Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Se merită???

Respect munca depusă dar... pentru ce?

Cred că de zgomotul interior nu se plânge (mai) nimeni pentru că (mai) nimeni nu e deranjat...

Prefer să mă plâng de zgomotul produs de vecini noaptea, când dorm.

Acu'... nu ştiu dacă nu dormi în maşină...

Oricum, toată stima pentru răbdare!

Share this post


Link to post

hei giony...tie iti trebuia un logan. numai aia au preocupari de genul asta.

Share this post


Link to post

Daca si'n Aveo ma plang de zgomot interior atunci no comment ... Doar suspensia ce se mai aude prin gropi ...

Share this post


Link to post

Nu reflectati realitatea prin vorbele voastre - si mie mi-ar fi placut sa spun ca este buna asa cum spuneti voi , dar de la primul km am spus ca ceva nu e-n regula cu masina asta , mari probleme o sa am cu ea . Dar m-am invatat cu ea , zgomotul suspensiei si al directiei nu l-am avut la Tico nici dupa 8 ani de omorat la el . Ma bucur in continuare de aspectul total pur estetic al masinii care ma face sa tin la ea si s-o mai aranjez . Care mai faceti test cu Aveo in vederea cumpararii ( chiar toata gama Chevrolet ) sa insistati sa mergeti - obligatoriu - pe drum mai prost , cu pietre , macadam , gropi . Nu va lasati dusi doar pe asfalt fin !

Edited by giony

Share this post


Link to post

ok...fiecare cu pretentiile sale...si trebuie respectate ca atare...alta chestie...nu stiu daca ati mai vb despre asa ceva...la a mea se intampla urmatoarea chestie : dupa ce stau la Stop sau la Cedeaza...si nu ma opresc ..ci mai continui sa merg incet 1-2 m...in timp ce pun frana se aude un zgomot..un fel de bataie...sa fie de la abs...sau altceva?

Share this post


Link to post

Abs'ul intra doar cand senzorii sesizeaza blocarea rotilor ... Nu cred ca esti schumi si intri cu ea in intersectii cu frana in blana ... deci nu e ABS'ul.

 

@giony : tu ai mers vreodata cu o masina cu suspensie sport? ... Pai la aia cred ca ai innebuni la ce sunet scoate prin gropi... Tu compari suspensia unui Aveo cu Tico ? Intelege ca nu e nimic in neregula cu suspensia ci e un pic mai tare si se aude in gropi .. Iar despre sunetul in interior ... am mers cu o groaza de masini si mai scumpe si mai ieftine .. crede'ma Aveo sta foarte bine . Nu uita ca ai dat ~10.000 pe ea si nu 30.000 ca pe un BMW sau altceva . Zgomot la directie ? ... eu nu aud nimic cand invart volanul .

Edited by Razv

Share this post


Link to post

asa m-am gandit si eu ..legat de ABS...insa atunci cand pun frana la viteze foarte mici...in momentul cand se franeaza se aude acel zgomot...de dus la Rucom Craiova nici nu imi vine sa ma duc...la ei e totul normal ce se intampla la masina ta :) ))

 

apropos...va mai retin atentia cu o intrebare...cand merge cu masina, sotia are obisnuinta ca atunci cand coboara vreo vale mai lunga sau deal sa o lase pe liber...cica face ea economii :) ...daca ar face asa si in magazine ar fi bine...se poate intampla ceva...ii face rau masinii?...sa nu imi ziceti sa imi schimb sotia :)

Share this post


Link to post

In nici un caz economii nu face. In primul rand e vorba de siguranta, in al doilea rand distrugi franele, si nu in ultimul rand risipesti carburant

deoarce in frana de motor ecu taie alimentarea.

Share this post


Link to post
cand merge cu masina, sotia are obisnuinta ca atunci cand coboara vreo vale mai lunga sau deal sa o lase pe liber...cica face ea economii :) ...daca ar face asa si in magazine ar fi bine...se poate intampla ceva...

Una din chestii ar putea fi oprirea motorului -> fara servodirectie, servofrana :rolleyes: .Nu-i prea bine!

Share this post


Link to post
Una din chestii ar putea fi oprirea motorului -> fara servodirectie, servofrana :rolleyes: .Nu-i prea bine!

 

Iese din calcul chestia asta ... directie mai ai dar cu frana e nasol . Cum a zis si silviu las'o in frana de motor ...

