Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Sistemul de franare la Cielo si Espero

Recommended Posts

si as adauga si eu la intrebarea lui florinut, cat lichid intra la un schimb total?

Share this post


Link to post

In mod normal 0,5l dar e mai indicat sa luati 1l si sa lasati sa curga mai mult mai ales pe spate pentru a se spala bine instalatia.

Daca tot umblati cu lichid de frina mai luati 0,5l si pentru schimbarea celui de la ambreiaj :P

Share this post


Link to post

inca o data mersi fain,

ii fac o "spalare" :)

Share this post


Link to post

ATENTIE se vorbeste NUMAI despre Espero/Cielo ... sistemul de frinare :-?

Share this post


Link to post

ovi_jer prea insisti cu frana buna sau chiar acceptabila pe cielo. eu personal am fost cu al meu ('96 corean) si am schimbat lichid de frana + verificare sabori etc. totul era ok, desi exista o uzura si pe discuri si in butuci, insa in limitele acceptate. desi am schimbat lichidul de frana nu a aparut nici o modificare in bine la franare. eu am auzit o singura data rotile scrtiind si asta pentru ca aveam geamul deschis :P si am si virat in momentul ala. in rest...nu cred sa reusesc sa ma duc cu ea taras (nu asta e important, importanta e aderenta bla bla...sa nu va aud). o masina fara ABS si cu frane bune ingheata rotile. mecanul mi-a spus clar ca DOHC - urile au frane mai bune si vad ca voi spuneti ca sunt ca si la espero. socrumeu are espero si intradevar masina aia are frane (desi nu e mai ingijita decat cielo, ba dimpotriva - ma refer la lichid de frana, revizii).

oricat imi e mie de draga masina asta trebuie sa spun ca in afara orasului se comporta ca o barca fara frane. zic in afara pentru ca acolo poti merge mai repede si ai nevoie de o franare si o stabilitate mai mare.

:o fftopic: pe undeva spunea cineva ca are doua defecte masina asta. eu zic ca are mai multe, insa in nici un caz consumul urban (cel putin nu in cazul meu---5,8-6 l/100km mi se pare rezonabil).

 

si in incheiere: nu mai faceti afirmatii de oameni super informati. sunt cielo cu discuri pline si sunt multe. nu spun romanesti sau coreene, dar cred ca cele coreene sunt cu discuri pline.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, cum spune ovi, daca lichidul de frana se schimba periodic, franele la cielo sunt f bune. Eu acum conduc un cielo care are lichidul de frana schimbat (acum 3 luni) si tin foarte bine franele.

Share this post


Link to post

misulica, e cel mai tare consum la cielo care l-am auzit vreodata

app de discuri pline

se mai poate face ceva, mi-a zis un mecanic, pe masina lui un cielo de prin 96 parca a pus discuri din astea noi, am fost cu el, prindea foarte bine, atat ca daca e incarcat si o calca prea tare se mai blocheaza

s-a scris mult pe aici de discuri de lanos, espero, incearca daca vrei si vezi ce iese

 

p.s. e usor sa afirmi una alta, dar ovi_jer daca ar veni in bucuresti ar face avere, ori ma crezi ori nu (probabil ca nici acolo nu o duce rau)

nu-l cunosc, dar eu am toata stima pt el

Share this post


Link to post

Mişulică mortul nu mai invie.Daca ti sau dus garniturile la pompa nu o sa mai ai frine bune in veci.

Si daca tot te referi la cei care se cred informati sa intelegem ca e vorba de tine?

Unul care nu schimba lichidul de frina la timp sau niciodata sa nu ai pretentia ca va cumpara discuri ventilate din magazin.Va cumpara ce e mai ieftin:adica discuri neventilate poloneze.

Share this post


Link to post

Tocmai am avut probleme cu sistemul de franare - mai am putin pana la 120.000 si voiam sa fac verificarea atunci.

Placutele pe dreapta fata erau aproape terminate (au cam 30.000 km), in timp ce cele de pe stanga nu s-au tocit foarte mult. Au fost verificate si pistonasele, dar cele de pe dreapta aveau putina rugina. Mecanicul (de cartier) mi-a zis ca merge'dom'le, dar in documentatie scrie ca daca pistonasele / cilindrii prezinta uzura se schimba etrierii (300 rol bucata). Un amic de la service mi-a recomandat sa schimb si discurile cu unele ventilate si voi avea "frane".

 

Tin sa precizez ca este un Cielo HB, 1997, 112.000 pe bord, o am de la 77.000. Nu i-am schimbat niciodata lichidul de frana (si nu cred ca primul proprietar a facut-o), desi am avut initiativa de a-l schimba asta primavara (in urma celor citite pe forum) mecanicul a zis ca nu se merita, ca e curat... Si eu l-am crezut :wallbanger: probabil ca era totusi tarziu pentru etrieri.

Share this post


Link to post

Confirm si eu. Am vazut la o vulcanizare (stateam si eu sa-mi echilibrez rotile) un Cielo coreean cu discuri simple (pline). La Cielo meu (E III) sistemul de frinare este bun. Am avut inainte Opel Kadett si pot face o comparatie. Daca apas brusc pedala, rotile se blocheaza. In general nu frinaz in acest mod. Nici cu Opelul nu frinam in acest mod. Daca frinez progresiv si ferm Cielo frineaza bine chiar si la viteze mari. Am frinat si la 140 si masina s-a oprit cum ma asteptam. De vreo doua ori am frinat brusc cu Cielo si rotile au inghetat fara drept de apel.

