Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Statii Gpl Din Ro

Recommended Posts

Ma gandesc ca ar fi util un topic in care sa punem locatia si preturile practicate in diferite zone ale tarii de statiile de alimentare cu GPL;

 

Bacau:

 

Pe E85 la intrarea dinspre Adjud pe dreapta, la 100m dupa Metro, 1.85 RON/l

In continuare, pe centura, Lukoil 1.86 RON/l

Langa Vama Noua, Autogas, 1.85 RON/l;

Petrom, la iesirea spre Onesti, 1.75 RON/l

Langa Curtea de Apel, 1.85 RON/l

Intre Bacau si Buzau sunt destule statii, la maximum 50 km una de alta cu preturi intre 1.8 si 1.6 RON/l

Onesti, la iesirea spre Brasov 1.85 RON/l

Brasov, la iesirea spre Moeciu pe dreapta, 1.8 RON/l

Sighisoara, la iesirea spre Brasov pe stanga Lukoil 1.95 RON/l

Fagaras, la intrarea dinspre Brasov pe stanga 1.95 RON/l.

Iasi, la iesirea spre Bacau pe dreapta 1,9 RON/l

Braila, iesirea spre Galati, 1,9 RON/l

Constanta, intrarea dinspre Cernavoda, 1.65 RON/l

Shell intre Bucuresti si Urziceni, pe dreapta, 1.85 RON/l.

 

Ar fi util sa punem si coordonatele pentru ca ulterior sa le adaugam ca PDI (Puncte De Interes) in iGO:

 

 

26.82775, 45.15746,

27.04662, 45.39787,

28.63694, 44.16686,

28.62863, 44.15444,

26.77214, 45.17479,

27.33040, 45.10298,

26.00335, 44.18727,

27.81249, 44.41626

Share this post


Link to post

In jud Bacau: intre Comanesti si Moinesti pe stanga dupa Luk, pe rezervor scrie Crimbo, gazul se pare ca e adus de la Midia, gazul este bun, 1.85.

In Iasi , la iesire pe dreapta e un autogas la care ultima data mi-au intrat se pare 56 de litri si mi-a consumat 13% la drum care in mod normal imi lua 11% . Nu mai calc pe acolo.

De obicei alimentez la intrarea in Roman dinspre Iasi la Butangaz 1.85ron.

Am mai alimentat la iesirea din ploiesti spre Valenii de munte la Rompetrol, era 1.65ron cand in rest era 1.75 ron. Gazul a fost bun calitativ.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

La intrarea in Roman dinspre Iasi pe partea stanga inainte de Mariko Inn este o statie cu Crimbo, gaz f bun la 1.85ron/l.

 

In Iasi acum analizez piata, am pus din Bd Dacia statia Castrol Butangas la 18.7/l dar nu e la fel de bun ca cel pus din Roman. Saptamana asta o sa pun o lista mai completa cu statiile din Iasi.

 

PS: Este interesant de mentionat exact ce fel de gaz vand :) .

Share this post


Link to post

In Brasov:

- iesirea spre Bucuresti, dupa Metro, pe stanga, la dealerul Daewoo Iatsa: CrimboGas 17.200 Lei (foarte bun).

- langa gara, in statia OMV, Autogas, 18.000 Lei (un pic mai prost, dar daca e urgenta, statia e la indemana).

 

In Piatra Neamt:

- Piata Centrala, in statia de autobuz, CrimboGas, 18.000 Lei.

- Spitalul Judetean, pe str. Orhei (fosta Faget), ButanGas 19.000 Lei.

- Lukoil, soseaua de centura, spre Bicaz, pe stanga, 18.500 Lei.

 

Pe E85, intre Focsani si Marasesti, imediat dupa postul de control Tisita (il recunoasteti, permanent e politia cu radarul acolo) spre Marasesti, pe stanga, CrimboGas, 18.000 Lei.

 

In Pascani: din pacate, din cele 3 statii Peco din tot orasul, doar la LukOil se gaseste gaz, 18.500, la iesirea spre Ruginoasa-Iasi.

 

Roman: unde a descris AndreiB, in rest e gaz prost.

 

Iasi:

- Gara internationala: Crimbo, 18.500 Lei.

- Nicolina, dupa Biserica Catolica, spre CUG, pe dreapta, 19.000 Lei.

 

Constanta:

- iesirea spre Eforie, dupa Metro, pe stanga, statie Crimbo de la mama ei, 17.500 Lei (16.000 cu abonament).

- Rompetrol, la Far, 18.500 Lei.

Share this post


Link to post
Constanta, intrarea dinspre Cernavoda, 1.65 RON/l

Explica-mi si mie te rog unde este statia asta ca eu fac saptamanal Cernavoda - Constanta si nu am vazut-o.

Share this post


Link to post

Deci ultima data am alimentat de acolo in iunie, era pe stanga la iesirea din Constanta spre Giurgeni (asta inseamna ca exista alt drum spre Cernavoda???), era si benzinarie acolo. Mai exact nu stiu sa-ti spun, sorry.

Share this post


Link to post

...e faina ideea asta cu bursa gazariilor :) )

 

si acum ceva preturi practicate la GPL in Timisoara:

Crimbo 19.800 lei/l -La toate statiile din oras -Circumvalatiunii, Gara, Cl.Aradului/Julius Mol, Mehala, Cl. Sagului etc

Lukoil 19.900 lei/l - Cl. Buziasului +Complex

Eurogas 20.200 lei/l - Lidia

 

scump dom'le scump la Timisoara! :wallbanger:

Edited by sorin77

Share this post


Link to post
Deci ultima data am alimentat de acolo in iunie, era pe stanga la iesirea din Constanta spre Giurgeni (asta inseamna ca exista alt drum spre Cernavoda???), era si benzinarie acolo. Mai exact nu stiu sa-ti spun, sorry.

