Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

:o fftopic: Scuze ce postez aici, dar activitatea e mai mare si as avea mai multe sanse in a lamuri treaba asta.

In topicul http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=11537 "audio pe aveo", postul #9 al lui LucianM, este o poza cu un conector pt intrare audio (cel din 3 culori).Banuiesc ca el il avea pentru ca are comenzi audio pe volan.Eu am demontat aparatul si nu il are.Am fost la service mi-au spus ca nu au asa ceva si nu aduc. Si-a cumparat cineva mufa aia ? Daca da, de unde?

 

Mersi.

 

PS:sper sa nu-mi dati warn

Edited by tolin
De ce nu i-ai dat un mesaj in PM ?

Share this post


Link to post

Ce fel de HU ai pe masina?

Desi nu stiu de ce intreb asta, toate au Audio In in spate.

Share this post


Link to post

am HU exact ca ala din poza.am audio in dar nu am conectorul din 3 culori.eu vad direct pinii aia de acolo.am legat eu artizanal mp3u' la pini dar se aude ca din butoi - adica incet, fara profunzime in basi.

ma intereseaza de unde pot sa cumpar conectorul din 3 culori.

Share this post


Link to post

Mergi la www.capodimonte.ro si cauta mini-iso. Primele chestii pe care le gasesti sunt exact ce-ti trebuie. Daca iei un set intreg (361441), va veni cu pini cu tot. Daca iei numai ce-ti trebuie (galben-iesiri audio, verde-telecomanda, albastru-CD chnager, inclusiv intrare audio auxiliar), atunci trebuie sa comanzi separat si pinii. Eu iti recomand setul complet si poate mai gasesti si altceva ca sa minimizezi impactul costului de livrare.

Share this post


Link to post

Merge de minune si aia, daca vrei ceva de-a gata.

Share this post


Link to post
Mi-a sosit si mie negresa

Sincer am o mare problema

Ce dracu are masina asta in neregula??????

Arata prea bine mult prea bine si nici nu ma manjesc sa incerc o comparatie cu ceva electrocasnice e penibil de-a dreptul

Pretul de 9200 DDP cu tot cu vopsea metalizata si motorul de 1.4, motor care trage excelent chiar noua fiind nu am fortat mai mult de 4500 de ture insa intre 3000 si 4500 mananca asfaltul

La interior e de-a dreptul frumoasa, simpla si pe culoare inchisa exact cum imi place mie

Comenzile sunt f bine amplasate iar sistemul audio chiar neasteptat de bun

Ca minusuri ar fi: vopseaua care pare f subtirica, lipsa scutului la motor, lipsa iluminarii la scrumiera dar daca stai cu mana pe schimbator poti scruma direct in scrumiera fara greseala, lipsa iluminarii la butoanele pt geamuri, in rest nu i-am gasit defecte deocamdata si nici nu cred ca am sanse.

Sa auzim de bine

 

Salut! sunt de acord cu tine dar incearca sa mergi la 150km/h si sa treci pe langa un tir sa vezi cum face, asta nu imi palce, nu este stabila, in rest este ok, Numai bine

 

Am mai fost la dealer si am ramas cu o nedumerire: cum se face ca bordul de la 4 si 5 usi nu este la fel. Posibil sa fi vazut eu 2 masini din versiuni diferite de echipare? (plus, platinium etc). Sau chiar sunt diferite? Ma gandeam ca sunt si din stocuri diferite.

Pe site sunt pozate cele din versiunea top. Pare mai interesanta plansa de bord de la aveo sedan.

Incerc sa ajung zilele astea sa fac un drive test. :lavolan:

 

Salut!

Bordul la Aveo in 4 usi este nou, la Aveo in 5 usi este cel de la Kalos, de fapt cred ca Aveo in 5 usi este identic Kalos 5 usi.

Share this post


Link to post
Mi-a aparut o usoara vibratie la franare usoara la viteza mare(exemplu de la 140 la 120 - cu mentiunea ca sub 120 aceasta vibratie nu se simte). Nu am deschis topic nou pentru ca am fost la GTT si s-a gasit problema: discurile de frana. Asa ca le-am schimbat la 13600 Km. Motivul pentru care s-au ovalizat discurile : necunoscut mie.

 

Salut!

La roata se aude ceva zgomot? sau numai vibreaza frana.

Share this post


Link to post
Salut! sunt de acord cu tine dar incearca sa mergi la 150km/h si sa treci pe langa un tir sa vezi cum face, asta nu imi palce, nu este stabila

 

Totusi incearca sa nu o faci prea des sau chiar deloc [-X . S-ar putea sa afli si despre alte optiuni care nu au fost incluse in cei 9200 E si se exprima in ** */2 NCAP :dizzy:

Succes !!

Share this post


Link to post

Arata-mi tu o masina care daca treci pe langa un tir nu se misca deloc(si aici nu ma refer la masini de peste 60.000E).

:o fftopic:

Te pomenesti ca ai vrea sa se miste tirul cand treci tu, nu? =))

Share this post


Link to post

sry pt off'topic dar are atata dreptate =)) =))

 

Chestia asta se simte la masinile cu o greutate scazuta ... ( incearca cu matizul si dupa iar cu Aveo )

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Bre, voi toata ziua treceti numai pe langa tiruri cu 150/h?! Sau mereti pe centura si le cautati sa va dati pe langa ele?! De curiozitate, de cate ori ati trecut pe langa un TIR (din sens opus venind) cu 150/h, tirul avand si el minim 120?! Eu am trecut cu a mea la viteza de peste 130 si mare lucru nu am simtit- ma rog, nush ce viteza o fi avut magaoaia. SI inca ceva: voi treceti pe langa tir la 50 cm de spuneti ca va zgaltaie?!

