Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Probleme Motor Matiz

Recommended Posts

Pentru mine a fost o alta invatatura de minte:

 

La achizitia unei masini CUMPAR NUMAI NOUA. :wallbanger:

Share this post


Link to post

Incredibil! Oare ce ulei folosea cunostinta asta ? De locomotiva? Cred ca-l schimba la 20 mii kkm.

Mai pui un ban si cumperi o masina noua, sau macar una pana in 30kkm si cu carte de service.

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu SHELL. Prin masina era si un bidon de mobil 10w40 parca. Oricum, era un fel de smacolina neagra cu aspect de pacura, incetase de mult sa mai fie ulei.

Share this post


Link to post

Mobil 10W40

Share this post


Link to post

Ziceai ceva si de shell parca?

Share this post


Link to post

prima data cand m-ai intrebat am zis shell, dar nu eram sigur si apoi am verificat in portbagaj... si ti-am aratat sticla de mobil :D

 

Majuscula!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Aha, da, asa-i :D Uleiul ala cred ca nu mai era schimbat de foarte mult timp...

Share this post


Link to post

de nu-l schimb acum la 5.000 km... :spumelagura:

Share this post


Link to post
Nu mai iau masina...

O gramada bani reparatia... ajunsesem aproape de 5.000 ron (mai erau si alte pise de schimbat).

O sa cumpar azi doar un ax de la culbutori si 3 culbutori care s-au taiat la demontare si o dau inapoi. End of story (sper).

Pai parca ziceai ca n-o mai iei. :scarpin:

Share this post


Link to post

Pai nu vazusi ca a spart pepino chiuloasa?

 

Acum daac ma apuc sa repar la ea doar nu o mai dau inapoi...

 

Si asa mi-au aparut comentarii... (de ambele parti)

Share this post


Link to post

Mda... Fa-o macar ca lumea si stii pe ce stai. Oricum, la banii pe care ii bagi in ea, nu mai e masina de dat minim 3 ani. Schimbi si semeringul ala de la caseta de directie, si amortizorul, repari cand ai timp si defectele tablariei si gata.

Share this post


Link to post

Daca tot o repari, pune ulei Mobil Super S 10 W40, duralube si un filtru nipparts.

Share this post


Link to post

care amortizor? ca pepino zice ca e bun si ala de pe dreapta...

 

va rog eu... hotarati-va... vreau o parere unanima si corecta

 

LE: la tablarie daca o curatz si pun chit si merg cu ea asa (chitul fiind alb),fara sa o revopsesc... e vreo problema? rugineste iar?

 

stati sa vad cu ce costuri ies din chiuloasa si poate schimb "by default" amortizoarele pe fata.

Edited by SMS

Share this post


Link to post
Daca tot o repari, pune ulei Mobil Super S 10 W40, duralube si un filtru nipparts.

Musai duralube! Si musai 10W40!

Maestre, e matiz! 5w30 - GM preferabil sau alta marca buna. Asta e uleiul recomandat de producator. 10 w 40 a avut in el si uite ce a patit.

In privinta filtrelor, MANN e taticul lor :)

SMS, baga un test de amortizoare si te dumiresti. Mie ala de pe dreapta mi s-a parut blocat.

La tablarie, repara cate un element o data. Nu indrepta sa pui chit si sa mergi asa ca se vede ca dracu, si dai motiv politistilor sa se lege de tine. Oricum, si cu ele strambe tot le dai motiv. Asa ca le faci usurel pe toate. Vezi si fa motorul deocamdata.

Share this post


Link to post

Off-topic : telescopul dreapta il aveai blocat cand ai trecut pe la valcea.

Referitor la problema cu motorul : Totul se datoreaza de la schimbul de ulei nefacut la timp.SMS a trecut pe la valcea pentru o diagnoza computerizata la motor si un test de compresie pentru ca motorul era segmentat de curand.Compresia era foarte buna pe toti cilindrii si ca valoare se apropia de un motor nou.Starea lichidelor inclusiv a uleiului era jalnica si l-am atentionat ca e necesara o revizie urgenta.

El a crezut ca nu e necesara si a mai parcurs un numar considerabil de kilometrii cea ce a dus la terminarea motorului.

 

P.S. Nu mai recomandati uleiuri si aditivi care nu au ce cauta in motorul de matiz.

Share this post


Link to post

5W40 e un ulei prea subtire pentru Romania. Nipparts este mult mai bun decat MANN care in Romania este facatura.

La Matiz-ul de la firma am bagat numai 10 W40+duralube la 70kkm si 150kkm. masina are acum 195kkm iar motorul functioneaza excelent.

Daca vrei pun o poza sa vezi diferenta dintre filtrul nipprats si mann.

 

P.S. Ce aditivi ?

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Recunosc, am gresit cu schimbul uleiului... :osanale:

 

Referitor la amortizorul de pe dreapta: va rog sa va hotarati: ovi_jer - blocat, mircea - blocat, pepino - bun... e 2-1

 

PS: Eu ies de pe forum. Nu o sa mai raspund in seara asta.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Am gresit eu cu 40. Corect este 30. Si atat timp cat producatorul recomanda un ulei, nu vad de ce trebuie sa improvizam noi romanii. Cat despre tehnologiile spatiale cu aderenta de microparticule la suprafata metalica, ma abtin!

Share this post


Link to post

La matiz se pune numai ulei 5W30 si de buna calitate.

Numai daca motorul a ajuns la o anumita uzura se trece la 5W40.

Recomanzi un ulei mineral si mai gros la un motor de turatie?

Vrei sa vezi motoare care au ajuns la 500k cu ulei bun si fara duralube?

Sindromul dacia inca nu e vindecat :)

Share this post


Link to post

5 W30 full sintetic

10 w40 semisintetic

20 W40 mineral. Cam astea sunt la noi pe piata.

Si nu are nici o legatura cu dacia ! Eu nu am facut misto.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Da si tu mai multe detalii despre masina asta...

 

Km... ani etc.

 

Hai recunoaste ca i-ai facut ceva rau prietenului care ti-a dat masina ca eu nici la dusmani nu as fi vandut masina aia. :(

Share this post


Link to post

Azi am cumparat chiulasa + galerie de evacuare + 3 l de ulei 10W40 OMV.

 

Preturi nu dau, ca iar se cenzureaza mesajele, dar se pot afla foarte usor de la orice service. Altfel spus: foarte mult.

 

Sa speram ca nu vor mai fi alte cheltuieli. Si ca o sa ajung si eu la 160 kmh :D

Share this post


Link to post

Offtopic:

Preturi nu dau, ca iar se cenzureaza mesajele

Cine ti-a zis asta ?

Share this post


Link to post
Azi am cumparat chiulasa + galerie de evacuare + 3 l de ulei 10W40 OMV.

 

Preturi nu dau, ca iar se cenzureaza mesajele, dar se pot afla foarte usor de la orice service. Altfel spus: foarte mult.

 

Sa speram ca nu vor mai fi alte cheltuieli. Si ca o sa ajung si eu la 160 kmh :D

 

Ai ganduri mari cu masinuta =D>

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...