 

dECI:

 

Daca pleci din Giurgeni nu treci prin Cernavoda. Cred ca tu te referi la intrarea in CT dinspre Slobozia, right?

Share this post


Link to post

Mda, m-am uitat pe SonyMap si am vazut ca de fapt era intrarea in Constanta dinspre Ovidiu (Giurgeni Vadu-Oii).

 

Alx, nu dinspre Slobozia ci dinspre Bucuresti! :) )

Share this post


Link to post

Eu am bagat GPL in majoritatea cazurilor de la "Petroni" Bucimeni ( Spre Buftea, e in drumul meu). Am fost multumit de cum mi-au mers masinutele, fie Lada 1200, fie Moskwich 2141. Cred ca si Cielo merge bine cu gaz de la ei. Pana acum 2-3 saptamani pretul a fost 17.200 lei/litru, acuma este 17.800 lei / litrul :mda:

Share this post


Link to post

Ploiesti:

 

-intrarea dinspre Campina pe DN1, la prima intersectie se face dreapta(spre fabrica de tigari BAT) si este o statie Non-Stop imediat pe dreapta. Pana acum 2 sapt era 1,65/l acum este 1,75/l;

 

-iesirea din Ploesti spre Bucuresti, la Rompetrol pe partea dreapta imediat dupa sensul giratoriu;

 

-iesirea din Ploiesti spre valenii de munte, aproape de Spitalul Judetean in curtea depoului de tramvaie;

 

Mai sunt cateva prin oras, mai pitite, dar nu cred ca intereseaza pe cei ce nu locuiesc in Pl.

Share this post


Link to post

So continuam cu gazul in Iasi:

 

1.Statia de la iesirea spre Roman Auto-gas, doua rezervoare (intre Iasi si Valea Lupului pe partea dr), gaz de Petromidia foarte bun(masina trage la fel ca pe benzina), 1.9lei/l

2. Pe str Canta(soseaua de centura) vis-a-vis de Gelsor Crimbo 1.9lei/l, gaz cam aiurea(masina puturoasa)

3. Tg Frumos pe E583 langa Petrom, gaz Crimbo, 1.8lei/l, gaz OK

Share this post


Link to post
Mai sunt cateva prin oras, mai pitite, dar nu cred ca intereseaza pe cei ce nu locuiesc in Pl.

 

Ete, nu. Zi-le :)

 

Am completat si eu fisierul "gpl.ov2" din arhiva de POI-uri TomTom6 care umbla pe net cu cateva statii culese de pe drum. Coordonatele lor GPS se gasesc in fisierul .kmz (se deschide cu Google Earth, http://earth.google.com) atasat.

GPL.OV2

Statii_GPL.kmz

Share this post


Link to post

Pai din soseaua Vestului, faci dreapta spre Podul Inalt si imediat in statia de taxiuri pe dreapta(daca nu ma insel GPL-ul este Shell).

Alta care imi vine acum in minte, mergand pe Bulevard spre bucuresti, se trece de sensul giratoriu, si se face dreapta spre autogara si la aprox 300 m pe stanga este o statie GPL.

 

Doar astea imi vin acum in minte.

P.S. Oricum, eu stau de vreo 10 luni in ploiesti asa ca ar trebui sa sti mai multe statii decat mine :)

 

Bafta.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Linga parcarea marketului KAUFLAND din Rm. Valcea GPL Carbogaz produs de petrom la pretul de 1,65 lei litrul.

Share this post


Link to post

La LukOil in Aviatiei cat si LukOil Baneasca GPL-ul este 1.65 RON.

Share this post


Link to post

La intrarea in Bacau dinspre Brasov (Onesti), vis-a-vis de Lukoil pe dreapta, a aparut o statie cu GPL la 1.55 RON.

Share this post


Link to post

La Lukoil 1,53 lei/l

Shell 1,55 lei/l

CrimboGas 1,58 lei/l

 

La statiile din Focsani

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

In zona Buzau, Focsani, Rimnicu Valcea GPL-ul pe E85 e 1.53 -1.55 si va sigur ca e de cea mai buna calitate (eu am pus shell) :) .

 

In Iasi preturile au ramas la 1.8 inca :-W .

Share this post


Link to post

Galati, Rompetrol 1,55 lei/l. Domneasca vis a vis de Apollo.

Bullrom gas pe centura, str. Brailei spre Coca Cola.

Petrom la iesirea din Galati catre Barlad, pe dreapta.

 

PS Crimbo din cate stiu e a lui Cristi Borcea si alimenteaza si statiile Rompetrol, cel putin in Galati.

Share this post


Link to post

Lukoil

Pitesti 1,64

Sibiu 1,82

 

Firma particulara, dar gaz prost

Deva 1,7

Share this post


Link to post

La Rompetrol in Ploiesti, 1.55 RON litrul (cisterna care incarca rezervorul era Crimbo Gas :scarpin :) . Acu' sa nu veniti sa faceti coada, ca si-asa e cam aglomerat mereu :P

Share this post


Link to post

In Craiova 1.60 RON. Gaz bun, peste drum de Curtea de Apel.

Share this post


Link to post

Gasit gaz bun in Iasi (a se traduce: cel mai bun combustibil care l-a vazut nubira mea pana acum, mai bun decat benzina) la Lukoil in zona industriala, gaz Shell. Pret tipic, 1.8ron/l dar masina merge superb.

Share this post


Link to post

Nu e mai bun :) ), este cel de tip A indicat acestui anotimp .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...