Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Amenajari interioare (si altele)

Recommended Posts

Eu am usa metalica (,) cu 2 incuietori Cisa de la Far Est, cred ca a costat 15-20 de mil. Imi vine greu sa cred ca nu e diferita fata de una de lemn, mai ales ca am vazut una care a suportat o tentativa de spargere. Inafara de Cisa si incuietorile Mottura sunt ok.

Share this post


Link to post
Eu stiu ca fortarea dureaza mai mult si nu o fac decat la usile metalice. La restul, toporul e sfant :D

Asa este in mare. Pentru ca o usa de stejar facuta cu simt de raspundere nu cred ca va fi sparta cu toporul (de ex.). Are cumnatul meu, si crede-ma 4 oameni abia au ridicat-o de jos.

Daca te referi la alea "de bloc", corect. Dar arata ca dracu'. :)

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Am avut si eu in Craiova usa de stejar, tot cu 4 oameni, tot cu schimbat sistem de balamale... blablabla. Au spart-o cu toporul cand a fost incediu in bloc si crede-ma ca nu s-au chinuit. :D Nu vine fraierul plutonului sa dea cu toporul :D

Share this post


Link to post
NFS stie !!...Parchetul clasic nu are moarte (cu conditia sa ai deasupra vecini care sa inchida bine apa) si-l poti reface din cand in cand - raschetat paluxat e ca nou!!!...

Cu raschetatul si paluxatul parchetului sunt de acord ca il face sa arate bine, dar ca il face ca nou nu sunt de acord. Boii de l-au raschetat nu l-au raschetat in adancime, asa ca majoritatea zgarieturilor au ramas. Iar pentru scartait n-au avut remediu. Ori eu nu suport sa-mi scartaie parchetul.

Stie cineva vreo solutie de anihilat scartaitul doar intr-o zona fara demontare?

Share this post


Link to post

Laur nu prea ai ce sa faci fara demontare ..Trebuie demontat si pus la loc cu simt de raspundere !.Ma tem ca altfel nu se poate!!

Share this post


Link to post

Eh, ar mai fi solutia focului :) ) Nu merge altfel, decat demontat.

La mine numai e nici cablul TV, nici cel de telefon la vedere, totul e ascuns.

Instalatia electrica este pe cupru de 2,5 mm pe circuitul de prize, toate cu impamantare si 1,5 mm pe iluminat. Doze noi, prize noi, intrerupatoare noi, tablou nou, toate legaturile in doze si la tablou cositorite. Hades si eu recomand sa schimbi geamurile acum si nu mai tarziu. Tamplaria de lemn e oricum varza. Eu n-am schimbat usile, o voi face peste vreo 2 ani, daca mai stau aici, cand voi zugravi din nou apartamentul. Nu mai stiu cat m-au costat scafele, dar n-am pus spoturi decat in 2 zone. Poate am timp azi sa fac poze sa vezi cum. Zeu, spoturile eu le-am pus doar pentru a delimita zonele de trecere de restul livingului. Cand n-ai pereti, chestia asta o faci cu lumina focalizata. N-am reusit nici acum sa iau toate corpurile de iluminat, inca imi mai trebuie 3 pentru living, dar mai suporta amanare. Deasemenea mai imi trebuie un corp de mobila de baie cu chiuveta incastrata si o oglinda mare, dar iarasi n-a fost "timp" pentru ele.

Share this post


Link to post

Apropos de usi: schimbatul acestora implica spargeri de pereti, reparatii si zugraveala. De aia banuiesc ca Mircea le va schimba la urmatorul var. Eu din acelasi motiv, au ramas 3 usi interior neschimbate, am cautat si gasit o firma care monteaza pe tocul vechi, fara sa-l mai scoata din zid. Il aduce la M, apoi monteaza tocul noii usi plus un toc fals care acopera peretele in dreptul tocului propriu zis. Usile sunt din lemn, modele foarte diverse facute la comanda pe masuratoare la fata locului. Sau cele de la RomDecor, dar cine imi aranjeaza tocurile? :(

 

@Laurentiu> Cand eram mai tanar :D am facut si eu aceasta operatiune, numai pe locul cu pricina (nu am dat afara tot parchetul...).

