Jump to content
Sign in to follow this  
rue

Am Gasit Un Tico

Recommended Posts

Salut

 

TICO, alb, fabricatie 1999, cumparat in ian.2000 nou, fara AC, doar radio-ceas.

Unic propietar.

Incidente aripa fata dreapta atinsa si reparata si usa soferului la fel.

 

78 000 km, distributia schimbata. Reviziile cred ca dupa garantie le a facut mai dupa ureche si de curand i -a schimbat cureaua de distributie. Cauciucuri pe fata aproape noi. Pe spate originale. Masina fara euro.

Problema este ca se aude acea bataie TICO/MATIZ destul de pronuntata la motor.

Nu scoate fum albastru, uleiul este la maxim (sper ca alea mici nu erau bule in ulei pe joja).

 

Vrea 2000 euro si nu prea vrea sa lase nimic. Eu i -am propus 1700 euro dar.. niet.

 

Mai e cineva care imi provoaca masina mamei lui dacie gri metal din 2001 sau 2002 , ~ 40 000km pe la 2000-2300 euro.

 

Ce sfaturi imi dati?

 

multumesc.

Share this post


Link to post

Cumpara Tico, cred ca esti satul de DACIA.Eu am TICO de 2 ani si sunt super multumit.Inainte de el am avut DACIA timp de 7 ani, si mi-a ajuns.

Share this post


Link to post

Ticooooooo ! Eu as mai pune 2-3 sute de euro si as lua un Matiz.

Share this post


Link to post

Bineinteles, Ticolino ! mai fiabil decat a fost vreodata orice Dacie ! muult mai sprinten, consuma mai putin, iar daca ai nevoie de portbagaj mai mare poti pune deasupra sau poti renunta la bancheta din spate ( am transportat o masina de spalat automata in Tico , cu haionul inchis peerfect ! - nu avea bancheta din spate, normal. Chestia asta nu o poti face cu nici o dacie !

Edited by radux

Share this post


Link to post

Daca gasesti vreun Matiz cu pret de 2-300 de euto peste pretul decent al unui tico ia-l...dar nu cred ca sunt...Eu am vazut doar de la 3400 in sus Matizuri care meritau vazute...Cel mai ieftin l-am vazut la 2800 dar era varza(lovit ,vopsit urat,interior terminat) si nu avea nici o optiune

Share this post


Link to post
Problema este ca se aude acea bataie TICO/MATIZ destul de pronuntata la motor.

 

Ce bataie? La mine nu se aude nimic.

Share this post


Link to post

Tacanitul distributiei. Este perfect normal

Share this post


Link to post

In anumite limite. Este caracteristic.

Share this post


Link to post
Ce bataie? La mine nu se aude nimic.

 

Just for the record: se aude si la mine :redface:

Share this post


Link to post

Mai bun de ce?

Pentru ca:

1. consuma mai mult

2. mai putin fiabil

3. mai scump de intretinut

 

Te cred si eu ca este mai bun :) )

Share this post


Link to post

Un Tico din 98-99, daca a fost intretinut bine si nu l-a hartanit prin oras, nu are de ce sa nu fie OK.

Din 98 am schimbat numai planetarele (dar din vina mea. pentru ca nu am fost atent sa ma uit ca s-au fisurat burdufurile), pompa de apa (tot din vina mea) si tendoanele spate pentru ca s-au dus bucsele.

 

In rest tabla e super ok, toate instalatiile merg ireprosabil, consumul e acelasi de 8 ani de zile.

A trecut si o jumatate de an fara sa deschid capota de la motor :)

Daca nu as avea alta masina mai mare, as avea inca curaj sa plec cu ea pana in Austria.

 

Nu are ce sa se strice la ea.

Masina asta e facuta in ciuda service-urilor...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...