Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Flanse amortizor fata Matiz

Recommended Posts

Flex, pentru fata era vorba de presa. Ansamblul telescop-arc se scoate de pe masina din patru suruburi (doua sus si doua la roata). Este nevoie de doua ceva chei cioare. Apoi urmeaza circul.

Presa de arc nu este altceva decat doua suruburi filetate (de la jumatate, o parte filet pe stanga si alta pe dreapta) si patru cleme pentru capetele suruburilor cu filete pe stanga si pe dreapta.

Da un ochi in manual la SDV-uri si te prinzi de poanta.

Apropo de menghina de tamplarie: Eu o folosesc pentru impingerea pistonului de la etrier (impreuna cu un cap de tubulara de dimensiune optima) atunci cand trebuie sa mai schimb placutele de frana. Una mica pentru acest scop, costa pana in 50k si merge super. La Matiz nu am umblat inca, dar acum doua, trei saptamani am schimbat la o Nova.

Share this post


Link to post

pentru etrier, coada de ciocan functioneaza extrem de bine. bagi coada de ciocan in etrier si faci parghie cu ea. mi-a mers si la nova si acum la matiz.

pentru amortizoare, daca esti dispus sa iti asumi riscul, doua bucati de lemn, dupa care sarma groasa pe care o strangi cu patentul si ai grija sa nu scape. metoda e testata pe nova, dar netestata pe matiz.

Share this post


Link to post

Buna ziua .Am un matiz din 2005,care pe fata trancane la trecerea peste denivelari.La manevrele din scurt volanul merge greu.

Am fost la service, aurcat-o pe elevator iar la miscarea stg-dr rotile scartie ca o usa neunsa de un secol.

Mecanicul mi-a spus ca e vorba de flansele amortizor stg si dr.

Intrebarea mea este:trebuie schimbat intreg kit-ul???adica inclusiv rulmenti +burduf??la o prima vedere burdufurile sunt bune.

Va multumesc pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Daca citesti topicul asta de la inceput ai sa-ti dai seama ca nu-s rulmenti acolo :)

Share this post


Link to post

In schema (punctul 7) din primul post al acestui topic, este rulmentul.

Share this post


Link to post

La Matiz (suspensie fata McPherson), amortizoarele se vind fara bucse, ele se aseaza pe flansele astea, care tin loc de rulment, pentru a permite miscarea de rotatie.

Nu este rulment propriu-siz, este o simpla piesa cu alunecare, nu are bile sau role.

Share this post


Link to post

Salut . Am un matiz din 2002 si  bate rau de tot pe fata mai mult pe stanga :( si la viraje scartaie rau de tot ce sa fie flansele sau ..mai rau caseta? 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

ceva de genu am si eu prob, am fost la service cu ea si a zis ca e de la flanse. se strica de la gropi, mai ales la ce gropi avem noi in bucuresti-ul acesta, si mai ales dupa ce iarna am avut sau facut la gropi pe sosea de nu ai aer :) )

 

Edited by AmaruL

Share this post


Link to post

ceva de genu am si eu prob, am fost la service cu ea si a zis ca e de la flanse. se strica de la gropi, mai ales la ce gropi avem noi in bucuresti-ul acesta, si mai ales dupa ce iarna am avut sau facut la gropi pe sosea de nu ai aer :) )

 

si? le-ai schimbat ? mai face asa sau nu ai apucat inca? altceva am observat mai nou dimineata  pe racoare nu face ..dar cand plec de la servici  dau muzica mai tare cand ies din parcare  scartaie rau de tot :) ) la prima vedere am facut un test cu capota deschisa si mam lasat  cu podu palmei pe flansa  bate da foarte putin...am inteles ca e 7 lei una macar sa fie de acolo :D

Share this post


Link to post

Daca aveti probleme cu flansele, puneti cu incredere flanse de Damas. Cele de Matiz sunt execrabile. In 40k km am schimbat vreo 4 seturi si la sfatul colegului de forum Guru am purces la achizitionarea si montarea unui set pentru Damas.

Share this post


Link to post

Intrebare, cu masina ridicata pe cric, e normal sa existe putin joc sus in flansa unde se prinde in oala? in rest nu troncane, volanul merge usor. Am inteles ca Matizul nu are rulmenti, ca Espero de exemplu..., pe care-l stiu pe de rost... ma gandeam ca daca nu e in sarcina(cum spuneam, pe cric) o fi normal jocul ala, dar am nevoie de o confirmare...sunt nou in ale Matizului.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Daca citesti topicul asta de la inceput ai sa-ti dai seama ca nu-s rulmenti acolo :)

 

 

rectific, daca citesti topicul asta te trezesti dezimformat, sunt rulmenti acolo, ma si miram cum se poate sa nu fie, am intrebat si la magazin, scrie si in manualul de service...la mine ramane intrebarea valabila, cred ca e montura de cauciuc tasata de mi-a aparut jocul.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Intrebare, cu masina ridicata pe cric, e normal sa existe putin joc sus in flansa unde se prinde in oala?