Share this post


Link to post
Iese din calcul chestia asta ... directie mai ai dar cu frana e nasol ...

N-am zis ca nu mai ai, am zis ca nu mai ai servodirectie! :)

Share this post


Link to post

Pai nici eu nu am zis ca nu mai are .. ci ceva de genul ... directia o mai stapanesti dar cu franele mai greu ...

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Salut , sunt posesorul unui aveo 1,2 sohc 4 usi versiunea direct 3.Impresii bune din partea mea se infige in trafic de oras daca am nevoie in primele 2 viteze din a 3 parca trage greu dar sunt incepator in a le condusului asa ca depinde si de sofer.Motorul este foarte silentios este usor de condus cel putin ptr. mine care am facut scoala pe dacia si am mai condus un seat cordoba si un matiz pot sa zic ca aveo este cel mai usor de condus dintre toate (usor de condus din pct. de vedere al unui incepator ca nu mi se opreste motorul la stop :) ).Ce nu imi place este ca are garda cam joasa la mine in zona sunt niste borduri distrugatoare de masini chiar ieri am luat una am urcat pe ea usor n-am lovit nimic dar la coborare dupa 100 de manevre n-am putut evita sa nu lovesc ceva pe dedesupt niste fiare oricum n-am stricat nimic doar am zgariat un pic bordura si dupa mine a mai urmat la aceasi bordura care nu parea asa periculoasa un spark si un opel vectra ultimul lasand plastice pe bordura (scut ceva nu stiu ca am vazut de la balcon :) ) singurele masini care reusesc sa urce acolo sunt daciile alea vechi si matizul am mai vazut nu stiu de logan daca poate.In rest masina e super sistemul audio cu 4 boxe la mine se aude super bass exceptional ptr. sistem audio stock super ca suporta mp3-uri aeru conditionat face fata bine si consumul sa vedem am 298 km la bord acum si am consumat aproape 3 sferturi din rezervor dupa indicatorul de benzina nu fac acum consumul ca nu stiu cati litri inseamna de la o liniuta la alta la sfarsit cand termin tot rezervorul postez dar masina este inca in rodaj si am inteles ca suge mai multa bezina acum.

Share this post


Link to post

Acum de ce nu poti sa faci consumul?

Vrei neaparat sa mergi pana la ultima picatura?

Share this post


Link to post

Poate vrea sa-l faca la... bec :) Raule!

Share this post


Link to post

@ptr1aa > pana faci consumul, subiectul acestui topic, incearca sa abordezi urcarile sau coborarile de pe borduri la 45'. Nu-i suficient sa nu-ti se opreasca motorul la plecari, fie ele si de la semafor.

Share this post


Link to post

de la o liniuta la alta inseamna 25 ron.. :) eu asa calculez...efix 95 inseamna 7,5 l

 

poate stie cineva!...aparatorile pt noroi de cielo, nubira...se potrivesc la chevrolet...in Craiova nu am gasit pt chevrolet decat la reprezentanta si sunt cu 30 ron mai scumpe decat cele "comune" ...pe cele comune sunt toate masinile exceptand chevrolet :)

Share this post


Link to post

... asta pana cand o sa constati ca liniutele nu sunt egale in benzina si cu cat inainteaza in km, devin tot mai inegale.

Share this post


Link to post

am o scurta intrebare pt cine s-a mai intalnit cu o astfel de problema : am aveo 1.2 si pe la 70-80 km/h se simte o mica trepidatie la pedala de acceleratie...e ceva normal sau este vreo problema?

Share this post


Link to post

Aceiasi trepidatie pe care o simti cand lasi masina in frana de motor, lasand totusi talpa in contact cu pedala de acceleratie?

Share this post


Link to post

Salut tuturor!

 

Am si eu o intrebare : piesele de la chevrolet kalos hatchback se potrivesc cu cele de la aveo berlina ? Ma intereseaza in special discul si rulmentul de ambreiaj si cutia de viteze.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Teoretic, cele doua impart acelasi motor.

Share this post


Link to post

Si practic ?

 

Problema este ca eu trebuie sa schimb piesele scrise mai sus, si am ocazia sa le iau(dar de aveo) la un pret mult mai mic, si vreau sa stiu daca se potrivesc sa nu le cumpar degeaba. :-S

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...