Share this post


Link to post

Ba da, au dreptate; Aveo/Kalos e o masina relativ inaltuta (bun pentru drumurile din Romania), cu suspensia reglata pentru confort. Asta inseamna ca in curbe si la situatia pomenita mai sus da senzatia de instabilitate. Cu un set de cauciucuri mai late, arcuri mai dure, bara de rigidizare si suspensia un pic coborata s-ar fi putut obtine o masina foarte aruncabila pe curbe, dar tinand cont de parcursul 90% urban al majoritatii cumparatorilor, impresia generala obtinuta ar fi fost negativa (ie-te ba si carutza asta, ce ma zdruncina pe gropi). O masina sport, care sa stea lipita de sosea, face foarte urat in Gropanesti. Testat.

Share this post


Link to post
Salut!

La roata se aude ceva zgomot? sau numai vibreaza frana.

 

Nu se auzea nimic, doar se simtea o vibratie in volan in momentul in care franam.

Share this post


Link to post

Hmm ... geamul dreapta spate nu se mai deschide... nu schiteaza nici'un sunet nimic ... help :)

Share this post


Link to post

Păi, conform topicului, e doar o impresie nu? :)

 

Serios vorbind, eu zic să mergi în service.

Share this post


Link to post
Arata-mi tu o masina care daca treci pe langa un tir nu se misca deloc(si aici nu ma refer la masini de peste 60.000E).

:o fftopic:

Te pomenesti ca ai vrea sa se miste tirul cand treci tu, nu? =))

 

Ce vrei sa spui ca Aveo este o masina stabila?

Si atunci cand bate vantul Aveo face la fel.

Mai vb

Share this post


Link to post

Poate Aveo sedan o fi mai instabil- cu toate ca in cateva sute bune de km cat l-am condus pe al tatei nu am avut senzatia asta decat la vanturi care indoiau serios copacii de pe marginea drumului.

Hatch-ul meu e chiar ok si pe furtuna (insa atunci opresc radioul sa nu patesc vreo istore) iar trecand pe langa tir-uri- n-am simtit fiori nici la 130-140.

Share this post


Link to post

Voi la chestia asta cu TIR-ul vreti sa spuneti ca mergeti cu 130-140-150 km/h pe un drum unde viteza maxima legala (in cel mai bun caz) este 100 km/h? :-W Sau doar ca-l depasiti pe autostrada, ceea ce e mai... regulamentar? :D

Share this post


Link to post
... dar incearca sa mergi la 150km/h si sa treci pe langa un tir sa vezi cum face, asta nu imi palce, nu este stabila ...

Eu am mers si zic ca-i invers, cand trece pe langa tine un tir cu viteza mare si tu ai o viteza mai mica sau stai pe loc suspensia intra in oscilatie, fapt care n-are vreo legatura cu stabilitatea. Iesirea din stabilitate se manifesta atunci cand oscilatia sistemul de suspensie se accelereaza in loc sa se amortizeze. Daca asta s-ar intampla, ar fi greu mentinut masina pe directie si o rasturnare ar fi foarte posibila.

Share this post


Link to post

Eu am trecut pe langa el, l-am depasit. Am simtit ca nu mai am controlul masinii. Aveam in jur de 150km/h , batea si putin vantul.

Edited by VAXXi
nu cita mesajul anterior; foloseste "add reply" din partea de jos a paginii.

Share this post


Link to post
Voi la chestia asta cu TIR-ul vreti sa spuneti ca mergeti cu 130-140-150 km/h pe un drum unde viteza maxima legala (in cel mai bun caz) este 100 km/h? :-W Sau doar ca-l depasiti pe autostrada, ceea ce e mai... regulamentar? :D

 

Pai de obicei cu viteza aia merg pe europeana, cand merg la Iasi sau Bacau. La depasire e maiputin sensibila masinuta, doar la trecere in sens opus simti o usoara "unda de soc". Dar sa fie instabila, sa zici ca te trage sub roti sau alte folclorisme- nici cu Matizul nu am patit.

Share this post


Link to post
...

Zi-mi si mie nene cum merge partea audio fara cheie in contact...ca eu nu am reusit ...iar la motor de 1.2 urban doar 8,5...pai ce faci ...mergi doar noaptea prin oras?

 

Am Aveo 1.2 l , de o luna 1700 km la bord...

Consum urban (Craiova) 8,2 - 8,4 %

Consum Extra 6 % mers 90- 110 kmh si 7 % mers ~ 140 kmh si cu A/C 40-50% din drum

Share this post


Link to post

Bayla: citeste cartea masinii daca nu ai facut-o inca.

PS: nu o forta cel putin pt inceput.Scrie acolo clar ca este indicat sa nu-i dai talpa si nu fugi mai repede de 120km/h cat e in "rodaj".Printre altele, sa o stapanesti sanatos.

 

Tu ti-ai luat Aro sau Aveo ? :) sa ma iau dupa nr de inmatriculare din poza sau dupa datele profilului ?

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...