Jump to content
Sign in to follow this  
ageana

! Samsari !

Recommended Posts

Macar astia le mai dau un luciu, mai spala un motor, mai o distributie, mai un pic de ulei, mai o hirtoaga acolo ... pe cind unii proprietari au niste scoruri si vind niste ragalii de te ametesc .

 

Rasfoiam in trecut dupa un Volvo pentru cineva, apoi am tot umblat in stinga - dreapta sa le vad pe viu . In unu din cazuri, dau de o tanti cu modelul de il cautam si o punem de-o intinlire intr-o parcare, undeva la jumatea drumului dintre noi . In fine, merg sa-i vad comoara (a se citi masina, ca nu de "comoara" lu' tanti e vorba ... acu nu ca nu m-ar fi interesat, dar ma rog, cica nu-i frumos .., :mrgreen: ). Fereasca ce avea la vinzare nene ... ulei nu, antigel nu, lichid de frina cred ca nu fu schimbat in veci, in interior ... dezastru, numa vibratoru' mai lipsea in masina aia ca de la jeg in colo avea de toate, si sa fie tacimul complect, se mai tinea si batoasa in ce priveste pretul . Oricum, din start mi-am zis nu dar asa de tirguiala ne-am dat la o mica birfa . Si nu e singurul caz ce lasara de dorit.

 

Altfel de "te" incumeti a cumpara si nu stii ce si ~ citi bani face ... "iti" cam meriti soarta . Doar au fost si din astea cind i-am zis unuia NU, ca masina-i cu probleme si la scurt timp i s-o gripat motorul .

 

Iar din cite am observat in zona, cred ca nu-i zi sa nu vad cel putin o platforma de romanica cu cite o coasca - doua in circa . Tre sa le mearga de minune afacerea, altfel ... nu se explica, de nu ar avea clienteala.


O tentativa de samsar , vopsise utilaju' cu spray-ul, zau de nu . In plus, drept bonus, pe puntea spate avea roti mai mari iar cind l-am intrebat de ce , mi-o bagat vrajeala aia cu "alergatul" de m-o dat pe spate .

 

Mai al dracu producatori de utilaje ca nu le-o dat in gind sa le scoata astfel ...

 

:) )

  • Like 2

Share this post


Link to post

A scumpit-o sau mi se pare mie? Parca era la 3000 la inceputul saptamanii...

 

Share this post


Link to post

Deci pretul spune ceva in majoritatea cazurilor

Nimeni nu o sa dea o masina buna in bani putini decat daca te cunoaste. De ce ar face-o?

 

Eu de ex am preferat sa dau 4500 pe bmw-ul gri de la samsari cu 200.000 km si istoric service din Germania desi il gaseam mai ieftin, insa se vedea ca masina a fost intretinuta (fusese adusa in tara in februarie, eu am luat-o in octombrie).

 

Cel rosu de ex m-a costat 400 euro insa a fost luat de la o ruda, stiam istoricul masinii de cand a fost adusa din spania prin 2007. Si aia e o masina buna, totul functioneaza, are putini km vre-o 103.000 si sunt 90% sigur ca sunt reali.

 

Cum zicea un coleg daca pare prea frumos ca sa fie adevarat, cel mai probabil este.

Edited by Dj_Dark
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si s-a dat... :)

 

De unde stii?

Share this post


Link to post

Deci pretul spune ceva in majoritatea cazurilor

Nimeni nu o sa dea o masina buna in bani putini decat daca te cunoaste. De ce ar face-o?

 

 

Ba daaaaaaa cand te apuca disperarea sa iti iei altceva sa esti in pana acuta de malai

Share this post


Link to post

Daca esti in pana acuta de malai stai in pana mea linistit si-ti iei alta mai buna cand iti permiti.

 

Eu sunt de acord cu dj-ul intunecat. Mie unuia mi se falfaie de ce "zice piata" si sunt dispus sa astept mai mult pana apare un cumparator cu creier care sa faca diferenta intre o masina de familie si una de samsareala.

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa. Eu am stat cu ea la vanzare din Noiembrie pana in Februarie, cu tot istoricul real al masinii, pe vreo 4 site-uri de specialitate. Dintre toate telefoanele primite doar 2 au fost de la persoane interesate de masina efectiv, restul de la samsari, care vroiau sa plateasca sume de genul 1500 euro pe ea. Totusi...

