Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

La ce magazin ai gasit Mannol in Tmisoara ? Multumesc.

 

La magazinul Promotor de pe Calea Sagului. Sunt foarte bine dotati cu uleiuri, au cateva rafturi mari pline cu uleiuri auto si moto.

Share this post


Link to post

Ma gandeam sa pun Mannol. Se gaseste in tara relativ ieftin, sau pe eBay la nemti - cam scump (~170 lei cu tot cu transport). Inainte sa comand, o sa arunc un ochi si prin magazinele "fizice" din Timisoara.

 

multumiri pentru informatie, de o saptamana tot cautam pe net 75w85 si abia gaseam pe la 50-60 lei/L. La respectivii, in 3 ore de la comanda aveam uleiul (cu doar 31 lei/L), abia astept sa-l inlocuiesc sambata la Tico sa vad cum se va misca (la rece scoate niste sunete cam ciudate la relanti, sper sa nu fie de prin cutie...disc ambreiaj sau rulment)

Edited by gabip30

Share this post


Link to post

Ma ajuta si pe mine cineva cu o chestie? Daca mai schimbati uleiul la cutie, va rog sa imi trasati si mie pe o hartie saiba de la surubul de nivel :mrgreen: singura varianta pe care o am e sa ma duc la un strungar sa mi-o "manufactureze"... Sau daca stiti dimensiunile ei ar fi super.

Share this post


Link to post

a 2 a iarna cu elf nfj 75w80 gl4+ si erge perfect cutia de viteze.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare ce uleiuri comopatibile cu 75W85 GL4 ar mai fi :scarpin:

Share this post


Link to post

si sigur e bun pt ca am cautat 75W85 GL4 si nu gasesc nici unde si trebe sa montez astazi cutia sus si nu gasesc ulei-ul iei :(

 

Share this post


Link to post

Pune Total ( Dacia, Elf ) 75w80, de asta am si e bun.

Share this post


Link to post

ok multam fain



scuze mai am o intrebare am gasit acum in magazin 75W90 este ok ?

Share this post


Link to post

Buna ziua.Uleiul texamatic 7045e pentru cutia de viteze este bun? Nu de alta imi face figuri cand schimb vitezele si am zis sa incep cu schimbul de ulei.Vreau sa mai spun ca nivelul de performanta este dexron 3d

Edited by fafunu

Share this post


Link to post

Acel ulei este pentru cutii automate. La cutii manuale nu cred sa fie recomandat asa ceva.

 

@augustinionut: aceea cred ca e cheie de "universal", un fel de mandrina pentru strung.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

@tonyus Imi poti recomanda ceva bun?Ca tot am citit de una si alta si nu mai stiu ce sa iau...

Share this post


Link to post

Total (Elf,Dacia) 75w80. Daca vrei neaparat 75w85 il gasesti sigur la Mannol si Valvoline .

Share this post


Link to post

Ce gasesti si iti permiti. Dar sa ramai la specificatiile date de producator. In aproape 40 de pagini nu poti gasi un ulei bunicel pentru cutie la Matiz? Nu cred.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

Total (Elf,Dacia) 75w80. Daca vrei neaparat 75w85 il gasesti sigur la Mannol si Valvoline .

 

75w85 Valvoline, nu gasesti pe nicaieri decat greu si cu multe peripetii.

Share this post


Link to post

Dar gasesti Mannol, si chiar e ok. Am pus si eu in ticalos, si merge de n-are aer. Costa 33 lei/litru.

Share this post


Link to post

eu o sa merg in continuare cu uleiul elf nfj 75w80 , este un ulei foarte bun asa ca nu au rost alte experimente.

Share this post


Link to post

scuze mai am o intrebare am gasit acum in magazin 75W90 este ok ?

 

 

Nu .

de ce nu e bun?

Share this post


Link to post

Ca credca ca e vascos la rece..

Later edit: m-am incurc at.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

La rece / :) ?

Share this post


Link to post

Am schimbat şi eu uleiul din cutia de viteze. Nu ştiu ce aveam înainte, trebuie să mă uit în cartea service. Am pus Selenia Tutela Matryx 75W85 de la Petronas pentru că era singurul pe care l-am găsit la magazinul de unde cumpăr piese cu vâscozitatea 75W85. Nu prea am găsit info. despre el pe forum, după vreo mie de km pare ok. Nici cel dinainte nu era rău, n-am avut probleme până acum dar era cazul să-l schimb. Culoarea la acest Tutela e roşie, cel vechi era închis la culoare. La 62 lei litrul e scump, dar cum nu schimb uleiul de transmisie aşa des, am zis că merge, ţin eu musai să fie fix ca-n carte. :rolleyes:

Share this post


Link to post

L-ai schimbat singur?e vreo procedura speciala sau scule?poti da detalii?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...