Jump to content
Sign in to follow this  
ChevySan

Scut Aveo Sub Forma De Bara - Cam Jos?

Recommended Posts

Am un Aveo nou... si are bara aia metalica pe dedesubt, 30 cm in spatele barei de protectie din fata (cred ca stiti la ce ma refer). Ma gandesc ca e pusa prea jos. Azi am intrat intr-o parcare cu un damb la intrare si s-a auzit un harjait sub masina. Nu e cam jos scutu ala? Nu arata cam urat?

Share this post


Link to post

La Kalos era "mascată" cu un plastic negru (nu ştriu cum e la urmaşul lui :) ). Dacă însă băgai borduri în el se cam rupea (ca la mine :( ). Eu unul l-am scos de tot şi a rămas "bara" aia vopsită în culoarea maşinii.

Share this post


Link to post

Scutul ala e putin sub nivelul unor chestii importante pentru functionarea masinii tale, ca sa zic asa. Si e pus acolo ca sa faca zgomot cand il lovesti. Cand l-ai lovit pe ala si ai auzit zgomotul, nu continua sa inaintezi (presupunand ca ai cum sa faci asta... adica viteza mica, blablabla) ca nu o sa iti fie bine.

Nu stiu cum arata. Vino la intalnire si arata-ne.

Share this post


Link to post

@ChevySan : cred ca e ca la Kalosul vechi. E cumva "bara" de care sunt prinse carligele de tracare? La mine aia arata ca naiba, dupa toate bordurile pe care le-am luat cu ea. Daca ai timp, fa o poza. Cand ies un pic o sa-i fac si eu una la a mea, sa vedem daca e acelasi lucru.

 

@Ab, la mine a venit fara "protectie" de plastic din start. Asa era de la mama ei! Chiar ma intrebam la ce folosesc cele doua gauri pentru suruburi. In prezent, la mine, alea sunt indoite unul in sus si unul in jos :lavolan: ...

Share this post


Link to post

Uite poza:

 

post-1015-1159361663_thumb.jpg

 

@ChevySan : asa e bara si la Aveo nou? La asta te referi?

Share this post


Link to post

Nu... bara ta e în culoarea caroseriei, e mai în faţă, are altă formă, şi scopul ei nu pare a fi de scut (de tractare or smth.)...

 

Asta a mea e dreaptă, nu atât de îmbârligată.

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

Fă şi tu o poză cumva cu ceva. Ne laşi pradă fanteziilor...

Share this post


Link to post

Imediat cum fac rost de un aparat digital fac şi o poză :)

Share this post


Link to post

Ok, am lăsat subiectul să doarmă un pic (până şi-au mai luat şi alţii Aveo :D ) dar nedumerirea rămâne.

 

Ce-i cu scutu' ăla orientat vertical, în spatele barei de protecţie din faţă, sub motor, că de fiecare dată când urc o bordură mai mare de 7-8 cm face un zgomot îngrozitor :)

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

Nush ce scut aveti voi la Aveo, dar la sedanul tatei NU E NIMIC SUB MOTOR. Adica, vorba unuia- iti vezi pantofii cand deschizi capota. Cei care poseda scut- stock sau after-market- facati-va o pomana si postati niste poze pe forum, ca moare lumea decuriozitate. La hatch se poate pune ?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Nush ce scut aveti voi la Aveo, dar la sedanul tatei NU E NIMIC SUB MOTOR. Adica, vorba unuia- iti vezi pantofii cand deschizi capota. Cei care poseda scut- stock sau after-market- facati-va o pomana si postati niste poze pe forum, ca moare lumea decuriozitate. La hatch se poate pune ?

 

E vertical,si nu-i sub motor.Radiatorul coboara destul de jos,si cred ca-i pt.protectia lui.

Share this post


Link to post

dadu1976: exact, ăla. Se vede şi-n poză că e foarte jos.

 

polofox: ciudat e că la unele versiuni nu am văzut acel scut. Poate e doar pentru motorizările 1.2, dar e super super aiurea.

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

post-2586-1171448324_thumb.jpg

O poza cu scutul...sper sa va fie de ajutor!

Share this post


Link to post

Acela nu este scutul!! "rama" aia este, pentru a "fura" din aerul care intra pe dedesupt, si al "arunca" in radiator,pentru o racire mai buna.

ps: poze cum este la mine...

ps2: "bara" este similara, cu cea de la camaro.

ps3: Si corvette :X are asa ceva

post-851-1171483373_thumb.jpg

post-851-1171483383_thumb.jpg

post-851-1171483389_thumb.jpg

post-851-1171483400_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Oameni buni, ma omorati cu acel pseudoscut! A avut cineva inainte dacie? Ei, la modelele 1300, 1310, srn e dedesuptul motorului o tabla groasa, dintr-un material tare, care e prinsa cu niste suruburi de sasiu. Are rolul de a proteja motorul de lovituri, de a impiedica apa sa stropeasca tot compartimentul motor. Cand va veni cineva o poza cu un scut REAL- va avea din partea mea tot respectul.

