Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Racheti deghizati in pana (de benzina)

Recommended Posts

am intalnit un caz foarte interesant pe un alt forum, si vroiam sa-l supun atentiei si eventual sa ziceti daca ati intalnit ceva asemanator. mie unu, mi se pare ceva halucinant... :shock:

 

spicuiesc din posturile respective:

 

"Acu v-o 2 ani in drum spre litoral, undeva intre Ciorani si Barbulesti am observat o masina (golf 2 alb) bagata in santz cu fata intr-un pom, si v-o 4 persoane, barbati (cam colorati) care faceau semn la masinile care treceau pe-acolo sa opreasca sa dea o mana d ajutor. Ce mi s-a parut ciudat e ca masina nu era lovita ci doar "lipita" cu bara d pom... in fine, n-am dat atentie si am trecut mai dparte, dar cand m-am intors (dupa v-o 3 - 4 zile) i-am vazut iarasi, nu in acelasi loc, dar tot in zona aia intr-o situatie asemanatoare cerand chiar disperati ajutor ...

 

Faza asta s-a RPtat si anul urmator si chiar eram d fiecare data curios sa vad daca "mai sunt aia acolo", si sa stiti ca de aproape fiecare data erau, doar ca mai schimbau masinile din cand in cand (am observat ca numai masini cu nr straine)

 

Anul asta am plecat spre mare cu inca un prieten cu motoarele si eram cu ochii in 4 sa vdm pe unde mai "atarna" aia. Eu am avut ceva probleme si m-am oprit in Ciorani iar colegu' a continuat drumul urmand sa ma astepte undeva pana in Barbulesti ca sa trecem impreuna prin celebrul sat d tzigani. Si iata c imi povesteste pe urma: A trecut la un moment dat pe langa indivizii aia care erau ca de obicei "in pana" pe marginea drumului cu un audi 80 cu nr. d germania. Bineinteles ca i-a facut semn sa opreasca dar, stiind de faza, caci tocmai discutasem cu el pe unde o sa trecem, nici gand sa opreasca si si-a continuat drumul... aproape d Barbulesti a tras pe dreapta sa ma astepte dar nici n-au trecut 10 min. ca vede masina alora ca trece de el si pune frana sa traga pe dreapta v-o 200 de metri dincolo de el, se dau jos 3 indivizi care incep sa agite mainile si sa ceara ajutor pentru nu stiu ce si sa vina inspre el, in timp ce ala care ramasese in masina a inceput sa dea inapoi. la faza asta , instantaneu a sarit pe motor si a facut cale intoarsa venind in intampinarea mea. Am trecut apoi imreuna pe acolo dar tipii disparusera, nici urma de ei."

 

 

"Mai exista o capcana pe valea Oltului la iesirea catre Sibiu...tot o masina cu numere de straine iar pasagerii se dau arabi cu afaceri in Bucuresti , ca nu mai au benzina si cer bani.Am oprit odata si ceea ce era ciudat a fost ca tot timpul cereau 500.000 lei si cand le-am dat 100.000 tot au insistat pt 500.000.Am plecat cu gandul ca cu 100.000lei am facut o fapta buna.Surpriza totala a fost in primul sat am oprit un politist si i-am spus de masina cu nr straine fara benzina poate-i ajuta cumva, politaiu stia de ei ca sunt un grup de cioroi care cu asta se ocupa de ceva timp si ei asteapta inca o plangere pt a demara cercetarile(aveau nevoie de 3 reclamatii).Pt nu mai aveam timp de pierdut pe la politie am plecat..."

 

"Un profesor de-al meu a patit o faza deasta: Venind de la Iasi spre Galati a luat-o pe un drum mai putin circulat cu intentia de a evita o furtuna; la un moment dat vede 4 matahale pe mijlocul drumului cu minile intise ; in dreptul lor era o duba rasturnata dar nelovita ;profu opreste pt ca nu avea pe unde sa treaca si in momentul urmator unul din cei 4 se intinde pe capota din fata(ca sa nu poata sa plece) si ceilalti 3 incep sa traga de usi (noroc cu inchiderea centralizata); ala din fata vazand ca astilalti nu reusesc sa deschida usile vine si el sa incerce; nemaiavand pe nimeni in fata profu demareaza; pagube : un maner de usa smuls si o usa infundata in urma unei lovituri cu piciorul.

