Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

Stai putin ca nu inteleg, despre ce garnituri e vorba? Despre cele de la glisiere? La mine merg glisierele alea extrem de usor si mergeau usor si inainte. Evident acum scoase si unse si curatate merg impinse si cu scobitoarea.

 

Eu am o teama in a scoate pistonasele pt ca presimt ca sunt ovalizate. Poate gresesc :D si ar fi anormal de bine sa gresesc :P .

 

 

In alta ordine de idei nu prea as vrea sa schimb garniturile si sa investesc pt ca daca se dovedeste a fi de rahat operatiunea trebuie sa fac o investitie in etriere si discuri de Opel.

Si daca tot am adus in discutie Opel as vrea sa intreb daca trebuie sa schimb si jantele a mea fiind cu jante pe 13.

 

Multam baieti.

Share this post


Link to post

Eu nu am auzit pana acum de pistonase de etrier ovalizate, si nici nu vad motivul pentru care s-ar ovaliza. Poate te referi la glisiere si locasul lor.

Share this post


Link to post

nu se ovalizeaza pistonul etrierlui. N-are cum.

Glisierele se pot reconditiona, exista kituri pentru asa ceva.

Share this post


Link to post

Glisierele erau foarte ok.

Poate nu ati avut voi de-a face cu pistoane ovalizate eu da insa din pacate.

 

Am rezolvat dilema mea cu o aerisire temeinica si imi scartaie rotile si pedala sta teapana :D .

Share this post


Link to post

Am o problema cu glisierele de la etrierii tip nou pe 13"(de Lanos). Au capatat joc si troncane la denivelari pronuntate, asta dupa 60k km parcursi. Ce se poate schimba la acest tip de etrier?Masina e tot Cielo, dar 1996( fosta mea caruta), care acum e la socri.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Pai glisierele in sine si kit-ul de ghidaj (gumele alea).

 

Defapt e kit reparatii complect insa nu include acele patru ase/glisiere.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Nu merita sa schimbi glisierele alea. Sunt scumpe 65- 95 lei si mai bine schimbi etrierul cu tot adica 125 lei nou.

Vorbesc de preturi la Radacini.

Edited by R1der

Share this post


Link to post

O parere va cer si eu

La franare masina se opreste in valuri. Am suit-o pe elevator iar mecanicul a verificat discurile de frana concluzionand ca nu sunt ovalizate. Invartind eu de toate rotile am observat ca roata spate stanga nu se invarte libera, avand un punct unde este infrananata, apoi iar se invarte, iar este infranata etc. I-am spus mecanicului de acest lucru, dar mi-a spus ca nu are nimic (probabil si grabit ce celelalte masini pe care se grabea sa le bage in service :spumelagura: ). Ca alt simptom am observat ca la semafor masina nu mai merge libera, iar in pante usoare sta pe loc fara frana.

Acum intrebarea mea ar fi urmatoarea: Este posibil ca o defectiune sa zicem la cilindrul de frana, sau tambur ovalizat, sa creeze presiune suplimentara in circuitul de franare si sa genereze oprirea in valuri? Senzatia este ca si cum as frana eu intermitent din pedala. Mentionez ca in pedala am simtit foarte putin vibratie la frane mai puternice iar volanul nu joaca.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Este posibil ...

Este !

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Pt Corneda . Am patit si eu asta...Pe langa simptomele descrise de tine aproape ca se inrosea tot ansamblul roata de la caldura degajata...Totul parea in regula,la rece nu aveam nicio problema,dupa 5 km apareau simptomele...M-a rezolvat un prieten cu o scula ce strangea pistonul care actioneaza placutele(il strangea pana la capat,dadeam pedale si am repetat operatiunea de vre-o cateva ori)...Problema a reaparut dupa 6 luni,am procedat la fel si acum,dupa 3 luni,este totul ok...Probabil ca va reaparea,solutia propusa ca fiind cea mai eficienta a fost schimbarea etrierului...Scuze pentru descrierea de-a dreptul caraghioasa dar mecanica ma depaseste complet... :)

Share this post


Link to post

Fara suparare ... dar se vede :) .

Colegul nostru se referea la frina spate pe tamburi si saboti. Tu ii oferi o idee (ma feresc sa-i spun solutie) ce priveste frina pe discuri. Adica ... fix pe linga :) .

A se (re)vedea articolul 2.2 din _Regulament.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Cilindrii de frana pe care i-am avut eu montati din fabrica erau niste mizerii care au ruginit si nu mai functionau corespunzator. Cand i-am demontat am vazut ca erau niste ieftineli penale. I-am inlocuit cu ATE (54 RON bucata) si se vedea ochiul liber diferenta de calitate in ce priveste constructia. Eu zic sa incepi verificarile de aici.

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri.

Salex, scuza-l te rog pe colegul tachete pentru ca este bine intentionat si in plus s-ar putea sa aiba dreptate. Am verificat acum dupa un drum mai lung rotile si se pare ca (culmea) roata dreapta fata este usor incinsa, in timp ce restul sunt reci. deci clar am de verificat ceva si in fata.

