Jump to content
Sign in to follow this  
ageana

! Samsari !

Recommended Posts

Ideea de baza e ca toate becurile sa se stinga independent unul de altul.

 

 

Daca are o defectiune majora la motor si sta aprins check-ul se poate face o mica "mantocarie" cu un banal temporizator de 5 lei astfel se stinge exact cand doreste clientul :mrgreen: . Se mai pot defecta voit segmente din LCD-ul kilometrajului (un 3 poate sa devina 1), vaselina cu rumegus in burdufuri la planetare (nu se mai aude troncanitul) etc.Nu subestimati inventivitatea... Cum bine zicea cineva: Orice pare prea frumos pentru a fi real... (ieftin si bun), 99,99% nu este.

Share this post


Link to post

Cu engine checkul eu cred ca solutia cea mai la indemana e achizitia unui banal scanner clonat, care desi nu stie mare branza macar codurile urate de eroare la motor le vede la 99% din masini si la unele poate citi si kilometrajul estimat de ECU independent de odometru. Costa 'fo 10€ si la urma urmei poate fi folosit si ulterior, nu-l arunci dupa cumpararea masinii ci-l poti utiliza oricand ai un engine check aprins inainte sa mergi la mecanic, ca sa nu schimbi iar sonda lambda si EGR-ul degeaba :D

Iar daca esti chitit pe o marca anume poti cauta o clona mai sofisticata specializata pe marca respectiva, de ex un vcds pt vag-uri, op-com pt opel, etc. Tot costa mai putin decat un plin si te poate scuti de unele necazuri si la cumpararea masinii si dupa.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Multumesc pt adaugiri baieti, sunt foarte utile si la obiect.

 

Eu personal nu as lua masina fara sa o verific la reprezentanta (sanse mai mici sa fie intelesi cu samsarul). Intr-adevar banii dati pe test sunt echivalenti cu a cumpara o interfata de diagnoza, dar daca nu va pricepeti la masini e mai bine sa ii lasati pe cei de la service sa se ocupe.

 

Si apropo de citit km adevarati, nici la reprezentanta la Chevy, nici la Kia nu au putut sa faca asta. Poate la altele mai dichisite se poate :D

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nici verificarea la reprezentanta nu e cine stie ce. E utila pt a vedea daca e sasiul stramb, sunt scurgeri, sunt jocuri la suspensie, dar cam atat.

 

Kalos-ul a intinerit cu un anisor, 110 000 km si chiar a mai crescut la pret. =))

 

http://www.autovit.r...-C23350912.html

 

Oricum inca arata ...bine :X

 

N-as lua de la "mardare auto" (nume de tigan) nici la jumate de pret.

Share this post


Link to post

@Ches

La masini cu ECU Bosch EDC16 (diesele din perioada 2005-2009 in general cam pe asta il au) se poate citi usor, are stocata o valoare obtinuta prin integrarea vitezei. Nu e identica cu cea de pe odometru, se accepta diferente de 5%. La mine la Hyundai din 2006 atunci cand l-am vandut valoarea din ECU era cu 600km mai mare decat cea de pe odometru (aka aprox 0.75% diferenta, aveam aprox 80.000). Si se citeste cu o scula banala.

Share this post


Link to post

Multam, e bine de stiut. Pt Chevy stii care e scula care poate face asta? Ma refer la ceva chinezesc de pe ebay sau ceva de genul, nu scule de mii de euro.

Share this post


Link to post

"Doar" .. fix dublu

Share this post


Link to post

"Doar" .. fix dublu

 

 

foarte tare! esti sigur ca-i fosta ta masina?! asa mi-a zis si mie porcul nesimtit ce mi-a vandut tico-ul! cand l-am intrebat de km reali,cica are "vreo 130000 km", dar bordul e blocat pe 213560 km iar primul proprietar cand l-am intrebat mi-a spus clar "cand i-am vandut-o avea 250000 km la bord!". Uite de-aia sunt eu scarbit de oameni in general si sunt FOARTE precaut cand am de-a face cu indivizi pe care nu-i cunosc si mai ales cand e vorba de bani/vanzari/cumparari de la ei! acuma, cine stie cati km are tico-ul asta cu care ma mai plimb eu din cand in cand,dar un lucru e sigur: la mine n-o sa mai faca 100000 km vreodata! :mrgreen: deci daca mai tine/rezista cel mult atat,ma declar multumit!

