Jump to content
Sign in to follow this  
Gerula

Repartitoare De Costuri

Recommended Posts

Ma bag si eu in discutie pt ca la mine chiar este o problema. M-am mutat in bloc contorizat in urma cu 7 ani, repartitoare Doprimo Picco de la Ista. Am schimbat caloriferele de fonta cu unele noi, din otel si am inlocuit si tevile din coloana pana in calorifere.

 

Exista 4 probleme prin care va voi demonstra de ce este mai bine FARA repartitoare.

1. Caloriferele mele noi au randament foarte bun si repartitoarele sunt prinse in asa fel incat transferul caldurii de la calorifer catre repartitor se face foarte bine. Fata de coana Leana care are 10 straturi de vopsea si are si elementii despartiti (nu ca la cele de otel unde panoul este continuu) al meu va inregistra mai mult. Unde mai pui ca coana Leana poate sa curete bine mersi vopseaua de pe ceilalti elementi si sa-i lase cu vopsea doar pe cei cu repartitor astfel incat va avea caldura cedata zdravan catre apartament si consum inregistrat mai mic.

2. Repartitoarele Doprimo Picco ii avantajeaza pe cei care nu consuma. Aceste repartitoare au un singur senzor de temperatura, pe calorifer si considera ca in casa sunt 20grade. Cum eu am copil mic la mine in casa sunt in jur de 24-25. Pentru a creste temperatura de la 20 la 24 grade eu consum al naibii de mult, ceea ce e corect. Ce nu este corect este ca repartitorul zice ca eu am 20 grade deci diferenta de temperatura masurata de el si convertita in unitati este mai mare decat cea reala. Cu alte cuvinte repartitorul ma fura. Din pacate eu nu pot sa schimb de unul singur repartitoarele cu unele cu 2 senzori astfel incat valoarea inregistrata sa fie corecta, ci trebuie sa schimbe toti de pe scara!!! Ori mosul si baba care oricum nu deschid caloriferele, nu vor dori sa plateasca 1300 de lei sa schimbe repartitoarele. De asemenea daca eu ma incalzesc in octombrie electric (pt ca agentul termic e prea slab) mizeria de repartitor inregistreaza ca si cum as fi dat drumul la calorifere. Asta pentru ca atunci cand temperatura caloriferului depaseste cu 4 grade cele 20 de grade puse din burta, el incepe sa inregistreze.

3. Majoritatea vecinilor din jurul meu tin caloriferele inchise si eu ii incalzesc si pe ei ca prostul. Mentionez ca stau pe mijloc, am izolat pe exterior apartamentul cu polistiren pe banii mei, la fel si vecina de deasupra care din fericire se incalzeste si ea cat de cat. In schimb baba de dedesubt si cei cu care ma invecinez pe acelasi etaj au consum zero la caldura, platesc doar citirea si tevile care le trec prin casa - 70 lei pe luna. Nu au deschis caloriferele nici cand afara erau -15 grade. De fapt lor le si convine pentru ca sunt incalziti de apartamentele vecine, adica de fraierii care platesc si au in casa undeva la 19 grade in timpul zilei (chiar se lauda cu chestia asta, cica e blocul calduros :rambo: ).

4. Factura la caldura se calculeaza in felul urmator: repartitoarele din tot blocul inregistreaza un numar de unitati. Calorimetrul de pe bloc inregistreaza si el tot un numar de unitati. Se scad spatiile comune, tevile etc apoi numarul de unitati total al apartamentelor se imparte la numarul de unitati ramas inregistrat de calorimetrul blocului si se obtine valoarea unei unitati. Astfel chiar daca tu te incalzesti la fel, intr-una din luni poti sa platesti mai mult decat in alta luna, practic diferenta venind din cati vecini au dat drumul la calorifere in luna respectiva.

 

Ca fapt divers, pe decembrie am platit 450lei la incalzire, iar pe octombrie+noiembrie tot cam atat. Parintii mei care stau in apartament pe colt, izolat termic doar partamentul lor, cloc din 58, fara repartitoare, tot cu radiatoare din otel au platit in decembrie 300 lei la incalzire in conditiile in care este atat de cald incat stau cu geamul rabatat.