Fapt haios, dupa ce au luat-o astia, ma suna un tip care vazuse masina la ei si vazuse si unul din anunturile mele, m-a intrebat ce am facut la masina, ce are, ce nu are etc. La finalul conversatiei l-am intrebat de cand isi cauta masina si de ce nu a vazut anuntul pana acum. Cica isi cauta de vreo 4 luni, dar cauta doar anunturi cu masini pana in 150 k km rulati, de la proprietari. L-am intrebat cate a gasit. A zis ca vreo 3, la pret mare, restul erau la samsari toate. Cand i-am zis ca daca vrea sa o cumpere sa ceara contractul de vanzare original, cu nr de la Administratia financiara, ca are inclusiv km rulati trecuti pe el, a intrebat ceva de genul "Cum, nu are 135.000 ???" i-am zis ca daca avea 135.000 nu o vindeam eu, ca avea 135.000 prin 2012...

Eu nu mai puteam sta cu ea, practic am platit avansul la masina noua din bani imprumutati, trebuia sa-i dau indarat. Si sunt multe cazurile de genul asta.

Share this post


Link to post

Cei mai vinovati din toata treaba cu masinile sh masluite nu sunt oare cumparatorii???

Toti ar vrea masini cu stare apropiata de noua dar la preturi derizorii!Cumpara cele mai ieftine masini si apoi plang ca se exfoliaza vopseaua,curge ulei etc.Daca ar accepta realitatea si s-ar cumpara masini in functie de ce-ti permiti REAL,alta ar fi treaba.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Mircea

Eu m-am referit la o "masina buna" cum zicea DJ-ul, adica care poate fi folosita in continuare. Nu m-am referit la cazul in care esti strans cu usa de imprejurari s-o schimbi, de genul esti navetist si masina face scheme.

Si eu am stat tot cam 4 luni cu Hyundai-ul, insa primul cumparator care a vazut-o a cumparat-o. Si toti ceilalti care m-au contactat erau tot escroci, ca la tine. Insa nu samsari... ci escroci care se ocupau cu identity theft sau cu escrocheria aia care s-a practicat si in Romania cu masinile de cusut Singer.

In continuare la mine cum dau anunt ca vand ceva, chiar si chestii mai ieftine (recent am vandut pneurile de iarna ale citroenului, complet nefolosite) tot asa e, majoritatea care te cauta sunt escroci (in general cu nume de femei belgiene pur-sange, incat am inceput sa prefer sa ma contacteze cei cu nume de arabi sau de rusi, e semn bun daca recunoaste de la inceput ca-l cheama Mahommed Salam si nu se da drept Francoise Bardott). Emailurile de la cei cu nume de femeie "bastinasa" ajunsesem sa le sterg fara sa le citesc, probabil sansa ca o femeie sa fie cea care se ocupa de pneurile de iarna mai ales SH fiind infima, ca de aia s-au inventat barbatii.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

@Mr_, eu am dat masina dupa revizie completa, cu stare tehnica perfecta. Singurele defecte erau cele estetice, gen vopsea ciupita de pietricele pe capota fata, pe oglinzi si pe pasajul rotii spate. Fara rugina, polishata, curatata complet la interior, cu urme de uzura normale pe volan, pedale si schimbator. Dupa ce a stat din Noiembrie pana in Februarie a cedat si un rulment pe spate dreapta, pe care l-am scazut din pret. Singurul "defect" al masinii in ochii cumparatorilor erau km, desi am dat impreuna cu masina toate actele pentru absolut tot ce s-a inlocuit sau reparat vreodata la masina. Motivul pentru care am vandut-o este ca eu am alergat-o pentru firma, firma mi-a dat la bot cand a trebuit sa o cumpere si atunci am preferat sa o vand cat inca mai avea ceva valoare. In plus, cum spune s Florinelll, mi se pusese pata pe altceva, mai nou. Lacetti, desi o masina corecta, nu avea multe "features" de masina moderna, gen ESP, AFU, Bluetooth, incalzire in scaune, incalzire auxiliara etc etc.

@Akon - cumparatorul are vina principala in cazul asta. Vrea si ieftina, si buna, si cu km putini. Nu se poate. Eu personal am cautat sa-mi iau o masna dintr-o clasa mai mare, gen Insignia, Mondeo etc, insa dupa indelungi cautari in care dadeam numai de facaturi si jafuri, inclusiv masini cu defecte mari, gen motoare cu bataie etc, am ales safe side si am luat un PUG 301 1.6 hdi, full, de numai 1 an vechime, inca in garantie, la un pret cu 35% mai mic decat l-as fi luat nou, dintr-un parc de recuperate leasing. Insa, romanul prefera sa ia un A6, un BMW 520, un Insignia 2.0 etc, full fara piele, km 100% reali, de la o batrana din Germania/director de banca sau reprezentanta etc... Patetic, dar adevarat.

Share this post


Link to post

@Mircea

Eu m-am referit la o "masina buna" cum zicea DJ-ul, adica care poate fi folosita in continuare. Nu m-am referit la cazul in care esti strans cu usa de imprejurari s-o schimbi, de genul esti navetist si masina face scheme.

