Jump to content
Sign in to follow this  
steph

Campanie Pentru Stoparea Violentei La Volan

Recommended Posts

Cu Loganu este cam :o fftopic: am vazut destui derbedei cu wv tuareg sau mertan M klase care se opresc sa discute in mijlocul drumului si se uita la tine cu dispret ! In istambul cu toata brambureala de acolo se circula foarte bine :daca vrei sa intri intr-o strada principala normal ar fi trebuit sa astepti sa dai prioritate acolo este suficient sa scoti mana pe geam si prima masina incetineste si te las sa intri , daca te vad strain si gresesti nu esti apostrofat ca la noi . Eu cred ca tocmai aceasta aglomeratie i-a forat sa gaseasca metode de coexistenta pentru ca toti suntem egali pe carosabil indiferent de ce masina conducem.Acolo mai este o chestie care mi-a placut : cel care loveste cu fata este in 99% din cazuri vinovat :) >-

Share this post


Link to post

Apropo de ce spui, in Stambul asta e prima regula: "fiecare isi fereste fata", si am ramas surprins cat de eficace este.

Cauza no 1 la noi e nesimtirea, un tratament legal, egal si corect, cred ca ar aduce multe nasuri la nivelul corespunzator.

Share this post


Link to post
Nu mai merge.

Merge, nene, dar trebuie sa fi negru.

Share this post


Link to post

Pe o lista de discutie se propunea instalarea claxoanelor la semafoare, cand se face verde sa dea ele un claxon :D sau sa se instaleze bariere la semafor, ca sa nu mai treaca nimeni pe rosu si nici pe galben, de frica sa nu-l prinda bariera.

Share this post


Link to post

Daca politia o sa patruleze in stilul asta pe strazi (cum ii vad de la un timp) - lucru bun- si o sa-si faca si datoria, nu sa o tuleasca la primul semn de scandal cum fac ei de obicei, atunci lucrurile o s-o ia incet incet pe drumul cel bun...Un lucru e clar la romani treaba buna se face doar cu biciul!

Share this post


Link to post

Cu putin noroc si sange rece postez aici si nu la sectiunea accidente.

 

Cam asta cred ca pateste destul de des o tipa aflata la volan in mult prea minunata noastra tara si mai ales in mult prea civilizatul Bucuresti.

 

Protagonistii - a mea sotie in Ford Fusion si 3 "masculi" in matiz angajati ai firmei..(se vede in poze, dar ii caut si o sa-i gasesc).

Locul - cheiul Dambovitei dinspre centura spre targ Vitan (partea de venit in oras), vineri, ora 9.15.

Baietii cu masini de firma, 3 la numar au crezut de cuviinta ca o tipa la volan trebuie educata si nu are voie sa ii depasesca pe ei, deci au inceput sicanele, frane, schimbari de directie, clacsoane..si asta pe la 90-100 kmh. Cum se vede in poze, au flancat-o cu cele trei masini date de firma si au condus-o asa, in frane, cativa km, pana ce unul din ei a observat ca sunt fotografiati si cu bruma de creier din datare a incetat aceste "glume".

Luni dimineata o sa caut cu interes aceasta firma pentru a avea o mica discutie cu cineva din conducere.

Fiind convins ca nu au atata minte incat sa fie membrii acestui forum, intreb totusi, fara a astepta un raspuns: "Ati dovedit ceva??? Va ganditi o clipa la ce se poate intampla cu asemenea glume, daca cel pe care-l sicanati nu are sange rece si nu stapaneste bine masina???"

Si sotia mea si eu mergem zilnic cu masina..de ce oare la barbati nu se dau?

Fetelor, patiti asta des?

O zi minunata!

post-1446-1156578811_thumb.jpg

post-1446-1156578833_thumb.jpg

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

9544, sau 122 in asemenea situatii, am mai spus-o si o repet, te prezinti, spui situatia in cauza si numarul masinilor implicate. Tu acum te poti duce cu pozele printate la orice birou de politie rutiera, faci o plangere frumos si gata.

