Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Stai linistit cu benzina de 98, eu nu ii bag decat de 95 omv/rompetrol/petrom (doar anumite statii) si merge foarte bine...

 

 

Cat despre facelift, ar fi ciudat, Daewoo Kalos avea farurile cum zicea ala si au venit americanii si le-au schimbat...sa le faca la loc ca inainte?nu cred

Edited by arp

Share this post


Link to post

de ce nu? daewoo kalos arata mai bine.

Share this post


Link to post

Arata super bine farurile de la daewoo kalos, dar daca au ales sa le schimbe, cred ca au facut-o dupa o analiza serioasa, sa le schimbe la loc ar fi cam ciudat...daca o sa fie face-lift o sa fie ceva mai serios si nu cred ca anul asta, e cam devreme pentru face lift dupa nici 2 ani de la primul...

Share this post


Link to post

daca i-ar pune faruri de daewoo kalos i-ar da un aer sport ceea ce nu prea s-ar potrivi cu restul masinii. zik eu...

Share this post


Link to post

=)) foarte interesant. trebuie neaparat sa vorbim cu ei sa schimbe restul masinii la daewoo kalos (rest ce este identic cu cel de la chevrolet kalos) pentru ca nu se potriveste cu farurile. :thumbl:

Share this post


Link to post

Faruri de Daewoo o sa aiba modelul cu 3 usi, care este gandit ca o masinuta sportiva ieftina...

Share this post


Link to post

la cel sport ( in 2 usi ) mai merge :thumbl: da nu la sedan! in nici un caz. :) >-

Share this post


Link to post
Scutul metalic e un dreptunghi de tabla cu niste gauri (la ce-or folosi  :-? ) si se monteaza sub motor.

Costa vreo 3 mil cu tot cu manopera si cu suruburi, piulitze...

Mi-am pus scut la Kalos , dar nu sunt de acord cu prindere din spate a scutului. Consider ca elimina un grad de libertate al placii care e fixata de sasiu cu bucse elastice din cauciuc.

Share this post


Link to post

Daca tot e sectiunea cu pareri despre Kalos, sa spun si eu cate ceva...

 

Acum cateva zile am fost privat de masina mea de servici cu care merg zilnic (ma lovise alt auto si a fost la reparat) si am condus Kalosul neveste-mii (5 usi, SX 1.4 16V). Fiindca nu mai pusesem mana cam de mult pe el, am constatat urmatoarele :

- demaraj chiar bun si "rotund", ajunge repede si fara mult zgomot la 60 km/h.

- din a treia daca incepi sa o turezi, ajungi frumos la viteza cu ea,

- spatiu suficient, desi e varianta de 5 usi (mai putin portbagaj),

- totusi, in ciuda faptului ca la inceput imi placeau suspensiile, acum le gasesc un pic rigide cand sunt denivelari mai mari si face ca diverse treburi sa trosneasca prin masina. Si zgomotoase, asta se stia...

- cred ca am sa stau un pic intr-o zi si voi putea sa scot cam toate zgomotele din bord pomenite mai sus, majoritatea vin de la obiecte din plastic plasate de femeia mea prin torpedou sau alte locuri direct pe plasticul masinii... :-?

 

Un mare minus pt. stabilitate. La cat de frumos trage motorul, mi-se pare extrem de instabila. Are 10 000 de km si nu are pb. cu articulatiile, ca sa fie din cauza lor.

Alt minus este vizibilitatea care o ai ca sofer, mai ales cand ma uitam in spate in oglinzi, poate la cea cu 4 usi e altfel, nu stiu.

 

In toata constatarea mea eu am fost f. afectat de faptul ca eram obisnuit cu alta masina (Nubira II), dupa cum ziceam la inceput si am fost probabil subiectiv. Sunt convins ca daca as fi mers vreo saptamana cu Kalos, m-as fi obisnuit si nu as mai vedea partile negative.

In concluzie, isi merita banii din plin pana acum.

Share this post


Link to post

Ca veni vorba de vizibilitate, pe mine cel mai mult ma supara cea de "dupa colt", adica atunci cand te uiti sa iei viraj, mai ales stanga, si vrei sa fi sigura ca nu dai peste ceva/cineva. M-am obisnuit deja sa fac "uite-i aici, ba uite-l aici" in jurul stalpului stanga fata. Are o "umbra" mult prea mare.

Share this post


Link to post

da, este cea mai naspa faza.

aia din spate susoteau: asta a ramas cu counter strikeul in cap...

:dizzy: =))

Share this post


Link to post
si vrei sa fi sigura ca nu dai peste ceva/cineva.

 

Abram Burel : "sigura" ? :o Ai facut o greseala de scriere sau esti o fata ?!Fiindca ai ceva ca lumea (zic eu) notiuni despre masini si eu traiam cu impresia ca esti baiat... :redface:

Share this post


Link to post

:o fftopic: @Gica

Parca mai poti fi sigur in ziua de azi...

Si eu credeam la fel, dar se mai intampla sa-ti scape degetelu... pe clape, evident

(acu', fie vorba intre noi, mi-as fi zis Abram Burica).

Share this post


Link to post

Si mi-am luat in sfarsit Kalos-ul. Pana acum, numai de bine.

Marea surpriza, placuta, a fost faptul ca are blocuri optice ce includ semnalizatoarele si are alt tip de jenti de aliaj. In special de aceste blocuri optice sunt foarte incantat caci imi place mult mai mult cum arata masina asa.

Vreau sa fac repede si un drum ceva mai lung si revin atunci si cu alte impresii si cum consumul masurat.

Sa auzim numai de bine de Kalosurile noastre.

Share this post


Link to post

Pe bune?? Ce model ai luat? 4 sau 5 usi? Super misto daca are farurile ca originalul Daewoo...pune si niste poze te rog

 

S-o stapanesti sanatos!

Edited by arp

Share this post


Link to post

Cum dracu?! De unde ai luat-o? Ti-ai luat Daewoo, fratie! Te-ai scos.

POZE!

Share this post


Link to post

E model cu 4 usi. Pe el scrie Chevrolet, nu Daewoo. Poate ca de acum incolo asa le vor aduce, sau am avut eu noroc sa prind un lot. De luat, am luat-o de la GTT.

Pun si poze cat de repede o sa pot.

Oricum, hai noroc :drinkers:

Edited by geof

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos si cati mai multi km ! Drive safe ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Bai geof, m-ai omorat cu farurile alea...imi plac la nebunie...poate apare si cu motor diesel ca-mi vand Citroenul si-mi iau iar Kalos :dizzy:

Share this post


Link to post

Iata si o poza (de calitate cam slaba).

post-599-1110957405_thumb.jpg

 

@arp Vezi ca am citit pe undeva (dar nu mai tin minte unde) ca vor scoate si un motor diesel, dar mai multe amanunte nu pot sa-ti dau ca nu prea ma interesat stirea respectiva si nu am retinut prea multe.

Edited by geof

Share this post


Link to post

Moaa...betoon!!! Bravo...Sa te bucuri de ea... :) >-

Share this post


Link to post

Beton. Te invidiez. Arata mult mai bine.

Share this post


Link to post

Clubul Kalos-arilor ofticati de farurile lor iti ureaza drum bun! :drinkers:

Share this post


Link to post

Hehehe... nici chiar asa. Pozitiile la d.kalos sunt dementiale dar noi avem sabiile Jedi la semnalizare. > :)

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos si fara incidente!

Arata beton farurile alea... :shock:

Ziceai ca ai si alt tip de jante? Sa nu-mi zici ca-s alea de pe Lacetti!

Ce cauciucuri ai?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...