S-ar putea ca frinele sa fie mai slabe la cele cu discuri simple. Se racesc mai greu...

Share this post


Link to post

Nu cumva stii si la care fabrica din korea a fost facut?

Share this post


Link to post

Bupyeong. In alta ordine de idei, cam multi care-si pun discuri de Opel pe Cielo, nu? Si din orase diferite. Ce coincidente! Cineva, mai sus spunea ca tatal lui are Cielo, este unic (sau primul) proprietar si are discuri simple. Sau nici el nu stia fabrica, nu? Sau mint?

Share this post


Link to post

Discuri simple ce inseamna la tine neperforate?Au fost multi care nu faceau diferenta asta.Ar fi bine de lamurit.

Share this post


Link to post

La Cielo meu un disc de frina arata asa: sunt ca sa zic asa doua discuri in paralel "cuplate" intre ele . Sau altfel spus, un disc mai gros gaurit pe cant de jur imprejur, dar gaurile nu sunt rotunde ci rectangulare. La Opelul kadett pe care l-am avut ca si la Cielo pe care l-am vazut la vulcanizare discul este simplu, dintr-o singura foaie, neperforat nici pe cant nici transversal. Disc simplu ca la orice Opel Kadett fabricat inainte de '90, de exemplu.

Share this post


Link to post

Toate au asa cum ai tu.Foarte posibil sa aiba neventilate cele in 3-5 usi primele nefind aduse niciodata in romania si cele 2000 de modele GL aduse in 95 de koreeni ca aport la uzina.

Share this post


Link to post

la placutele de la cielo, la cati mm ar trebui schimbate?

(daca se poate: de la X mm la Y mm)

Share this post


Link to post
Crezi ca trebuie sa merg la service pt. problema cu frana de mana? Pedala tine f. bine.

 

Pai tie iti tine jos, la mine tine la vreo...hmmm...13 dinti. Urcata pe standul de franare (abia dat in functiune) franele au iesit foarte bine. Oricum o sa mai intind cablul la frana de mina ca e dernajant sa tina atat de sus.

Share this post


Link to post

placutele de cielo.. ca orice alte placute de frana au pe mijlocul lor un sentulet.. Cu cat sunt mai tocite placutele cu atat sentuletul este mai mic... pana aproape ca dispare. Tu cam cand crezi ca sunt de schimbat placutele??? :-?

Share this post


Link to post
placutele de cielo.. ca orice alte placute de frana au pe mijlocul lor un sentulet.. Cu cat sunt mai tocite placutele cu atat sentuletul este mai mic... pana aproape ca dispare. Tu cam cand crezi ca sunt de schimbat placutele??? :-?

Cred ca atunci cand santul dispare, ar trebui sa le schimbi. Daca nu, in cel mai rau o sa incepi sa auzi zgomote de frecare dura in special in franari prelungite. Daca rezisti la zgomot, bravo tie, dar dupa un timp o sa se auda din ce in ce mai tare si o sa le schimbi.

 

Deci: masina stie si va cere cand va fi cazul !

Share this post


Link to post

Am aplicat smecheria cu frana de mana trasa si 4-5 pedale puternice. Merge de minune. Performantele de franare s-au imbunatatit considerabil. Multumim de sfaturi, ovi_jer. :osanale:

:drinkers:

Share this post


Link to post

uite ce spune cineva pe 4tunning, relativ la un cielo din 95 (corea parca)

 

Modificarile la sistemul de franare pe care as vrea sa le fac in continuare ar fi: inlocuit puntea spate (la Cielo sunt 2 modele de punti - una dintr-o bucata si una cu fuzete detasabile, care au suruburi si pe care se poate monta ansamblul disc+etrier de la Vectra/Calibra. Puntea mea de pe masina e dintr-o bucata dar am facut rost de una cu suruburi iar acum trebuie sa caut si sa cumpar componentele de Opel. Trebuie modificat si cablul de frana de mana care trebuie facut dintr-unul de Cielo si unul de Opel). Pe fata vreau sa schimb etrierii cu unii de Lanos sau de Astra F diferenta fiind uimitoare datorita sistemului de prindere si strangere al placutelor pe disc. Placutele au alta forma si din aceasta cauza mai astept sa se duca cele pe care le am, care sunt noi pentru ca oricum vor trebui schimbate.

 

este corect ce zice?

daca da, la mine (model 2003) ce fel de punte am si daca se poate inlocui sistemul cu unul pe etrieri?

daca se pot monta etrieri fata mai eficienti si de care?

(am inteles ca pe cele model 95 merg de lanos, espero, am ridicat si intrebarea asta deoarece am inteles ca toate referirile de pina acum s-au facut la modelele inainte de 2000, imi cer scuze daca am inteles gresit )

 

multumesc

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
La Cielo meu un disc de frina arata asa: sunt ca sa zic asa doua discuri in paralel "cuplate" intre ele . Sau altfel spus, un disc mai gros gaurit pe cant de jur imprejur, dar gaurile nu sunt rotunde ci rectangulare.

 

Confirm, Cielo al meu are acest tip de discuri de frana.

 

Am o intrebare: este vreo diferenta intre discurile Cielo 1997 si cele de Exe?

Share this post


Link to post

Poate parea prosteasca intrebarea mea, dar cum schimbati lichidul de frina?

- se da drumul la un aerisitor pe spate si face-ti pedale pina nu mai curge? :scarpin:

- se da drumul la aerisitor si se sufla aer comprimat? :scarpin:

- se da drumul la aerisitor si in timp ce curge lichidul vechi se completeaza cu cel nou? :scarpin:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...