Jump to content
Sign in to follow this  
pyty

Lege pentru normarea operatiunilor in constructii

Recommended Posts

Am nevoie de un mic ajutor. DAca cineva dintre voi stie cumva numarul si titlul legii care detaliiaza normarea a muncii pe diferite ramuri de constructii...

:-? Sunt intr/un mic inpas si nu prea stiu la cine sa apelez, ma multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Ia vezi AICI.

Pune titlul mai la obiect.. :)

Share this post


Link to post

adica pentru un muncitor calificat in constructii, zidar de exemplu, in cat timp poate ridica un zid din caramida plina, de 3 m inaltime si 5 m lungime cu o grasime specificata etc..

sau pt un inginer proiectant cat timp i se poate norma o lucrare

 

chestii de genul acesta...

Share this post


Link to post

Astea sunt normative de lucrari si nu o sa le gasesti in lege, nu sunt reglementate printr-o lege sau ordonanta :D

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

pyty > Am cautat cu Lege 4.4. dupa "normare" si "constr". Nu mi-a gasit nimic care sa sune a normativ.

Share this post


Link to post

Normative de lucrari in constructii poti gasi la o firma de specialitate...

Share this post


Link to post
Am nevoie de un mic ajutor. DAca cineva dintre voi stie cumva numarul si titlul legii care detaliiaza normarea a muncii pe diferite ramuri de constructii...

:-? Sunt intr/un mic inpas si nu prea stiu la cine sa apelez, ma multumesc anticipat.

 

Este un subiect, din pacate, nereglementat. Sfatul meu e sa citesti contractul pe ramura (nu doar ce am extras eu!) si apoi sa suni la Inspectia Muncii (www.inspectmun.ro) si sa le spui care-i problema ta, cum ca ai citit contractul pe ramura si Codul muncii s.a. si nu e clar, iar tu in intentia de a nu incalca drepturile lucratorilor vrei un sfat de la ei.

 

La nivel de unitate, patronatul impreuna cu reprezentantii sindicatelor creeaza aceste norme. Se formeaza o comisie, se alege un lucrator cu indemanare medie si i se da lucrarea respectiva... cam asa se-ntampla lucrurile... cand e si un utilaj implicat, se utilizeaza info din cartea tehnica a utilajului respectiv.

 

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA nr. 3.429/18 din 22 iulie 2003

la nivelul ramurii constructii-montaj pe anul 2003

EMITENT: MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITATII SOCIALE SI FAMILIEI

PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 10 din 5 august 2003

 

 

ART. 30

(1) Patronul va asigura organizarea rationala a muncii pentru fiecare loc de munca. In acest scop se stabilesc sarcini si raspunderi sub forma de norme de munca; acestea pot fi norme de timp, norme de productie, norme de personal, insotite de descrierea sferei de atributii si a zonei de servire, menite sa asigure utilizarea integrala si eficienta a timpului de lucru.

(1.1) Normele de munca se elaboreaza de catre angajator cu acordul organizatiilor sindicale. Normele de munca constituie anexa la contractul colectiv de munca la nivel de unitate si se fac cunoscute angajatilor cu cel putin 3 zile inainte de aplicare (conform art. 30, alin. 3 din CCM national).

(2) Normele de munca vor fi astfel stabilite incat sa asigure un ritm normal de lucru, la o intensitate a efortului muscular sau intelectual si la o tensiune nervoasa care sa nu conduca la oboseala excesiva a salariatilor.

Share this post


Link to post

Vezi norme de consumuri de resurse pe articole de deviz :lavolan: .

Share this post


Link to post
... ma multumesc anticipat

 

Nu ai incotro.

Share this post


Link to post

La un SRL cu 4...5 angajati care nu sunt afiliati nici unui sindicat, si care nu au contract colectiv de munca (de la 60 de angajati in sus ), este clar ca suntem negrii pe plantatie fara a putea misca in front ceva...

Normele de deviz asigura normarea majoritatiilor ramuri de CM, prin articole de deviz, dar acestea nu exista la nivel de proiectare doar executie si aici apare baiul...

 

Traiasca tara noastra minunata si conducatorii ei..

va multumesc cred ca putem incheia subiectul... ma intorc la munca

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...