Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Schimbăm forumul cu IPB ?

Recommended Posts

Foarte intelept ce spune Vali.

Totusi sa ne uitam cu atentei si pe celalt produs.

Share this post


Link to post
...sa ne uitam cu atentei si pe celalt produs.

Pe eticheta! Sa nu fie expirat, sa n-aibe E-uri...

Share this post


Link to post
...sa ne uitam cu atentei si pe celalt produs.

Pe eticheta! Sa nu fie expirat, sa n-aibe E-uri...

 

... si neaparat sa aiba eticheta cu "Aprobat RAR" ...

Share this post


Link to post

Daca ceva merge, nu-l repara. Asta cu reparatziile cand nu e cazul e boala cea veche si grea a programatorilor din lumea intreaga. Vezi exemplul Netscape 6.

 

Am votat NU.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Adica ... hmm. ce vrei sa spui de programatori ... ????? Ca optimizam stricand ? Vezi ca stiu unde stai , doar esti de-al meu din zona ( glumeam , desigur ... ) . Nu ca as fi programator ... desi sunt ... da' , daca se baga mana in foc ca este mai rapid si face fatza mai bine unui nr mare de utilizatori ( desi asta este treaba SGBD-ului practic ... da' totusi ) ... daca are intr-adevar mai multe functii ... de ce nu ?

In fond , se va pierde doar timp ( ca backup-uri se vor face ) , o scurta perioada de inactivitate a forumului etc ... da poate ca per total asta merita totusi ... daca Bill Gates ar fi mers pe ideea ca ceea ce este bun nu trebe reparat , imbunatatit , chiar inlocuit , acum am fi tot la Dos ( probabil versiune inaugurala 1000) . Deci ... raman la da ...

Share this post


Link to post

Off: :lol: de parca Bill Gates a scos vreodata ceva ce nu trebuie optimizat sau reparat :lol: ... poate din greseala 8)

Share this post


Link to post

Pe tema asta s-ar putea discuta mult ... mai bine o lasam pe altadata , la o bere ... poate de Rev ...

Share this post


Link to post

Mah Dragosh, si eu sunt web developer (inca), si fost programator in Delphi ... Stii bine ca schimbarile astea la jumatatea drumului sunt de evitat, mai ales ca in prima faza pare doar un moft.

 

Nu neg ca formula actuala este perfectibila, insa exista solutzii si pentru ea. Hai sa ne concentram pe acestea.

Share this post


Link to post

M-am uitat in wk-endu asta un pic peste dracia asta. Nu vad inca motivatia unei schimbari. Cind va ajunge sa fie depasit phpbb-ul migram atunci. Am VOTAT NU , cel putin docamdata.

Share this post


Link to post

Au trecut 10 zile, democraţia a lucrat, rămânem cu phpBB.

Share this post


Link to post

Dat fiind că ... http://www.daciaclub.ro , redeschid acest subiect cu rugămintea de-a vă mai gândi niţel la voturi !

 

Chestia e următoarea: aşa cum v-am zis, phpBB va crăpa la încărcare mare (eu am urmărit evoluţia tehnică a DaciaClub încă de când era http://members2.boardhost.com/dsn/ aşa că ştiu ce zic). Îl citez pe cel care le asigură hostingul: ce pot sa va spun eu e ca acest nou engine rezolva cea mai mare problema, din punctul meu de vedere, si anume incarcarea pe server. Oricat m-am chinuit sa fac tuning la php si mysql, nu am reusit sa elimin situatiile in care modul cretin in care era scris phpbb aducea masina pe butuci (si avand in vedere ca pe ea sunt si cateva site-uri comerciale mari ma cam durea la inima). Invision e muuult mai light ca load pe sistem, si asta in principal datorita partii de sql mult mai bine conceputa (query-uri mai putine, mai eficiente, fara join-uri inutile intre tabele masive).

 

Discuţia despre noul forum este la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7550 .

 

Eu susţin în continuare că ar fi mult mai uşor să trecem acum la IPB (chiar dacă asta înseamnă să cumpărăm o licenţă pentru a avea suport tehnic). "De ce ?", aud deja întrebările :lol:

 

Pentru că după cum veţi citi acolo, conversia nu se poate realiza perfect: se vor pierde attachmenturile şi alte câteva mărunţişuri. E mult mai bine să facem asta acum, când avem ... 722 fişiere ataşate, şi nu în viitor, când cine ştie în ce ritm va creşte forumul. "Părerea mea".

 

V-am zis euuuuuuuuuu ! :butoane:

Share this post


Link to post

Dupa ce am vazut cum se misca noul DaciaClub si stiu cum se misca inainte + problemele descrise de Alex (adminul de la DaciaClub) cu phpbb-ul cred ca e o idee buna sa migram.