Share this post


Link to post

Eu am trecut prin ceva asemanator anul trecut. Am tras o concluzie importanta: tamplaria geamurilor trebuie sa fie primul lucru, in functie de asta redecorezsi ulterior peretii, iti poti face un glaf frumos din marmura etc. In ce priveste parchetul, varianta cu imitatie din PAL este daca vrei sa vinzi apartamentul. Daca vrei sa il faci cum trebuie si planifici ca o sa locuiesti mai mult in el, baga parchet din lemn masiv (stejar), care costa intre 30-50 RON metrul patrat, am vazut chiar in Bricostore, sau daca nu pe soseaua Fundeni sunt zeci de magazine, sau pe Colentina. La fel (aceeasi zona) si usi din lemn masiv/PAL. Parchetul adevarat tine 50 de ani, si la 10 ani ii faci o raschetare + palux si e ca nou. In apartamentul meu parchetul este cel original de cand e blocul si arata mai bine decat unul nou, fiind de o calitate deosebita si intretinut corespunzator.

Pentru usile de interior, in varianta in care sunt cat de cat in stare ok, exista varianta reconditionarii, de asemenea in centre specializate de tamplarie (eu stiu vreo 5 pe Sos. Fundeni), fara sa schimbi tocul, fara bataie de cap, cu rezultate excelente si cost minim. Foaia de usa se poate modifica, se poate taia se pot face diverse modele, gen geamuri oblice, in forme diferite si de orice culoare doresti.

Cat despre termopan, eu am mers pe Trocal, mi se par foarte ok, LOW-E, iar pretul este in jur de 80 euro/mp, la care se adauga deschiderea si alte accesorii pe care le vrei.

Cat despre mobila, aici depinde foarte mult de ce iti doresti, de ce calitate, din ce material, si de asemenea sunt zeci de firme cu tot cu arhitect si designer propriu care pot veni si lua masuri, cu diverse cataloage de unde sa alegi tu modele, sau le poti spune tu cam ce vrei si se rezolva.

Despre PAL eu am o parere foarte proasta. Mi-am luat o etajera, mai bine zis o biblioteca din PAL, frantuzeasca, super frumoasa, pretul fiind pe masura si o data am pus putin scotch pe un colt, ca lipeam ceva si facusem mai multe bucati, si cand l-am luat, s-a luat si finisajul de la raft, care este din ceva cartonat, gen hartie.

Si, in final, sfatul meu este sa nu te zgarcesti si sa nu faci rabat de la calitate, fa ce poti din suma de care dispui, si apoi treptat le faci pe toate asa cum vrei decat sa faci ceva de compromis.

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Ma tot omorati cu parchetul care tine 50 de ani, pai ce dracu doar nu o sa stea nimeni 50 de ani intr-un apartament de bloc care pai are 20 de ani si cade :o

La bloc trebuie facute investitii minime deoarece :

1. nu-i modifica deloc pretul de vanzare (cine cumpara vrea sa-si faca dupa gustul sau)

2. nu merita sa stai la bloc, mai bine i-ti faci o casa care o poti lasa mostenire

3. orice investitie facuta la bloc poate fii rezolvata de vecini printr-o inundatie scurta .

Share this post


Link to post

@hades

 

Nu te-ai gandit sa lasi totul in seama unui designer de interior,tu doar sa spui cam ce ai vrea si el sa-ti prezinte variante,sa ai de unde alege?N-ar fi foarte scump,dar cu siguranta ar iesi bine. :D

Share this post


Link to post

@BogdanG> iti dau dreptate in ceea ce priveste riscurile la bloc, insa pentru constructia unei case cum spui tu nu crezi ca depasesti putin suma de 5000 de euro?

Share this post


Link to post

Bine mai da' ala nu costa !?!Eu stiam ca e destuil de scump!!

