Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

Cu cit dai gaura mai mare in interiorul unui bolt risti sa te apropii de filet si da-l deteriorezi. Ideal ar fi sa nimeresti gaura fix pe centru (f. greu sau chiar imposibil in conditii de mesterit pe genunchi), sa dai o gaura nu foarte mare si apoi sa folosesti o scula de genul celor recomandate de lascarica. Avind in vedere ca surubul de aerisire are din start gaura data pe centru ar fi mai bine sa nu-i subtiezi si mai tare camasa altfel risti sa nu il mai poti scoate intreg. O sa iti ramina span in filetul etrierului si iti va fi imposibil sa bagi un nou surub de aerisire in conditii bune.

Share this post


Link to post

ai dreptate Salex, intrebarea care mi-o pun acum...e daca nu cumva degeaba se mai chinuie omul, si daca nu s-o fi sudat aerisitorul de etrier cand a sudat nenea mester acel surub.

parerea mea, e ca nu se merita sa repari etrieriid e cielo, vorba mesterului...cat dai pe garnituri, iti iei altii...eu am scis mai sus..am dat 100 de lei pe 2 etrieri de opel

Share this post


Link to post

Ideea cu sudura e ... tare :) . Eu mi-as fi pus oarece sperante in WD40 in situatii din astea.

Share this post


Link to post

...cel mai elegant totusi(dar nu stiu cat de dificil e de facut) mi se pare metoda cu filet invers

 

Inr-adevar e mai elegant dar, la astfel de interventii iti trebue scule profesioniste sau ramii la burgiu, ca ce cumperi de prin supermarket-uri sau din piata nu prea-ti poti face treaba cu ele. Se merita sa-ti ei o trusa din aia asa tapana cu cel putin 20 piese in ea daca ai un service, ceia ce necesita. Sincer, mie acasa nu-mi trebue asa ceva sa scot un surub rupt odata la citeva luni sau la nu-s citi ani. Asadar, eu ramin la vechia metoda care am practicat-o pina in prezent. De-altfel, pe linga acea scula, tot trebue sa ai o masina de gaurit, burghie, subler, etc. dar cine vrea mai elegant ... sa-si cumpere, nu vreau eu sa dezamagesc pe nimeni.

Share this post


Link to post

Alta metoda practicata mai ales la suruburi sub M5 e sa dai o gaurica cu burghiul bagi coada lui in gaura dupa ce il dai cu Loctite sau alt adeziv bun.

Lesi la uscat si apoi invirti de burghiu :)

Faza cu sudura se practica dar la suruburi mari. La cele mici cum e cazul nostru poate cu CO2 si curent mic sa nu faci varza etrierul prin incalzire...

Daca ai gaura pe mijloc deja se poate incerca si cu metoda lui Vicktor dar e naspa daca iti ramine spirala de la surub pe filetul de la etrier. Folosesti tesla dupa aia...

Share this post


Link to post

(...)

am ramas fara frane din cauza supapei de limitare care vine prinsa pe corpul pompei aia cu dunga neagra (unde se imbina cele 2 parti ala supapei respective tasnea efectiv lichid de frana si in 5 pedale nu mai aveam frane)

am cautat supapele alea 2 de limitare in toata constanta 2 zile si nu am gasit decat 1 in acest mod am achizitionat pompa de frana cu totul noua (adica corp pompa, limitatoarele alea 2, paharu de lichid cu sonda) la pretul de 350 lei (...)

 

Daca incercai mai mult gaseai la dezmembrari o pereche de supape de Vectra A cu coeficientul 3/45 si nu mai bagai banii intr-o pompa noua... Si castigai si presiune de lichid pe circuitul spate!

Regleaza sabotii.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

sincer cred ca si pompa era putin obosita in sensul ca nu eram multumit de frane ... pompa este originala a masinii (a tinut saraca 220.000 km) oricum o am pe balcon si urmeaza sa o desfac sa vad in ce stadiu este in interior... am regalt si sabotii frana de mana tine la 3 dinti la al 4`lea risc sa o rup din podea (la 3 dinti plec cu spatele taras)

 

cu exceptia unui niplu care nu a vrut neam sa se desfaca pana nu am pus mana pe un mox(cheie de tevi) restul au iesit mai frumos decat ma asteptam :) traiasca WD-40

Edited by briobit

Share this post


Link to post

am regalt si sabotii frana de mana tine la 3 dinti la al 4`lea risc sa o rup din podea (la 3 dinti plec cu spatele taras)

Ai strins putin cam prea tare cablul, daca iti blocheaza la 3 dinti risti sa ai neplaceri.

 

LE: Daca foloseai un mops in locul moxului era mai bine ;)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

ai verificat daca se mai invarte roata? dupa ce ai reglat cablul?

Share this post


Link to post

da se invart rotile liber cu frana de mana jos nu atinge pe nicaieri rulmentii sunt schimbati in vara merg foarte usor rotile pun mai jos poza cu scula respectiva eu stiu ca ii zice mox si pana acum nu am gasit teava niplu surub care sa rezsite la scula asta ori se desface ori se rupe

post-18640-126962855994_thumb.jpg

Edited by briobit

Share this post


Link to post

Mox ... mops...

Sau cleste papagal...etc...

Se folosesc amindoi termeni cel putin printre "meseriasii vechi".

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

rog un raspuns rapid Cielo GLE 1995 Corea are diametrul cilindrului receptor spate 17 sau 19.05 mm?

Share this post


Link to post

rog un raspuns rapid Cielo GLE 1995 Corea are diametrul cilindrului receptor spate 17 sau 19.05 mm?