 

dar asa,ca "fapt divers" ,nu l-ai sunat pe nesimtit sa-l intrebi de km reali? eventual sa-i arati obrazul "un pic"?

Share this post


Link to post

:roll: A intuit bine Mircea cu "noua tinerete"...


Un samsar si mai adevarat, ar fi ascuns placuta de inmatriculare. Asadar SFAT :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

Jigodia mai are o Fabie la vanzare cu aceeasi km "absolut" reali! La noi nu au implementat legea cu caz penal in caz de falsificare kilometraj?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Jigodia mai are o Fabie la vanzare cu aceeasi km "absolut" reali! La noi nu au implementat legea cu caz penal in caz de falsificare kilometraj?

 

 

BA chiar este valabila si se pedepseste cu inchisoarea daca tipul mai are "unele bube" inscrise pe cazier! DAR,cine se va "deranja" sa-l friga un pic pe escroc?! majoritatea au loc de munca, credite de platit,familii de intretinut si prea putin timp de pierdut cu asemenea gunoaie/paraziti ce isi castiga existenta din munca cinstita a altora! e trist ce pot face unii oameni... si revoltator bineinteles...

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Proiect+Inchisoare+pentru+modificarea+kilometrajului+la+masini

Edited by gowriel

Share this post


Link to post

Pai si nu-i putem baga niste mesaje acolo, cum ca masina are de fapt dublu?

Share this post


Link to post

Doar el le primeste, nu apar public... deci degeaba ii dai mesajele. O sa-si gaseasca cumparator probabil, sunt destui care vor fiare cat mai ieftine si folosite de un batranel, duminica, pana la piata 2km. Evident, pastrata in garaj si cu reviziile la zi.

Asta imi aduce aminte de povestea unui amic, care nu a reusit sa-si vanda masina pana nu i-a dat km inapoi si nu i-a spalat motorul. Toti comparau cu masinile vandute de samsari, toate la 130.000 km "impecabila boss, o dau la banii astia ca am nevoie urgent de bani (insert problema grava)". Masina fiind in stare buna, a stat vreo 6 luni cu ea la vanzare, dupa ce a facut "modificarile" a dat-o in cateva zile... oamenii vor sa fie prostiti, se uita doar la nr de km.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Doar el le primeste, nu apar public... deci degeaba ii dai mesajele. O sa-si gaseasca cumparator probabil, sunt destui care vor fiare cat mai ieftine si folosite de un batranel, duminica, pana la piata 2km. Evident, pastrata in garaj si cu reviziile la zi.

Asta imi aduce aminte de povestea unui amic, care nu a reusit sa-si vanda masina pana nu i-a dat km inapoi si nu i-a spalat motorul. Toti comparau cu masinile vandute de samsari, toate la 130.000 km "impecabila boss, o dau la banii astia ca am nevoie urgent de bani (insert problema grava)". Masina fiind in stare buna, a stat vreo 6 luni cu ea la vanzare, dupa ce a facut "modificarile" a dat-o in cateva zile... oamenii vor sa fie prostiti, se uita doar la nr de km.

 

 

DOAMNE,e 6:55 eu sunt treaz de la vreo 5:20 si nu ma pot opri din ras... DAR,cel mai probabil ca ai dreptate... eu eram indignat ca asemenea indivizi exista printre noi si ca trebuie sa facem ceva in privinta asta,dar acum cu postarea ta, m-am "linistit"...

foarte probabil e ceva psihologie la mijloc ce functioneaza perfect indiferent de circumstante...