 

Bogdan unii dintre noi nu vor avea cum sa-si cumpere o casa in veci!!!..Si de aia e bine sa punem parchet de lemn pana la urma ala laminat il poti strica si in trei zile daca nu esti atent cand muti mobila !!!..Si diferenta de pret nu e chiar mare !!!..(deocamdata))))

Share this post


Link to post

@xenna: In seara asta vine un designer. La ora 18.30 ne vedem acolo, eu plec acum de la birou. Voi merge pe varianta CALITATE, lasand eventual lucruri nefacute daca nu imi ajung banii, urmand sa le fac pe parcurs. Inca un credit pentru a termina tot ceea ce e de facut e exclus. Am deja unul pentru acest apartament. 50% din acest apartament reprezinta avans, 50% credit. Diseara voi posta ce spune designerul.

Share this post


Link to post

Nu pe dracu =))

Un parchet masiv costa 180RON/mp calitatea I (la gata) iar unul laminat este 33RON/mp (la gata) deci este diferenta nu gluma .Daca te referi la parchetul de 50RON/mp din Brico ala este calitatea a 14-a o sa vezi ca nici o placa nu este cit cealalta, apar defecte la punerea in opera .

Share this post


Link to post

Bai esti nebun !!!?Pai asa mai bine isi pune din ala de bambus nu!?!?....I

Share this post


Link to post

Nu chiar ,ala de bambus stratificat nu rezista la umezeala ,deci nu este o solutie. Eu am vazut la cineva in Cta o casa la care numai parchetul a costat 15400E .Am intrebat si eu ca Bula dar de ce nu a-ti pus de bambus iar raspunsul a venit brusc si m-a lovit :pentru ca aici este o umezeala plina de saruri care deterioreaza bambusul .Am ramas paf ,adica aia in China pun asa ceva si au ditamai marea si la noi nu merge, dupa care omu a scos un set de poze cu parchet de bambus inegrit dupa 17 luni .Deci este adevarat nu este gluma .Oricum parchetul pus de el era tratat special antibacterian si de aia a costat atit dar oricum scump .

Share this post


Link to post

Interesant topic :)

Repet ce au mai spus si altii, daca nu ai de gand sa stai mult in acest apartament, nu investi mult, minimul! Ai mei au bagat muuulti bani in apartament si acum hai la casa! :P

 

Despre parchetul laminat: Eu l-am montat acum 5 ani, daca nu mai mult. Mai exact l-au montat parintii mei si se prezinta ca in prima zi! Nu s-a deteriorat si nici nu da semne ca se va deteriora. Il aspir si il spal si arata super! La cel din lemn masiv nu prea mai e asa...

 

Despre geamurile din PVC: eu le am albe si nu le consider ca arata "ieftin"! Atat timp cat isi fac treaba pot sa fie albe :) Sfatul meu e ste sa schimbi geamurile pentru ca pe acolo se pierde >30% din caldura din casa

 

Usile din interior tin de gusturi: La apartament mi-am facut usi furniluite si mi-au tras teapa. In sensul ca lemnul nu era perfect uscat si la 1 an dupa ce le-am montant am chemat pe cineva sa mi le mai regleze ca nu se mai inchideau :mda: Nu mai zic ca cea de la bucatarie se umfla in momentul in care sunt aburi acolo si nu se mai inchide. Cica o solutie contra problemei asteia ar fi lacuirea. La casa mi-am comandat(vin joi :D ) dintr-un conglomerat de lemn, laminat la exterior cu pervaz si tocuri reglabile(www.depozitul de usi.ro)

 

Dimensiunile la gresie si faianta trebuie sa fie normale intr-un apartament, cele mari arata urat, parerea mea. Preturile scrise de tine sunt cam mari! Eu am gasit gresie de interior si la 210.000 mp, dar fiecare cu gusturile lui.

 

Personal nu agreez barurile intr-un apartament, mi se par prea mici spatiile!

