Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

Dintr-o "jena financiara" mai aman rezolvarea problemei daca nu se agraveaza.

 

Share this post


Link to post

Se va agrava. Cel mai probabil garnitura de praf e rupta si pistonasul a ruginit.

La mine cel de pe dreapta s-a blocat. Se mai incingea putin, se mai debloca... pana intr-o zi cand a trebuit sa ma intorc acasa dupa 1-2 km, pt ca se blocase de tot, nu mai revenea.

Daca te ajuta, ti-l trimit prin posta si il platesti cand ai tu bani.

Share this post


Link to post

Nu ma ajuta, ori schimb ambele etriere ori il repar pe cel cu problema. Nu pun unul de un fel si unul de altul.

Share this post


Link to post

E acelasi etrier montat pe DOHC cum ai tu si pe E3 cum are colegul, adica DAC.

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu: ambii etrieri cu rugina pe pistoane, cromare direct pe fier, lucrat ca in Zimbabwe (de obicei se pun 2 straturi electrolitice de Cu inainte). Calitate de la GM Korea!

Share this post


Link to post

Am rezolvat deja: am cumparat 2 etrieri noi, i-am montat si gata. Intre timp, am pus la pastrare, cu vaselina data la interior cei 2 etrieri vechi, pana voi lua alte 2 pistoane, mai ales ca de abia ce le schimbasem glisierele, date personal si cu vaselina siliconica de la Liqui Molly. Daca as gasi sa cromez la un atelier k lumea cele 2 pistoane vechi, ar fi mult mai ok, cele noi vor fi in mod sigur cel putin la fel de proaste, se gasesc GM originale, dar sunt execrabile la cei 60 lei bucata.

 

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Cum spune si cris06, e fix acelasi model de etrier, DAC. Eu am pus ATE.

Share this post


Link to post

Eu ce am vazut la dezmembrari erau ruginiti si obositi...

 

Voi cei ATE de la dezmembrari i-ati montat asa cum erau sau i-ati reconditionat ?

 

Aveo are aceeasi etrieri ?

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post

Am rezolvat si eu problema ieri.

Am un nene mecanic pensionar care are rabdare si e priceput sa-i dea Dumnezeu sanatate.

Am fost la el a desfacut etrierul si nu pistonul avea o problema ci un glisor era intepenit. L-a demontat, uns gresat si nu mai incalzeste deloc.

 

:)

Share this post


Link to post

Salutare!

Nu reusesc sa desfac niplul care prinde conducta de frana stanga spate in furtunul de cauciuc nici in ruptul capului. Dat cu spray (degripant Motip cu Mos2) 2-3 zile la rand, folosit si mops (era sa se desprinda clema din podeaua masinii, s-au tocit si dintii la mops, nimic).

Ideea mea ar fi sa tai cu flexul toata treaba si pun instalatie noua. Din cate am citit pe topicul acesta am inteles ca nu prea se gasesc furtunele pentru frana?

 

Problema ar fi ca nici aerisitorul + niplul care leaga conducta de cilindru nu cred ca se mai desfac. Se poate rezolva cu schimbarea cilindrului?

 

 

 

[Edit1] Se pare ca am gasit furtun... Conduct se gasesc (sau se fac daca am si niplurile corespunzatoare). Deci problema ramane cu aerisitorul si niplul blocat in cilindru.]

 

[Edit2:] Din poza cu cilindrul mi-am raspuns singur la intrebare. Vad ca se rezolva cu schimbare cilindru daca reusesc sa desfac/tai cele 2 suruburi cu care e prins.

 

Daca mai sunt si alte aspecte sau detalii care mi-au scapat va rog sa ma ajutati.

Multumesc!

post-27792-0-02362400-1438330033_thumb.jpg

post-27792-0-66342900-1438331150_thumb.jpg

Edited by s_cristi

Share this post


Link to post

Am rezolvat si eu problema ieri.

Am un nene mecanic pensionar care are rabdare si e priceput sa-i dea Dumnezeu sanatate.

Am fost la el a desfacut etrierul si nu pistonul avea o problema ci un glisor era intepenit. L-a demontat, uns gresat si nu mai incalzeste deloc.