Share this post


Link to post

E mașina mea, e unică, prin modificările făcute. Și eu am stat cu ea 3 luni pe site-urile de specialitate, cu anunț corect, nu au sunat decât samsari cu oferte nesimțite, gen 1500€. Ăștia au fost cât de cât corecți și trebuia să o dau. Sper doar să ajungă la cineva care să aibă grijă de ea, masina dacă e întreținută corect mai duce încă pe atât.

 

Asta imi aduce aminte de povestea unui amic, care nu a reusit sa-si vanda masina pana nu i-a dat km inapoi si nu i-a spalat motorul. Toti comparau cu masinile vandute de samsari, toate la 130.000 km "impecabila boss, o dau la banii astia ca am nevoie urgent de bani (insert problema grava)". Masina fiind in stare buna, a stat vreo 6 luni cu ea la vanzare, dupa ce a facut "modificarile" a dat-o in cateva zile... oamenii vor sa fie prostiti, se uita doar la nr de km.

Eh, eu am refuzat sa fac asta. Din principiu. Ca fapt divers m-a sunat un cumparator, dupa ce am dat-o, care vroia sa o cumpere de la ei, i-am zis ce are si ce nu are masina si l-am intrebat de cand isi cauta si de ce nu a sunat. A zis ca a cautat masini pana in 150.000 km...

Problema nu e la samsari. Sincer, se invart de niste bani, in niste circumstante dubioase, dar permise de lege (daca nu chiar ocrotite). Ci la cumparatori. Care vor masini la bani putini, vechi, dar cu km putini, cu istoric de service, impecabile, de la prim proprietari etc si care in final cumpara de la samsari. Adica nimic din ceea ce isi doresc.

 

 

BA chiar este valabila si se pedepseste cu inchisoarea daca tipul mai are "unele bube" inscrise pe cazier! DAR,cine se va "deranja" sa-l friga un pic pe escroc?! majoritatea au loc de munca, credite de platit,familii de intretinut si prea putin timp de pierdut cu asemenea gunoaie/paraziti ce isi castiga existenta din munca cinstita a altora! e trist ce pot face unii oameni... si revoltator bineinteles...

 

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Proiect+Inchisoare+pentru+modificarea+kilometrajului+la+masini

 

Nu e nimic valabil, e un proiect. Si in virtutea in care nu exista o baza de date comuna ITP-RAR-Service _Politie in care sa se treaca km reali si proprietarii anteriori in diverse etape de "viata" ale masinii, n-ai cum sa demonstrezi ca acei km sunt falsi. Iar daca o faci, instanta, expertiza, daune etc...

 

Share this post


Link to post

Da, problema e la cumparatori. Toti fac comparatie cu ce vand samsarii. Km dati inapoi, motor spalat "bec", eventual un ulei gros sa nu bata motorul si cateva mici retusuri si gata masina "impecabila". Normal ca tu, pe persoana fizica care este, stii ce vinzi si ceri un pret corect. Cumparatorul compara cu masina samsarului, care are "doar 130.000 km" si e cu 200 euro mai ieftina. Ce daca peste o luna baga 2000 euro in reparatii? A luat o masina mai tanara ca a ta, cu mai putini bani... el zice ca a facut super afacere :) )

Singura problema e ca masinile astea aranjate de vanzare strica piata pt vanzatorii corecti si trag preturile in jos. Si cumparatori din astia sunt multi... prosti, da' multi.

Am pus anunt de vanzare acum un an pt prima motocicleta... din 1991, motor mic, nu e mare senzatie. Dar... doar in piese am bagat vreo 600 euro, manopera fiind facuta de mine, deci 0. Daca era la service, sigur mai costa inca 600 euro. "pai cum sa ceri domne 1500 euro pe asta, cand una mai mare e 1000-1200 euro? e veche, e din '91, aia din 2000 costa la fel". Prea putini tin cont de investitiile facute si de faptul ca iei un vehicul fara probleme ascunse. Asta e o gandire specifica zonei noastre... sa fie bun si ieftin, daca se poate aproape gratis.

