Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

cat lichid de frana intra in instalatie?

 

La cielo fix 0,5L

Share this post


Link to post
Vreau sa folosesc Dot 4 Mobil!

Eu aş folosi DOT 5.1 .

Share this post


Link to post

Eu am in instalatie Dot4 Mobil si sunt multumit de el.Despre Dot5.1 nu pot spune nimic pentru ca nu l-am incercat.

Share this post


Link to post
Despre Dot5.1 nu pot spune nimic pentru ca nu l-am incercat.

 

DOT 5.1 are punctul de firbere mai ridicat..

asta-i singurul avantaj (dezavantaj - pretul). iar la o utilizare cotidiana a masinii

nu se merita investitia, intrucat greu ajungi la o asemenea temperatura..

Share this post


Link to post

Eu am DOT 5.1 de la OMV si e ok.

Pentru spalatul instalatiei iti trebuie un pic mai mult lichid. Eu am folosit un litru sa fiu sigur. Odata la 2-3 ani merita o investitie din asta.

Share this post


Link to post

Salut,

Am si eu o problema, dupa ce am dus masina in service deoarece nu mai aveam frane prea bune, adica tinea foarte jos si dupa ce am schimbat culisantele si placutele franele, pot sa spun ca e diferenta enorma, singura problema este ca dupa 2 zile a inceput sa se auda un zgomot foarte puternic de la etrieri, am fost din nou cu masina in service , explicatia lor: culisantele au facut joc de-a lungul anilor in etrier si prin gropi sau denivelari se misca etrierii formand acel zgomot puternic. Mentionez ca in momentul in care calc frana putin nu se mai aude nimic. Ei au spus ca trebuie sa schimb etrierii, eu nu i-as schimba, frane am si pana sa o duc la ei nu se auzea nimic. Cum pot sa rezolv problema acesta?

Share this post


Link to post

E posibil sa fie de la etrieri, un fel de cloncanit.Glisierele vechi probabil erau intepenite si nu sunau.Verifica adca ti-au pus inelul de cauciuc de pe mijlocul glisierei.Daca nu l-au pus etrierul misca pe glisiere si suna.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Daca trancane in mers fara sa pui frina nu au pus garniturile pe axe ...

Si eu am avut aceeasi problema... rezolvata cu axele vechi si garniturile noi de la un set de reparatii (axele noi fiind facute la coltul strazii)

Share this post


Link to post

salut ! Am o problema la franare ... atunci cand franez mai violent se intareste putin pedala de frana ... am fost in service , m-am gadit ca e de la servo dar cei de acolo au zis ca nu este nici o problema ! Voi ce stiti ati patit asa ceva ?

Share this post


Link to post
salut ! ... am fost in service , m-am gadit ca e de la servo dar cei de acolo au zis ca nu este nici o problema...

 

Cum au verificat la service, daca ai vacum sau nu?

Share this post


Link to post

De lichidul de frana nu are rost sa intrebam pentru ca sigur este cel din fabrica din 1999.

Share this post


Link to post
De lichidul de frana nu are rost sa intrebam pentru ca sigur este cel din fabrica din 1999.

 

 

asta nu stiu ... dar lichidul de frana se uzeaza ?

Edited by Florinel2004

Share this post


Link to post

Nu se uzeaza dar expira.Se schimba la 2 ani odata.Asta cine vrea, cine nu il schimba cand ramane fara frane si nu stie de ce.Eu si la dacie il schimbam la 3 ani si nu am avut niciodata probleme cu franele.

Share this post


Link to post
asta nu stiu ... dar lichidul de frana se uzeaza ?

Dacă nu ai manualul maşinii, îl găseşti aici.. Ai acolo toate informaţiile privitoare la revizii şi schimburi.

De asemenea, în topicul de aici găseşti graficele de revizii periodice şi obligatorii.

Share this post


Link to post

@Florinel2004. Verifica functionarea supapei de vacuum, precum si traseul acesteia, incepand de la galeria de admisie si pana la servofrana. E posibil sa ai pierderi de vacuum si de aceea se intareste pedala de frana.

Share this post


Link to post

Salutare! Am si eu o problema! Am un cielo din 96 si am ceva probleme la mecanismul de franare! Prima data knd am realizat a fost acum vreo cateva luni. Franam violent iar roata din dreapta se bloca, iar cealalta lasa o urma fina pe asfalt ca de abs! Am schimbat placutele, cauciucurile! Nimic, aceeasi simptoma! De la ce sa fie oare? o fi din cauza ca nu este aerisita frana? mentionez k in prima zi knd am schimbat placutele, pedala tinea sus, dar acum tine jos dupa jumate. Placutele au 1000 KM. Astept un raspuns cu o sugestie!! Va multumesc anticipat! :D

Share this post


Link to post

Daca nu stii cind s-a schimbat lichidul de frina , e timpul pt o schimbare :) si bineinteles aerisire.

Mai trage un ochi si la etrieri daca functioneaza usor amindoi.

