Jump to content
Sign in to follow this  
ageana

! Samsari !

Recommended Posts

Alta masluita la km, are in jur de 175000km inloc de 125000km cat sunt raportati, deci nu dublul km cum fac majoritatea: https://www.autovit.ro/anunt/hyundai-ix35-ID7GjpKT.html#8c4414101c

VIN: TMAJU81VCCJ310380

 

Raport istoric: https://ro.vin-info.com/vehicul-istorie/58e37563-5ce0-4812-b2bb-54fc5762f44f/rum

 

Sper ca informatia sa ii ajute pe cei care cauta masina dupa VIN.

 

Practic nu cred ca exista masini aduse din afara cu km reali, decat cele aduce "pe comanda" la samsar.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Am verificat recent kilometrajul unei trasuri din OBD (compartimentul motor) sa vad de corespunde cu kilometrajul interior. N-are decit ~ 270.000 la bord si a corespuns cu datele date de ledul OBD-ului care, cica ar fi singurul ce indica km reali a unei trasuri.

 

Samsarii permit bijutereala sau se incadreaza la : "ce vrei frate de banii astia..." :mrgreen:

Share this post


Link to post

Daca poti sa descrii modul in care se poate verifica kilometrajul prin LED-ul OBD ar fi f bine :) .

Share this post


Link to post

Iata un ex aici, Ches.

 

Cu siguratnta toate au o "fereastra" in plus de verificare pe linga cele afisate in bord.

Share this post


Link to post

Merci de raspuns Viktor. Din pacate nu cunosc masini noi care stiu sa faca trucuri de-astea. Majoritatea citesc doar eeprom-ul ala de la kilometrajul de bord, adica fix ce schimba samsarii.

Share this post


Link to post

De exemplu la unele ceva mai vechi exista un al doilea kilometraj estimat de ECU, pe baza vitezei. E acceptabila o eroare de 5% intre ce scrie pe bord si ce a estimat ECU-ul.

Am facut recent testul asta la o Skoda Octavia Tour (din 2007) si pe bord scria 168kkm, in ECU 165kkm. Parea deci corect.

Share this post


Link to post

Confirm, GTC-ul meu are asa ceva, la cumparare am pus OPCOM-ul pe el si a gasit o valoare apropiata cu cea din bord.

Share this post


Link to post

Praf in ochi, nu are cum sa treaca asa ceva.

Share this post


Link to post

Hai cu totii la stat, ca aia sunt singurii care nu fac evaziune :D

Share this post


Link to post

Nu a face legi ii greu, andew, ci a fi respectate. In cazul in care se aproba proiectul ... scad semnificativ ciurucurile carate de pe afara. Iar prin firma, nu stiu cine-si permite a investi in orice putregai ce sa-i ramina ca investitie doar.

Adusa de afara neinmatriculata (inconvinientul oricarui cumparator cred) ori adusa direct in numele noului proprietar, iarasi nu prea tine vrajeala. Eu unu n-as face comanda de-o troasca ce nici macar n-am vazut-o, ci doar din poze (ori nici atit).

 

Share this post


Link to post

Samsarii americani:

 

Share this post


Link to post

Si samcrac asta e bolnav... Dubiosi americanii cu sinucigasii care aleg sa-si sparga testele in masini si cu inundatiile lor.

Share this post


Link to post
La 04.05.2018 la 17:06, vrazvanc a spus:

Si samcrac asta e bolnav... Dubiosi americanii cu sinucigasii care aleg sa-si sparga testele in masini si cu inundatiile lor.

Adica?

Share this post


Link to post

E greu de explicat daca nu te uiti la filmulete pe YouTube. Era legat de "samcrac", asta care incarca filmulete gen cum a postat ches; se vand masini care au fost inundate, in care s-au sinucis sau au fost ucisi oameni 😁 Dar cine stie, acum mie mi se pare dubios, dar de cand va fi legal si la noi sa purtam pistoale precum brichetele...

Share this post


Link to post

M-am uitat si eu la Phaeton insa am gasit un motor de 3,6l, benzina. La impozitul aferent (5510 lei) si consumul (estimat) de benzina, mi-a trecut repede.

Daca nu te sperie cele de mai sus, ar merita sa ai o discutie cu vanzatorul. Conditie clara din partea ta: verificare completa la o reprezentanta VW.

Ca bani pare o oferta buna si, in plus, motorizarea este anterioara problemelor cunoscute ...

Personal as mai avea o retinere legata de cutia automata insa astia sunt doar piticii mei :).

Share this post


Link to post

Phaeton-ul incepe de la 2 967 cm3   si merge pana la 5900

Asta are 2 967 cm3[[1800lei impozit]] si este varianta full ,dupa cum ati vazut are fotolii si pe spate

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Daca poti sa iei asa ceva, ia-o si bucura-te si pentru mine. Eu caut de cativa ani una buna si ieftina. Dar cum nu exista asa ceva si intotdeauna m-am gandit si la bani (nu numai la investitie ci si la costuri de intretinere), m-am lasat pagubas. Din pacate doar motorul de 3000cmc ar merge tinut inmatriculat la noi din cauza taxelor... W12-le de 6000cmc e de vis, nene. Si consumurile sunt de toata jena, in sensul de mici.

Exista si cu cutii manuale (rar), dar ar fi o tampenie sa iei asa ceva manual.

Share this post


Link to post

Adica, si johny-jokeru' isi ia teapa sau cum ? 😁 

 

Share this post


Link to post

http://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/society/20180525STO04312/fighting-mileage-fraud-on-used-cars

Parlamentul European a făcut un studiu și spune ca între 30 și 50% din mașinile sh vândute transfrontalier au kilometrajele manarite. Iar Europa de Est (Polonia, Bulgaria) sunt "campioni" cu o estimare la 80%...  România nu-i in lista pentru ca probabil au mâncat bătaie aia cu studiul lor care puneau prea multe întrebări  😄


Belgia și Olanda par sa fie singurele tari europene care au un sistem integrat de urmărire a kilometrajului (carpass) care e alimentat de toată lumea - și de dealeri, de itp, de garaje la coltul străzii, vulcanizari, etc. (sursa - ultimul număr din moniteur automobile belgoid) 

Iar ăștia de la Bruxelles vor sa împingă niște legislație sa facă ceva similar în toată UE (de la schimb de baze de date cu kilometrajele la armonizarea pedepselor) . Sa le uram bafta 🙂

Edited by mr_
  • Like 2

Share this post


Link to post

Bafta !

Share this post


Link to post

Iata exprimarea academica a unui ....samsar

 

{{{{{{Vand chevrolet tahoe,auto este imlecabil din toate punctele de vedere,4x4 greu/ușor/4x2,masina are motorul refăcut,are 7-8mii de km,o mașină care nu se strică,tanc,are instalație de gaz din fabrică,am si piese noi pentru ea,ce ar trebui înlocuite,asta o pot face eu!auto inmatriculat pe bulgaria,are itp de românia facut de mine si asigurare de bulgaria pe 6 luni!masina are vebasto si stație!butelia de gaz are 100 de litri si se afla sub mașină!}}}}}

Share this post


Link to post

ITP de Romania? Cum vine asta? are cartea de Romania facuta sau ce inseamna asta?

Si lasand comentariile amuzante gen nu se strica, dar are motorul refacut, ma indoiesc ca masina asta a avut GPL din fabrica...

Edited by ches

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...