Share this post


Link to post

Ce a uitat Cristi sa spuna este ca doar domnul de langa mine s-a prins ca ii fotografiez si a incercat sa-i determine pe cei din fata sa ma lase sa trec, dar cel din fata mea nu s-a dat decat in momemtul cand o alta masina condusa de un tip a ajuns in spatele meu si amandoi am bagat mana in claxon...asta dupa ce acelasi lucru incercat doar de mine a ramas fara niciun rezultat...

Mi se intampla aproape zilnic sa aiba vreun "mascul" ceva de dovedid...dar pentru pima data mi s-a intamplat sa fie 3... si a fost naspa... :mda:

Share this post


Link to post

Poti sa suni cat vrei la 112 sau la 9544 ca nu rezolvi nimic. Nici macar nu te ia in seama. Singura chestie pe care poti sa o faci e sa te feresti de ei sau sa ii tragi in poza si le-o coci dupa aia cum a facut membra "Pitic". Din pacate sunt multi "zmei" din astia pe sosea si in special sunt cei care conduc masini de firma care vor sa demostreze la fiecare cate ceva.

Share this post


Link to post

Probabil de aia pe masinile de la Coca-Cola au aparut stickerele cu "Sofer indisciplinat in trafic? Sunati la ...."

M-am luat si eu in gusa odata cu un oligofren dintr-asta, tot cu matiz alb, la o benzinarie, ca de ce nu am eliberat pompa la benzinarie dupa ce am alimentat, trebuia sa-i fac loc lui, eu i-am zis ca n-are nici un rost iar benzinariile nu accepta asa ceva. El mi-a trantit-o cu o injuratura.

Ma grabeam, altfel asteptam sa se duca sa plateasca si il lasam fara ventile la 2 roti.

Ceva asemanator am patit si aici dar macar am fost multumit ca l-am calmat pe baietas.

 

In general, pe masinile de firma normal de carburant/kilometri este cu o marja mai mare, deci nu se pune problema consumului, iar multi dintre soferi sunt pustani de 19-20 de ani care sunt multumiti ca au o masina in care nu trebuie sa bage bani si cu care pot face ce vor.

Share this post


Link to post

Fraier e si seful care trimite pe acelasi traseu 3 papagali in 3 masini diferite :) Probabil sunt fiul, nepotul si nasul patronului, asa ca s-ar putea sa nu pateasca nimic in caz de afla patronul. Doar politia sa miste ceva...

Share this post


Link to post

Un lucru e cat se poate de sigur. NU se va stopa, si NU se va schimba nimic din aceasta violenta la volan prin nici un mesaj pe internet, si nu numai. Ca tot e vorba de violenta la volan, sa va explic in cateva randuri ce mi s-a intamplat : mergeam pe strada Caracal (care stie. din Craiova). in fata mea un BMW cu numere straine care mergea pe mijlocul strajii cu 20 la ora. Nu puteam sa-l depasesc ca nu avea el chef ... am asteptat cat am asteptat si l-am claxonat (mare greseala). A oprit coloratul, m-a blocat, a scos sabia (pt prima data in viata mea cand vad o sabie) si mi-a taiat ambele gume de pe partea stanga. S-a suit frumos in masina si a plecat linistit cu 20 la ora in continuare. In momentul in care m-a oprit in spatele meu s-a format coloana. ABSOLUT NIMENI nu a indraznit sa se dea jos sa faca ceva. Am crezut ca o sa mi-o fur rau, dar am avut "bafta" doar cu 2 cauciucuri taiate si care nu se mai pot vulcaniza ... varful sabiei a iesit prin floarea cauciucului si taieturi de peste 7 cm ... Presupun ca unii n-or sa creada, e treaba lor, eu va spun ce s-a intamplat ... in Craiova, in plina zi, pe o artera importanta a orasului. Normal ca acei colorati aveau masina cu numere straine care nici nu am reusit sa le retin ... credeti ca se va stopa acest lucru vreodata, eu NU cred.

Share this post


Link to post

E uite aste este o situatie in care mi-as dori sa am pistol in masina! Oricum in Craiova e un fel de texas! Mie mi-a blocat roata cu carapace pe motiv de parcare neregulamentara, in timp ce alte 4-5 masini cu nr de dj erau bine mersi in stanga si in dreapta mea. Ca sa nu mai povestesc de fii celebritatilor locale, procurori, judecatori etc (gen Covei) care, intr-o tara cu apa calda ar fi fost in parnaie bine mersi!

