Jump to content
Sign in to follow this  
ChevySan

Scut Aveo Sub Forma De Bara - Cam Jos?

Recommended Posts

Nu vreau sa contrazic pe nimeni cu nimic dar desi eu n-am scut , ridic borduri si alte obstacole mai frumos ca oricare alta masina - inafara de SUV-uri - si fara sa fi auzit vreun zgomot de sub ea . Chiar pot spune ca este mai " inalta " decat toate . Riscul este intradevar la viteza mare ( dar si la mica - am vazut cu ochii mei la 10/h in fata mea un Mert mai vechi a luat un colt de piatra la munte undeva si i-a spart baia - eu am trecut la fel si n-a atins deloc ) cand pot rotile arunca ceva pietre mari , lemne , fiare ... ( am patit la Tico la 120/h , am vazut de la distanta un lemnisor de cca 30cm/25mm , n-aveam cum sa iau stanga venea masina , am trecut peste el pe mijloc - curentul de aer l-a ridicat si l-a pus parghie intre sosea si rezervor de mi-a sarit fundul in sus cat colo - rezultatul ?! o gaura de 3cm/2cm - in 250 m becul aprins la benzina - si o intraga aventura de cca 3 h pana acasa - noroc cu guma de mestecat din dotare .

Share this post


Link to post

Victoria Global Brasov nu pune scut la Aveo. Au montat cateva in trecut din cate mi-au spus, dar au fost ceva probleme cu prinderea lor, existand posibilitatea ca acestea sa cada. Si au renuntat la ele.

Share this post


Link to post

Am facut niste poze, cu asa zis-ul "scut" care defapt are scopul de a arunca o parte din aerul ce se duce sub masina, direct in radiaator. Sper sa fie convingatoare pozele @-)

post-851-1173610710_thumb.jpg

post-851-1173610734_thumb.jpg

post-851-1173610771_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nice doggy!

Share this post


Link to post

Nice baba in poza 3 cu butelca de 2L in fata!

Share this post


Link to post
Am facut niste poze, cu asa zis-ul "scut" care defapt are scopul de a arunca o parte din aerul ce se duce sub masina, direct in radiaator.

Cine ti-a confirmat asta, canele au baba ?

Share this post


Link to post

Va rog frumos...vorbiti frumos X(

ps: "Confirmarea" mi-a zis-o capul, care ma ajuta :redface:

ps2: daca observati, o conducta care are legatura cu radiatorul, este trecuta exact deasupra "scutului", probabil tot pentru a se racii mai bine...lichidul.

Edited by zack

Share this post


Link to post

Pozele sunt misto, asta ne-a placut, dar o imagine relevanta ar fi daca s-ar poza pe elevator, pentru a vedea daca veo parte a motorului sau a cutiei coboara sub cota minimia a grindei, parca asa se cheama. Doar atunci aceasta ar juca si rolul unui scut.

Share this post


Link to post

Tot ce pot sa zic, este ca scutul(la motor) metalic(montat de mine) coboara sub "grinda".

Share this post


Link to post

Pai, nu aveai cum altfel sa te prinzi cu el, logic, nu ? Intrebarea este: oare nu este inutil, ca scut ? Eu n-am simtit nevoia.

Share this post


Link to post

VA SPUN EU CE CRED CA ESTE CU SCUTUL ALA. iN NICI UN CAZ NU ESTE DEGEABA. EL ESTE MONTAT PE MODELELE CU MOTOR DE 1.2. DACA VA UITATI SUB MASINA O SA VEDETI CA BAIA DE ULEI ESTE FOARTE JOS.

CU MULT MAI JOS CA LA MODELUL DE 1,4DOHC.EU CRED CA SINGURA UTILITATE A ASA ZISULUI SCUT ESTE DE A PROTEJA UN PIC DE LOVIREA MASINI PE SUB MOTOR,ADICA NE ATENTIONEAZA,DACA II POT SPUNE ASA,CAND AJUNGEM IN PERICOLUL DE A LOVI BAIA SAU ALTE COMPONENTE DE SUB MASINA.SI DACA VA BAGATI SUB MASINA SI CITITI PE EL SCRIE CEVA ...NU MAI STIU CE CA NU MI-AM NOTAT...DAR O SA MA UIT SI O SA VA SPUN.

Share this post


Link to post

De ce tipi la noi ? Intelegem si daca lasi Caps-ul jos.

Share this post


Link to post

Salut tuturor.

 

Sunt nou pe forum si fericitul posesor de Aveo 1.4, cu 4 usi :lavolan: , de care sunt foarte multumit pana in prezent (o am doar de 2 saptamani).

Am studiat mai de multa vreme acest forum si altele. Asa ca am ajuns la concluzia ca ar fi foarte indicat sa-mi montez un scut la motor. Asa ca azi am fost si l-am montat.

