Jump to content
Sign in to follow this  
balanel

Benzina EFIX

Recommended Posts

Duminica am pus pentru ultima data EPIX! E o putoare de benzina, diferenta fata de petrom sau lukoil e mareee.

Poate la inceput a fost mai bine, dar acum sa-si puna dinu paturica in cada si sa faca baie in ea.

Share this post


Link to post

Benzina liberala se pare ca este buna numai pentru cei care tureaza motoarele in parcare :) )

Share this post


Link to post

Asa am simtit si eu cand am trecut iar la Mol. Parca aveam alta masina, fugea de rupea pamantul, am facut 230 de km in 2 ore si jumatate si m-am tinut dupa un Ford Galaxy prin comunele din judetul Iasi fara probleme, de unde inainte slabe sanse sa ma pot tine dupa vreun nebun. Acum no problems at all. Parca era avion masina.

A fost buna benzina, n-am ce zice, dar in bunul stil romanesc au facut-o praf.

La Rompetrol voi mai trece doar cu Dacia, pentru plinul la GPL. :D

Share this post


Link to post

Mah, voi sunteti ca in bancul cu evreul care se plangea ca e prea inghesuiala in casa la el si rabinul i-a zis sa o aduca si pe soacra-sa si pe bunica-sa. Dupa o saptamana, dupa ce le-a trimis acasa i se parea casa lui palat.

 

De ce nu obturati cumva filtrul de aer? Dupa vreo saptamana de mers asa eliberati-l! Sa vedeti ce racheta o sa vi se para masina atunci. :) )

Share this post


Link to post

Si mie la inceput mi'a placut eFix'ul ... nu 'mi facea nici'o problema in orash , dar dupa cateva iesiri in afara mi'am dat seama ca masina nu are vlaga ( in a 5'a e moarta ). Cred ca o sa trec pe OMV 95

 

In limba romana se scrie ''s-au'' nu ''s'au'', ''mi-am'' nu ''mi'am'' si ''oras'' nu ''orash'' Recomand aprofundarea articolelor 2.6 si 6.3!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Aşa să faci.

Eu am făcut deja asta şi am rezolvat şi "vlaga" şi consumul.

Share this post


Link to post

Daca citeai mai demult... constatai ca multa lume s-a plans de faptul ca efixul nu place motorului la turatii ceva mai ridicate, si in general la mersul pe afara! :)

Share this post


Link to post

ok am o problema .. care naiba e omv95 "buna " ? ca sunt 2 omv 95 la pompa :redface:

Edited by Razv

Share this post


Link to post

carrera,probabil,e chiar ok.

Share this post


Link to post

Dap ... carrera 95 fara plumb :) . Maine ii fac plinul .. sper sa se mai trezeasca si masina

Share this post


Link to post

Efix in Sibiu in ultima vreme, DEZASTRU!

A scazut drastic calitatea si vorbesc despre unica statie Rompetrol de unde bag benzina de aproximativ 1 an si jumatate care este statie relativ noua (2-3 ani).

In oras nu se simte atat de tare lipsa de vlaga, insa in afara...

Parca nu are deloc vlaga masina si motorul nu mai merge asa de rotund cum mergea

anterior (o fi tico in 3 pistoane dar daca este reglat bine, merge rotund :D ).

Am amestecat 2-3 litrii de Efix, cam atat mai erau in rezervor, cu un plin de Omv95 insa cu plumb(asta aveau in pompa, desi de obicei bag fara plumb) si

parca a prins aripi motorul. Merge foarte bine, trage cum tragea la inceput.

Am scris un e-mail celor de la Rompetrol in care mi-am exprimat nemultumirea.

Astept un raspuns.

 

Concluzia, Efix la ora actuala este ca pixu'

 

Mentionez ca am Ticolos pe carburatie, fara euro si alte "smecherii", unde am avut grija sa curat si chiar sa schimb filtrul de aer destul de des.

Share this post


Link to post

Ef(p)ixul e cam la fel peste tot... la inceput a fost bunicica, apoi confirma ca nici o minune nu tine mai mult de 3 zile! :(

Share this post


Link to post

la motorina mi se pare inca ok, trage binisor si consumul e relativ ok

Share this post


Link to post

E clar ca, daca sunt plangeri din toate colturile tarii, Efix-ul nu mai e ce a fost, si ca a fost modificata pentru a se alinia cu clasica calitate Rompetrol (inainte de Efix, nu alimentam de la astia nici sa ma impusti, si nici de-acu inainte nu voi pune benzina).