Share this post


Link to post
Daca nu stii cind s-a schimbat lichidul de frina , e timpul pt o schimbare :) si bineinteles aerisire.

Mai trage un ochi si la etrieri daca functioneaza usor amindoi.

 

Adevarul e ca nu stiu knd a fost schimbat ultima data :P dar...nu e consumat nici un gram de lichid!oricum...trebuie sa`i fac o aerisire!!! trebuiesc date rotile jos pentru a aerisi? sau merge si fara? nu de alta...dar nu am inteles niciodata cum se aeriseste o frana

Share this post


Link to post

Daca nu sti cand a fost schimbat lichidul de frana iti recomand sa cumperi un litru de lichid sa-l schimbi si la frana si la ambreiaj.Daca nu intelegi cum se aeriseste mai bine mergi la cineva care stie.Se poate si fara sa dai roata jos dar trebuie sa urci masina pe rampa sa ai acces la aerisitoare.Cauta ca este undeva un topic despre aerisire.

Edited by danutza

Share this post


Link to post
Adevarul e ca nu stiu knd a fost schimbat ultima data :P dar...nu e consumat nici un gram de lichid!

Nu trebuie să "consume" ca să-l înlocuieşti. Cum a spus şi colegul de mai sus, cumpără 1l de lichid şi schimbă-l. Vezi aici mai multe detalii despre aerisirea sistemului de frânare.

Share this post


Link to post
Daca nu sti cand a fost schimbat lichidul de frana iti recomand sa cumperi un litru de lichid sa-l schimbi si la frana si la ambreiaj.Daca nu intelegi cum se aeriseste mai bine mergi la cineva care stie.Se poate si fara sa dai roata jos dar trebuie sa urci masina pe rampa sa ai acces la aerisitoare.Cauta ca este undeva un topic despre aerisire.

 

 

Apoi la ambreiaj nu am nevoie. Abia i`am schimbat toate cele de trebuinta la ambreiaj, deci si lichidul este nou :P . Cat despre frana...o sa o duc la cineva ptr ca totusi, este frana! Nimeni nu se joaca cu frana...sunt ca femeile...nu trebuie sa ai incredere in ele niciodata :) )) glumeam :P ... deci... UN mecanic bun am nevoie :P ...MA gandeam sa nu aibe alte probleme mai grave...discurile sunt ventilate si nu au multa uzura.

Share this post


Link to post
Nimeni nu se joaca cu frana...sunt ca femeile...nu trebuie sa ai incredere in ele niciodata.

 

Era mai nimerit sa fi spus: nimeni nu se joaca cu franele...sunt ca femeile...adica nu trebuiesc neglijate si binenteles sa nu lasi pe oricine sa puna mana pe ele(vezi intretinere, reparatii) :) . Acum serios, e ciudat sa se comporte asa, mai ales ca s-a umblat la frana acum 1000km(schimbat placute). Sfatul meu e sa eviti service-ul sau mecanicul la care ai fost ultima oara cu franele, deoarece ori habar n-au de meserie sau mai rau, fac lucru de mantuiala!

Share this post


Link to post

N-ar strica sa-i speli toata instalatia, mai ales pompa de frina (demontata si spalata bine). Ar trebui verificat si furtunele flexibile care duc la etrieri+cele ce traverseaze puntea spate (ce duc la cilindrii de frina spate). Daca tot vrei sa faci ceva, fa-o de la A-Z si nu mai ai treaba.

Share this post


Link to post

Mi s-a spart o teava de frana la Cielo '96, pe partea stanga.

Problema mea este ca nu gasesc sa cumpar nici un segment de teava de frana pentru Cielo.

Am fost la reprezentanta si mi s-a comunicat ca nu se gasesc nici la fabrica la Craiova si ca nu s-ar mai importa .. :o

 

Magazinele din TM pe care le-am vizitat azi s-au declarat inutile in aceasta chestiune.

Mi-au recomandat sa cumpar teava la metru si sa improvizam la nu stiu ce mester, dar nu imi place ideea, totusi e vorba de frana.

 

Care ati mai avut problema asta cum ati rezolvat-o?

Exista compatibilitate intre tevile de frana de Opel Kadet cu cele de pe Cielo '96 cu cap holender?

 

Ca principiu piese second nu vreau sa pun la partea de franare ..

Share this post


Link to post

Nu stiu la frana cum e dar la alimentare nu se mai fabrica pe holendere si prin urmare nu prea sa mai gasesc. Insa un prieten a avut noroc si a gasit la un magazin in Bucuresti conducta de tur pentru benzina pe holendere si ma gandesc, poate vei gasi si tu ce-ti trebuie. Greu e adevarat.

 

PS. Daca faci vre-o improvizatie vezi ca alea sunt de otel. Sa nu cumva sa folosesti cupru cum recomanda "mesterii" tablagii. (ca asta e cel mai usor de prelucrat). La frana nu merge.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...