Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

Am inteles, cred ca voi schimba doar etrierii pt ca nu vad sincer unde e "gaselnita" sa schimb si discurile din moment ce sunt identice.

Si da rotile sunt pe 13

Share this post


Link to post

Nu vei reusi sa umfli furtunele clasice, au undeva la 1.8mm interior, ca ideie.

Share this post


Link to post

Ai pus mana sa simti ceva? E important de stiut daca a palpat/masurat cineva daca se umfla.

Share this post


Link to post

@R1der, pedala moale se datoreaza altor factori, furtunele respective sint bune asa cum sint cu exceptia deteriorarii. Alea se intretin cu lichid de frina curat la interior, doar atit.

Share this post


Link to post

Nu contest ce spui.

La fel de bine banui si garniturile din pompa.

 

Referitor la furtune care se umfla vorbesc din experienta pe care o am la motociclete unde apesi cu 2 degete levierul de frana si simti cum se umfla furtunul.

Share this post


Link to post

N-am ideie ce furtun este ala la motocicleta insa, acel fenomen numit "..." se simte in orice furtun de presiune, cred.

Share this post


Link to post

Exact cam acelasi furtun e si la motoreta.

 

 

Uzuri sunt peste tot :)

Share this post


Link to post

Aia nu e de la uzura, chiar de nou il "simti". Schimbale daca doresti, insa n-are prea multe in comun cu pedala moale.

Share this post


Link to post

Pai tocmai ce am zis: daca e cineva care le-a schimbat si tot are pedala moale e un schimb fara rost. Nu o sa le schimb daca spui ca nu are efectul dorit. Mai degraba o sa vad daca am cum sa intervin asupra pompei.

 

La motocicleta cand se intampla fenomenul asta sunt ori furtunele depreciate in ultimul hal ( cauciuc + panza obosite ) ori garnituri din pompa. Deci facand o analogie cam astia ar fi pasii probabil si la masina. Acum exclud din ce imi spui tu posibilitatea furtunelor.

Share this post


Link to post

Si aerul din instalatie cauzeaza pedala moale.

Share this post


Link to post

Oare asta sa fie cauza si in situatia mea? Pedala relativ moale, cu o oarecare forta o pot apasa pana in ''opritor''. Masina franeaza tare la apasari bruste dar nu mai poate bloca rotile. Discuri 10k km Ferodo, placute 20k km GM si lichid frana DOT 3 de asta toamna, nivel lichid constant pana apoape de maxim, mers de batran cu frana de motor din abundenta. Parca problema este accentuata dupa ploile din ultima perioada.

 

Maine mergem la doctor sa vedem daca are diagnostic :aoleo:

Share this post


Link to post

M-au lasat etrierii la un cielo fab. 96-97 lot coreea, problema e ca nu mai gasesc etrieri la fel, imi poate spune cineva daca gasim altii care sa se potriveasca.. ai mei au capatat un joc in bucsile de la excentrice am schimbat eu pistonasele dar degeaba ... Multumesc!!!

Share this post


Link to post

M-au lasat etrierii la un cielo fab. 96-97 lot coreea, problema e ca nu mai gasesc etrieri la fel, imi poate spune cineva daca gasim altii care sa se potriveasca.. ai mei au capatat un joc in bucsile de la excentrice am schimbat eu pistonasele dar degeaba ... Multumesc!!!

Salut. Am avut si eu asemmena probleme, am facut, am dres, am curatat, dar nu am rezolvat nimic cu etrierii originali. mergeam cu roata dreapta infranata, curatam etrierul,isi revenea, apoi ramanea aia stanga...si o luam de la capat...si le-am schimbat...cu etrieri de opel. Eeee alta treaba: frana bine pusa la punct desi trebuie sa fi atent la derapare fiindca franeaza mult mai brusc,dar nu se compara cu franele default ale masinii.Eu nu am schimbat discurile, le-am lasat pe care le aveam, au fost schimbate de cel care a avut masina inainte si daca merg nu a avut rost sa le schimb.Succes Edited by phenom

Share this post


Link to post

Schimbat etrierii originali pe 13" cu cei de Lanos acum 4 ani (65 k km). Constat ca deja la un etrier axurile glisoare au capatat joc (calitate indoielnica a materialelor).Masina a ramas in familie, de aceea ii pot urmari evolutia. Am gasit kit de reparatie pe autodaewoo.ro.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

O mica intrebare am si eu. Vreau sa-mi schimb cilindrii de frana la Cielo, am scormonit internetul si am vazut ca exista 2 modele unul e de 17mm iar celalalt de 19mm, ce e cu milimetrii astia? Intreb si eu ca pe majoritatea siteurilor nu este trecut decat un singur cod, 90235420...