De gepeleu insa sunt multumit, 1.53 lei/litru, consum 10.5% urban, e ok.

Share this post


Link to post

Eu cu efix-ul de la GL nu am avut nici un fel de probleme...ba chiar am reusit sa scot 6,6 in oras :) , chiar acum ma duc sa alimentez cu niste efix.

Share this post


Link to post

Am achitat ultima factura la rompetrol- 260 ron (asta inafara de petrom, de la care am mai bagat de vreo 50-60 ron). NU mai bag efix prea curand, voi lasa cardul sa se mai odihneasca. Doamna m-a imbiat si cu un card dinala mai jmecher- i-am spus ca mi-s de-ajuns 3. Ce am observat la efix: in afara e nasoala, calc pedala de o rup- creste f greu in ture. Cu omv sau petrom- alta viata- ma baga in scaun (stiti ca nu am decat rar obiceiul de a merge calm- imi place sa ma dau la masina). Problema cu efix e un cliseu: orice minune tine putin. Daca la inceput era buna si o laudam, acum pun doar cand raman fara bani. Consum mic- din gard, sub 8 nu scade nici moarta. Media e e 8,4, condus in conditii variate, insa mai mult distante scurte si dese. Sa vedem ce minuni ne mai rezerva rompetrol- sper sa nu-si dea cu tesla-n ... si sa se apuce de prostii pe bani multi.

Share this post


Link to post

Am prins o ocazie de a pune benzina moka in Clio, asa ca nu prea am avut ce sa zic, si am pus de la Rompetrol.

E O MIZERIE, pe langa faptul ca a ajuns peste 3.4 lei (nu mai alimentasem cu benzina de o luna si jumatate), dar masina nu are vlaga, chiar daca sunt singur la volan, o duc si in 4000 de ture si tot nu trage, la 5000 de ture oricum era prea mult, e doar cu putin mai agila decat dacia pe gepeleu.

Nu mai pun in viata mea de la Rompetrol, cum i-am evitat ani de zile inainte de Efix.

Termin benzina si ma intorc la dacie, sa mai dau si aproape 30 de lei ca sa merg 100 de km in oras, si sa mai si mearga prost, mi se pare bataie de joc. Nici la dacie nu trage cine stie ce, dar macar am costurile la jumatate, nu ma simt furat.

Share this post


Link to post

Dupa cum v-am zis am alimentat cu efix... si surpriza! :( de data asta a fost de kko...o sa trec din nou pe mol.

Share this post


Link to post

Incercati cu incredere Petromul de pe Saturn, strada ...

Le-am luat la rand Lukoil ultima data , rompetrolul s-a dus rau de circa 2 luni, molul o singura data si a fost panarama ,omv-ul se duce ca dracu singura care nu m-a tradat pana acum e petromul de 95.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Taci, sa nu te auza astia de la petrom si sa faca ce au facut rompetrolii cu efixu'!!!

Si eu tot petrom 95 pun- mere ok. Sper sa ramana la fel.

Share this post


Link to post

Urmatorul plin il fac de la petrom ca m-am saturat de sfixuri.

Share this post


Link to post

Si tu, Brutus?! O sa deie rompetrolu' faliment daca ne strangem vreo cativa care NU mai alimenteaza de la ei. Nu vrei un card la rompetrol? Ieftin si bun.

Share this post


Link to post

+1 ... de cand ma tin sa renunt la efix... dar gata... Urmatorul plin OMV 95 .

Share this post


Link to post

Eu o sa alimentez in continuare de la Rompetrol, da Gepeleu. :D

De bine de rau o s-o mai tarai vreo luna si n-o sa am nevoie sa cumpar benzina. Poate montez blat vreo instalatie de gaz pe clio.

Share this post


Link to post

Adio Efix! Azi am trecut si eu pe "vechea" Fp`95 de la Petrom. Pare sa ii placa mai mult si sa sune motorul mai bine la turatii mai inalte!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...