Share this post


Link to post

Pot sa-ti mai dau vreo 2, 3 exemple asemanatoare, dar asta este cel mai recent, "proaspat" de 3 zile ...

Share this post


Link to post

Eu unul m-am obisnuit sa fiu pasiv la intalnirea cu astfel de specimene, sa ii las sa treaca pentru ca sunt creaturi fara ratiune, cu care nu ai cum sa te intelegi. Mie mi s-a intamplat cand veneam de la mare acum ceva timp urmatoarea treaba: ma intorceam pe Slobozia si urma de acolo sa intru pe A2. Dupa cum stiti, drumul acela, cel putin dupa statia de taxare de la pod, are parapet stanga-dreapta si este destul de ingust. Eu, prudent din fire mergeam cat mai in dreapta si ma lasam depasit ca sa nu incurc pe cei cu mai multa stapanire de sine. Dupa ce am trecut de Tandarei, pe bucata de vreo 20 de km care este spre Slobozia, am intalnit un grobian intr-un tir. Se bagase sa depaseasca o caruta si mai avea vreo 2-300 de metri pana la mine. Eu aveam in jur de 100 km/h si , din cauza ca nu pot estima corespunzator viteza celui care vine din fata am intrat putin in panica si i-am dat cateva flash-uri, pt ca nu era loc de triplaj din pricina parapeturilor. Imbecilul, probabil amuzat de situatie a continuat sa vina pe contrasens pana la vreo 30 de metri de mine, timp in care eu am franat cred ca pana la 40 km/h, am tras drepta cat puteam sa nu intru in parapet si am bagat si avariile. La vreo 30 de metri de mine, desi se putea baga de mult, dupa ce a trecut milimetric de mine, nenorocitul s-a bagat la loc pe banda lui. Nu am apucat sa vad numarul, si nici figura monstrului. M-am oprit in prima parcare si am fumat vreo 3 tigari, m-am mai linistit si apoi am continuat drumul. Spuneti si voi, un asemenea exemplar merita sa respire oxigen?

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

Pentru astfel de idioti merita sa tii un shotgun in masina ! Mama lor de idioti !!!

Share this post


Link to post

Nici cu shotgun-ul nu rezolvi mare lucru, iei cativa dar sa vezi cand se aduna toti, de nu stii pe unde s-o mai iei ...

Share this post


Link to post

Ipotetic vorbind, daca atunci cand individul cu BMW-ul care s-a dat jos cu sabia si ti-a taiat cauciucurile s-ar fi intalnit cu un shotgun crezi ca ar mai fi facut vreun pas spre tine ???

Share this post


Link to post

Sincer nu stiu ce sa zic, dar iti spun cu mana pe inima, ca atunci cand a aparut sabia in decor ... nu mai eram in stare sa fac nimic. Oricum, gandeste-te ... eu dacie, el bmw, nu aveam nici o sansa sa scap, si am zis ca decat sa complic lucrurile si sa-l fac sa se ia dupa mine etc etc, mai bine am stat acolo. Oricum, sunt prea multe daca ... ce a fost a fost, si cu asta basta. Se poate si mai rau, Doamne Fereste ;)

Edited by Alinutz

Share this post


Link to post

Baga cauciucurile la CASCO. Mie mi-ar fi pocnit inima pentru cauciucurile alea. Pentru ala, face masa altu mult mai ieftin.

Share this post


Link to post

Eram cu dacia ... nu am casco pe dacie, si din cate imi aduc aminte (pot sa gresesc) casco nu-ti acopera cauciuri taiate decat daca ai si geanta indoita ...

Share this post


Link to post
Si sotia mea si eu mergem zilnic cu masina..de ce oare la barbati nu se dau?

Fetelor, patiti asta des?

Sincer, eu n-am patit asta niciodata. In general n-am avut probleme, si merg destul. Singurele sicane mai apar cand ii iau pe unii la semafor :) .

Share this post


Link to post

Pe mine nu m-a luat nici una la semafor. E drept ca era sa o patesc odata venind dinspre Focsani.. dar .. nu a fost sa fie.

Relativ la atitudine a celor trei, eu zic sa sunati direct al Politie.. in momentul ala.. sa anuntati ca sunteti agresate.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...