Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

D-ale Lui Abram Burel

Recommended Posts

RUGAMINTI PENTRU TOATA LUMEA!

Β 

Am doua topice. Unul e asta, care precum vedeti e la Bursa si care este legat de ceea ce va pot oferi, gata facut. Mai e unul cu Q&A, unde puteti sa ma intrebati una, alta. VA ROG sa respectati "semantica" acestor topice.

Β 

Desi oricine se poate baga in seama, ar fi frumos ca cei ce AU RASPUNSURI, sa-si deschida si ei niste topice Q&A, incitand astfel nestiutorii la intrebari. Daca, dintr-un motiv oarecare, nu le place topicul, sa faca plangere la moderatori :D

Β 

Off-topic :) @ strumfu

Legi contactul de la frana de mana la contactul de la centura.

Share this post


Link to post

Salutare maestre!

Spune-mi te rog cat costa un montaj pentru stingerea treptata a plafonierei si un buzzer avertizor faruri aprinse.

Cat de mare/mic este montajul pentru plafoniera? Eu am un TICO si ma intereseaza unde as putea sa-l montez.

Cu respect!

PS: se poate realiza un BECOLED mai puternic cu lumina rosie pentru stop-ceata?

post-17383-1219526317_thumb.jpg

Edited by mmkelemen

Share this post


Link to post

1. Tempo are cam 18 x 18 mm placuta, iar conectorul mai adauga cam 12 mm pe una din laturi. Inaltimea e de vreo 6 mm. Trebuie sa aiba loc si la Tico :) Face 10 RON.

2. Buzz este tot de 18 x 18 mm, dar ceva mai inalt. Tot 10 RON.

3. Pentru stopul de ceata cel mai bine este desfacut si montat o placuta cu leduri... dese, ceva de genul a ce a facut SORAN si dsign pentru triplele de la Tico.

Share this post


Link to post

Doresc si eu doua TEMPO, chiar 3 (sa-l intreb si pe tata) pentru plafoniera. Nu e urgenta- le-as dori pentru cand ajunge lumea la Bicaz.

Share this post


Link to post

Turnuletele mele prototip le-am incercat pe un Expero. Mortal efectul (din cauza lampii mult mai inghesuita decat la Kalos). Omul nu mai voia sa le dea jos. Noroc ca, pana la urma s-a lamurit ca nu am doua la fel :)

Daca tot ma "stresati", hai sa vedem cine ar fi amator la urmatoarele preturi (pe pereche):

- pozitie spate (rosu, 12 leduri): 45 RON

- ceata spate (rosu, 18 leduri): 60 RON

- pozitie spate (rosu, 18 leduri, mai slab decat cele de ceata): 60 RON

- stop spate (rosu, 2 faze, 18 leduri): 65 RON

- semnalizare (galben-portocaliu, 18 leduri)- 2 variante de soclu: 60 RON

Nu este o "oferta ferma", ci mai mult un "studiu de piata" :) Daca insa sunt amatori... :D

O precizare: ar fi cu leduri numai pe "lateral". Constatarea mea este ca cele ce bat drept nu au nici un rost si in plus se vad nasol.

Β 

Am notat, Lucica. Oricum vin cu "trusa" dupa mine :)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Beton! Abia astept.

Share this post


Link to post

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca mai aveti cumva sumatorul acela pentru turometru necesar la matiz euro 3 si euro 4.Mi-am achizitionat un turometru si am aflat apoi ca imi trebuie acel sumator.Deasemenea m-ar interesa si buzz-erul acela pentru faruri aprinse.Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

@AB eu vreau mai multe perechi dar PY21W culoarea ALB . Astept raspuns si eventual o poza sa vaz cum arata .

Share this post


Link to post

Poza era pe undeva, dar hai s-o pun si aici. Nu o sa mai fie cele 2 leduri din "fata". Nu au rost. In plus, e posibil sa arate mai bine :)

Β 

@aurelian

Am si sumator si buzz. Astept nume si adresa completa pe pm.