Acum nu avem probleme, dar Vaxxi, are dreptate cu cantiatea de munca necesara pt renuntarea la phpbb in viitor.

Phpbb-ul se misca bine la inceput dar se pare ca se impute rau in timp. Chiar daca acum nu avem probleme, cine stie ce o sa se intimple in lunile viitoare.

 

AM spus in urma cu citeva zile ca nu vad inca motivatia unei schimbari.

Am vazut ce ai iesit la DaciaClub si cum era inainte.Acum cred ca e mai bine sa migram. Utilizatorii si modertorii o sa trebuiasca un pic sa se obisnuiasca dar acum macar sintem mai putini.

 

!!! NU O SA SE PIARDA NIMIC din INFORMATIA UTILA, in cel mai RAU caz forumul va fi inactiv citeva zile!!!

Daca ce iese nu va fi la nivelul asteptarilor putem trece inapoi.

 

4 all: inainte sa raspundeti cititi cele 2 topicuri de pe DaciaClub

Share this post


Link to post

OK! Sunt de acord cu trecerea! Tot raul spre bine...(VAXXI, adica ne lasi 3-4 zile fara hrana zilnica - barfele romanului? :P )

Share this post


Link to post

3-4 zile ? no way... maxim 2 zile, asta dacă rămân fără ţigări în timpul conversiei :twisted:

Share this post


Link to post

Sa migram!

E nevoie de schimbare!

Jos cu phpbb-ul!

Mai bine mort decat phpbb-ist!

Share this post


Link to post
:satraiti: Invision Power Board :satraiti:

 

 

...asta ca sa va aduc aminte...

 

:lol: Regele a murit!!!Traiasca regele!!!! :lol:

Share this post


Link to post

Daca somitatile in materie zice ca ie benefica aceasta schimbare :veneratie: .Dar sa fie la fel de frumos.

Share this post


Link to post
Daca somitatile in materie zice ca ie benefica aceasta schimbare :veneratie: .Dar sa fie la fel de frumos.

E mai frumos :lol: si pt tine oferta speciala iti arat si ce optiuni ai ca modertor ;) de fapt poate facem o mica documntatie la el ;)

 

Ovidiu, o sa fie un pic diferit dar te obisnuiesti repede.

Share this post


Link to post

Vaxxi... ai pus-o!

 

Sa vezi ca iar incep sa gasesc tot felul de problemutze! :)

Cu asta cam terminasem! hi hi hi hi hi!

Share this post


Link to post

Sambata studiem documentatia :drinkers: :heavydrinker: :beerchug:

Share this post


Link to post

License options

Yearly license $69.95

Lifetime license $199.00

Share this post


Link to post

Pai vedeti daca nu ati cumparat cand era 40$ :D

Vedeti ca o sa fie ceva probleme la conversie. Deocamdata nu exista convertor de la phpbb la invision 2.0.

Doar la 1.3 care trebuie upgradat la 2.0

Daca faceti operatia pe localhost (cum am facut eu), o sa aveti probleme cu iconitele emotive.

De asemenea, scriptul de conversie nu stie de atasamentele lui phpbb (pentru ca e un hack de fapt) si se incapataneaza sa va lase sa mai votati o data in chestionare. Daca dati o bere va dau scripturile facute de mine. Vad ca pe asta de atasamente, cel putin, il am. Mai trebuie sa-l gasesc pe ala de redimensionat avatarii si pe ala de chestionare.

:wink:

Share this post


Link to post

Multzam pentru explicatii!

 

pe site-ul lor se lauda cu conversia cam asa:

We can currently convert:  

Ikonboard 2.1.x

Ikonboard 3.0.x DBM and MYSQL

Ikonboard 3.1.x DBM and MYSQL

vBulletin 2.2.x

vBulletin 3.x

phpBB 2.x

XMB 1.x

YaBB SE

YaBB Gold

UBB 5.x & 6.x

OpenBB 1.x

Burning Board 1.x

BlazeBoard 0.x

tForum

DCForum

 

Acum sintem putini (useri/atasamente) , Vaxxi zice ca in 2 zile maxim ii da de cap. Orice ne-ar prinde bine.

 

P.S. Cred ca stai la vro 2 blocuri de mine ;) asa ca cu berea ne descurcam :drinkers:

Share this post


Link to post
Daca faceti operatia pe localhost (cum am facut eu), o sa aveti probleme cu iconitele emotive.

Ti-a venit ideea sa modifici

in system32driversetc fisierul hosts ? si sa adugi

127.0.0.1 www.daciaclub.ro

127.0.0.1 daciaclub.ro

Share this post


Link to post

Nu mi-a venit ideea asta pentru ca am observat de abia dupa ce toata treaba era sus, pe net :)

Referitor la ce zic ei acolo, e adevarat dar costa inca ceva $ (parca 60).

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...