Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

Avand in vedere ca vine revizia de 10.000 si trebuie sa schimb uleiul la cutia de viteze am cautat si eu ulei. In carte scrie ca e recomandat uleiul 75W85, care nu prea se gaseste. Cum am de gand sa bag ceva de calitate, am gasit 75W-90 de la Aral, la Augsburg la 4,53EUR/jumatate de litru (TVA inclus) ~ 200 k lei / jumate de litru. Asta era cam singurul care este la jumatate, restul fiind la litru. Din ala Castrol de care se zicea la Tico n-am vazut. Este vreo problema daca bag din asta?

Alta intrebare, in carte scrie ca intra 2,1 litri, dar am vazut ca lumea baga 2 litri. Care-i faza? Nu este scos totul, sau cum? O sa se uite ciudat aia de la service la mine daca ma duc cu 2,5 l in loc de 2? De asta caut ulei care este si la jumatate, ca daca cumpar 3L de 75W-90 ma scoate din circuit cu banii.

Am mai vazut o faza cu uleiul asta, pe cutie zicea ca e compatibil GL5, si la unele zicea ca sunt compatibile GL4,GL5 (nu mai tin minte ce scria la Aral-ul asta). Merge la cutia asta GL5, ca majoritatea 75W-90 sunt GL5? Am citit pe net ca GL5 nu ar fi backward-compatibil, exact ca la lichidul de frana. Pe scurt, uleiul compatibil GL5 ar contine by default (adica daca nu ar scrie ca e compatibil si GL4) nu stiu ce aditivi care ataca metalele galbene (bronz, etc) care ar exista in cutie. Analog la Dot5 este nu stiu ce aditiv care ataca materialele din sistemul de franare, si daca in manual nu scrie explicit ca e suportat asa ceva e bine sa nu pui, chiar daca e mai nou si ar fi mai performant.

Ma lamureste si pe mine cineva, plz.

 

Nota pt. moderatori: daca considerati de cuviinta se poate comasa cu topicul despre ulei de cutie de Tico.

Share this post


Link to post

Prea multe nu stiu sa-ti spun despre uleiurile de CV.

Cind mi-au schimbat la 10.000 , eu n-am cumparat ulei de CV, ei (Autonet) mi-au pus AGIP 75W90 parca. In mod sigur AGIP. A costat vreo 600.000 lei. Sincer nu stiu ce mai scria pe el (GL4 sau GL5), nu stiu nici macar daca mi-au bagat 2 litri sau 2.1 !!! Cert e ca n-am avut probleme! PS. Acum am 27.ooo km!

Share this post


Link to post

Pentru cine intereseaza a venit si raspunsul de la Craiova:

 

Stimate Domn,

 

GL5 este o clasa inalta in evolutia nivelului de performanta a

lubrefiantilor pentru transmisii.

Deci: 75 W 90- GL5 este foarte bun.

Asadar 2,5 L Aral 75W-90 GL5 scrie pe mine ~ 1 mil lei. Sau poate gasesc Castrol :?

Share this post


Link to post

Schimbat ulei CV la service, copii nu incercati sa faceti asa ceva singuri!!! Accesul la buson este extrem de dificil, mecanicul mai in varsta avand o tehnologie ingenioasa de bagat uleiul nou in cutie. O sticla de Cola de 2L, cu dop etans si furtun trecut prin dop, iar prin furtun se baga presiune folosind compresorul. Se ia furtunul si se baga la gura de umplere, si dupa principiul sifonului va ajunge uleiul in cutie. Dupa ce se termina presiunea iar se baga presiune si se reia. Chiar se lauda ca e patentata de el tehnologia...

Share this post


Link to post

Pe mine la revizia de 10000 m-au trimis la plimbare cu uleiul de la cutia de viteze. Au spus ca se schimba la 30 sau 40k. Masina este in garantie si este pe raspunderea lor. Sper sa fie asa.

