Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Probleme la sistemul de evacuare

Recommended Posts

Intermediara mea bosal are vre-o 10 ani pe putin si inca tine asa cu ma venit de la mama ei, eu zic ca nu are rost sa te complici.

Plus ca vopseaua pe toba nu e indicat,  aia se cam incinge.

Share this post


Link to post

Da Dj'u doar ca de acum 10 ani si nici nu zic mai mult s-au mai schimbat treburile, tabla s-a mai subtiat, tratament mai putin valabil de unde si coana rugina isi face aparitia inainte de vreme plus ca te doare mintea cit cer pe un produs cu AMR-u cum se prea practica astazi. Apropo, cine facu armata stie si ce-i ala AMR.

Acuma, de-mi "infiletez" eu una de durata cu garantie patru'j de ani ca probabil n-o sa ma mai tine grisinele sa ma dau pe sub caleasca peste vreo doua'j de ani asa ... nu-mi ramine decit sa-mi trag o babuta isterica careia sa-i fac in ciuda, s-o oftic ca esapament'u meu ii mai silentios decit ea, cind o dau o tura pe ulita ori pe la "osan" duminica, nu inainte de-ami ridica pensia si baga de 5 lei benzina macar asa de sarbatoare. 😉

Share this post


Link to post

Merge si tabla "neagra", dar sa fie groasa. Daca gasesti de 1,5 e de vis, daca nu, macar de 1 sa fie. Totusi, as recomanda tabla de inox 🙂

La detenta nu mi-as face probleme cu rugina. Pe interior nu face condens iar pe exterior se usuca instantaneu. Din experienta personala, recomand un strat de bronz sau o vopsea speciala pentru tobe.

Am modificat candva o toba Walker, pentru inchidere am folosit tabla neagra de 1,5, deci cam stiu care e treaba.

Inca ceva: nu te apuca de lucru pana nu ai vreo 5 metri de lana de otel. Vezi imaginile si te prinzi tu. 

 

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nitel mai complicat cu inoxul, Salex. In primul rind nu detin asa ceva, cel putin nu pe asa dimensiuni in plus ar trebui sa fac rost de electrozi expres pentru a suda inox iar astfel o sa cam coste distractia si ma tem ca as iesi mai scump deci as schimba intregul esapament cu unul stoc.

Astazi, mi-am permis citeva minunte in a defila pe sub caleasca si a-mi nota citeva detalii, cote referitor la toba mica. De data asta pare sa se pupe planul de acasa cu cel din tirg. Mai zilele trecute, pe masuratori ochiometrice am speculat undeva la ~120 diametrul tobei si vreo juma de metru lungime de unde am inceput a-mi stoarce materia cenusie pe ce soi de teava as putea merge, nici sa o ingreunez da' prea firava. M-am decis sa-i trag burlan de 120mm ! Trecindu-mi in citeva rinduri bune pe mina produse gen, dure fiind, foarte bine tratate si rezistente la temperaturi inalte, ar avea prioritate pe acest plan. Cumva se leaga treaba, se cam aseaza piesele.Lungimea totala a tobei ii de 400mm cu gulere incluse si 130mm diametru cu gulere incluse. De scad grosimea  gulerului ce indica undeva la 15mm, cad pe teava de 120mm, burlanul cade la fix. In date tehnice pare complicat probabil da' nu e ... Burlanul are in carne 1.5mm respectiv 2mm. Cel de 1.5mm il consider mai mult decit suficient. Revenind la "panatuf" ce urmeaza a fi in toba, as vrea intii sa vad ce are la interior sa merg pe o densitate similara, cit mai aproape de "original". Multam de pont !

Share this post


Link to post

Vino incoa sa iti dau o intermediara de moda veche. Sau te plictisesti atat de rau incat chiar vrei sa construiesti una? 😄

 

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu fi bre invidios ca-ti fac si tie una ! Acuma, c-o trece bosal'u iarna ori ba, cine stie ... 😉

  • Haha 1

Share this post


Link to post

Apropo, a sectionat cineva o toba mica de cielo ? Mor de curiozitate sa-i vad interiorul, am prostul obicei de a le studia in totalitate inainte de a fi aruncate sa vada si ochiul mei pe viu cum stau lucrurile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...