Β 

Uitasem poza :)

post-482-1225862100_thumb.jpg

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Turnuletele mele prototip le-am incercat pe un Expero. Mortal efectul (din cauza lampii mult mai inghesuita decat la Kalos). Omul nu mai voia sa le dea jos. Noroc ca, pana la urma s-a lamurit ca nu am doua la fel :)

Β 

Sunt potential interesat. La o intalnire sau cel mai tarziu la Bicaz daca aveti 2 la fel sau macar ala singur vreau sa vad si eu cum se vede si in functie de asta discutam. Pretul conteaza mai putin, efectul e totul.

Share this post


Link to post

Salut!

Daca se poate un temporizator pentru plafoniera. Poti trimite mesaj pe PM cu pret si unde ne putem vedea sau un numar de tel, locuiesc in Buc, cart Titan. Acum sunt in medical si deci am mult timp liber asa ca ne putem vedea cam la orice ora.

Share this post


Link to post

Becoledurile de pozitie, stop, semnalizare au intrat de azi in teste pe rechin.

Daca totul merge bine, vor fi disponibile cam intr-o luna.

Oricum, o sa fac si niste mostre suplimentare sa avem de probat pe diferite masini.

Β 

Deocamdata, pe Kalos, doar pe intuneric:

Β 

- culoare:

* pozitie, stop: mult mai rosu

* semnalizare: prea... galbena, de fapt atat de galbena ca, atunci cand sunt aprinse pozitiile zici ca e... verzui; voi incerca o combinatie galben cu rosu

Β 

- intensitate:

* pozitie/stop cu 18 leduri: pozitia practic identica cu becul care era, iar stopul un pic mai slab

* pozitie cu 8 leduri: un pic mai puternic decat cel de mai sus pe pozitie

* semnalizare: aproape la fel ca becul original

Β 

In ceea ce priveste pretul, am simplificat putin:

- pereche becoleduri cu cate 12 leduri: 45 RON

- pereche becoleduri cu cate 18 leduri: 60 RON

Oferta NU include... soclul :) Ceea ce inseamna ca becoledul se livreaza numai contra becul original care urmeaza a fi... modernizat.

Pentru cei ce nu vor sa dea becurile, pretul unei perechi creste cu 5 RON.

Share this post


Link to post

buna seara. ma intereseaza urmatoarele: vreau neaparat un temporizator pt ploniera a carui durata de stingere sa fie cam la jumatate. pt ca imi ajunge sa bag cheia in contact si sa plec

Β 

eventual sa cumpar tot de la tine niste leduri pt a le pune la picioare.

Β 

imi poti face un temporizator "custom". te rog f mult.

Share this post


Link to post

@AB e gata ledurili meli ?

Ai cumva ceva pt iluminare interioara la 24V pt camioane ? Adica W5W si SOFIT la 24V .

Share this post


Link to post

Stimate D-le AB,

Β 

Lovato/leduri

Β 

Mai sus este discutia despre modulele Lovato, cu semnificatia ledurilor.

Β 

Este interesant de urmarit evolutia ledurilor si in mers.

Β 

Pot sa inseriez cu acele leduri inca o pereche , in habitaclu?

Β 

Sa observ evolutia carburatorului la diverse sarcini ale motorului.

Β 

Ma pricep singur sa montez ledurile.

Β 

Daca le inseriez cu cele de pe placa vor lumina la jumatate, nu?

Β 

Β 

Ce sfaturi imi dati avand in vedre ca sunteti cel mai in masura de pe aici?

Β 

Va multumesc ,mult!

Share this post


Link to post

De fapt le vei... paraleliza, adica o sa legi inca un led "peste" cel existent. In mod normal ar trebui sa fie suficiente 4 fire, unul fiind comun, dar asta trebuie sa verifici concret pe cablaj. In cazul asta, luminozitatea va scade, dar depinde de ledurile folosite. Eu iti recomand un led RGB (poti gasi pe la firmele ce vand asa ceva): dai o singura gaura si ai rezolvat. E ceva mai scump, nu vei avea galben, ci albastru, dar e mult mai elegant.

Ai putea sa le legi si in serie, cum spui tu, dar nu are nici un rost. Trebuie sa tai cablajul si s-ar putea sa iti trebuiasca 6 fire (pentru ca s-ar putea sa nu fie posibil sa "tai" acolo unde ai vrea - adica pe "firul comun".

