Jump to content
Sign in to follow this  
balanel

Jante Aliaj Kalos

Recommended Posts

Le stiu. Arata bine. Sunt la 1000 RON in Pitesti pe 15". Calitatea...turcesti.

Share this post


Link to post

Pai, scrie mai concret, Mircea :)

Share this post


Link to post

Probabil se refera la faptul ca nu sunt de calitate. Deh...turcisme...

Share this post


Link to post

Exact. Au o calitate deosebita in a deveni patrate :)

Share this post


Link to post

Eu n-am inteles treaba cu +200 RON. Adica sa indrept iarasi "tablele"?

Share this post


Link to post

Eu am luat dezent (germane) 6.5Jx15 ET38 si sunt foarte multumit de ele. Am fostpe traseul Pitesti(A1)-Targoviste-Sinaia si nu am avut nici o problema in ciuda craterelor ce sunt pe strada aia.

Pret aprox 1500Ron setul

Edited by samyx

Share this post


Link to post
Eu n-am inteles treaba cu +200 RON. Adica sa indrept iarasi "tablele"?

Pret Kormetal + 200 ron = jante de aliaj mai rasarite :)

Share this post


Link to post

Buey nene, cu clestele scoti ceva :( Spune, Mirciulica tati, si tu ceva concret. Am buget pana pe la 1500 si ma intereseaza ceva cu spite cat mai putin iesite ca imi plac... bordurile :) Pe de alta parte, nu vreau spite inguste si rare, ca mi se vad tamburii de pe spate :D

Share this post


Link to post

Are cineva, cumva, preturi pentru o janta de aliaj pt Kalos (15"), modelul '06 (teoretic, modelul actual)?

Β 

Nu imi trebuie decat una singura si ma gandesc ca poate scap cu mai putin de 280Eu.

Β 

Β 

Multumesc anticipat :)

Share this post


Link to post
Are cineva, cumva, preturi pentru o janta de aliaj pt Kalos (15"), modelul '06 (teoretic, modelul actual)?

Β 

Nu imi trebuie decat una singura si ma gandesc ca poate scap cu mai putin de 280Eu.

Β 

Β 

Multumesc anticipat :)

Β 

Salut,

Β 

M-am interesat eu in iarna la Radacini si era 1200Ron una :(

Share this post


Link to post

Dimensiunea jantei este de 5,5 j x 14 in cazul anvelopelor pe 14 " , 6,0J x 15 pt anvelope de 15".

Β 

Poti sa pui orice janta din comert , chiar si daca e in garantie. Cand te duci la service insa , dai pe alea de aliaj jos si le pui p-alea de tabla daca nu a avut de aliaj.( sau originalele). Nu e mare lucru , nu te duci zilnic la revizie. Te sfatuiesc sa faci cum am sa fac eu: Jantele originale de tabla le tin pt anvelope de iarna , si pe cele de aliaj de vara.

Β 

De asemenea jante se pot lua si de la Radacini Grivita. DAra aceleasi jante pe care le gasesti acolo, le gasesti mai ieftin in alte parti. Jantele originale de chevrolet mie nu imi plac.

Β 

Poti sa iei si jante la dimensiune de la dezmembrari cu conditia sa se potriveasca la offset (distanta gaurilor de la prezoane).

Β 

De asemenea am vazut aveo sedan cu 195/45R16. Dar cu motor de 1,2. Ce a fost in mintea lui...nu stiu

Share this post


Link to post

Dar daca ti-ai cumparat jante de aliaj after,o sa faca figuri cei din service?de ce?

Share this post


Link to post

In mod normal ar trebui sa nu faca. Cel putin aia la Dacia nu fac. Am un amic care are logan, si care si-a pus jante 6Jx15 , nu modelul logan ( de la dacia) ci un model de la Valbrem , identic ca dimensiuni cu cele de logan. Si nu s-au luat de el la service. VW de exemplu fac mutre. De aceea ziceam, cand te duci la revizie pui rotile normale , cand pleci de acolo pui rotile care iti plac.

Β 

Acum nu stiu cum sunt astia de la service chevrolet/opel. De principiu daca jantele sunt luate de la ei (piesa avizata si acceptata GM :mda: ) , nu ar trebui sa zica nimic. Si nici daca jantele sunt de alt producator dar sa corespunda dimensional.

Eu vreau sa imi pun jante de Kalos (cele de 14" cu 8 spite, am gasit la dezmembrari, pe un kalos avariat foarte grav si de pe care s-a cam luat tot (de unde am vrut sa iau si scut motor metalic). 1 janta era cam 200 ron la negociere. Pentru Aveo actual nu am vazut janta din aliaj de 14" .Doar de Kalos.

Share this post


Link to post
... Pentru Aveo actual nu am vazut janta din aliaj de 14" .Doar de Kalos.

Care-i diferenta ?

Share this post


Link to post

De principiu nu e nici o diferenta. DAr daca imi pun jante de Kalos de 14" nu vreau sa ma ia astia , ca vezi ca jantele astea sunt stiu eu cum. E vorba de RAdacini Motors. Care si-asa am boala pe ei dupa ce mi-au facut la masina.

