obicei (nu ca sunt __ganist, dar n-am unde sa o calc)

- de la 3000rpm in sus nu imi mai place: nu trage si e mai zgomotoasa

Astept urmatoarea alimentare si ma intorc la MOL95 (desi m-au ofticat ca au vandut 2 statii de pe traseele mele).

Share this post


Link to post

Mai nu mai puneti benzina mai scumpa ca nu are rost. Consum aiurea de bani. Aia de 95 fara plumb e ultra suficienta. Pt Cielo EURO III cu motor sohc cel putin, nu am avut nicio problema si am folosit Agip. Dupa ce am testat tot felul de soiuri de benzina rezultatul a fost: nu se justifica. Poate pt. motorina da (Toyota avensis noua care apartine unui prieten face figuri la motorina proasta), dar pt. benzina nu.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Şi cu calamina de pe supape (mai ales în regim de mers subturat) cum rămâne? Şi cine a zis că Efix e o benzină scumpă?

Share this post


Link to post

Pe mine unul m-a ferit Dumnezeu pana acum de problemele alea cu tremuraturi si calamina pe supape. E drept ca nu stiu cata curatenie e prin maruntaiele motorului, dar nu am avut probleme. Si cum spuneam pe undeva merg apropae exclusiv cu MOL95.

eFix-ul nu e scump, tocmai asta era tentatia: o benzina la acelasi pret dar cu ceva "calitati"

Eu zic ca, chiar daca au bagat niste chimicale de alt fel prin ea, pana la urma e doar chestie de marketing.

Share this post


Link to post

Trecand zilnic pe langa diverse benzinarii din oras pot sa-mi formez o remarca de moment: plin de clienti la Rompetrol (mai nou), la fel la MOL (constant de cand au aparut), vant de faliment la celelalte. Nu cred ca oamenii (in general barbatii) se conduc dupa reclame. Rolul de informare al reclamei s-a cam terminat, dar e departe de faza de-a crea dependenta.

Share this post


Link to post

Asta nu inseamna nimic. Si Loganul in variantele cele mai scumpe se vindea ca painea calda.

Eu o sa continui sa bag Efix in oras. La turatii mici si medii, Efix place motorului de Kalos.

Share this post


Link to post

Nu asta era problema, satori, unii vor sa convinga lumea ca ea se conduce doar dupa marketing si efecte placebo.

Share this post


Link to post

Unii mai au pic si vor sa convinga lumea ca efix e buna si de baut.

Share this post


Link to post

Normal, pentru cei care merg pe gaz !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...