As mai zice ceva... Din cate am inteles, asta e un indicator de reglaj. Daca e asa, nu vad la ce ti-ar trebui sa stai cu ochii pe el in timpul mersului.

Oricum, daca vrei s-o faci, iti mai pot da o sugestie: foloseste cablu de retea pentru calculatoare. Are 8 fire si e ieftin.

Β 

In fine, va mai amintesc inca o data: pentru "intrebari si raspunsuri" exista un alt topic al meu.

Β 

L.E.

Nu stiu daca mai este pe undeva, dar, la cererea publicului, pun aici schema de DRL si firmware-ul (txt este codul sursa in assembler, iar mp3 este... codul hex :D - VAXXi mai editeaza lista aia de restrictii, rogu-te).

Β 

Cei ce vor unul de-a gata, pot arunca un ochi putin mai inainte, mai exact aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...12661&st=60

post-482-1228495517_thumb.png

AB_DRL.txt

AB_DRL.mp3

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Cam cat m-ar costa 5 BL35208M(4 leduri albe si 4 rosii)?

Cu respect!

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Daca e sa-ti raspund strict la intrebare: 90 RON (5x20 - 10%)

Ma intreb insa la ce iti trebuie rosu cu alb si atunci s-ar putea sa ajungem la alte concluzii (oricum probabil nu departe de... strictete :D )

Share this post


Link to post

Pai astea o sa vina puse la niste lampi pt portiere,si voiam sa am o combinatie de rosu cu alb.

Merci fain,daca ma hotarasc te anunt,tre` sa vad cum fac cu banii.

Β 

Ce girofaruri bre b-( ?

Share this post


Link to post

ceva solutii pt iluminarea torpedoului ai? poate chiar a portbagajului. ar fi foarte util.

Share this post


Link to post

Nu am ajuns la stadiul de "solutii". In masura in care iti faci rost de o lampa care sa-ti placa si sa se potriveasca pe acolo, putem sa o dotam cu becoleduri :)

Share this post


Link to post

Salutari de la mare domnule AbramBurel! As avea cateva intrebari pentru domnia voastra. Daca se poate cateva "ghidari" spre nelamuririle mele.

1.) Daca exista plafoniera de Tico, din cate leduri, maxim posibil, este formata "noua lampa") trebuie sa fac modificari? Nu ma intereseaza temporizarea, ci doar "lampa"; (plafoniera-BL30156 - nu stiu daca presupune doar lampa, ci si temporizare+lampa)

2.) Daca exista becoleduri pentru stopuri (sa inlocuiasca actualul bec cu 2 filamente), tot asa pretul pentru stanga+dreapta?

3.) Daca exista becoleduri galbene pentru semnalizari spate?

Cat m-ar ajunge toata afacerea cu tot cu transport in Constanta?

Multumesc anticipat!

Edited by DarkDogg

Share this post


Link to post

1) BL6 (prescurtarea de la mai batranul BL30156) e doar lampa si este... doar 15 RON. In Tico ar putea fi acomodate si becoleduri mai... custom (de exemplu BL9=3x3, asta doar daca nu ai tempo, altfel trebuie sa studiez putin - am impresia ca e loc destul in lampa de Tico, doar ca distanta dintre lamele e destul de mica, deci trebuie schimbat "factorul de aspect", care este implicit... lunguiet, deci trebuie facut... lataret :)

2)-3) Am prototipuri pe doua variante constructive. Efectul luminos, si in consecinta conformitatea macar aproximativa (aka ochiometrica) cu niste norme ce tin in ultima instanta de siguranta rutiera, nu se poate face decat direct pe lampa din modelul respectiv si, deocamdata, n-am incercat. Este foarte posibil ca pe lampile cu plastic colorat, cum sunt si cele de Tico, sa mearga suficient de bine varianta mai... ieftina. Da, dincolo de performante, in functie de "cum se vede", pretul poate face diferenta ;) Exista un anunt ceva mai inainte pe topic pentru varianta "ieftina". Pentru varianta "performanta", nu am inca un pret, dar ar putea fi cu pana la 100% mai mare.

Β 

Pe ansamblu, eu zic ca daca astepti pana la... Costinesti de mai, nu-i bai :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

Β 

×
×
  • Create New...