Am efectuat cand am plecat de la serviciu cateva pedale de frana mai sanatoase pe loc si senzatia de franare in valuri s-a mai atenuat, insa a aparut si un scartait la una din roti, scartait ce l-am recunoscut imediat pentru ca il aveam si la Spark cand aveam un cilindru de frana de pe spate defect si mergeam cu roata infranata, ceea ce mi-a si adus aminte sa caut roata incinsa.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

E simplu de verificat... ridicata masina pe elevator (orice service, dureaza 5 min) sau, varianta complicata "in fata blocului": pe cric scoasa din viteza, cu frana de mana trasa, invartit de fiecare roata si apasat usor pe frana (evident, de o a 2a persoana). La franare usoara se aude cand placuta/sabotul face contact pe disc/tambur, in locul deformat. Solutia: rectificare la strung (daca e posibil) sau inlocuire discuri/tamburi. Se inlocuiesc pereche.

Se mai poate verifica si discul/tamburul de rugina/depuneri, ca sa nu se schimbe degeaba. Cu ocazia asta fa o revizie si la etrieri, cilindrii spate si lichid de frana.

Share this post


Link to post

Salut ! Am si eu o intrebare , se potrivesc conductele de frana de la Cielo la Espero ???

Share this post


Link to post

Conductele de frana cel mai bine sa se schimbe cu cele de dacia papuc (sunt din cupru)

Share this post


Link to post

va salut.am un cielo din 97 si am probleme la ambele roti pe spate in sensul ca,indiferent daca franez sau nu,in mers,se aude un scartait .ceva atinge intr-un anumit punct si nu imi dau seama ce anume.am fost la service (la 2), mi-au curatat tamburii,au verificat arculetele alea de pe acolo,au schimbat rulmentii,insa zgomotul persista .nimeni nu a fost in stare sa rezolve problema.s-a mai confruntat careva dintre voi cu o asemenea problema? daca da,rog sa imi spuna si mie ce e de facut.multumesc

Share this post


Link to post

Tabla din spatele tamburului? Rulmentii? Sarma de blocare a piulitei de la rulmenti atinge de capacul antipraf?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

tabla din spatele tamburului(la cea de protectie cred ca te referi)a fost indreptata,nu atinge.s-a uitat atent si la service.rulmentii au fost schimbati.capac antipraf nu am avut la o roata si mi-am pus acum dupa ce am schimbat rulmentul.tot se aude.e posibil sa fie tamburul ovalizat un pic? as cumpara de la dezmembrari unul sa il pun in loc sa vad daca mai face zgomotul. daca mai scartaie,il duc inapoi,ca inseamna ca problema e din alta parte.ferodourile sunt ca noi.mi le-a luat unu si la polizor pe margini,ca poate dispare zgomotul.nimic.mi-a mai zis cineva ca e posibil sa fie ferodourile cu cativa milimetri mai late decat ar trebui si de aia agata(explicatie aberanta dupa parerea mea.) ciudat e ca inainte aveam jante de 14 pe masina si nu se auzea.cum le-am schimbat cu astea de 13 de tabla a inceput sa se auda. in janta nu agata,ca m-am uitat si eu dupa semne pe acolo ceva.poate mai vad postarea si altii care au patit ceva asemanator si imi dau o idee inainte de a mai arunca banii la mecanici care mai de care mai ,,priceputi''

Share this post


Link to post

Capacul antipraf ma refeream la capacelul ala din mijloc ce acopera piulita fuzetei.

Presupun ca ala a fost pe roata tot timpul...

Share this post


Link to post

Incearca cu alte roti,sa nu fie problema de la anvelope sau de la jante.

Share this post


Link to post

Am patit eu acelasi lucru... era de la prezoane. Cand am montat jantele noi, pe 15, am avut 4 prezoane de la alt set, puuutin mai lungi decat restul. Fix astea 4 imi atingeau in interiorul tamburului. S-a rezolvat dupa ce am umblat prin 3-4 service-uri, care mai de care cu pareri (care mai de care mai grave :) ) ), polizand putin din capul prezonului, cel din partea cu filetul, ca sa nu mai atinga in mecanismul franei.

Nu zic ca si la tine e acelasi lucru, dar e o posibilitate si o poti verifica singur, gratuit... la fel si remedierea, pilit putin din ele cu flexul sau polizorul.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare , stiti cumva pe cineva care stie sa faca conducte de frana ,sau pe cineva ce ar putea sa ma ajute si pe mine sa imi confectionez niste conducte de frana pentru un Espero :D

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Mergi la magazin cu piese de dacie si cumpara de acolo conducte de dacia papuc de cupru. Eu asa am facut la al meu cielo si sunt mult mai bune decat cele originale din fier. Cred ca la espero sunt aceleasi conducte.

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...