Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Schimbăm forumul cu IPB ?

Recommended Posts

Am observat ca pe alte forumuri unii si-au insusit calitati de administrator. Presupun ca exploiturile de care se vorbeste pt phpBB sunt adevarate. Asa face si IPB?

Share this post


Link to post

Mmm... da si nu prea. phpBB a avut destule probleme de securitate, despre IPB nu prea pot sa ma pronunt, ca nu stiu exact. Dar din moment ce nu au mai scos versiuni noi de ceva vreme, banuiesc ca nu au avut probleme.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, in ultima vreme au fost foarte multe vulnerabilitati detectate in phpbb. Cred ca acest lucru se datoreaza si popularitatii de care se bucura. Totusi, incet, incet, phpbb incepe sa devina depasit prin prisma faptului ca multe din functiile pe care le au invision si vbulletin, pentru phpbb sunt disponibile doar ca hack-uri (lucru care ingreuneaza extrem de mult upgrade-ul ulterior). De asemenea, versiunea 2.2.x (care in opinia mea este doar un 2.0.x cu multe hack-uri aplicate) se lasa cam mult asteptata.

Revenind la vulnerabilitati, pentru invision 2.0.x secunia raporteaza doar doua si acestea cu grad scazut de risc. http://secunia.com/product/3705/

Share this post


Link to post

Interesanta treaba: azi m-am inscris si io in forumul bikerilor. Ei au IPB dupa cum stitzi. Faza misto e ca daca te duci la useri sa vezi cine e activ itzi arata si botzii care sint logatzi. In cazul din spetza am vazut GoogleBot!!!! :-D

Share this post


Link to post

Da, detectează când siteul e vizitat de un roboţel de indexare, şi-i "ghidează paşii" pe calea cea bună, să nu se piardă-n topicuri. V-am zis eu că-i mai deştept ? :D

Share this post


Link to post

Cum mai merge cu trecerea la IPB?

Share this post


Link to post

Pai ar trebui sa stringem banu, parerea mea! Ca altfel nu se poate face nimic!

 

Eu cotizez imediat cum ajung acasa! Destul de soon, din pacate! :(

Share this post


Link to post

Je' e afon intraldedastea dar cotizeaza BAIATU' :lol:

Share this post


Link to post

Asa, deci cu IPBul situatia e urmatoarea: momentan astept sa-mi vina doua servere noi pentru web. Instalarea lor va presupune o perioada in care toate site-urile (inclusiv forumurile) vor fi offline, pentru ca am niste planuri de echilibrare a incarcarii serverelor.

 

Odata cu mutarile astea de cadre, se va produce si instalarea IPB-ului (daca nu adorm pana termin cu serverele :D ). Oricum trebuie mai intai instalat si dupa aia platit (practic este o varianta "shareware", care devine full cand platim).

Share this post


Link to post

pai si ce, nu stii sa cauti un crack??? :lol:

 

bre, io NU vreau sa trecem la invixxxxx ala de nici nu stiu cum ii zice.

nu vreau io si pace! sic!

 

 

in alta ordine de idei: hai sa trecem dar anuntati si voi inainte de offline... cu un mail... daca e posibil.

io mi-s inovator si explorator de felu' meu (instalam '95 pr un 486dx@-66Mhz si nu stiam de ce nu vrea '98 ) si hai sa incercam. daca se pierd mesaje, io pot oricand sa va mai injur o data :lol:

Share this post


Link to post
pai si ce, nu stii sa cauti un crack???

 

Nici nu trebuie, vine singur, nechemat.

Share this post


Link to post
pai si ce, nu stii sa cauti un crack???

 

Nu se poate, "corporate policy" interzice aşa ceva, ca atare ... ori dăm banu', ori se caută soluţii open-source. La IPB oricum nu se plăteşte doar pentru a elimina mesajul cu "trial version", ci mai mult pentru suportul tehnic oferit.

Share this post


Link to post

Ce faci VAXXi, raspunzi la mesaje de pe alte forumuri?

Share this post


Link to post

VAXXi, daca tot trecem la IPB nu faci si o pagina de inceput? cu stiri si alte chestii, cum e pe sbz.ro?...ca ar arata bine...

Share this post


Link to post

Ar arăta, dar cui i-ar folosi ? ce-i pe prima pagină la moto este pur şi simplu o pagină generată folosind conţinutul de pe forum (titluri, mesaje de pe forum).

Share this post


Link to post

...eu ma refeream la partea estetica a forumului...dar daca e greu de facut, ok... :P

Share this post


Link to post

Lasa fara estetic.

Oricum lumea intra pe forum, nu sa se uite la prima pagina.

 

Si poate Vaxxi mai are si alte treburi...

Share this post


Link to post

sa aiba si o optiune pt a salva topicurile in format txt.

Share this post


Link to post
Lasa fara estetic.

Oricum lumea intra pe forum, nu sa se uite la prima pagina.

 

Si poate Vaxxi mai are si alte treburi...

 

Prima pagina e pentru explicatii, sa inteleaga omu' care vede autocalentele si intra din curiozitate pe site ce e cu forumul asta si sa nu isi imagineze ca ar fi nu stiu ce comunitate restransa sau club privat.

 

E vorba tot de promovare aici.

Share this post


Link to post

Mda, ai dreptate. Vedem după IPB ce facem (chiar e enervantă deja replica asta, nu ? :evilfork: ).

Share this post


Link to post

mda...chiar enervanta...dar iti place sa o spui, nu?.... :lol:

Share this post


Link to post

Da.

 

A venit serverul, back in black aşadar. În weekendul 27-28 noiembrie, cel mai probabil, se va desfăşura lucrarea de întreţinere, şi, dacă nu cedez nervos între timp :lol: , şi trecerea la IPB.

Share this post


Link to post

Good job VAXXi! Let The Force Be With You! :mrgreen: Cum putem sa ajutam?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...