Jump to content
Sign in to follow this  
Nicotine

Curatare Injectoare

Recommended Posts

Crede-ma pe cuvant, alcoolul izopropilic dizolva ORICE.

Eu ma referam doar la dispozitivul din linkul de mai sus ... Nu cred ca poate desfunda orificiile, cita vreme nu iti curge lichid sub presiune prin injectoare.

Share this post


Link to post

Stiu, eu ii raspundeam tot lui, in sensul ca mai degraba ti-o faci cu mana ta decat sa te bazezi pe un aparat.

Share this post


Link to post

Oameni, mie mecanicul meu mi-a curatat injectoarele cu decarbusolv. A tinut injectoarele cateva ore in solutie (decarbusolv) apoi cu doua fire si cu o baterie de masina deschidea injectorul si cu o seringa baga decarbusolv cu presiune, daca vedea ca jeturile nu erau corecte cu o scobitoare sau cu un bat de chibrit inmuiat in decarbusolv mai freca in interior unde sunt orificiile de iesire, apoi repeta treaba cu seringa, si a mai folosit si un spary ,,gum cutter'' ceva de genul asta dar asta abia la final. In concluzie la mine a mers si m-a costat totul cam 50 lei

  • Like 1

Share this post


Link to post
... daca vedea ca jeturile nu erau corecte cu o scobitoare sau cu un bat de chibrit inmuiat in decarbusolv mai freca in interior unde sunt orificiile de iesire ...

Si pe riscul cui a fost facuta aceasta operatiune ? I-ai zis tu ca iti asumi ceva ? Ce ai fi facut daca ti-ar fi zis : "Domnu', injectoru' asta nu e bun, trebe schimbat". Nu cred ca e recomandabil sa se intervina cu mijloace mecanice asupra orificiilor injectoarelor, risti sa le infunzi bine de tot si iremediabil.

Share this post


Link to post

Chiar sunt curios sa vad si eu ce fel de injector are gaura asa de mare incat sa intre capatul de scobitoare in ea.

Gaurile sunt atat de mici ca la motor de 1.4 la Tigra NU se vad decat intr-un anumit unghi functie de cum bate lumina iar la motor de 3,5L la mine sunt intr-adevar indeajuns de mari incat sa bagi un varf de ac dar in nici un caz un varf de bat de chibrit, nici chiar crapat pe din 2.

Share this post


Link to post

Se pot "rezolva" prin curatare cu ultrasunete injectoarele care nu mai inchid bine (se umezesc la duze chiar cand nu sunt comandate) sau sunt iremediabil compromise?

Edited by ovi_jer
Off-topic

Share this post


Link to post

salutare,

m-am gandit ca daca tot am desfacut motorul sa-i curat si injectoarele,cineva mia dat ideea printr-o metoda care se numeste tarare(daca nu ma insel),cica cumva cu aer nus cate atmosfere pe un banc si le curata.Cunoasteti metoda?Are avantaje sau dezavantaje?multumesc frumos

Share this post


Link to post

E cumva vorba de injectoarele astea:

injectoarele care nu mai inchid bine (se umezesc la duze chiar cand nu sunt comandate) sau sunt iremediabil compromise?

 

Personal n-am auzit de metoda asta, dar as incerca, in prima faza, cu solutiile ce se pun in benzina si au ca scop curatarea injectoarelor... depinde si de "gradul" de infundare al acestora :rolleyes:

Share this post


Link to post

nimeni nu a auzit de aceasta metoda "tarare"?? cica se pune injectorul pe un banc si nu stiu cate atmosfere trece prin el si il curata.O fi adevarat?? Sunt avantaje nu sunt??

Share this post


Link to post

In felul acesta se deblocheaza injectoarele infundate defintiv.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...