Jump to content
Sign in to follow this  
dflorescu

Limbajul De Pe Forum

Recommended Posts

Din cate stiu eu gramatica se face in scoala primara si nu cred ca exista cineva pe forum care sa aiba mai putin de 8 clase. Daca pe forum nu conteaza gramatica, la piata nu conteaza, pe strada nu conteaza atunci unde conteaza? Pentru ce a mai fost inventata?

Share this post


Link to post

Ab> Realizezi ca 99.99% din web-ul romanesc e fara diacritice.

 

E imposibil acum sa se apuce toti developarii sa refaca toate textele din zecile de mii de site-uri ro.

 

Asta e. In mediul virtual diacriticele sunt absolut moarte.

 

Am facut un test. Pozele spun totul. Diacriticele sunt anti SEO si parerea mea e ca asa vor ramane.

post-689-1158945235_thumb.jpg

post-689-1158945243_thumb.jpg

Share this post


Link to post
... Eu am proiectat iniţial DRL-ul pentru o Leganya ...

Capcana lui AB.

Share this post


Link to post

Intrucat nu recomand limbajul IRC, va rog sa scrieti mirc-isme nu mircisme, ca se intelege ca vin de la mine. Si sunt taman limbajul pe care-l urasc cel mai mult.

@balanel - sa-mi faci si mie o trimitere la ''scrierile'' tale. Daca sunt scrise la fel ca pe forum, ma lipsesc, daca sunt de calitate le voi face loc intre ''citirile'' mele lunare.

Pana acum nu v-a cerut nimeni sa folositi diacriticele. Tot ce v-am cerut a fost sa nu folositi limbaj irc si sa dati posturilor voastre o forma vizuala usor de accesat pentru oricine. La urma urmei, asa cum spuneau si antevorbitorii, este o forma de respect vis-a-vis de colegii de pe forum

Tuturor celor care va indoiti de aceasta, va recomand cu cea mai mare caldura sa scrieti o cerere catre o institutie diversa in limbajul pe care vi-l doriti pe forum. Sunt tare curios in cat timp veti primi raspuns la acea cerere...

Share this post


Link to post

Sunt absolut convins că nefolosirea diacriticelor este chiar ultima problemă a acestui forum.

Sunt însă sigur că folosirea limbajului mIRC este neplăcută cititorului şi mai ales aceluia care nu este deprins cu aşa ceva. În definitiv, de ce, dacă are chef să fie membru (ori chiar vizitator), să-i refuz bunicii dreptul de a înţelege ce se scrie pe aici?

Dar şi mai grave sunt greşelile gramaticale frecvente ale unora dintre useri (nu foarte mulţi, e adevărat), care mă fac nu doar să mă întreb cum au reuşit să termine clasele necesare obţinerii permisului auto, ci şi cum au reuşit să ia permisul însuşi. Îmi place să am de-a face cu oameni inteligenţi şi acesta e unul dintre motivele pentru care am ales să fiu membru al acestui forum. Am simţit, cu adevărat, că aici sunt mulţi oameni inteligenţi. Dar, din păcate, am găsit şi unii mai puţin inteligenţi (educaţi, ca să fiu mai exact) pe care îi trădează (dactilo)grafia. Sigur, e dreptul lor să fie membri ai acestui forum - lucru pe care îl respect, dar vă rog să-mi respectaţi şi mie dreptul de a-mi fi lehamite de posturile cu frecvente şi flagrante greşeli gramaticale şi de a nu a avea prea mult respect pentru autorii acestora.

Cât despre "tragerile de atenţie" din partea moderatorilor, sunt de părere că nu pot fi decât de bun augur, iar "traşii" ar putea să "mulţumească pentru atenţie". Personal, am "prostul" obicei de a mulţumi cuiva care mă învaţă ceva, chiar dacă o face sub forma unui reproş. Sunt conştient de faptul că m-a ferit de "şansa" de a primi (sau nu) multe alte reproşuri.

Una peste alta... respect!

Share this post


Link to post
Si eu sunt de acord ca e mai important continutul decat forma. Cat despre folosirea corecta a limbii romane, pentru cine vrea sa caute intr-un grup de subiecte, jos, in stanga paginii, apare sintagma "Introduce cuvinte"... No comment (fara M.C.).

Corect este ori introdu, ori introduceti (nu m-am putut abtine!).

 

Este greseala mea, am mai spus-o si mi-am cerut scuze si am prezentat si situatia care, cred eu, ma disculpa putin. Mai este destul de tradus la acest IPB dar cum, din cand in cand, se schimba fisierele si datorita faptului ca pentru a traduce iti trebuie mult timp si nervi de otel m-am oprit pentru moment.