Profu opreste in primul sat si se duce la seful de post; asta-i zice ca nu s-a raportat nici un accident si ca mai bine se duce la Galati sa depuna plangere.

Ajuns la galati se duce direct la politie de unde i se spune sa vina a doua zi.

A doua zi povesteste ce a patit unui inspector si asta incepe sa-l certe ca de ce a oprit ca daca-l impuscau sau ii luau masina , ca mai bine trecea peste ei etc.

Politistul il intreaba daca are casco (profu avea ca era masina in leasing) si-i propune sa o declare lovoita in parcare ca cel putin asa isi recupereaza paguba sigur ca altfel ar putea sa dureze foarte mult pana la prinderea infractorilor si nu se stie sigur daca va recupera ceva.

Astfel politistul nu s-a ales cu inca un caz cu autori necunoscuti, profu si-a recuperat paguba iar infractorii au ramas neprinsi(si nici macar cautati)"

Share this post


Link to post

Am patzit-o si eu. Adica am oprit la o masina oprita pe partea dreapta, cica in pana de benzina. A venit o tipa la mine si a inceput sa indruge verzi si uscate. Atit am retinut: bani, benzina, navem. M-am prins repede si le-am zis ca am numai carti de credit la mine! :mrgreen: :smartguy: Eram cu un Cielo de serviciu si cu ocazia asta am verificat in cite secunde ajunge de la 0 la 100 km/h Cielito! :mrgreen:

Share this post


Link to post

In ajunul unui Craciun, o cunostintza de-a mea (la vreo 44 de ani) s-a oprit in Bucuresti, prin Salajan (tipul acolo statea), sa dea o mina de ajutor unor pustani care faceau disperati semne ca au nevoie de niste ulei sau benzina (tipii aveau un VW passat d-ala supervechi).

Nici una nici doua unul din pustani i-a pus un cutit la git, i-a zis sa stea linistit, iar ceilalti l-au usurat de portofel (in ajun de Craciun!) si de nu mai stiu ce rahaturi. Asa ca... se intampla.

Share this post


Link to post

Baieti, bine ca ati avertizat aici asupra acestor lucruri. Mie nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca se intampla lucruri de astea. Nu am avut parte si nici nu imi doresc. Doamne fereste !

Share this post


Link to post

Ooooohhhh! ce s-au rafinat baietii! auzi la ei, numere straine, arabi fara bani, pana de benzina, accident ... uite de-aia eu nu opresc si nu iau autostopisti ...

 

Dar o patanie a unui prieten de-al meu e haioasa rau: noiembrie tirziu, A1, viscol si zapada, pana de cauciuc, lipsa cric, lipsa cheie de roti, Dacia Nova GTi ... a tot facut din mina pina i s-a acrit, n-a oprit nimeni ... salvator, a inceput sa fluture 2 hirtii de 100.000ROL si intr-un tirziu a oprit un ARO hirbuit, care s-a "lacomit" la 200.000ROL.

Share this post


Link to post

Sa ma ierte Dumnezeu, dar nu am oprit, nu opresc si nu voi opri niciodata la nimeni care imi face semn!!! Poate sa fie si politist! Voi opri daca, Doamne-fereste, chiar este un accident si e nevoie de ajutor real, dar si atunci in anumite conditii...

Share this post


Link to post

Am mai auzit de inca un stil (sincer, nu mai stiu daca aici pe forum sau aiurea, dar fiind la capitolul asta nu strica s-o mai zic o data):

 

O tipa face autostopu; opresti, o iei (te gindesti, las-o naibii, e doar o gagica, n-are ce-mi face!). La un moment dat tipei "i se face rau", tu opresti s-o lasi sa se dea jos sa vomite, moment in care apar niste "baieti de bine"!