Si eu am stat tot cam 4 luni cu Hyundai-ul, insa primul cumparator care a vazut-o a cumparat-o. Si toti ceilalti care m-au contactat erau tot escroci, ca la tine. Insa nu samsari... ci escroci care se ocupau cu identity theft sau cu escrocheria aia care s-a practicat si in Romania cu masinile de cusut Singer.

In continuare la mine cum dau anunt ca vand ceva, chiar si chestii mai ieftine (recent am vandut pneurile de iarna ale citroenului, complet nefolosite) tot asa e, majoritatea care te cauta sunt escroci (in general cu nume de femei belgiene pur-sange, incat am inceput sa prefer sa ma contacteze cei cu nume de arabi sau de rusi, e semn bun daca recunoaste de la inceput ca-l cheama Mahommed Salam si nu se da drept Francoise Bardott). Emailurile de la cei cu nume de femeie "bastinasa" ajunsesem sa le sterg fara sa le citesc, probabil sansa ca o femeie sa fie cea care se ocupa de pneurile de iarna mai ales SH fiind infima, ca de aia s-au inventat barbatii.

Daca in Belgia se intampla ...paiiiii Romania :rambo:

Share this post


Link to post

Cred ca in Belgia merge mai bine, ca sunt si mai multi oameni naivi si de buna credinta... in special peste o anumita varsta. Altfel nu se explica "abundenta" de escroci.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

am ajuns la concluzia ca de vrei sa-ti iei masina ori iei una vadit "cam terminata" dar foarte ieftina ori o iei noua! cale intermediara nu exista!

Share this post


Link to post

@gowriel: oamenii care vand masini sunt in mare in urmatoarele categorii:

1. oameni care schimba masina din ratiuni de genul vreau ceva mai bun

2. oameni care schimba masina pentru ca are probleme

3. samsari

 

Ordinea e cam asa:

1. cine vrea masina mai buna, uneori are timp sa astepte si sta pana cand obtine un pret apropiat de ceea ce considera ca valoreaza masina, alteori o da la samsar pe un pret mai mic, pentru ca are nevoie de bani

2. cine are probleme, scapa repejor de masina, masina ajunge in 80% din cazuri la samsari care mascheaza problemele si dau mai departe, castigand sume mai mici sau mai mari

 

Nu toate masinile de la samsari sunt proaste, dar majoritatea ascund probleme. Asta pentru ca pur si simplu oamenii vand mai des masini cand acestea au probleme decat atunci cand vor ceva mai mare/luxos/etc.

 

Nu e imposibil sa cumperi o masina decenta la pret ok, dar trebuie multa rabdare si un pic de pricepere. Preferabil ar fi sa cauti totusi un proprietar, acestia macar sunt mai putin priceputi/dispusi in a ascunde problemele masinii, atunci cand e vorba de asa ceva.

Share this post


Link to post

Mai exista si cei care isi schimba masina pentru ca li se schimba necesitatile: nasc gemeni, sau dimpotriva dau divort, scapa de naveta (sau dimpotriva, se apuca de ea), etc. Astia pot vinde masini ok si noute pentru simplul motiv ca nu mai corespund necesitatilor.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Sau...pleaca din tara :) , fara masina.

 

Foarte rari dar...cele mai bune variante.

Share this post


Link to post

Pai in Ro toti baga asta cu 'plec din tara' urmata de 'accept variante' :osanale:

Share this post


Link to post

Si s-a dat... :)

 

S-a dat la altul :) ) https://www.olx.ro/oferta/chevrolet-lacetti-ID60jQy.html#51c71b4d71

Intre timp, am primit acasa si o amenda de la CNAIR, au trecut baietii prin podul de la Fetesti Cernavoda fara sa plateasca. Ocazie cu care mi-am vazut si eu masina in poze :) )

 

Am castigat procesul in instanta si nu am platit amenda, iar acum sunt in procedura de notificare a DPRCIV si a Politiei Rutiere, care, cel putin in teorie ar trebui sa-l gaseasca pe actual proprietar (la naiba, le-am dat inclusiv nr de telefon).

Share this post


Link to post

Mai mult a stat masina ta, nu a facut decat 3000km intr-un an, a plecat de la tine cu "135000" :) ) si acum are 138000... :)

Share this post


Link to post

A mers cu spatele, nu stiti voi :P

Share this post


Link to post

La mine masina aia mare face vreo 8000km/an, iar aia mica cam 4500. Cand o sa le vand o sa trebuiasca sa le dau kilometrajul inainte, ca n-o sa ma creada nimeni ca-i real...

Share this post


Link to post

Tipul care vine masina acum mai vinde tractoare si capre :) ))

Unde ti-a ajuns masina Mircea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...