Share this post


Link to post

E diametrul interior al cilindrului.Nu stiu dar logic ar fi ca alea de 19mm sa fie pentru cele care aveau roti pe 14 ia cele pe 17pentru modelul vechi cu roti pe 13.

Share this post


Link to post

Se potrivesc cilindrii de 19mm (nubira) pe rotile de cielo "13. SIGUR!

Share this post


Link to post

Atit cilindri cit si etrierii sint pusi in functie de pompa, daca stiu eu bine. Ex. 20 cu 17, 22 cu 19; 48 si 52 pe etrier.

Share this post


Link to post

M-am uitat pe pompa, scrie 22 pe ea. Ar trebui sa fie cilindrii de 19...

Share this post


Link to post

Buna ziua! Sunt mai nou pe acest forum, dar ma bucur foarte mult ca exista! Vreau sa adresez o intrebare: de cateva zile mi-a aparut un zgomot, mai bine zis sunet, ciudat cand franez! Este un scartait puternic, care nu pot sa il localizez de la ce roata se aude! Mentionez ca placutele de frana, ferodourile si sabotii sunt noi! Si parca o data cu acest zgomot pedala de frana a devenit mai moale, adica cursa de franare este mai lunga! Va multumesc foarte mult pentru un raspuns! Cineva imi spune ca ar fi de la pompa centrala de franare...dar ...nu stiu ce sa zic!

Apropos, un service mai bun ptr Cielo, in Bucuresti, imi puteti recomanda!?

Edited by Blue Cielo

Share this post


Link to post

Am facut ce am facut si mi-am "indeplinit" o dorinta de-a mea de a desface si curata glisierele etrierelor de la Cielo-ul meu. Dupa o oarece munca de lamurire cu un surub care nu s-a lasat desfacut decat cu ranga am reusit sa le dau jos, sa le curat si la pun la loc.

 

Ce am observat. Pistonul etrierului pe stanga NU mergea impins cu mana fata de cel de pe dreapta pe care l-am impins cu mana si a mers toata cursa perfect.

 

Problema mea acum: daca iau kit de reparatie ( garnitura de praf + garnitura de la piston ) fac vreo mare branza evident dupa ce il curat? Stie cineva din practica daca merita aceasta operatiune fara sa risc sa nu le mai pun la loc? A intalnit cineva piston ovalizat?

 

In final dupa aceasta operatiune de inlocuire garnituri si curatare si evident aerisit se intareste pedala de frana?

 

Nu veniti cu solutii de schimbare cu etriere si discuri de Opel pt ca este exclus.

Share this post


Link to post

faci o oarecare branza daca pistonul si camasa etrierului nu sunt ruginite rau. Ca daca e blocat sigur au ceva rugina.

dar te voi dezamagi - pedala nu se va intari prea tare si masina nu va frana cu mult mai bine.

 

Etrierii de gle sunt de kkt orice le-ai face - doar cu unii opel/lanos vei simti o imbunatatire.

Share this post


Link to post

Am inteles.

Nu prea sunt adeptul schimbarilor pe o masina insa ma vad nevoit sa o fac totusi.

 

Ideea e ca acum NU se blocheaza rotile decat foarte greu. O sa ii fac maine si o aerisire mai atenta si sa vedem dupa pt ca am vazut ca imi curgea pe la un holender de la pompa si ma gandesc ca o fi tras si aer.

 

Singura mea teama e ca daca schimb garnituri si curat pistonase nu le voi mai baga la loc din cauza ovalizarii, pretul garniturilor fiinde de 12 lei pe etrier la Radacini.

Share this post


Link to post

Mai era varianta sa nu se mai puna garniturile deloc, astfel nu se mai blocheaza insa pe un drum pietruit fac un zgomot de zici ca se desprinde ceva acolo :)

Personal, nu recomand.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...