 

Cablurile de curent nu trebuiesc neaparat schimbate. In apartament(are 25 de ani) nu le-am schimbat niciodata, fiind multumit de calitatea acestora. Daca se simte nevoia de mai multe prize sau alte schimbari, atunci da! Cablurile de TV si UTP le poti masca in plinta de la parchetul laminat si nu trebuiesc neaparat ingropate. Tehnologia evolueaza si pot deveni inutile! Mai tine cineva minte acele cabluri ce veneau de pe bloc de la antenele comune?! Cam asta se poate intampla.

 

Atentie mare la obiectele sanitare si cine si cu cat le monteaza! Mie un instalator imi cerea cam 1/2 din pretul obiectelor [-X Cand l-am dat afara pe usa a cerut si bani de taxi X( (in mod evident n-a primit decat un sut in ms DOS)

 

Nu pastra varul pentru zugraveli ulterioare decat in conditiile inscrise pe galeata! Daca il lasi in balcon spre exemplu o sa gasesti orice altceva numai var nu, sunt patit :redface:

 

Sper sa iasa asa cum iti doresti tu! :thumbl:

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Asa e cu Barul, trebuie sa fie camera maricica, de exemplu la mine este imensa si are si 5 laturi. Dar sincer si daca era mai mica tot faceam :D , imi plac prea mult!

Share this post


Link to post
3. orice investitie facuta la bloc poate fii rezolvata de vecini printr-o inundatie scurta .

 

Da, dar ai auzit de asigurari pentru apartamente? Din cele care includ si inundatiile de la vecini...

Eu stau in acest apartament din 1986. Si nu am fost inundat.

Parchetul laminat, draperiile verticale si cateva spoturi si esti ca la mine la birou. A, si ceva forme de rigips pe tavan :)

Nu compara parchetul din lemn cu mdf-ul. Si spre surpriza mea, se umfla destul de repede la apa, ca si cel de lemn, ba mai bine chiar. Am vazut cu ochii mei.

Iti spun asta pentru ca si eu am vrut in loc de gresie pe hol, parchet. Si am zis sa fie laminat ca se pune usor si este ieftin. Dar am renuntat, am pus o gresie de doua ori mai scumpa (600 mii lei vechi mp), de trafic greu si abraziva, ca sa nu-ti rupi gatul pe ea. Nu se compara, nici ca aspect nici ca rezistenta.

Bar? Daca vrei neaparat, da. Dar din lemn si inox.

Nu spune nimeni ca trebuie sa stai la bloc 100 ani. Dar atat cat stai, sa-ti faca placere si sa te simti bine.

Tamplaria ti-o alegi tu. Eu am Gealan, PVC, este super usor de intretinut. Si cand nu mi-o mai place, pun din inox daca vreau. Si tu la fel, crede-ma. Vei gasi solutii la momentul potrivit.

Si inca ceva: gresia si faianta in placi mari au farmecul lor. E alegerea ta ce pui.

Eu in baie, care e foarte mica, am pus de gresie 10x10. Pe hol, bucatarie si balcon 42x42. Holul are 7,5 m bucataria 4 iar balconul 6,5. Si arata bestial, si n-am spus-o eu...

Share this post


Link to post

E misto cu inox la bar dar costa. Eu am dat vreo 1500 RON doar pe 4 picioruse si 2 bare din inox.

Share this post


Link to post

Ai grija, daca maschezi tevile de la calorifere, sa pui robineti si pe tur si pe retur si sa-si lasi guri de vizitare pt ei, ca sa nu fi nevoit sa spargi peretele in caz de nevoie.

 

Desi mike are dreptate, tehnica evolueaza, eu tot zic sa-ti ingropi firele, macar pina evolueaza tehnica... apoi poti sa le lasi acolo (ingropate) ca nu deranjeaza pe nimeni. Plinta poti sa pui oricind. ;)

Share this post


Link to post
E misto cu inox la bar dar costa. Eu am dat vreo 1500 RON doar pe 4 picioruse si 2 bare din inox.

