Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Am si eu o problema la Kalos-ul meu. Dinaintea reviziei de 3 ani am sesizat un scirtiit (probabil ceva bucse?) la roata sau rotile din fata atunci cind schimb directia si cind trec peste denivelari. Dar se aude mai ales la viteze mici. La service mi-au gresat de doua ori, o data am dat 50 RON, a doua oara am facut-o gratis... Mi-auz zis ca daca tot se mai aude sa merg sa-mi schimbe ceva... Acum se aude din ce in ce mai des. Sa merg la service sa rezolv. Ati mai patit vreunul problema asta?

Share this post


Link to post

Si la mine scartaie pe fata in conditiile expuse de tine.

Share this post


Link to post

Eu inteleg ca e greu de citit un topic de 109 pagini standard, dar problema bucselor de la barele stabilizatoare e deja una... clasificata drept... publica :)

Share this post


Link to post

Da, eu stiu asta, dar baietii de la service- NU. Le-am zis- raspunsul lor: o sa se uite ei. Oricum- cand ploua afara- nu scartaie nimic. Am sa dau cu wd40- dar tre sa am timp sa-l cumpar si dupa aia sa efectuez operatiunea de gresare.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Pe cati am intrebat in state, indiferent de masina, toti schimba uleiul la motor la 3000 miles (5000 km), chit ca unii o fac lunar, doar mergand la servici si in we, iar altele o fac la 3 luni, mergand doar la shopping. Dar niciunul n-a fost in stare sa-mi spuna ce ulei are in motor (nu intereseaza pe cineva). Dar la ei exista ulei mineral 5w30 (Castrol) la un pret de sub 2$/sfert (950mL).

 

Eu momentan locuiesc in State si pot sa zic ca intradevar la Aveo schimb la 3000 mile uleiul pentru ca atat fac in 6 luni (atat sunt eu dispus ori 3000 ori 6 luni), uleiul am sintetic Mobil 1 5W30 (garantat 6000 mi sau 6 luni, conform actibildului pus pe parbriz), iar pentru tura urmatoare voi schimba eu uleiul si pun Mobil 1 5W30 supersyn, garantat 1 an sau 15k mi.

La RAV4 uleiul il schimb la 5000 mi sau 6 luni (atat cere garantia) tot cu 5W30 Mobil1, dupa garantie mai vad eu.

Share this post


Link to post

Da, fereasca, noi ii dam inainte cu stelutele noastre din teste irelevante la NCAP si facem propaganda :)

 

Vezi discutia din topicul Chevrolet la NCAP, daca te-ai inscris doar ca sa propovaduiesti despre "sicriul pe roti" si "caveo", poti sa iesi la fel de gratios cum ai sosit.

Share this post


Link to post

@maniak.. Frate mai uitate la tv,acela e modelu din 2006 care avea ceva parti contondente in bord.

La emisiunea auto de pe un post tv a fost invitat directorul de la Radacini si a explicat si el ca bordul a fost schimbat inca din 2007.

Aviz amatorilor: Inainte sa scrieti asa hazardati,mai si documentati-va.

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Iar s-a găsit unul care să vă trimită prin baltă, la cules de pietre?

Share this post


Link to post

Baiatu' cica si-a luat Spark si, dupa ce a citit tot forumul, a zis ca n-ar strica sa lase o... impresie :D

Share this post


Link to post
http://www.euroncap.com/tests/chevrolet_aveo_2006/250.aspx

 

cea mai proasta masina conceputa vreodata , doamne fereste de impact frontal.

inainte sa luati un "chevrolet" mai bine mai ganditi-va de vreo 3 ori inainte :lavolan:

 

 

Dupa sfatul asta si vazand in ce masina circuli ne-ai dat pe spate...o sa avem grija sa ne ferim de tine. Ce penibil!

P.S. Noroc ca si-a postat numarul sa stim masina, cred ca isi pune in curand si mecla la avatar, bineinteles dupa ce afla ca exista si posibilitatea asta.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

haha in primul rand nu am masina din semnatura am altceva...

Share this post


Link to post

Maniakule !.Intelegem atunci ca tu ,nici nu ai masina !?.Pai atunci?

Share this post


Link to post
haha in primul rand nu am masina din semnatura am altceva...

M-am gandit eu ca e vorba de un pusti, nici nu era greu de ghicit...cand ai sa te faci mare o sa te lase taticu si pe tine cu Sparkul, pana atunci trebuie sa te multumesti doar cu bicicleta. Toate la timpul lor!

Share this post


Link to post

Eu cred ca e un loganist frustrat :-?

Share this post


Link to post
haha in primul rand nu am masina din semnatura am altceva...

 

haha, si ce cauta sparkul in semnatura ta?

 

Asta e un forum dedicat marcii. Daca ai de aruncat cu laturi, vezi ca sunt alte forumuri unde iti gasesti locul de minune.

 

Eu cred ca ori esti un frustrat care nu a avut bani de aveo si acuma zice ca e "acru"..., ori ai 12-13 ani si ai auzit si tu de NCAP.

Edited by flr77

Share this post


Link to post
Iar s-a găsit unul care să vă trimită prin baltă, la cules de pietre?

Până acum sunteţi 8 care daţi la p... piatră.

Eu zic să-i daţi un ignore real.

Share this post


Link to post

Cu Manole, zece :)

Unde e butonul asta?

Share this post


Link to post

Fratilor, daca e cineva prezent care poate sa ma ajute: trebuie sa plec la drum si nu am cartea tehnica la mine ...AVEO sedan 2008, cauciucuri 185-55-15..ce presiune trebuie sa aiba? Multumesc!

Share this post


Link to post
2.1

 

Multam fain. aveam 3...Cum dracu de am mers cu ea asa? Asa am luat-o de la dealer X(

Share this post


Link to post
Fratilor, daca e cineva prezent care poate sa ma ajute: trebuie sa plec la drum si nu am cartea tehnica la mine ...AVEO sedan 2008, cauciucuri 185-55-15..ce presiune trebuie sa aiba? Multumesc!

 

Trebuia sa ai torpedoul de la masina...pe eticheta aia scrie presiunea din pneuri. In general orice masina are undeva in habitaclu sau eventual la motor mentionat acest lucru.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...