Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Sprite, am citit si eu saluturile motociclistilor. Salutul cu piciorul drept se aplica (dupa cum scrie acolo) NUMAI motociclistilor! Pe tine te-a "salutat" cu piciorul STANG, adica a facut semnul cainelui care-si marcheaza teritoriul...Pe scurt, cred ca a zis ceva de genul "ma p*sh pe gestul tau!" Este parerea mea...

hai sa luminez cinstita adunare, ca vad ca mai exista si persoane rauvoitoare, pe care le anima un spirit pe care nu-l inteleg. deci in afara de semnele vadit agresive, restul gesturilor unui motociclist nu exprima stari de spirit negative. motociclistii se saluta intre ei ridicand mana stanga sau coborand-o pe genunchi iar daca un motociclist vrea sa salute pe cineva pe care tocmai l-a depasit atunci coboara un picior din scarita, pentru ca mana stanga nu se vede din spate iar mana dreapta n-o poti ridica de pe acceleratie. in principiu se coboara din scarita dreptul, pentru ca e mai vizibil celui depasit. si eu am folosit de multe ori acest gest pentru a multumi unui sofer care mi-a facut viata mai usoara sau pur si simplu a demonstrat ca m-a vazut si ca ii pasa. hai sa fiti sanatosi, ca boala vine singura.

 

scuze ca am inviat un topic obosit demult, dar in ultima vreme am fost un pic pitit si n-am mai citit mare lucru in afara de eticlete de la flacoane :)

Edited by zahei

Share this post


Link to post

Weekendul trecut, ma dadeam cu SF-ul spre Poiana Bv... am vazut un motorist in spatele meu si m-am tras mai pe dreapta. A trecut de mine si cu mina dreapta a facut un semn gen "Mersi, te pup!", adica si-a dus degetele la gura, apoi le-a fluturat in fatza mea. Sincer m-am simtit tare bine. Din pacate el a fost singurul cu gestul, desi am facut loc tuturor motoristilor pe care i-am vazut nu m-am mai ales cu nici o sarutare, nici macar cu un picior ridicat! =((

Share this post


Link to post

ASTA-I CALEA DE URMAT:TOLERANTA SI RABDARE!ORICUM EI SUNT MULT,MULT MAI VULNERABILI CA NOI ASA CA TREBUIE SA INVATAM SA CIRCULAM PE DRUMURILE PUBLICE, DECI COMUNE, IMPREUNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lavolan: :lavolan:

Share this post


Link to post

bai astia cu 2 roti, ati inebunit sau ce? In acelasi moment se desfasoara si pe alt forum autohton discutii in balarii cu si despre voi, ne provocati ca nu poteti dormi...

Share this post


Link to post

@RIon: asta e atitudine de moderator ? din cate am observat eu, discutiile nu au incalcat regulamentul forumului daciaclub.ro; cu toate acestea, topicul initial a fost inchis fara motiv concret, doar cu un motiv vag gen 'potential pentru discutii flame'. De asemenea, topicul al doilea (desi nu sunt de acord cu modul in care a fost exprimat, cam pueril) a fost cu buna stiinta perturbat si "offtopicarit" chiar de catre moderatorii forumului !

 

Sincer, o atitudine care nu face deloc lauda forumului daciaclub.ro; ati putea lua exemplu de discutie rationala chiar de pe acest topic. Sau acesta.

Share this post


Link to post

@zahei> foarte buna initiativa de a reanima topicul; nu strica absolut de loc un pic de educatie rutiera, dar asta ar trebui sa se intample si pentru 2 si pentru 4 roti.

In felul acesta nu ne-am mai lovi de reactii ca a lui RIon (posesor de 4 roti, dar se pare ca-i cam lipsesc ceva spite), reactii care din pacate se concretizeaza in acelasi fel si in trafic, cu rezultate teribile! In acest sens, cred ca numele topicului nu este cel mai inspirat... merita un topic separat, mai ales pentru faptul ca mai multi membri DaewooClub sunt motoristi si membri activi pe Motociclism.

 

PS: zahei, iti doresc recuperare grabnica si fara urmari :thumbl:

Share this post


Link to post

OK, Zahei, am înteles gestul vostru! Imi fac mea culpa :osanale: !

Iertare, maen! Am scris în necunostinta de cauza...