Sper ca nu supar pe nimeni ca postez la acest post. Am pregatit si cateva poze, atat inainte cat si dupa montarea lui.

Fara Scut:

post-7511-1177156778_thumb.jpgpost-7511-1177156825_thumb.jpgpost-7511-1177156842_thumb.jpg

 

Cu Scut:

post-7511-1177156853_thumb.jpgpost-7511-1177156862_thumb.jpgpost-7511-1177156886_thumb.jpg

 

Mai am o intrebare (care este cam :o fftopic: ) pentru posesori de Chevrolet mai ales din Cluj: Cam cat dureaza pana la sosirea cartii de identitate? Pentru masinuta am asteptat exact 3 saptamani.

Share this post


Link to post

Hai sa-ti spun un secret. In caz de impact frontal, doamne fereste, motorul trebuie sa intre sub masina. In cazul tau stii unde o sa se duca? Ai ghicit, peste tine.

Share this post


Link to post

Hai sa iti spun si eu un secret: la ce forte sunt implicate intr-un accident si la cata forta este necesara pentru deplasarea motorului, stai calm, scutul ala nu reuseste sa opreasca nimic. In plus, scuturile se pun relativ in partea anterioara a compartimentului motor iar motorul "iese", daca "iese" (n-avem Volvo), prin partea posterioara a compartimentului motor.

Vezi ca sunt niste poze pe la accidente cu un Fiat Albea puse de mine sau de Pixel, nu imi amintesc. O sa te lamuresti mai bine.

Share this post


Link to post

Am si au un Aveo Sedan (4 usi) de o luna si as dori sa-i montez un scut.

 

Unde ai cumparat si montat scutul?

Share this post


Link to post

...

Salut

Scutul l-am luat si montat la reprezentanta Chevrolet din Cluj de unde am luat si masina. Aceasta operatie am facut-o in luna aprilie cam la o saptamana dupa ce am ridicat masina. A costat in jur la 550 ron (nu stiu suma exacta acum) cu manopera cu tot.

Acum vreau sa-mi pun si niste aparatori de noroi dar se pare ca momentan nu mai au pe stoc.

Edited by tolin
sters citare inutila ...

Share this post


Link to post
Daca acea bara de protectie nu te lasa sa ajungi cu motorul sau cutie la acea cota, la ce-ti mai trebuie scut ? Vrei doar sa inrautatesti regimul termic al motorului, sa cresti inutil masa masinii ? Nu scapati de obsesiile trecutului ?

Bara din aia am eu pe SantaFe. Odata n-am avut cum sa ocolesc un pietroi marisor si oval, l-am atins cu "fustita" aia si taman bine l-am ridicat "in picioare", astfel incat m-am pomenit cu el pe inaltime fix sub baia de ulei! Rostogolindu-se, a mai lovit o data, de data asta (din fericire) in protectia din fata diferentialului. :uff:

Apoi am stat cu masina in service cateva saptamani, pina mi-a venit baia cea noua din Coreea. Acum caut scut metalic pt TOT motorul!

Share this post


Link to post

Am vazut in BV la cineva pe un Aveo Sedan aparatori de noroi de logan; mi-a spus ca a dat cam 55 Ron pe 4 buc (2fata si 2 spate); se gasesc aparatori originale si la dealerul Chevrolet din BV si costa 90 Ron.

Share this post


Link to post

...

Am rezolvat cu scutul; mi-a luat cineva de la dealerul din Timisoara si l-a adus la BV; l-am montat la delarul din Brasov; scutul a costat 635 RON iar montajul 27,5 RON.

Edited by tolin
citat inutil al unui post anterior

Share this post


Link to post

Eu am posibilitatea sa imi fac scut identic cu cel de pe la reprezentante. Daca il fac eu si ma duc la ei sa il monteze fac astia scandal? Trebuie luat musai de la ei la preturile astea? Sincer mi se pare cam scump.

Share this post


Link to post

Daca il faci tu... deca nu ti-l si montezi, si te mai duci la ei pt. asta? :scarpin:

Share this post


Link to post

Hai sa iti explic pas cu pas:

1. Confectinez scut (Tabla este la Galati)

2. Merg la ei sa il monteze( pe el scutul confectionat de mine)

Intrebare:

Vor cei de la Gold&platin sa il foloseasca pe al meu?

Share this post


Link to post

Ma indoiesc ca il vor pe al tau nu de alta insa a lor costa 400 lei cu tot cu montaj...am fost si eu tentat sa-mi pun insa cred ca renunt la aceasta completare.

 

Am intrat sa citesc de scutul minune sub forma de bara si cand colo citesc despre ce am si eu sub masina...exista si la modelele 1,4 DOHC am atins extrem de usor la o parcare zilele trecute o bordura inalta si am zis ca am lovit spoilerul insa am constatat ca nu e nicio problema. Evident e tabla scria cineva pe aici ca e plastic.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...