  • Like 1

Share this post


Link to post

in cazul meu, nu sunt costuri ascunse, un rulment pe spate facea zgomot, iar amortizoarele fata erau cele originale. In rest, toata bucsaraia fata/spate era facuta in august, motorul a fost testat in septembrie si avea o bujie arsa, iar eu le-am schimbat pe toate 4, in rest era in super parametri. Dar, oamenii au "invatat" ca masinile cu multi km au probleme, iar alea cu putini km sunt ok... Si atunci cumpara cu putini km, eventual si fatuita, dichisita, retusata cu scobitoarea sau cu betisorul cu vata etc...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Deci si la Chevrolet se pot maslui km foarte usor. Ma asteptam ca baietii cu kilometraje sa fie specializati in Mertane, BMW-uri si alte masini unde scoti bani ca lumea din dat km inapoi. Samsarul asta nu cred ca o va da prea usor. Mai ales cu stickerul gmclub unde orice client poate afla cati km avea masina.

Share this post


Link to post

Eu nu pot sa pricep cine cumpăra mașini de la unii care sunt proprietari de doua zile. Dacă omu' zice din start "sunt samsar fraiere, le cumpăr cu mai puțin decât merita și le vând cu mai mult" as înțelege.

Însă să-ți zică unul o poveste ca și-a luat o mașină și după doua săptămâni brusc are nevoie s-o vând e hilar.

 

Eu sunt suspicios cu toți care vând mașina după m-au puțin se 2-3 ani. Aia fie încerca să fie băieți deștepți fie mașinile ascund ceva.

 

Nici cu una de la un proprietar care o tine mai mult nu ești scutit de surprize (vezi cazul colegului de mai sus) însă măcar unul care tine o mașină sa zicem 5 ani măcar probabil ca nu și-a bătut joc de ea, ca avea nevoie și el să-l tina.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cand stimabilul coleg Safari Hunter a vandut Kalosul, masina avea peste 200 000 de km, nu stiu cifra exact. Si a aparut brusc pe net cu vreo 80 000 de km, reali :scarpin:

Share this post


Link to post

Ia uitati si aici: http://www.daciaclub.ro/Sfaturi-va-rog-pt-Duster-second-hand-t294443-s0-p4448064.html?do=findComment&comment=4448064

A fost rasturnata (dauna totala) si EURO TOP AUTOMOBILE o baga ca "noua", fara accident la Autovit: http://autovit.ro/anunt/dacia-duster-ID7GgdbT.html#9ecdc79600

Poate nu e aceeasi?! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Da, problema e la cumparatori. Toti fac comparatie cu ce vand samsarii. Km dati inapoi, motor spalat "bec", eventual un ulei gros sa nu bata motorul si cateva mici retusuri si gata masina "impecabila". Normal ca tu, pe persoana fizica care este, stii ce vinzi si ceri un pret corect. Cumparatorul compara cu masina samsarului, care are "doar 130.000 km" si e cu 200 euro mai ieftina. Ce daca peste o luna baga 2000 euro in reparatii? A luat o masina mai tanara ca a ta, cu mai putini bani... el zice ca a facut super afacere :) )

Singura problema e ca masinile astea aranjate de vanzare strica piata pt vanzatorii corecti si trag preturile in jos. Si cumparatori din astia sunt multi... prosti, da' multi.

Am pus anunt de vanzare acum un an pt prima motocicleta... din 1991, motor mic, nu e mare senzatie. Dar... doar in piese am bagat vreo 600 euro, manopera fiind facuta de mine, deci 0. Daca era la service, sigur mai costa inca 600 euro. "pai cum sa ceri domne 1500 euro pe asta, cand una mai mare e 1000-1200 euro? e veche, e din '91, aia din 2000 costa la fel". Prea putini tin cont de investitiile facute si de faptul ca iei un vehicul fara probleme ascunse. Asta e o gandire specifica zonei noastre... sa fie bun si ieftin, daca se poate aproape gratis.

