Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Probleme Motor Matiz

Recommended Posts

Am avut si eu o data, motorul fiind OK. Cauza intuita corect - ulei slab, degradat prematur, pierdut vascozitatea la cald. Revigorat cu niste aditiv "miere" si mers inca 2000 km.

Daca motorul are 200k si consuma ulei, ii trebuie un xW40 neaparat

Share this post


Link to post

Eu acum am vazut ca s-a specificat si cat ulei consuma motorul, scuze. Mi-am imaginat ca e uzat rau de tot. Ce tip/firma de ulei folosesti?

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Desfa capacul pe unde se toarna ulei si vezi daca ai depuneri cu aspect de namol/vaselina murdara (sludge). Daca da, cu siguranta ai asa ceva si in baia de ulei si probabil sorbul s-a infundat. Se curata relativ usor - se scoate capacul culbutorilor, se curata totul pe sus cu o carpa grosier si apoi cu degresant si carpa curata, dupa ce s-a facut luna sus se da baia de ulei jos si se curata tot ce se poate cu degresant. Verifica si pompa de ulei daca este uzata.

 

Apoi se pune baia de ulei la loc cu o garnitura noua +silicon rosu ca sa nu ai emotii, se pune capacul culbutorilor (tot cu garnitura noua+silicon rosu) si se toarna un ulei de control cu care vei merge cateva sute de km (poti sa pui de diesel ca are mai multi detergenti). Bineinteles nu merita sa folosesti un ulei bun, poti folosi un 10W40 mai ieftin daca asta folosesti de regula. Dupa 500-1000km treci pe uleiul normal + aditiv in cazul in care papa ulei.

 

Fum albastru scoate? Pierde ulei pe la delcou sau pe la garnituri?

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi.

Daca schimb uleiul trebuie sa-i schimb filtrul de fiecare data?

 

Cum se verifica pompa ulei daca e uzata?

 

Fum albastru scoate dar foarte putin perceptibil - o ”coada” de 20cm (ma refer la fumul scos dupa km de mers).

 

 

Ulei pe la garnituri nu da (deocamdata). Totusi acum 4000 km am schimbat si distributia (nr. km) si semeringurile aferente(erau praf si pierdeam ulei).

Mecanicul mi-a zis ca garniturile au picat datorita uzurii avansate a compresiei (segmenti, cilindru etc.), presiune in baia de ulei.

E posibil asa ceva?

 

 



garnituri = semeringuri :caaalm:

Share this post


Link to post

Da, filtrul trebuie schimbat de fiecare data, costa maxim 10-15ron, deci nu merita sa nu il schimbi.

 

Pompa se verifica cu un manometru montat in locul senzorului de presiune de ulei, cu motorul cald si turat la 200rpm. Presiunea trebuie sa fie 245-294 kPa conform manualului. Astfel vei putea vedea si daca e de vina senzorul de presiune sau pompa/ sorb infundat inainte sa desfaci ceea ce ti-am scris mai sus.

 

Oricum daca se vede sludge pe la busonul de umplere ulei, e clar ca il ai si in baie, deci sansele sa ai sorbul infundat sunt mari. Eu voi face opereatiunea pe care ti-am descris-o mai sus in primavara pt ca am putin sludge pe acolo.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

La 2000rot/min. Nu de alta dar sa nu creada cineva ca trebuie sa regleze turatia de relanti :)

Share this post


Link to post

Da, scuze, din viteza :D

Share this post


Link to post

A venit si randul meu sa va rog sa ma ajutati cu o chestie. Matizul meu cam pierde ulei pe la delcou. Cum chestia se intampla pe la prinderea de unde se regleaza si avansul, deci banuiesc ca e de la oringul de pe ax. Am gasit oring aici: http://www.pieseautoradacini.ro/aprindere/24185-Garnitura-torica-delco-Matiz.html si am cumparat-o, avand in veder pretul mic. Partea proasta este ca asta merge chipurile doar pe delco Mando si eu habar n-am ce tip de delco am. M-am uitat de jur imprejurul lui si nu scrie nimic. Aveti idee cum il pot identifica fara sa il dau jos?

 

Multam!

Share this post


Link to post

@ches

Am avut si eu problema asta la montarea motorului. O-ring-ul ala, din cate am inteles de la un vanzator intr-un magazin de piese Daewoo ii identic pe ambele tipuri de delcouri.

In prima faza am incercat cu un o-ring care era apropiat de dimensiunile celui original, dintr-o trusa cu diverse marimi. Tot pierdea ulei. Cand am cautat, am gasit pe stoc numai aici: http://www.importpieseauto.ro/garnitura-torica-delco-mando-matiz-93740942

Dupa ce mi-a ajuns, am avut surpriza sa vad ca-i identic cu ala de l-am pus inainte din trusa. In final mi-a pus mecanicul niste silicon negru pe imbinarea dintre delcou si motor (asta dupa ce a marcat pozitia in care era avansul curect) si de atunci nu mai curge.