 

La ultima revizie mecanicul m-a sfatuit sa schimb flansele la amortizoare(fata). Motivul invocat era chiar acest "joc" care aparea cand impingeai de roata (de jos in sus)

Dupa 3000 km am efectuat schimbul(adica azi)

Pret piese =78 lei. Manopera 90 lei. Durata-1 ora. Se da roata jos. Se scoate amortizorul, se prinde in menghina, apoi se preseaza arcul si se desface surubul(din varful amortizorului). Se schimba asa- zisul rulment si 2 chestii din cauciuc. Flansele de cauciuc nu erau facute praf ci f usor deformate. Ca idee parca nu mai troncane la denivelari. Ramane de vazut pe piatra cubica.

 

rectific, daca citesti topicul asta te trezesti dezimformat, sunt rulmenti acolo, ma si miram cum se poate sa nu fie, am intrebat si la magazin, scrie si in manualul de service...la mine ramane intrebarea valabila, cred ca e montura de cauciuc tasata de mi-a aparut jocul.

 

Daca tu consideri rulment 2 bucati circulare de plastic care se imbuca, nu ai decat. Asa se numeste dar nu are de a face cu rulmentul clasic. Banuiesc ca intre ele(bacatile de plastic) nu exista nici macar 1 biluta. Dar rahatul asta de "rulment" costa aprox 30 lei. Prin deformarea flanselor de cauciuc clar apare si jocul

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu inca nu am umblat acolo, cu masina pe sol nu e nici un joc, doar pe cric, iar in legatura cu rulmentii, nu stiu de ce unii au impresia ca rulmentii sunt cei clasici cu colivii si bile, sunt o gramada de feluri de rulmenti, cu ace, cu role, forma clasica, plati, adica ca 2 saibe cu ace intre..tot rulmenti se numesc.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Pai tocmai,ca rulmentii au ceva pe care sa alunece (bile,ace etc)

Share this post


Link to post

pai au, cele doua saibe aluneca pe ace, gen aceia cum erau cei de la planetara la Dacie, in caz contrar frecarea ar fi prea mare, la fel e la reglajul pe inaltime al scaunului de la modele Daewoo, ca sa invarti usor manivela aia cu tine pe scaun, se sprijina exact pe un rulment, compus din 2 saibe si intre ele ace minuscule.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am cosntat si eu ca flansele s-au dus dupa aproximativ 25000 km facuti cu ele. Tranacane fata la denivelari plus vizual este clar ca s-au tasat.

Am inteles de la un amic mecanic ca ar fi flase de astea care cuprind cele 2 bucse dar un "tot" (cu totul). Stie cineva un model sau producator de flanse ceva mai bune ?

Share this post


Link to post

Eu Lemforder am luat pentru Espero si nu se compara cu cele 'coreene' din magazine, trebuie intrebat la un magazin ce lucra cu Autonet-ul sau Bardi ce poate aduce, eu exclud din start cele 'de origine' ca-s dezastru.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Am cautat azi pe la toti distribuitorii de piese auto care ii stiam. Toti au pentru matiz doar originale flansele nimic de la nici un producator. Unde sa mai caut ?

Share this post


Link to post

Pentru Matiz nu sunt disponibile aftermarket, din pacate asta este realitatea cu care ne confruntam si noi in activitatea noastra.. suntem nevoiti sa le comercializam pe cele originale. Chiar si la Matizul meu tot din acestea voi monta.. tot sunt mai bune decat cele uzate vechi.. iar cand se vor tasa din nou, inlocuite again :)

Share this post


Link to post

E nasol atunci, mai trag de cele originale care au 64.000 km i se tin bine, nu troncane, nu bat, inafara de micul joc doar cu roata pe cric.

Share this post


Link to post

Am inteles ca la iasi la autodaewoo ar fi unele dintr-o bucata stie cine ceva despre ele ?

Edited by Doru_Neo

Share this post


Link to post

Confirm si eu ca flansele de origine(GM) sunt foarte proaste. In septembrie le-am schimbat pe ambele. Acum, dupa vreo 15.000 km parcursi cu ele cea de pe dreapta troncane intr-o veselie.

Share this post


Link to post

Confirm si eu ca flansele de origine(GM) sunt foarte proaste. In septembrie le-am schimbat pe ambele. Acum, dupa vreo 15.000 km parcursi cu ele cea de pe dreapta troncane intr-o veselie.

 

N-ar fi o problema sa le schimba la 15-20 mii daca ar fi mai usor. Ca sa dau amortizoarele jos ca sa schimb niste piese de 2 bani nu e tocmai usor si ieftin. As mai cauta ceva alternative, as adapta ceva.

Edited by Doru_Neo

Share this post


Link to post

Dinc cate observ nu e complicat deloc schimbul, dar fara o presa de arcuri nu reusesti.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...