Asa este, dar in general... calitatea costa. Decat sa faci o imitatie de bar, mai bine nu faci. Mai ales ca nu e ceva strict necesar, chiar daca e de efect :)

 

La calorifere, parerea mea in completare cu a lui NFS, este ca trebuie sa pui robinetii pe tur si retur, chiar din tevile principale. De acolo eu am plecat cu pexal termorezistent. A fost cea mai la indemana solutie, eu oricum vreau sa-mi pun centrala. In acest fel, oricand poti inchide robinetii si scoate, spala, demonta, inlocui caloriferul.

 

Apropos de gresie in foi mari, pun un crop. Scuzati papucii Moashei :D

 

post-2385-1156871630_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Ma tot omorati cu parchetul care tine 50 de ani, pai ce dracu doar nu o sa stea nimeni 50 de ani intr-un apartament de bloc care pai are 20 de ani si cade :o

La bloc trebuie facute investitii minime deoarece :

1. nu-i modifica deloc pretul de vanzare (cine cumpara vrea sa-si faca dupa gustul sau)

2. nu merita sa stai la bloc, mai bine i-ti faci o casa care o poti lasa mostenire

3. orice investitie facuta la bloc poate fii rezolvata de vecini printr-o inundatie scurta .

Parchetul de la parinti (unde inca mai stau si de unde scriu acum) e montat in 59 si l-am raschetat anul trecut. Nici nu stiu daca mai fusese raschetat vreodata. Deci tine 50 de ani, problema vine de la inaptii de l-au montat atunci, ca n-au turnat sapa dedesubt ci au preferat sa bage bucati de lemn in fel si chip si de asta scartaie, pentru ca nu sta pe suprafata plana. As fi putut ascunde o cireada intreaga de soareci in spatiul de sub parchet.

Blocul are tot atatia ani cat parchetul, a fost printre primele din Gl cu LIFTURI, si are peretii din CARAMIDA, nu din placa prinsa cu sarma care cade daca se antreneaza vreun culturist la ea. Sa mai adaug ca centrala care deserveste cele 12 scari de bloc se afla sub blocul meu? :banana:

Dezavantajele vin de la faptul ca are 2 camere, bucatarie de 10 mp si e semidecomandat, in rest e facut in cu totul alt stil decat blocurile lui nea nicu.

1. De acord ca nu-i modifica, dar nici sa stau la 10 grade in casa pentru ca n-am facut incalzire calumea sau sa-mi picure robinetii.

2. Eu sunt singurel, mai iau un prieten in gazda (elev de liceu) si stau la mine in apartament. Merita mai mult de 2 camere? Casa o am si pe aia, dar inca e ocupata si nu ma tenteaza sa stau la mama dracu' sa-mi rup pivotii pe drum de piatra de rau.

Si sunt multi care de-abia stau cu chirie, un apartament e un lucru greu, daca nu imposibil de realizat. De unde pana unde si bani de casa?

De acord ca e mai bine la casa decat la bloc, dar daca nu te tine buzunarul stai si asa, la bloc iti mai incalzeste si vecinu' peretii, la casa ii incalzesti tu.

3. O sa stau la ultimul etaj deci n-am vecini care sa ma 'rezolve'. Doar eu pe ei. :D

Share this post


Link to post

Robinetii se pun direct pe calorifer, nu este indicat sa tragi PExAL din

coloana, mai bine teava de otel.

 

@Moshu - Nu am auzit de PExAL termorezistent :P .

Share this post


Link to post

Pai m-am referit la faptul ca rezista la 90 grade. Pentru ca am luat teapa cu unul de 60... care nu cred ca era bun pentru apa fierbinte. Nu sunt de meserie, zic din experienta pe care am avut-o cand am facut apartamentul...

Chestia cu robinetii pe calorifer ramane de discutat.

 

LE La Pexal o fi vorba de teava izolata sau neizolata, de aceea si diferentele de care vorbeam.

LLE Si tu esti de meserie, asa ca in loc sa ma iei la mishto, mai bine explica-ne cum vine treaba :)

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...