 

Daca iei un o-ring de pe pieseautoradacini.ro si rezolvi problema, sa postezi aici ca o sa cumpar si eu cateva... sa le am.

Share this post


Link to post

...eu habar n-am ce tip de delco am.

 

Distribuitoarele DAC au capac inalt(aprox. 3 cm ), iar cele Mando cu capac mic. La ele difera si rotorul, cele DAC au un singur brat, iar cele Mando sunt ca un trifoi.

Share this post


Link to post

Multumesc pt informatii!

 

@korydon: La mine capacul este inalt, deci probabil este DAC.

@x86: Ce spui tu are sens, asa m-am gandit si eu: daca ambele se prind pe chiulasa la fel si sunt interschimbabile e firesc sa aibe acelasi ax si aceeasi garnitura. Maine sper sa ma apuc de treaba, totul e sa tina si vremea cu mine. Am gasit urme de silicon de la fostul proprietar, cred ca voi pune si eu ca sa fiu sigur si sa nu mai fiu nevoir sa umblu inca o data. Voi pune poze si masuratori cu ambele garnituri.

 

Ma gandesc si la varianta cu o garnitura cu sectiune un pic mai groasa, a incercat-o cineva?

Edited by ches

Share this post


Link to post

Iti curge ulei intre corpul delcoului si chiuloasa sau din capacul delcoului ?

Share this post


Link to post

Curge intre flansa cu care se prinde delcoul pe chiulasa si corpul delcoului, adica mai exact curge pe acolo pe unde se regleaza avansul static. Eu banuiesc ca e ganitura torica din poza de mai jos:

post-4287-0-19614300-1358775308_thumb.jpg

 

PS: Fix asa arata si delcoul meu, deci e DAC.

 

Share this post


Link to post

Garnitura aia e la fel, parca, la ambele modele de delco.

Share this post


Link to post

PS: Fix asa arata si delcoul meu, deci e DAC.

 

Cand am schimbat capacul la distribuitorul meu avea eticheta pe el si scria DAC, sigur nu fusese schimbat niciodata. Pe capacul nou nu scrie nimic, e posibil si al tau sa fi fost schimbat. Asa arata distribuitorul DAC, daca ai gasit garnitura speciala pentru distribuitor DAC cumpara de aia sa fii mai sigur.

Share this post


Link to post

Salutare si multumesc pt ajutor. Sa va spun ce am facut ieri:

1. Am dat jos delcoul si am gasit sursa problemei - nu era oringul (apropo, nu prea seamana cel de DAC cu cel de Mando, ala de Mando e mai ingust un pic), ci axul. Uleiul intra in delcou si curgea pe la aerisirea din corpul metalic. Fiind f aproape de buza, cand am dat cu mana am simtit pata pe flansa, de aceea am crezul ca e de acolo. Am gasit la ~50RON un ax nou, asa ca prima incercare a fost sa scot axul vechi. Din pacate stiftul care blocheaza axul a fost atat de bine prins incat am reusit sa rup o ureche de la carcasa metalica. Cum n-a fost chip sa scot axul, am zis sa cumpar un delcou nou. Am gasit un Mando cu 510RON la un magazin din Rahova, asa ca l-am cumparat si l-am montat.

 

2. Am schimbat si termostatul. Ulterior mi-am dat seama ca vechiul termostat (si acum si noul) au fost montate invers, cu "senzorul" de temperatura pus pe dos. Azi il voi pune in pozitia corecta, cu senzorul catre motor. Totusi, chiar si montat asa pare sa mearga OK.

 

3. Am spalat cutia de viteze cu spray degresant si apoi am clatit cu lichid de parbriz ca sa vad daca vor aparea scurgeri de ulei/antigel.

 

Acum au aparut problemele:

- Pana ca masina sa se incalzeasca totul merge ca la carte, rotund, atat la relanti, cat si in la alte turatii si pe liber si in sarcina.

- Dupa ce se incalzeste, la temperatura aproape de deschiderea termostatului la relanti motorul se poticneste din cand in cand si se aprinde check engine, apoi isi creste singur turatia si check engine se stinge. Dupa cateva zeci de secunde o ia de la capat.

- Daca tin usor de tot apasata acceleratia (sa zic ~1000rpm) merge ok, nu se mai poticneste.

- Si in sarcina si pe loc la alte turatii mai mari ca cea de relanti masina merge OK.

 

Intrebari:

1. Poate un treglaj defectuos al avansului sa genereze poticnelile si aprinderea check engine? Avansul se regleaza cu motorul cald sau rece?

