Jump to content
Sign in to follow this  
Marty

Asigurari Non-viata La Omniasig

Recommended Posts

Bun, atunci o intrebare mai directa : Care suma maxima din grila pentru asigurarea ceruta de mine?

Trimiti asigurari si in alte orase?Sau este valabil numai pentru bucuresti?

Share this post


Link to post

M-ai spart! Si care-i grila? Exemplu concret: apartament 2 camere, 50 mp, central zona A, complet renovat cu toate utilitatile, centrala, termopane etc mobilat, aparatura electronica si electrocasnica, la cat e evaluat pe grila?

Share this post


Link to post

Nu cunosc valorile de grila cu exactitate, astea-s cunoscute doar de cei din centrala. Oricum, nu va ginditi la o chestie foarte aproape de valoarea reala pe piata imobiliara a respectivei locuinte. Ideea e sa nu ai un apartament de 100 de mii de euro si sa vrei sa-l asiguri la 2.5 milioane euro.

Trimit asigurari si-n alt oras, ideea e ca nu stiu cum facem cu banii si cu chitanta. :)

 

Mircea, asigurarea de locuinta oferita ca bonus la incheierea unui RCA, se refera EXCLUSIV la locuinta si acopera doar riscurile enumerate.

Daca vrei sa asiguri bunurile si sa fie acoperite mai multe riscuri (vandalism, efractie, cutremur, etc.) CRED ca va trebui incheiata o alta polita. Nu stiu sigur, lasa-ma sa-ntreb Luni si sa-ti dau un raspuns exact.

L.E.: Bunurile asigurate trebuiesc detaliate si evaluate de catre posesor. Ca unu' poate are 1 televizor sport si altu' are cite 4 plasme in fiecare camera.

Edited by Marty

Share this post


Link to post

Ok.Asteptam luni mai multe date.

Share this post


Link to post

Dupa cum am promis, revin cu mai multe date.

Asadar, daca semnatarul politei RCA doreste o asigurare de casa care sa acopere mai mult decit riscurile oferite, va plati integral polita de locuinta si riscurile acoperite, primind gratuit o asigurare de persoane pentru el si sot/sotie+copii, asigurare ce acopera riscul de deces si invaliditate permanenta, in valoare de 2000 RON pe fiecare dintre evenimente (deces sau invaliditate permanenta), pentru fiecare membru al familiei.

Share this post


Link to post

Salut.

Am si eu o intrebare legata de RCA :

Masina pe care o conduc eu este in coproprietate "mama-soacra" si sotia mea. Anul trecut am facut RCA-ul pe numele "mamei" beneficiind de reducerea de 25% (aceasta fiind pensionara). Anul acesta RCA-ul se face pe masina (pe numele proprietarului, la fel ca si pina acum) sau pe numele utilizatorului asa cum am auzit eu ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Share this post


Link to post

Exista atit in contractul RCA cit si in polita, rubrici separate pentru proprietar si utilizator. Pentru a fi luat in considerare, trebuie insotit de un contract de comodat. Totusi, plata se face in conformitate cu datele PROPRIETARULUI!

Share this post


Link to post

Marty, vreau sa-mi fac asigurare pe casa si nu prea stiu nimic despre asta. Cum se evalueaza, care e prima, reduceri, furturi? Ma ajuti?

Share this post


Link to post

alx, iti dau detaliile necesare pe mess.

Oricum, daca sunt si altii curiosi cum sta treaba cu asigurarea de locuinta, iata raspunsurile la intrebarile lui alx:

- evaluarea se face conform pretului zonei, cel mai corect ar fi sa intrebati o agentie imobiliara;

- prima de asigurare se calculeaza in conformitate cu ceea ce scrieti in cererea de asigurare si se tine cont de mai multe chestii: daca locuinta se afla intr-un bloc sau intr-o vila, vechimea constructiei (daca e inainte sau dupa 1977), din ce este facuta constructia, daca exista spatii comerciale la parter (chiar daca-s firme care functioneaza in apartamente), daca exista factori de risc in imediata vecinatate (ape, depozite de materiale inflamabile, etc.), bunurile continute si valoarea acestora, etc. Totodata se tine cont de riscurile asigurate. Oricum, toate aceste informatii se regasesc in cererea de asigurare (tip) pe care v-o pot pune la dispozitie la cerere.

- riscurile asigurabile se regasesc tot in cererea de asigurare, voi trebuind doar sa bifati daca va intereseaza sau nu

- de obicei, reducerile se obtin pentru pachete de asigurari (de ex.: CASCO+RCA+asigurare de casa)

 

Nu va speriati ca asigurarea de casa este scumpa pina nu cereti o cotatie, nu se aplica acelasi principiu ca la auto!

Spre exemplu, am avut un client care a vrut sa asigure un apartament evaluat la 90 de mii de euro, cu toate clauzele incluse (furt, vandalism, bomba atomica, bum sonic, etc.), cu bunuri in valoare de 2000 de euro si i-a iesit o prima undeva la 170 de euro.

Share this post


Link to post

Salut Marty! Zi-mi si mie cat costa un RCA pt un cielo 1500 cmc, persoana fizica (sex masculin).

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...