Jump to content
Sign in to follow this  
Ioana

Problema Directie Tico

Recommended Posts

Salutare, stiti cumva in Cluj unde as putea gasi un magazin daewoo? :scarpin:

Share this post


Link to post
Salutare, stiti cumva in Cluj unde as putea gasi un magazin daewoo? :scarpin:

 

 

pe str. Dorobantilor in dreptul service auto-de stat-.sunt vreo 4-5 magazine.atentie, la cel de vis-a-vis de

intrarea in service, se mai pot negocia preturile. le are putin umflate fata de restu si de aceea mai poti discuta cu ei.

Share this post


Link to post

la fel am si eu cred aceeasi problema, cand dau peste hopuri cloncane la roata din dreapta si un pic si in stanga, mai ales in curbe, si se mai aude un cloncanit si de sub volan, plus ca parca simt volanul ca ia hopurile in plin, se clatina la hopuri.

 

de scartait nu scartiie nimic.

 

oare e tot caseta de directie? daca merg cu ea asa in continuare ce se poate intampla?

 

merci

Ionut

Share this post


Link to post

Vezi ca in afara de caseta mai sunt niste "gogosi" si un "ozn" in capete la amortizoare, si de aici poate sa face zgomote.

Share this post


Link to post

De curand am observat ca daca las volanul, masina trage spre dreapta. Deasemenea, mi se pare ca la virare pe loc stanga parca volanul se misca mai greu.

 

Oare care e buba?

 

 

Eu am fost azi la un service sa intreb de o echilbrare (dar mi-a spus omu ca cu asta nu poate scoate faptul ca trage in dreapta si ca cel mai probabil e ceva defect ...)

Edited by ciprian

Share this post


Link to post

Cauciucurile sunt umflate corect?

Strada pe care ai incercat este absolut orizontala?

In vederea gasirii defectului o iei asa:

1. strada orizontala

2. cauciucuri umflate corect si de aceeasi dimensiune/profil/marca/uzura

3. geometrie.

Share this post


Link to post

Daca excludem posibilitatea sa fie din cauza inclinarii drumului, o cauza ar putea fi o bascula stramba. Asta daca ai luat o groapa mai babana, sau ai urcat mai tare o bordura. Masoara distanta dintre rotile din fata si aripa (dar nu in partea de sus a rotii). Daca zici ca trage dreapta ar trebui ca roata din dreapta-fata sa fie "mai in spate"!

Share this post


Link to post

Adica asta e unghiul de fuga si ar trebui sa faca o verificare a geometriei, asta daca anvelopa dreapta nu e mai uzata decat stanga.

Share this post


Link to post

Deci ar cam trebui dusa la echilibrat?!

 

 

Sigur trage dreapta pt ca am avut ocazia sa verific in mai multe ocazii. Am luat si niste gropi pe drumuri de munte, dar la viteza f mica.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Geometria rotilor n-are treaba cu echilibrarea lor. Mergi cu masina la service, nu cu rotile la vulcanizare !

Share this post


Link to post

Dute la un stand de geometrie. Deobicei acolo se verifica si componentele suspensiei inainte de verificare si eventualele reglaje.

Share this post


Link to post

Un sfat care te costa 10 mii lei vechi, adica o presiune la roti. E posibil sa ai o roata mai moale, adica roata dreapta.

Inainte sa te apuci de alte verificari verifica presiunea.

Share this post


Link to post

Am rezolvat!

 

Cat se pate de fericit pt mine :)

I-am facut o echilibrare, urmand ca daca nu se rezolva problema sa o duc la cineva in service sa imi spuna daca tre sa schimb ceva (ca dupa aia sa-i faca geometria)

 

Noroc pt mine ca a fost destul sa o echilibrez!!

Mentionez ca nu am mai facut operatia asta inainte pt tico (de 2 ani) si intradevar roata dreapta era uzata ... acum le am pe cele uzate pe spate. Am mai facut totusi geometria chiar dupa ce am cumparat-o.

 

 

Multumesc pentru sfaturi!

Share this post


Link to post

Salutare.Am o problema cu Ticalosul meu. Am masina de un an de zile.Inainte de a intra in posesia ei a avut lonjeronul dreapta rupt, a fost sudat in argon. Problema mea e urmatoarea : mi-am reparat acum ceva timp in urma caseta de directie si apoi am reglat unghiurile. Se pare ca roata din dreapta este mai spate decat cea din stanga.Greseala la sudare. Cauciucul drept e f uzat in comparatie cu celelalte. Ce pot face sa rezolv problema? Mi-e putin frica sa merg cu ea.Astept sfaturi. Multumesc.

Share this post


Link to post

Inainte de operatiile mai sus pomenite cauciucul dreapta se uza normal? Sa stii ca daca roata dreapta este cu putin mai in spate decat este normal asa cum spui tu sunt foarte mari sanse ca planetara sa frece de lonjeron ! Ai facut ceva masuratori ? Masina trage deapta ?

Share this post


Link to post

Masina tragea dreapta. M-am dus la un mecanic, mi-a umblat la caseta de directie( schimbat bucsa si inca ceva -nu-mi aduc aminte-) m-a trimis apoi la un sevice unde i-am facut unghiurile. Acolo mi s-a spus ca nu poate fi reglata perfect directia, unghiurile ceva de genul asta intrucat lonjeronul dreapta nu a fost bine sudat, roata dreapta fiind mai in spate fata de cea din stanga . Exista vreo metoda prin care pot rezolva problema?

Share this post


Link to post

Si eu am problema asta...imi trage dreapta, sa fie oare din geometria rotilor sau ceva mai grav???Multumesc.

Share this post


Link to post

Trebuie sa faceti masuratori ,eu va recomand sa mergeti in service Daewoo ,de asemeni gasiti cate ceva legat de geometria caroseriei in manual pe care il puteti descarca de pe forum .!

Share this post


Link to post

Salut! Am mers de curand cu un Tico si mi s-a parut ca are un joc la volan. Avand reminiscente de la vechea dacie (simtomele erau asemanatoare cu ale unui cuplaj de volan uzat), m-am uitat sub bord cautand acel sau un cuplaj asemanator; am vazut doar o cruce cardanica :D si nu prezinta uzura, deci jocul nu este de aici. Ideea este ca in ultimul timp am condus doar Cielo si un Polo in garantie, ambele avand o directie foarte ferma.

Intrebare: daca nu este acel ansamblu cardanic uzat, ce altceva poate sa conduca la un joc in ansamblul directiei?

 

P.S. articulatiile sunt ok: amortizoare schimbate, pivoti si biele de directie bune. La viteza nu prezinta vibratii sau alte trepidatii in volan.

Share this post


Link to post

Sunt doua articulatii pe coloana de directie. Una la mijloc si una jos unde se prinde de pinionul casetei de diretie. Tragi aparatoare de plastic din spatele pedalelor si gasesti articulatia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...