Din ce s-a postat pana acum, alea sunt niste jucarii. O bucata de plastic- aia e scut? Rad loganistii de noi, ce naiba! Macar o bara in forma de T - ca unele dacii- sa fi avut... Deocamdata- scutul e pe post de "most wanted" la masinile noastre, deoarece putini il au. "Bara" aia de plastic e o mare kkmak.

Share this post


Link to post

Citeste incepand de la acest post :

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=135346

 

Poze ... evident ca e nevoie ca masina sa fie ridicata macar pe o rampa ... altfel ce sa vezi ? doar masca ...

Vezi ca sunt mai multi care au scuturi REALE ...unii au avut nevoie de modificari la masini, altii nu.

 

Off topic : oare nu ar trebui ca tot acest topic sa fie mutat la "locul lui" ?

Share this post


Link to post
... Oameni buni, ma omorati cu acel pseudoscut! ...

Daca acea bara de protectie nu te lasa sa ajungi cu motorul sau cutie la acea cota, la ce-ti mai trebuie scut ? Vrei doar sa inrautatesti regimul termic al motorului, sa cresti inutil masa masinii ? Nu scapati de obsesiile trecutului ?

Share this post


Link to post

Masina tatei- Aveo sedan- parca are o rama neagra sub spoilerul fata. A mea- ioc- nici macar nu e vopsita pe acolo zona. Deci la mine nici macar acea protectie nu este. Nu zic, ca n-ar fi buna si aia, dimpotriva. Insa o piatra bine plasata iti poate busi unele componente ale motorului, iar bara aia va... scapa neatinsa. Oi fi eu de conceptie veche, insa reno vine cu pachet "drumuri grele" care include si scut. Ori, in ceea ce ma priveste, un scut real nu se compara cu o amarata de "bara" (pe care nici macar n-o am :D ). Dupa ce voi urca masina pe o rampa (cand am lovit o pisica- mi-au pocnit plasticele aparatorii de noroi dreapta-fata) ma voi uita dupa eventuale locuri unde se pot amplasa macar 3 suruburi sa pot ptinde un scut metalic, din tabla de otel/fier, cu ceva orificii pt ventilare. Macar cu asta nu va mai intra atata apa, noroi, pietre (deh, la mine am si drumuri din astea). Topicul l-am citit, nu e problema, insa mi se pare ca ne umflam degeaba in pene cu "scutul". Si putini sunt pe forum posesorii de scut la Kalos/Aveo. Scut, nu bara.

Share this post


Link to post

Lucian, repet..."bara" este facuta pentru a directiona o parte din aerul care intra sub masina, in RADIATOR, pentru o mai buna racire a motorului. Ca este imbracata in plastic, sau nu...toti o avem. ps: Tu nu ai sabiutze jedii, deci s-ar putea sa fie putin altfel la tine... :) >-

LE: ca este sau nu imbracata in plastic, poate fi si in functie de versiunea de echipare a masinii...

ps: functia de "protectie" nu o are...sub nici o forma!! Uitati-va cu atentie cum este amplasata...o sa vedeti ca am dreptate :rolleyes:

Edited by zack

Share this post


Link to post

Pai la mine e... LIPSA. S-au zgarcit la o bucata de plastic. Nu-i nimic, se pot face adaptari, dar sa treaca vremea asta de doi lei, ca e mazaca masina de zici ca-i porc mistret tavalit prin noroi.

Share this post


Link to post

Aş dori să vă aduc aminte că topicul este despre "bara", "scutul", "chestia" care se află pe unele versiuni de Aveo 2007 sedan, orientată vertical, la câţiva cm în spatele barei de protecţie din faţă, bară prezentată într-o poză în postul #12 de către dadu1976. Topicul nu este despre scuturi (în general), îmbrăcate în plastic sau nu, modalităţi de instalare, tuning, etc. Pentru aşa ceva există deja un alt topic, cred.

 

De asemenea, eu consider problema ca fiind una tehnică, având în vedere că mi-e practic imposibil să urc borduri mai mari de 8 cm fără să sperii lumea din jur. De exemplu, nu se poate plia sau îndoi cumva chestia aia, să nu mai fie orientată vertical, ci orizontal?

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

Acum a venit un coleg de la GTT si i-au spus de acolo ca e posibil sa incheie ei un contract cu un furnizor sa achizitioneze mai multe accesorii pentru Aveo. Omul a intrebat de mai multe, inclusiv elemente de tuning, i-au spus :

Domnule in curand se pare ca vom aduce: eleroane, bari, mansoane cauciucate, spoilere, ornamente cromate, etc.

Dar Scuturi?

Scuturi.. puncte puncte

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Am vazut la unele Vectre un "scut" asemanator, dar mi s-a parut a fi din cauciuc, deoarece - in momentul in care a atins bordura- s-a auzit un harsait, omul a oprit imediat masina, a iesit, a incuiat-o si a plecat. Probabil stie ca in momentul cand aude harsaitul trebe sa se opreasca :D - altfel...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...