 

Nu autostopistilor! :nonono:

 

(aha... cred ca mi-am amintit... chestia am citit-o la Statistici> Luati autopstopisti in masina? - creditele si multumirile se duc la autorul mesajului respectiv)

Share this post


Link to post

Uite daia e bun abtzibildul cu 'daewooclub.ro' pus pe geam. Face diferentza. Adica opresti numai daca ala are abtzibild! :mrgreen:

Numai sa nu se prind cioroii sa inceapa sa falsifice abtzibilduriile! :rotfl:

Share this post


Link to post

Nu pot sa zic decit : :!: macar si cu gloante de cauciuc :(

Share this post


Link to post

Si poate impusti pe cine nu trebe ... :-D

Am vazut mai demult un film in care niste tipi procedau intr-o maniera asemantoare celor prezentate mai sus ( ei faceau asta ca sa-si cumpare droguri etc ) ; da' nici o clipa nu m-am gandit ca o sa vad asa ceva si-n Romania ( de vazut nu am vazut si sper sa nici nu vad ) ... Oare astia tot din filmul ala s-or fi inspirat ? :?:

Apai de acu' incolo , nu opresc ; poa' sa fie pana penelor , nu ajut pe nimeni ... da aia cinstiti ce vina or avea ? Saracii ...

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu astazi, pe strada Monetariei, foarte aproape de Guvern, asteptam sa iasa copii de la scoala, gemul deschis, citem ceva sa treca timpul cand sunt surprinsa, langa geamul masinii, de un constantean care ramasese fara benzina si fara bani. Spunea ca avut o problema cu o planetara la masina si cerea ajutor ca intre soferi - vroia benzina din rezervorul meu- asa cat sa-i ajunga pana la Constanta. Incepuse cu texte, cu carti de vizita, intalniri etc..I-am dat ceva bani sa scap de el si cu inima strinsa m-am baricadat in masina. Asa ca atentie mare!

Share this post


Link to post
..I-am dat ceva bani sa scap de el...

Nu pot sa zic ce i-as fi dat eu! :flaming: Chiar in cazul in care nu vroia chiar sa te jefuiasca, am o boala pe astia care vin si-ti zic ca le mai trebe nu-stiu-cit sa-si ia nu-stiu-ce de nu se poate! Genul rokerasilor aia care stateau pe la Romana si se luau de tine ca le mai trebe o suta de lei sa-si ia nu-sh ce caseta!!!! Culmea neobrazarii! Iar daca ii dadeai, se ducea mai incolo, se intalnea cu ai lui si afisau o moaca gen "l-am facut si p-asta, ce fraier!" Scuze... am iesit cam off-topic, da' m-am enervat!

Share this post


Link to post

Acu cativa ani era o gasca la Sinesti care opreau masinile: unul imbracat in politist pe mijlocul drumului si alti doi cu un Mercedes in spatele victimei ii trageau masina in fata.

I s-a intamplat unui important om de afaceri din Buzau care a avut noroc ca era posesorul unui Audi A6 cu peste 200 de CP :lol: 8)

Cand eram in facultate trec pe la 2 noaptea prin padure la Sinesti (ma duceam la Buzau) si vad nici mai mult nici mai putin de 6 indivizi imbracati in politisti langa o Dacie alba fara insemne.

Imi face unul semn sa opresc cand ii vad...blana pe langa ei.Problema este ca flacaii s-au suit in masina si i-au dat dupa mine...De-abia imi facusem segmentarea la Dacie, eram in rodajul de 1000 de km.Pana la Urziceni la postul de control i-am dat numai cu 140, sa rup masina.Am oprit langa post , am intrat inauntru...era un politist.Cand ma uit aia dupa mine :? Defapt erau militieni...le-am explicat de ce am fugit,ne-am kkt pe noi de ras, m-au porcait ca nu mai aveau benzina sa se intoarca in Sinesti... :lol:

Tot pe acelasi drum erau in Saranga (un sat de tigan dupa Afumati) ciori care erau cu sticla de benzina ...cica au ramas in pana.Cine dracu' oprea la ei noaptea... :?:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...