Sa ai (aveti) o zi impecabila!

Share this post


Link to post

Topicul acesta nu isi mai are rostul...mai ales cu titlul asta nou...

Share this post


Link to post

Adica? Dezvolta.

Share this post


Link to post

1. inspirata schimbarea titlului

2. as ruga sa nu comentam AICI diverse lucruri petrecute pe ALT FORUM; este decizia celor ce administreaza acel forum cum se desfasoara activitatea de moderare.

3. forumurile au personalitati diferite, unul e mai dur, altul mai mistocar, altul mai permisiv, etc. NU UITATI PE CE FORUM VA AFLATI!

4. RIon, in lumina celor de mai sus, postul tau e complet deplasat; nu cunosti istoria ACESTUI TOPIC, DE PE DAEWOOCLUB, asa ca ceea ce tie iti pare asalt e de fapt continuarea unei discutii prietenesti ... da, prietenii se mai si impung, dar stiu (sper) pina unde se poate merge ...

5 sanatate, zahei ... ce mult timp a trecut, Doamne! si inca mai tragi ... :(

Share this post


Link to post

o vreme am sa ma rezum doar la autovehicule cu patru roti. :lavolan: stati cu ochii pe oglinzi ca pe butelii, dragi compatrioti. nu stii de unde sare victima. in principiu, ca reguli de baza:

1. daca vedeti un far de motocicleta, uitati-va de mai multe ori in oglinda inainte de a actiona. numai asa ii puteti aprecia corect viteza.

2. nu incercati sa-i faceti loc din proprie initiativa schimband brusc banda de exemplu atunci cand va preseaza din spate. este foarte probabil sa o faceti exact atunci cand incepe manevra de crosetare si va fi cam tarziu pentru el. incercati sa va pastrati traiectoria initiala si lasati-l pe el sa faca restul.

 

multumesc pentru urarile de sanatate :drinkers: si amintiti-va ca nu accidentul sau interventiile chirurgicale te omoara, ci lunile de recuperare ulterioare. :wallbanger:

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare de bun simt, zic eu: de ce sa ma uit de 20 de ori in oglinda cand e un motor in spate si poate ii vine ideea sa ma croseteze? motoristii au 2 perechi de ...manusi :P , e chiar asa de greu sa respecte nishte reguli? ce o fi asa umilitor pentru ei sa stea la coada de trebuie sa o ia printre benzi? eu daca fac asta cu tico mai ca sar pe mine cu levieru... normal ca apar accidente daca se inghesuie cu masinile pe aceeasi banda. sunt nishte reguli SIMPLE! e greu sa dea semnal si sa depaseasca pe banda a 2a/ 3a/contrasens ca orice om normal? nuuu din cauza ...manusilor... alea suplimentare eu trebuie sa fiu mafalda si sa imi bat capul cu ce ar putea vrea el in loc sa fiu atent la drumul meu...

 

de 1 mie de ori am spus: nu viteza excesiva e cauza nr a accidentelor ci neatentia la volan a celor pe 2,3,4,6,8, etc roti...

Share this post


Link to post
am si eu o intrebare de bun simt, zic eu: de ce sa ma uit de 20 de ori in oglinda cand e un motor in spate si poate ii vine ideea sa ma croseteze?

 

poate n-am fost clar in exprimare. am vrut sa zic sa te uiti de mai multe ori atunci cand ai de gand sa schimbi banda sau directia de mers, nu sa te uiti asa degeaba ca la cinematograf.

 

eu trebuie sa fiu mafalda si sa imi bat capul cu ce ar putea vrea el in loc sa fiu atent la drumul meu...

asta ziceam si eu, sa-ti continui drumul tau si sa-l lasi pe el sa-si vada de treaba cu crosetarile lui. voiam doar sa subliniez ca nu intotdeauna intentia de a face loc este benefica.

 

de 1 mie de ori am spus: nu viteza excesiva e cauza nr a accidentelor ci neatentia la volan a celor pe 2,3,4,6,8, etc roti...

 

exact asta am zis si eu.. sa fii atent. sa te uiti de mai multe ori in oglinda inainte de a face o manevra care poate pune in pericol viata cuiva.