2. Poate termostatul montat invers sa cauzeze asa ceva? Eu sincer ma indoiesc avand in vedere ca cu cel vechi am mers multa vreme fara nici o problema.

3. Orice alta idee despre posibila cauza este binevenita. Mentionez ca am incercat sa curat/usuc toate mufele pe care a curs apa si ca am dat jos capacul de delco la montarea noului delco, dupa care l-am pus la loc si zic eu ca l-am strans bine.

4. Cat de tare trebuie strans capacul de delco?

 

Edit: Am fost la masina, am dat jos delcoul, am pus si termostatul cum trebuie (nu pare nici o diferenta fata de cum era inainte). Am facut reset si idle learn, am rotit si delcoul un pic in sensul acelor de ceasornic si tot face. Am verificat si fisele si ohmetru si sunt ok. Am gasit o solutie provizorie si anume sa maresc un pic turatia de relanti din surubul de langa prinderea cablului de acceleratie de pe corpul clapetei de acceleratie. Totusi, daca imi puteti raspunde la intrebarile anterioare ar fi f bine. Si daca stiti pe cineva care imi poate regla avansul si eventual sa citeasca codul de eroare, as fi f multumit. Pepinno din pacate nu are tester pe Matiz Euro2.

 

Numai bine!

Edited by ches

Share this post


Link to post

4. Cat de tare trebuie strans capacul de delco?

 

Nu ma bag la restul, dar asta nu cred ca are legatura. Cand am luat vechiul Matiz, si habar nu aveam de nimic, am schimbat singur capacul delcoului si masina a mers perfect. Am strans suruburile cat s-au infiletat, fara sa fortez.

 

Bafta, colegu'!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

@ches : daca problema a aparut dupa umblarea la distribuitor atunci acolo e buba. O metoda simpla de reglare a avansului a fost prezentata de tolin pe aici : cu usa la pasagerul dreapata fata deschisa rotesti distribuitorul inspre habitaclu pana nu mai trepideaza usa, asta te ajuta si la incalzirea mai rapida a motorului, dar, personal ,nu cred ca din avans nereglat corect sa apara vreun cod de eroare. Fara cod de eroare nimeni nu poate sa iti spuna cauza problemei tale, pentru scaner incearca la radacini, verifica si bujiile.

Share this post


Link to post

Pana la urma se pare ca e de la bujii. Aveau distanta 0.6mm in loc de 1.1mm!!! Ma mir ca mergea si cel mai tare ma mir cum de a mers cu vechiul delco fara probleme. Probabil cel vechi avea contactele mai uzate si pierdea putere acolo.

 

Am facut un prim test cu bujiile setate la 1.1mm si merge mult mai bine, astept sa se raceasca motorul sa ii fac un idle learn. La salariu iau niste bujii originale ca sa stau linistit.

 

Multumesc tuturor pt sfaturi!

Share this post


Link to post

Cumpara NGK BPR5EY-11 made in Korea - 12/buc ( aici in Piatra ), le testez acum pe masina si se comporta neasteptat de bine si nici nu trebuie sa mai astepti ziua de salariu.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Se pare ca a fost alarma falsa, dupa reset si idle learn iar a inceput sa faca. Saptamana viitoare sper sa primesc piese sa refac delcoul original si sa-l pun pe masina sa vad cum face. O sa iau si bujii, oricum se pare ca nu e vina lor... deocamdata mai astept, am avut cheltuieli neasteptate cu jegul asta de delco.

 

Edit: Intrebare -> este permisa existenta vreunei zgarieturi in interiorul capacului de delco? Asta nou am vazut ca are o zgarietura fina inauntru. Crapat nu pare sa fie.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Edit: Intrebare -> este permisa existenta vreunei zgarieturi in interiorul capacului de delco?

 

Nu, dar daca nu-i crapat nu-i nici o problema. Incearca sa citesti codul de eroare, altfel mergi pe bajbaite. Verifica si izolatia fiselor, nu numai rezistenta, aia mica are prostul obicei ( din cauza izolatiei mai mici a capatului ei ) sa faca figuri.

Share this post


Link to post

O intrebare : Se potriveste motorul de pe Tico pe Matiz ( fara chiulasa ) .

Mai exact: am un matiz 2005 GPL , si a inceput o bataie. L-am dus la service , acolo diagnosticul a fost: Inlocuire arbore, biela, piston, set segmenti, disc ambreiaj.

Mai am un Tico cu motorul in regula ( functional) 2000, carburatie. Poate fi inlocuit motorul, pe Matiz ? Din pacate nu le am pe amandoua in acelasi loc ca sa pot face comparatia ( e o distanta de 100 km intre ele... ) .

Va multumesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...