 

Deci daca nu aveti repartitoare, si stati in bloc cu oameni batrani sau cu venituri mici, opuneti-va cu toate fortele impotriva celor care doresc repartitoare. Repartitoarele sunt pentru tari civilizate unde oamenii se incalzesc cu totii, nu la noi unde baba cu pensie de 400lei pe luna sta in 3 camere si se incalzeste cu aragazul. Daca nu aveti incotro, aveti mare grija la ce repartitoare instalati, trebuie neaprat sa fie cu 2 senzori, altfel va pacaliti singuri.

 

Eu astept ca babele sa dea ortu popii si sa se mute niste vecini civilizati pe scara.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Tarile civilizate sunt Rusia, Ucraina si Kazachstan. Doar pe acolo mai vezi temperaturi de 23-24 grade in case.

Ca in tarile alea dinspre oceanul atlantic putini mai depasesc 18 grade in casa. Iar daca ai copiii mici, recomandarea oficiala este sa ii tii la 16 grade, nu la 24.

 

Ce ai povestit tu cu repartitorul care masoara consum desi caloriferul nu functioneaza este probabil ce am patit si eu. Insa totusi, in cazul meu caloriferul ala care n-a functionat niciodata a inregistrat aproape la fel de mult ca cel care a functionat non-stop.

 

Plus ca la mine mai exista o posibilitate de golanie, intrucat fiecare bloc are centrala lui, iar calculul repartizarii il face administratorul. Insa tu ca chirias prost n-ai nicio sansa sa afli daca adunand toate costurile de la tot blocul se ajunge la 100% din costul cisternei de mazout sau al consumului de gaz. AR putea foarte bine sa fie 200%, 300%, etc... n-ai cum sa afli.

Mai mult, e posibil sa nu se suprapuna "ciclurile" de alimentare sau de citire a contoarelor si tu de fapt daca pleci la mijlocul (sau mai rau, la inceputul) unui ciclu sa platesti o fractie dintr-un consum mult mai mare decat cel real.

 

Alta golanie la moda, practicata cu strainii este sa nu schimbi repartitorul cand se schimba chiriasul, desi este obligatoriu prin lege. Insa daca chiriasul nu stie asta (sa zicem e strain) si nu verifica, poate s-o ia in freza si sa plateasca si consumul celui dinainte (care l-a platit si el la randul lui, evident).

Share this post


Link to post

n-ai cum sa afli.

Pai nu poti cere documentele sa afli ?

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Ba poti, insa putini reusesc.

Share this post


Link to post

Lăsati-o incolo cu 16 grade! Pai vara, fara AC, am 37-38 de grade in casa, daca nu deschid vreun geam, si 32. noaptea, daca il deschid. Pai ce confort e asta in care am o variatie de 16-20 de grade in interiorul casei? Hai sa revenim la zona noastra termica nu la igluurile eschimosilor!

Share this post


Link to post

Dupa cate stiu,la predarea unei locuinte,se noteaza indicatiile tuturor aparatelor de masura alocate locuintei si se plateste totul,la zi.Numai daca esti neglijent,sau dezinteresat,poti plati ce trebuia sa plateasca fostul proprietar.

Pana acum,in nicicio iarna,chiar cand a fost grea,n-am ajuns la 200 lei/luna,cu apa calda,cu tot,pentru un apartament de 3 camere de pana in 60mp.E drept,stau la etajul 1,iar blocul e din caramida.Nici costul gigacaloriei nu e ca prin alte parti,costa 150 lei+tva.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

La mine încă se mai folosesc alea cu lichid. Oficial trebuie schimbate la fiecare locatar nou, nu doar citite.

Iar dacă iei teapa asta plătești consumul celui dinaintea ta, deși poți fii sigur ca l-a plătit și el...

Share this post


Link to post

Poti sa te revansezi usor, pentru ca alea cu lichid stiu ca pot păcălite usor cu un prosop ud pe ele ;) .

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...