Jump to content
Sign in to follow this  
Tiberiu

Portugalia

Recommended Posts

Merita facuta o excursie cu masina aici .

O vitrina cu sticle cu vin de Porto, la mama lor.

post-795-1154414739_thumb.jpg

post-795-1154414787_thumb.jpg

post-795-1154414823_thumb.jpg

post-795-1154415325_thumb.jpg

post-795-1154415738_thumb.jpg

Edited by Tiberiu

Share this post


Link to post

Fost-am acolo... vreo 4 luni de zile dar foarte frumos... sper ca ai apucat sa te plimbi mult ... frumoasa plimbarea(promenada) din Cascais pana in Cabo da Roca. Am facut-o la bicicleta... :)

Ti-ai luat diploma de acolo? Era vreo 5 Euro, parca...

Share this post


Link to post

Am luat cu 10 euro. Era si cu 5 dar cea cu 10 era mai frumoasa.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Salut ,

Sunt convins ca excursia a fost super si sper sa ajung si eu pe acolo. Poate ma poti ajuta cu o informatie:

Cat te-au costat taxele de autostrada, daca se poate detaliat pe tari ?

Si inca o intrebare: din cate bucati ai facut traseul cate nopti ai dormit si daca ai fost singurul sofer ?

 

Multumesc !

Share this post


Link to post

Off ce mi-as fi dorit sa ajung si eu acolo, dar din pacate mai departe de Miranda do Douro nu am putut ajunge, din lipsa de timp. Oricum ce mi-a placut cel mai mult in Portugalia a fost cafeaua care o poti bea acolo...sincer va spun eu nu am baut cafea mai buna ca acolo nicaieri.

 

@catalix Cu ceva informatii te pot ajuta eu.

 

Ungaria si Austria se plateste vigneta (7euro la unguri, 8-9 euro la austrieci)

Italia, Franta toate autostrazile pe care am mers au fost cu taxa ; In Italia de la intrare si pana la Piacenta am mers pe autostrada si am dat undeva pe la 35 de euro, de la Piacenta pana la Genova am mers pe un drum regional de munte, supeb, de la Genova si pana la Nice(in franta) am mers pe coasta si nu am platit nimic. De la Nice si pana la Perpignan am dat aprox 40 de euro taxe de autostrada. De la intrare in Spania si pana la Barcelona am dat vre-o 15 euro taxa. De la barcelona pana la Zaragoza am gresit si am luat-o pe autostrada cu taxa si am dat pt 200 de km de autostrada 20 de euro. Spun ca am gresit pentru ca in Spania exista autostrazi fara taxa(asa zise autostrada statului). Aceste autostrazi ale statului sunt ceva mai proste decat cele cu taxa dar infinit mai bune decat multe strazi nationale de pe la noi. Apoi de la Zaragoza pana la Zamora(langa granita cu Portugalia) via Madrid nu am mai dat un euro pe taxe.

Combustibilul(benzina) cel mai ieftin e in Spania(1,15-1,20 euro/litru) in italia si franta era undeva pe la 1,5 euro/litru(aici eu am alimentat cu GPL 0,6 euro in italia si 0,8 euro in franta).

 

Daca te hotarasti sa faci acest drum cauta-ti din timp hoteluri si fa-ti rezervari (e dificil sa gasesti noaptea ceva acceptabil la pret si cat de cat bun).\

 

Doar eu am condus pana la destinatie si inapoi si faceam in medie cam 1000 de km pe zi, cu destule opriri. Pana la destinatie(Zamora) am avut de la focsani aprox 4000 de km si opririle au fost asa: 1.Oradea, 2. Udine(Italia), 3. Genova(Italia), 4.Barcelona(Spania)

 

Daca mai intrebari si te pot ajuta o voi face cu mare placere.

 

 

L.E. Ce vita sunt...acum am vazut data topicului :>

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Bine macar ca ai povestit aici daca pe topicul tau in care cereai informatii nu ai facut-o.

Share this post


Link to post

@uskt, zi si mie cum ai gasit/gasesti rutele alea fara bani prin Spania?

Share this post


Link to post

Orice GPS stie sa te ruteze pe drumuri fara plata in cazul in care-i ceri asta.

Share this post


Link to post

True, true...

 

Am bagat fara taxe pe GPS

Share this post


Link to post

Merci, am incercat si eu :D

post-775-1228061339_thumb.jpg

 

Joking(desi rezultatul ala e, incercati)

Share this post


Link to post

Cu diferenta ca Google Maps nu e GPS.

Share this post


Link to post

Adevarul e ca daca dai la vasle nu te costa nimic . Eu zic sa mergi pe drumul asta pentru ca e cel mai scurt si cel mai ieftin . Ce-ti poti dori mai mult decat atat :P

Share this post


Link to post

cu ce masina ati fost? as vrea sa vad si eu Portugalia dar nu stiu daca e bine sa plec cu matizu. cat costa service-ul? cum s-a descurcat gps-ul? eu ma voi baga 100% pe el si sper sa nu-mi faca probleme. am igo8 cu harti din 2008.

Edited by tolin
Foloseste majusculele acolo unde sunt obligatorii

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...