 

17mm

Share this post


Link to post

Salutare , am si eu o dilema ,etrierii mei Standard de cielo pe 13 s-au uzat ( troncane glisierele in suportul de etrier ) , am luat de la cineva etrieri de Lanos asemanatori cu acestia

 

Etrieri Lanos - placutele de frana am vazut ca se potrivesc perfect cu cele de Opel Vectra B /1995(testat la magazin) , Discurile de frana din link-ul de mai sus sunt de 256mm ,care imi par ca ar fi ca cele de Executive (daca nu rog pe cineva sa ma corecteze)

 

Intrebare : :) Discurile de frana de Executive sunt aceleasi cu cele de Cielo GLE la potrivirea in fuzeta?(mentionez ca am Jante pe 14 si nu imi fac probele de marimea lor .)

 

 

 

 

Multumesc anticipat si imi cer sczuze daca exista topic pe aceasta tema dar nu am gasit. :)

Edited by viper007

Share this post


Link to post

Topicul e chiar asta, s-a mai spus: http://www.gmclub.ro...ndpost&p=469094

 

Daca nimeni nu citeste si toti doar posteaza se ajunge la topicuri de mii de posturi in care cred si eu ca e grea .

 

Refolmulez intrebarea:

 

Discurile de frana de Executive sunt aceleasi cu cele de Cielo GLE la potrivirea in fuzeta?(mentionez ca am Jante pe 14 si nu imi fac probele de marimea lor .)

 

In topicul respectiv nu am vazut sa scrie nimic despre potrivirea in fuzeta.(Etrierii de lanos pe care i am eu sunt pentru disc de 256mm)

 

Multumesc ,

Share this post


Link to post

Dupa cite stiu de la 2 vecini , ups mecanici, cica pe GLE adica jante pe 13" si disc mic se poate pune disc mare si etrieri de Lanos dar era greata ca trebuie jante pe 14" ceea ce tu ai deja...

 

Dar iar de pe aici cica aia de Lanos merg cu placute de Matiz si se pot utiliza si pe discuri mici ...

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=1299&view=findpost&p=469082

Daca e sa citesti printre rinduri omul a renuntat sa puna discuri mari -> deci se poate pune...

Share this post


Link to post

Multumesc mult , totusi ca sa fiu mai precaut o sa ma duc la magazin si cu un disc de frana vechi de cielo de 236mm si sa il compar cu cel de 256 la baza prinderii in fuzeta. Si daca e ok , confirm si aici pe forum rezultatul.

 

Inca o data merci si m-ai luminat un pic ( ca as vrea sa scap de porcaria asta numita etrieri de GLE).

Share this post


Link to post

eu sunt multumit de cei de opel, am frana de se blocheaza roata imediat

Share this post


Link to post

Asta nu este, neaparat, un lucru bun. Mai important mi se pare in ce masura poti face dozajul frinei astfel incit sa nu iti blocheze doar daca te sui din prima pe pedala ci si in cazul unei frinari progresive.

Share this post


Link to post

Pai se franeaza progresiv foarte bine, ma refeream ca se franeaza foarte bine, la etrierii originali daca iti iesea un obstacol brusc in fata, trebuia sa iesi prin podea ca sa se blocheze rotile, la astia de opel, e mult mai bine.

Faza e ca la inceput cand mi-am luat masina, si am fost la mecanic si mi-a schimbat bucsele punte spate si mi-a aerisit si franale, nu imi placea frana, m-am intors la el si i-am zis ca nu tine bine, mi-a zis ca asa e frana la cielo si m-am resemnat.

Share this post


Link to post

Am plecat la drum - vreo80-90 km extraurban si vreo 40 urban si nu am mai avut deloc probleme. Lichidul a ramas la acelasi nivel. O sa verific, totusi, unde a fost problema. Va tin la curent.

 

Din comoditate, inca nu am verificat unde a fost problema pentru ca fenomenul nu s-a mai repetat. Am mers 7-800 km de atunci si nu am mai avut probleme. Am constatat insa ca placutele de frana s-au uzat aproape de tot in 10kkm. si freaca pe disc o placuta(aparatoare, nu stiu cum se numeste) de metal ( cea care vine perpendicular pe disc) . Cand apas frana nu se mai aude. Deasemenea, am constatat ca frana de mana tine foarte prost iar pedala se duce la maxim chiar, daca apesi cu forta. Sa fie din cauza uzurii placutelor? Uzura placutelor este mai accentuata pe dreapta. Dupa Paste o sa-i acord putina atentie, schimband placutele, kit-ul de reparatie etrieri si verificand daca exista pierderi de lichide.

PS. Scuze pentru offtopic.gif , dar stie cineva daca se schimba greu bucsele din capul amortizorului de pe fata? Cred ca are ceva joc. Sau jocul o fi de la pivotul inferior?

Share this post


Link to post

PS. Scuze pentru offtopic.gif , dar stie cineva daca se schimba greu bucsele din capul amortizorului de pe fata? Cred ca are ceva joc. Sau jocul o fi de la pivotul inferior?

 

Cred ca doar un mecanic poate vedea, daca o suspenda si vede si jocul pivotilor, si jocul la amortizor

pune si preturi in functie de raparatii, poate fi interesant pentru noi

Edited by prozatos

Share this post


Link to post

Parca la amortizoarele fata sint si niste rulmenti pe acolo nu bucse...

Un mecanic poate sa-ti spuna ce jocuri ai ridicata pe elevator.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...