 

cat despre chestia cu statul la coada versus strecuratul printre benzi... cine nu s-ar strecura daca ar avea loc? cand iti iei o motocicleta, n-o iei ca sa stai in coloana, ci ca sa eviti aglomeratia urbana. ce-ar fi sa stea toate scuterele la coada la semafor?

Share this post


Link to post

Corect, dar sa se strecoare cand e cat de cat loc, nu la un milimetru de masinile din dreapta si stanga, fiindca soferii nu se asteapta sa aiba un vehicul rutier intre el si vecinu' de la semafor isi daca se pune coloana in miscare, pericol de agatare. Am vazut eu asta...

 

E foarte greu atat pt. soferi sa se obisnuiasca cu motorisii, dar si invers, nu trebuie nimeni blamat...

Share this post


Link to post

In urma discutiilor de aici si de pe alte forumuri, eu mi-am schimbat comportamentul rutier, in sensul ca inainte semnalizam si bagam mare ca sa prind gaura pe care o ochisem; acum, fac cel putin 2 asigurari, una de control, obisnuita, pun semnal, mai belesc ochii o data si incep manevra; cu aceasta dubla asigurare am pierdut nu putine ocazii de a-mi imbunatati pozitia in trafic, dar poate am adaugat o cantitate in sacul de experienta, ca sa mai am de risipit din sacul de noroc ... cred ca e mai bine asa.

Share this post


Link to post

exact ce zicea si gica: sa depaseasca coloana pe langa masini nu printre ele, intelegi? eu ma astept sa fiu depasit prin stanga mea si ma asigur, dar nu ma astept sa gasesc pe cineva intre mine si masina din stanga/dreapta. in general nu te asiguri si in dreapta daca banda e ocupata, nu. inteleg ca le e mai usor asa, dar nu mi se pare normal sa ma inghesuie pe banda mea si sa-mi faca mie zile grele doar ca sa le fie lor mai usor, nu?

Share this post


Link to post
E foarte greu atat pt. soferi sa se obisnuiasca cu motorisii, dar si invers, nu trebuie nimeni blamat...

nu uita ca motociclistii nu sunt altceva decat niste automobilisti cu inca o pasiune in plus. se presupune ca sunt obisnuiti cu soferii. eu personal am 14 ani de experienta pe patru roti si doar 3 pe doua. la volan nu am avut niciodata vreun accident. doamne-ajuta :mrgreen:

 

exact ce zicea si gica: sa depaseasca coloana pe langa masini nu printre ele, intelegi? eu ma astept sa fiu depasit prin stanga mea si ma asigur, dar nu ma astept sa gasesc pe cineva intre mine si masina din stanga/dreapta. in general nu te asiguri si in dreapta daca banda e ocupata, nu. inteleg ca le e mai usor asa, dar nu mi se pare normal sa ma inghesuie pe banda mea si sa-mi faca mie zile grele doar ca sa le fie lor mai usor, nu?

vad ca esti pus pe cearta si polemica si nu asta am intentionat. eu unul ma asigur si in dreapta si in stanga. incearca si tu, dupa ce te obisnuiesti o sa te simti mai in siguranta, stiind tot ce misca in jurul tau. si asta nu are nici o legatura cu motociclistii. :thumbl:

Share this post


Link to post

Si nu uitati ca in citiva ani numarul motocicletelor in trafic, in special urban, va fi mult mai mare decit acum; sintem pregatiti sa facem fata? intrebarea trebuie sa si-o puna orice sofer care ACUM conduce foarte bine, dar ATUNCI poate va avea probleme mari ...

Share this post


Link to post

Vom fi pregatiti. Dar, pana atunci, invatam pe pielea lor. Zahei, pune niste poze cu tine, sa vada si oamenii ce se intampla cand cade sau are accident un motociclist.

Share this post


Link to post
Zahei, pune niste poze cu tine, sa vada si oamenii ce se intampla cand cade sau are accident un motociclist.

 

nici un animal n-a fost ranit in timpul experimentului.

post-351-1120483838_thumb.jpg

post-351-1120483851_thumb.jpg

post-351-1120483876_thumb.jpg

post-351-1120483889_thumb.jpg

Edited by zahei

Share this post


Link to post

Care experiment ?