 

:)

 

Depinde cu ce a uns glisorul. La fel era si la mine, il desfaceam,il ungeam cu vaselina si dupa 2 luni era la fel. Ultima data m-am enervat, l-am desfacut, curatat, spalat si uns cu seu de oaie (dinala aveam, il folosesc la filetat si gaurit ) si acum am pace de un an jumate. Merge si seu de vita ca e mai usor de gasit.

 

Share this post


Link to post

In urma stationarii cu masina cca o luna de zile in zona unui parc in care existau diferite natii de "rozatoare" cred ca acestea au incercat sa-si faca un culcus prin canalele de aer ... Care ar fi calea cea mai facila cale de acces pentru a face curatenie???

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Am o scurta intrebare: Pentru ce e recipientul din imagine incercuit cu rosu si care la mine e aproape gol? Scrie pe capac DOT3 brake fluid. Totusi, recipientul pentru lichidul de frana se afla chiar pe pompa aferenta.

In avans, merci mult de ajutor.

 

post-44823-0-70493300-1450870650_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ambreiaj. fa-i plinul (pana la semn) cu dot3 sau 4

  • Like 1

Share this post


Link to post

Merci mult de ajutor. Am pus intrebarea aici doar pentru ca am vazut pe capac ca e vorba de lichid DOT

 

Daca a fost DOT3 si completez cu DOT4 (nestiind ce e acolo), nu risc sa fac vreo ciorba?

 

Off-topic:

Sau mai bine dau jos de tot si pun nou, cum zice cris06 si ovi_jer in topic-ul indicat.

La debriere, ca forta de apasare, e ok

Share this post


Link to post

N-am mai zis de 5.1, ca am mai creeat discutii... asa ca ma abtin sa-l adaug la recomandari :) )

 

Poti sa amesteci linistit dot 3 cu dot 4 si cu dot 5punct1 (nu 5)

Share this post


Link to post

Daca masina e in strainatate, mai gasesti DOT3? Pune DOT4, in rezervorul gol, curat si stii o treaba.

Share this post


Link to post

Fiind vorba despre servocomanda ambreiajului, consider ca nu are rost sa se recomande lichide cu puncte de fierbere ridicate (necesare exclusiv la instalatiile de franare supuse la incercari mari). Pune omu' ce are prin bidonul din care completeaza lichidul de la frane (DOT 3 este prea acoperitor fiindca nu am auzit pana acum sa "ia foc" cilindrul receptor al ambreiajului asemenea unui etrier unde se poate produce fierbere). Deci nu trebuie sa te faci luntre si punte si sa cumperi neaparat DOT 4 sau 5.1 (un fel de "orz pt. gaste"). Este adevarat ca sistemul trebuie curatat si verificat (daca este cazul, schimbat furtunul dintre vas si pompa - adesea este plin de fisuri prin care se poate pierde lichidul, chiar daca este cadere libera si nu presurizare).

Share this post


Link to post

Salutare si La multi ani!!,

 

Merci tuturor pentru indicatii. Am golit sistemul de actionare, dupa care am pus lichid DOT4 cu busonul desfacut. Merge ok :mrgreen:

Share this post


Link to post

Buna ziua la toti... ma numesc Nicu si sunt din Buzau sunt nou pe acest forum . Am un espero din 1996 motor 1,5 16v si am ramas fara frane. Sa spart o conducta pe parte stanga.nu am gasit sa o cumpar.am auzit ca se potriveste cea de Dacie Voi ce parere aveti ...? Va multumesc..

Share this post


Link to post

Parerea mea , Nicule, e sa cumperi unul destinat utilajului tau ca se gasesc pe toate drumurile .

Share this post


Link to post

Pai asta este si problema viktor ca nu se gaseste pt espero... si de cielo cica este scurta . Multumesc frumos..

Share this post


Link to post

Ai incercat si la dezmembrari? Uite site-ul asta . Poti face si o cerere de acolo, iti fac parcurile oferte si poti scapa chiar ieftin.

Alta varianta ar fi aici ... Sper ca te-am ajutat. Succes! :caaalm:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...