 

Uleiul la cutie, datorita pozitiei, nu se poate schimba fara ajutorul unor scule speciale. Ma mir ca exista service-uri autorizate care nu au in dotare pompe specializate. Acolo unde merg eu, au o adevarata instalatie, pe roti, cu butelii si pompe care recupereaza uleiul si il introduc pe cel nu fara sa curga o picatura.

Se poate schimba si acasa, cu ajutorul unui prieten. Eu asa am facut la Dacia mea si asa voi face si la Matiz dupa ce scap de garantie. Folosesc pentru introducerea uleiului o veche pompa pentru umflat cauciucurile (ceva mai inalta), perfect curata si cu un furtun cam de 1,5m. Desfac capacul pompei, scot pistonul, umplu pompa cu ulei, montez pistonul si in timp ce o persoana tine furtunul in orificiul de umplere al cutiei, cealalta apasa incet pistonul pompei, pana cand tot uleiul este impins. In cateva etape se umple cutia si se strange dopul. Mai trist este ca pentru golire trebuie demontat scutul (pentru Matiz).

Share this post


Link to post

Pai cred ca si pe mine vreau sa ma trimita la plimbare, cand a venit sa ma intrebe ca cine mi-a zis ca se schimba uleiul, dar venisem cu el de acasa, nu prea puteau sa zica nu avem chef sa-l schimbam. Legat de improvizatia cu pompa, cam acelasi lucru a facut si el, doar ca a folosit o sticla de 2L drept corp al pompei, si ca sa mai isi usureze munca mai baga aer cu compresorul.

Esti sigur ca pentru golire trebuie dat jos scutul, ca eu nu am remarcat sa fi facut asa ceva, cei drept nici nu am fost super atent, dar cand ajung la masina o sa ma uit pe dedesupt sa vad daca mai am scut :oops: Cei drept aveau niste scule de insurubat/desurubat cu prelungitoare adecvate.

Share this post


Link to post

M-am uitat si eu ca omul, sa vad ce fel de cheie trebuie pentru dopul de golire si vezi daca poti. Dopul este obturat de scut. Privit din lateral, prin spatiul care ramane, se pare ca trebuie un patrat sau hexagon (imbus).

Ma mai uit si eu cand ajung acasa. Sper ca nu m-am uitat aiurea.

Oricum, scutul se da jos in 2'.

Share this post


Link to post

Mai am 1/2 litri ulei CV de la revizia de 10.000.

 

Uleiul este Castrol GTX si mai nu stiu cum..

 

Oferta speciala: GRATUIT, numai pentru forumisti :)

Share this post


Link to post

Sa va zic si eu ca de cand mi-a sarit planetara si am pierdut tot uleiul umblu acum cu ulei A+K (40 k lei litrul)? :oops: Oricum la 40 k km il schimb si nu avea rost pentru 8 k km sa pun ARAL sau cine stie ce. Nu stiu, dar parca de atunci parca se misca mai bine cutia, nu cum ar trebui dar oricum, mai bine.

Share this post


Link to post

Pai si de ce nu ai pus direct ulei ca lumea, si sa-ti scrie in carte ca s-a schimbat la 32K km, si scapai si de manopera de schimbat ulei la 40K km?

Nu te juca cu ulei ieftin mai ales la cutie, unde se stie ca sunt sensibile, ca daca paradesti cutia, ai vazut cat costa manopera...

Share this post


Link to post

Ce parere avezti de uleiul de cutie Shell pentru cutii le de viteza la Matiz ?

A mai folosit careva? Oare e bun ?

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu e ok(parca din asta mi-au pus mie in cutie la revizie).

Share this post


Link to post

stiu ca era problema cu caraitul cutiei la rece datorita pinionului de a 5-a dar nu mai tin minte ce specificatie trebuia pentru a inlatura inconvenientul. ma ajuta cineva? [-O<

Share this post


Link to post

Eu ma pregatesc de revizia de 10k km / 6 luni.

Am luat deja 3l ulei Mobil1 10W40 (205k/l) si filtru ulei Daewoo Matix 80k/buc.

As vrea sa iau si ulei pentru CV dar am gasit decat Esso cu specificatiia 75W90.