Asta a fost accident in toata regula ,zi mersi ca ai scapat :osanale:

Eu vroiam sa-mi iau A-ul in vara asta dar m-am razgindit cind am vazut comportamentul celor cu mai mult de doua roti ,este prea riscant si mai ales spun din proprie experienta ca e mai bine ca automobilist sa nu incerci sa feresti un motociclist ,mai degraba il incurci ,oricum un motociclist stie sa te ocoleasca avind mult mai bine dezvoltat instinctul de autoconservare ,in afara orasului chiar nu am avut probleme cu ei chiar daca merg foarte repede ,dar in oras sunt "criminali" cum se baga printre masini DAR este normal sa fie asa ,o motocicleta este ideala pentru manevrele astea deci pina la urma cel care face slalom printre masini stie ce face ,dar daca incepem si noi cei cu 4 roti sa facem slalom unde ajungem ?

Eu sunt de parere ca trebuie sa ne obisnuim cu cei cu doua roti si sa incercam sa-i ajutam cit putem prin temperarea comportamentului nostru in primul rind nu al lor .

Share this post


Link to post

zahei, de mult vreau sa te intreb, ce ai gresit acolo?

Share this post


Link to post

ziceam ca nu ma bag in discutie, dar am si eu cateva opinii..

s-a intamplat ca in trafic sa fiu depasit de cate un motor, in aglomeratie, si cum e vara...

sa vezi ce mai sare inima din piept cand din zgomotul normal auzi o toba turata in urechea ta.. senzatie faina, de admirat, daca esti pe faza, daca nu...

cu strecuratul... sa fim seriosi, daca masinile noastre(tico-matiz) ar fi si mai inguste, nu ne-am fi bagat si noi, eu unul o fac si cu tico.. dar cu motor..

e periculos si cu masinile noastre, dar cu motorul, eu ma mai dadeam cu bicicleta , dar am renuntat, prea riscant..

si noi daca am fii pe 2 roti, am risca destul de mult, pana la urma de-asta au 2, ca sa se strecoare in trafic, ca altfel, ar merge normal.. si in curand strecuratul in trafic se va inmultii din cauza blocajelor

si pe mine ma cocheteaza ideea unui enduro...

@zahei, nici nu aflasem de accidentul tau, sanatate maxima...

 

dupa cate pare, e zona MORTALA de la Ciurel , de la iesirea din curba de pe pod...

risc maxin pt masini, dar pt motoare..

Edited by aztec

Share this post


Link to post

ti se pare ca am chef de cearta? poate cu altii "gentlemen-i" pe 2 roti da, dar cu tine in nici un caz...

nu inteleg de ce te superi: exista un si trebuie respectat, de ce ar fi unii sau altii mai presus de lege? ca voi va puneti rucsacul pe numarul din spate? si eu ma bag mai peste tot cu tico si printre randuri si pe trotuar si mi-am si "furat-o" de cateva ori (vezi poza) dar nu m-am victimizat niciodata, asta este, nu poti fi jucator adevarat fara sa stii sa pierzi...

uite un alt insetat de adrenalina, oare cu ce o fi gresit ala din golf si cu pasagerul? :(

post-245-1120489534_thumb.jpg

post-245-1120489625_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In Romania pana de curand nu vedeam "mociociclisti" d-astia toata ziua.

Dar acum, de cand baietii cu motoare sunt baietii de bani gata, carora le-a promis taticu, ca daca iau bacul sau capacitatea (pentru scuteristi), le ia tati motocicleta..., automat s-a nascut si o noua problema pe sosea pentru noi.

Sunt mult prea inconstienti. Merg cu viteze inimaginabile pentru un oras cu trafic abundent ca Bucurestiul si nunumai.

Toti se crec Valentino Rossi si mama ce baieti smekeri sunt ei.

Pana cand? Pana rand pe rand ii acroseaza cate un Maty, cate un Cielo sau cine stie, din intamplare ca el merge foarte tare si stie ca te dai la o parte, si soferake se poate sa se sperie daca vii ca glontul asa si te infigi cu casca in beton.

N-avem ce sa le facem. Ne ferim de ei ca sa-i ferim si pe ei de moarte.

Toti se cred cei mai tari si de fapt nu sunt nici pe departe.

Macar la iarna poate nu-i mai vedem asa des. Ca si-asa avem pe cap alte belele.

********** cenzurat

Noi n-avem sosele pentru distractia voastra pe 2 rotzi. Hai pa!

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...