 

 

definitia prostiei,nici mai mult nici mai putin...Nasol sa constati treaba asta fiind si tu roman...

 

in cazul meu, nu sunt costuri ascunse, un rulment pe spate facea zgomot, iar amortizoarele fata erau cele originale. In rest, toata bucsaraia fata/spate era facuta in august, motorul a fost testat in septembrie si avea o bujie arsa, iar eu le-am schimbat pe toate 4, in rest era in super parametri. Dar, oamenii au "invatat" ca masinile cu multi km au probleme, iar alea cu putini km sunt ok... Si atunci cumpara cu putini km, eventual si fatuita, dichisita, retusata cu scobitoarea sau cu betisorul cu vata etc...

 

Corect! Eu am luat un Tico din 1997 cu 1400 lei si fara sa-mi dau seama am ajuns la vreo 2000 lei si nici n-am "inceput" cu piesele... De exemplu,de ceva timp(vreo saptamana) bate o bieleta de directie pe dreapta in asa hal ca mie frica sa mai merg cu masina,dupa ce am cautat pe net,ce naiba e a aia bieleta de directie si ce rol are ea la o masina... Nici nu stiam CE BATE pana sa-mi zica un tip la vulcanizare cand am pus cauciucuri de iarna... Da' macar n-am dat 1000 euro pe el...

E "onesta" masina,e cam "obosita" dar macar o arata... de km nu mai zic,probabil ca are 300000 iar proprietarul zicea de "vreo 130000",escrocul imputit! Am aflat cat avea masina cand i-a vandut-o proprietarul initial peste vreo saptamana DUPA ce am luat-o/dat banii... avea 250000 km cand i-a dat-o,cine stie cati km a mai facut ala cu ea...

Jale mare cu piata auto din RROMania... Nu cred ca mai cumpar masina la mana a doua prea curand... Mai degraba un leasing la o masina mica ca de tzepe e plina piata...

Share this post


Link to post

Samsarii sunt produsul mai multor situatii anormale in Romania

Situatia precara din punct de vedere financiar a majoritatii romanilor

Cine nu isi doreste o masina noua?

Mai sunt si "SAMSARII CU ACTE IN REGULA" adica diversi dealeri care se comporta mai vorace decat samsarii clasici

Cunosc caz de masina noua 0km de la reprezentanta care in realitate avea 11luni si 15000km

Deci clientul a platit un sac de bani pe ...o masina veche

O masina o cumperi cu 3000 de la samsari si aceeasi masina este 4000 la dealer

Off topic

Cand am scris acum 4-5ani ca bateriile de acumulatori zac in depozite ani de zile multi au zis ca fabulez

Iata ca acum vanzatorii spun ""asta este 2016 fiind un pic mai scumpa.la vecinul este mai ieftina ca le are de doi ani in rafturi

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Eu cred ca unii clienți vor sa fie fraieriți. Așteaptă sa li se spună o poveste și se forțează s-o creadă.

 

Acum e foarte simplu sa ai o idee de preț al unei mașini. Întri frumos pe un site, și afli cota de piață al mașinii "medii" pe care ți-o dorești.

 

Însă când apare samsarul în România și ți-o da la 70% din prețul mediu din Germania, și aici include și cheltuielile și profitul lui, trebuie să vrei cu toată puterea să crezi că mașina aia pe care el a luat-o la jumătate din prețul pieței e o mașină cu un istoric "normal". Unii pur și simplu refuza sa se gândească, iar alții descoperă tot felul de scheme fiscale, canale alternative și universuri paralele prin care ajung mașinile gratuite și de care Angelica Merkel n-a aflat încă. Ca-n clickbait-urile alea de pe site-urile de torenți unde îți explica defectele sistemelor financiare și cum poți deveni miliardar stand acasă.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...