O fi bun de ceva ?? Si daca da, ajung 2l ?

am gasit aici : http://www.esso.ro/ ca ar fi amandoua marci exxon.

Astept sfaturi cu privire la uleiul Esso, in caz ca a folosit cineva.

 

later edit : cutia de 2l de esso pt cv era aproape 400k rol.

Edited by akaionut

Share this post


Link to post

Destul de ieftin. Fii atent sa scrie compatibil GL4. Daca scrie doar GL5 nu e chiar bine.

Din ce scrie in carte intra 2,1L, eu m-am dus cu 2,5L si n-am vazut nimic inapoi. Or fi trebuit sa unga si ei ceva pe acasa. Dar de desfacut a desfacut toate sticlutele (ca erau de 0.5).

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
stiu ca era problema cu caraitul cutiei la rece datorita pinionului de a 5-a dar nu mai tin minte ce specificatie trebuia pentru a inlatura inconvenientul. ma ajuta cineva? [-O<

 

 

Eu am zis ca ar trebui sa verifici uleiul din c.v. eventual sa-l schimbi si sa pui unul nou. Este posibil sa nu mai ai ulei in cutie la nivelul normal sau este posibil totodata ca sincronul de vit. 5 sa se fi uzat si ar trebui inlocuit. Am patit-o cu c.v. si uite asa am reparat-o (la Dacie). La rece se produce caraitul pana in momentul cand ulei ramas in cutie se incalzeste si produce ungerea. bafta!

Share this post


Link to post

A mai schimbat cineva uleiul si a dus doar 2l ??

Si cum fi se pare Esso ???

Share this post


Link to post
Eu am zis ca ar trebui sa verifici uleiul din c.v. eventual sa-l schimbi si sa pui unul nou. Este posibil sa nu mai ai ulei in cutie la nivelul normal sau este posibil totodata ca sincronul de vit. 5 sa se fi uzat si ar trebui inlocuit. Am patit-o cu c.v. si uite asa am reparat-o (la Dacie). La rece se produce caraitul pana in momentul cand ulei ramas in cutie se incalzeste si produce ungerea. bafta!

 

 

A mai schimbat cineva uleiul si a dus doar 2l ??

Si cum fi se pare Esso ???

 

Am vorbit cu un meserias si m-a lamurit. Uleiul de cutie trebuie sa fie 75Wceva. Si atit. Nu poti sa pui mai prost si sa-l schimbi mai repede. Problema este la sincronul de a 5-a, care cica se unge prin picurare. Daca e mai gros de 75W, nu il mai picura la rece si se buleste. Cit despre 2 litri in loc de 2,1 nu e nici o problema. In Iasi cica numai 2 litri iti pune in service. Eu am luat 2,5 si nu a intrat decit 2,05. La golire nu poti sa-l dai jos pe tot, deci cred ca nu e nici o problema daca pui 2l.

Share this post


Link to post
Astia se lauda ca vand Valvoline 75w85.

Share this post


Link to post

Am gasit ulei de cutie daewoo ( produs de total motors sau total oils nu am retinut exact )

 

in loc sa scrie 75w85 scrie sae80 asta sa fie oare ce en trebuie pt. matiji?

 

L-am gasit la magazin de piese daewoo si vanzatoarea spuena ca e ulei de cutie de matiz si cielo.

 

Voi ce spuneti?

 

EDIT:

 

Am sunat la firma din linkul lui tolin si mi-a raspuns o tipa intepata care mai avea putin si ma lua la bataie ca am avut tupeul sa ii spun ca am gasit pe site si 75w85.

 

Raspuns: Nu stiu domnule pe site s-a copiat o lista si s-a pus acolo, eu am doat 75w90.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Posteaza poze cu etichetele de la uleiul acela. Si pret si adresa magazin.

Share this post


Link to post

Poze nu am facut dar este magazinul de piese daewoo de la apaca.

 

240 mii bidonul de 1 litru.

Share this post


Link to post

Pentru ulei Total, ia legatura cu Senna, pe mine el m-a ajutat cu acest ulei, pentru motor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...