OK. Revenind.

De principiu da! jantele ar fi aceleasi. Insa, pe modelul actual de AVEO SEDAN, nu am vazut jante din aliaj usor de 14".Doar de 15". Si mi-e ca daca pun p-alea sa nu imi zica stiu eu ce. Cum Kalos e cam aceeasi chestie cu Aveo nu ar trebui sa zica nimic. Imi place modelul cu 8 Spite. DEci ,Tolin, zici ca nu ar zice nimic daca imi pun acel tip de jante? Am inteles ca lucrezi in bransa. De asemenea poate scap si de jigodiile alea de anvelope coreene, deja au galme. Sau tot de GM de la producator ,avizate, trebuie sa pun > :) ?

Share this post


Link to post

Offtopic nefortuit:

Β 

... Am inteles ca lucrezi in bransa ...

De unde, pana unde ? N-am avut si n-o sa am vreo legatura cu bransa.

Altfel, adica ontopic, eu am schimbat jantele dupa prima saptamana cu unele din aliaj (vara) la care datul prin gropi si in borduri nu-mi creaza neplaceri. Niciodata, in calitate de end-user, nu am beneficiat de vreo garantie in perioada de timp acordata.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Jante de cat, revine intrebarea. De 14" sau 15"? In situatia in care poti pune si o poza cu ele.

Referitor la datul prin gropi, cred ca in Brasov nu sunt asa frecvente ca in Bucuresti. Eu pe drum la servici dau in gropile de la santierul Basarab . De unde probabil si pana de cauciuc de azi. Si de asemenea, in Bucuresti gropile sunt ceva la ordinea zilei.

Inca o intrebare: Toate KALEECS vin cu mizeriile astea de anvelope coreene (hHANKOOK, KUMHO)?

Share this post


Link to post

Cu pneuri de 14" am primit masina, doar ca, parerea mea este la cealalta extrema in legatura cu pneurile Hankook, stau foarte bine pe uscat sau pe ploaie. Am avut si pe Matiz, am si pe Kalos. Parerea mea conteaza mai putin, modelul acesta de pneu a fost la mijlocul topului de 10 pneuri din lume.

Share this post


Link to post

Tudore! Am intrebat la trei vulcanizari de calitatea cauciucurilor de Aveo .Si mi-au confirmat ca sunt printre cele mai bune(vorba lui Tolin ).Secretul consta in folosirea adecvata (pe timp de iarna -vara)

Share this post


Link to post
dimensiunile pt CHEVROLET aveo 1.4 16v ----- 185/55/15 6JX15 Offset ET45

Β 

Combinari de N luate cate K...

Β 

Plecand de la cele de mai sus, ce posibilitati 'de montare' ar exista? Ma gandesc ca trecerea pe R16 nu pra are sens (un balon sub 50 e scump, rar si... dusman cu rinichii), asa ca am cautat tot niste R15'uri si am gasit, cu prindere in 4prezoane, un model cu latimea 6.5J dar offset ET35. Stie cineva DACA se potrivesc (tot acolo citesc 'pcd 100', banui ca distanta intre prezoane, si un 'Cb 72', de care n-am idee) or' la cam ce ar trebui sa ma astept? Cum comanda se face de afara, dureaza si costa o gramada, parca n-as vrea sa ma trezesc ca 'nu se potrivesc' :|

Share this post


Link to post

Tudor eu cred ca tu ai o problema cu stilul de condus, eu am avut pe rand talon de 65, 45 si 40. Nu am avut nici o problema cu talon de 65 dar tot nici o problema cu talon de 40 si 45. Am mers 6 luni cu 225/40/18 si nu am avut nici cea mai mica problema, eu trec in fiecare zi pe la Basarab si nu am taiat nici o guma. Acum am trecut iarasi pe 17" si 45 talon si merge beton.

Gumele Hankook si Khumo sunt pe locul 11 respectiv 4 in testele ADAC, Khumo este mai bun si este pe locul 4 din 17. este destul de bine mai ales ca sunt printre cele mai ieftine pneuri din test.

Share this post


Link to post

Adica problema in stilul de condus? Conduc cat se poate de normal, fara scartait din roti la plecare, fara frane bruste. Gropile de neocolit de la Basarab sunt , alea care sunt. Oricum am mai trecut pe acolo si cu anvelope Bridgestone, Debica, Matador, Montana. Ultimele 2 cele mai proaste. La masina, nu mi-am taiat decat un singur cauciuc. Restul sunt OK.

Share this post


Link to post

Am nevoie de o janta de tabla... (am incaltat azi anvelopele de iarna si am observat ca am probleme cu una...) Dimensiunile sunt 6jX15 4X100 ET45... Cat este diametrul gaurii centrale? 54 sau 56 sau... cat? Se potrivesc cumva jantele de Logan? ...baiatul de la vulcanizare zicea ca asa i se pare, dar nu avea una de proba.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...