Share this post


Link to post
Sunt însă sigur că folosirea limbajului mIRC este neplăcută cititorului şi mai ales aceluia care nu este deprins cu aşa ceva.

Depinde ce faci zilnic. Cand citesti doar chat-uri si messenger-uri esti ca pestele in apa. Altfel, pe langa suferinta fizica de care ai amintit, consider ca este o alta forma de violenta a unor rebeli fara cauza. Scrierea abreviata a aparut in epoca cand se comunica cu 9600 baud pe retele telefonice precare. Utilizarea ei in conditiile de azi de catre unii care stateau cu biberonul in gura la vremea aceea imi spune doar ca tehnica a avansat.

Share this post


Link to post

Subscriu afirmatiilor lui @steph.

 

Si eu am aparut pe forum cu 'particularitati', insa intre timp, incet inct, lucrurile s-au schimbat. E drept, nu pentru ca mi-am luat warn-uri sau mustrari, ci pentru simplul fapt ca am realizat cat de usor lizibile trebuie sa fie posturile...

 

Ma rog, pe scurt, "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Si da, apreciez munca tuturor moderatorilor ;)

Share this post


Link to post
Scrierea abreviata a aparut in epoca cand se comunica cu 9600 baud pe retele telefonice precare. Utilizarea ei in conditiile de azi de catre unii care stateau cu biberonul in gura la vremea aceea imi spune doar ca tehnica a avansat.

 

Subscriu. Cred ca s-a spus tot cu asta.

 

PS Dar se mai gaseste o scuza, un urmas subnutrit al IRC (vezi tastatura de mobil si pasiunea pt chat): SMS-ul... :-?

 

Si sa nu uitam:

 

FÓRUM n. Adunare importantă; întrunire de mare amploare. /<lat., fr. forum

 

IRC -> Internet Relay Chat, Insuficienta Renala Cronica.

Share this post


Link to post

De cate ori am ocazia sa mi se spuna ca viteza, timpul scurt, grijile, programul incarcat determina astfel de comportamente imi aduc aminte, involuntar, de statuia lui Atlas.

Share this post


Link to post

Balanel: nene, lasa-ne cu stilul tau inspirat dintr-un "curent al poeziei franceze" ca sa-ti justifici greselile de ortografie... ce scuza penibila, incredibil... iar eu, in calitate de prof. de engleza limitat la minte, nu vreau si nici am chef sa pricep o iota din curentele frantuziste pe care le invoci, tot ce ma intereseaza este sa-mi faca placere ceea ce citesc pe forum in lb. romana ! iar analfabetismele si aerele docte imi repugna ... asa ca, hai sa lasam vrajeala - scuze de expresie- si hai sa scriem romaneste!

Edited by radux

Share this post


Link to post
Subscriu afirmatiilor lui @steph.

...

Ma rog, pe scurt, "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Si da, apreciez munca tuturor moderatorilor ;)

Ba, voi scrieti numai ca sa subscrieti?

Share this post


Link to post

Nu stiu altii cum sunt, insa eu mi-am dat cu parerea. La subiect.

Faptul ca sunt de acord cu cineva inseamna ca n-ar trebui sa scriu?

 

Ok... ;)

Share this post


Link to post

Cel mai mult ma enerveaza cei care folosesc prescurtari sau limbajul lu` peste.Scrieti ma fratilor romaneste sa inteleaga toata lumea,nu sa stam sa descifram ce a vrut sa spuna cutare in nu stiu ce mesaj.

Ma enervez la culme cand vad mesaje scrise ca niste sms-uri,in graba si fara atentie.

N-om fi noi perfecti dar sa incercam sa scriem cat de cat bine!

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post
Ba, voi scrieti numai ca sa subscrieti?

 

:o fftopic:

 

Scriu ca sa subscriu la ce-a zis Tommy. :D Dar scriu corect.

Share this post


Link to post
@balanel - sa-mi faci si mie o trimitere la ''scrierile'' tale. Daca sunt scrise la fel ca pe forum, ma lipsesc, daca sunt de calitate le voi face loc intre ''citirile'' mele lunare.

Din pacate imi selectez "clientela". Asa ca scrierile mele, altele decat cele de pe forum, nu o sa ajunga la tine.

P.S. Ce te-a deranjat la modul meu de a scrie pe forum?

 

Balanel: nene, lasa-ne cu stilul tau inspirat dintr-un "curent al poeziei franceze" ca sa-ti justifici greselile de ortografie... ce scuza penibila, incredibil... iar eu, in calitate de prof. de engleza limitat la minte, nu vreau si nici am chef sa pricep o iota din curentele frantuziste pe care le invoci, tot ce ma intereseaza este sa-mi faca placere ceea ce citesc pe forum in lb. romana ! iar analfabetismele si aerele docte imi repugna ... asa ca, hai sa lasam vrajeala - scuze de expresie- si hai sa scriem romaneste!

Ba lasa tu vrajeala! Si spune-mi unde am facut eu vreodata pe forum greseli de ortografie sau exprimare, dezacorduri si altele? Pacat ca s-a scos din codul penal calomnia ca te dadeam in judecata!

Edited by balanel

Share this post


Link to post
La inceput s-au luat de mine unii moderatori, care nu au scris probabil in viata lor cat scriu eu intr-o luna, ca incep enunturile cu litera mica. Bineinteles ca nu si-au dat seama ca asta face parte dintr-un stil de a scrie. Inspirat dintr-un curent al poeziei franceze, care are ca particularite faptul ca se scrie fara nici un fel de semne de punctuatie.

Le-am facut pe plac, conform acelui principiu al prioritatii de ... IQ.

 

Da, intradevar nu sesizasem ca IQ-ul domnie voastre este mult mai ridicat decat media noastra :dizzy:

In aceste conditii nu-mi ramane decat sa va invit sa postati scrierile dumneavoastra, cu litere cat mai mici si fara semne de punctuatie, conform curentului poeziei franceze pe care-l invocati, acolo unde doriti si unde se muleaza pe ''prioritatea de IQ''

Pe ACEST forum insa, nu vom tolera curentele mai sus enuntate, pentru ca ne place limba romana.

Asadar spor la postat.

A, daca aveti nevoie de un avocat bun, va pot face niste recomandari. Asa, sa mai dati niste useri in judecata. ;)

Share this post


Link to post

Calomnie !!!! - care... este. =)) Pacat ca te-ai ofuscat, din poza din profil pareai baiat de treaba si dezghetat... Cui crezi ca i se rupe de curente si stiluri pe un forum unde trebuie sa scrii corect ? din fericire, baietii nu tolereaza asa ceva pe aici...

Share this post


Link to post

De ce nu va felicitati in PM ?

Share this post


Link to post

Probleme de genul asta am avut si eu, cu majuscula la inceput, care mi-a parut chiar ilara, dar vorba aia, a trebuit sa ma port ca romanii... Iar despre tz si sh mie imi par inofensive si nu le-as asocia cu mirc deoarece nu sunt prescurtari ( ba din contra as zice...) si au rolul de a suplini diacriticelor, pentru ca unii mai au si alte treburi decat sa scrie jumatate de ora la un post si recunosc faptul ca de la "noul curent" am cam rarit vizitele prin "Roma"...

Share this post


Link to post

Nu-i un curent nou pe acest forum si o sa se pastreze. Nu este mare efort sa se scrie cu majuscula si este mai usor si mai placut sa citesti informatia astfel. Simplu, nu?

 

Totusi, luati in considerare ca este vorba despre limbaj IRC nu mIRC. IRC = Internet Room Chat, mIRC este o aplicatie IRC.

Share this post


Link to post

Internet Relay Chat, ca sa fim corecti.

Share this post


Link to post
De ce nu va felicitati in PM ?

:o fftopic:

Pentru ca te respect, asa voi face de acum inainte. De fapt, am facut-o deja.

De asemenea, urmarind acest subiect, poti vedea cu usurinta la cine ma refeream in acele afirmatii, si sa nu mai fi suparat pe mine. Iti scriu aici, deoarece nu stiu daca mai citesti mesajele private de la mine. Din acelasi motiv, rog sa nu se stearga acest mesaj, macar pana il citeste Tolin.

Tolin, Satori, Maxx, AbramBurel, etc. (ii rog pe cei nenominalizati aici sa nu se supere) sunt printre putinele persoane respectabile de pe acest forum, cu care ma pot intelege. Chiar si daca gresesc cu ceva, modul lor de a-mi recomanda sa schimb ceva este unul plin de tact, si de aceea chiar ii respect si ma ghidez dupa sfaturile lor.

Cat despre ceilalti, cred ca cea mai buna metoda de a-i trata este cu indiferenta. Nici mie nu imi face bine sa ma enervez, si nici ceilati membrii ai forumului nu au de ce sa fie agasati de certurile noastre.

Edited by balanel

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...