Jump to content
Sign in to follow this  
B33GLM

Fise Bujii

Recommended Posts

Stie careva cat e un set nou de fise de cielo ca am facut o manevra cu un mecanic in service si vreau sa stiu cat ii dau

Share this post


Link to post

Pai de Cielo , daca de ala vorbesti(completeaza te rog profilu') e vreo' 900.000lei . :wink:

Share this post


Link to post

la magazinul woo din drumul taberei, erau acum un an in jur de 900 000

Share this post


Link to post

Eu am luat acum o luna cu 700.000 lei Champion de la un magazin de linga pasajul Muncii.

Share this post


Link to post

Salve !

Originale cu timbru Daewoo pe punga , sunt 1.200.000 lei.

Faza a fost ca dupa ce am desfacut punga scria pe fise General Motors , Made in USA.

Bafta

Share this post


Link to post
Salve !

Originale cu timbru Daewoo pe punga , sunt 1.200.000 lei.

Faza a fost ca dupa ce am desfacut punga scria pe fise General Motors , Made in USA.

Bafta

 

Ce nasol domle' , auzi fishe americane :lol: , oare si la dacia e la fel :?: :scarpin:

Share this post


Link to post

Eu am luat TEsla cu 1,2 milioane. Sunt fabricate in Cehia sau Polonia (asa ceva)

Share this post


Link to post
Salve !

Originale cu timbru Daewoo pe punga , sunt 1.200.000 lei.

Faza a fost ca dupa ce am desfacut punga scria pe fise General Motors , Made in USA.

Bafta

 

Tot de-astea am luat si eu dar cu 800.000

Share this post


Link to post

NU LUATI FISE BOSCH ! Catastrofa, dezastru, bani aruncati pe geam. Le-am schimbat cu Champion si parca mi-am schimbat masina. Incredibil, aveam pierdere de putere. Bujiile Bosch in schimb sunt super-OK.

Share this post


Link to post

pai si pana la urma care ar fii cele mai bune pentru un espero 1,5 dohc 16v ?imi face fite o fisa si daca am schimbat bujiile , capacul de delcou si bateria ma gandeam sa-mi schimb si fisele.ce imi recomandati.nu conteaza pretul.doar sa nu fie astronomic. :P

Share this post


Link to post

cam lacati km trebuie skimbate fisele? sau nu e o regula si depinde de noroc? ca a inceput si la mine sa sa mearga patratzos si fara putere ma gindeam ca o fi de la fise. problema e ca sunt o groaza de bani si daca nu e de la ele nu vreau sa am piese de rezerva in plus si sa nam bani sa repar masina :(

Share this post


Link to post

Well, update la topic. Preturi: aici.

 

Simptome: mers neregulat, tremura schimbatorul, tija de fixare a capotei oscila aproape 2 centimetri.

 

Diagnoza primara: bujiile, fisele de bujii. M-apuc sa scot cate o fisa pe rand, pentru a vedea care-i problematica. Raman cu 2 fise in mana (se rupsese "mufa", partea metalica a fisei, de pe conductor). Am cumparat fise noi, am profitat de ocazie sa schimb si bujiile cu NGK, le-am reglat distanta corespunzator (cele vechi nu erau reglate bine, ca deh, in service nu sta nimeni de asa finetzuri), si aia e.

 

Analiza ulterioara: fisele de Cielo se potrivesc foarte bine (cele de Espero 1.8 au alt cod in catalog, si ... probabil alt pret), mai putin aparatorile metalice pentru mufe; prin scurtare (taierea celor 2 aripioare si a inca un centimetru din cilindru), intra la fix. Fisele anterioare fusesera montate fara aceste aparatori, ca atare acum arata de parca au trecut prin 2 razboaie mondiale.

 

Problema rezolvata.

Share this post


Link to post

Am gasit in Iasi fise siliconice Tesla pt Cielo ... set de 5 bucati ... 615.000 lei (61,5 RON). Cred ca ma lipesc si eu de un set. Daca sunt doritori, lasati vorba.

Share this post


Link to post

Stie careva ce rezistenta (exacta) trebuie sa aibe fisele pt cielo/espero? Vreau sa iau unele de aici (alte tari)si vreau sa stiu si asta ...poate conteaza...sau doar forma conteaza si atat?

Share this post


Link to post

Am luat eu de la magazinul de la APACA set de fise originale Korea ptr. Espero 1.5 la 600.000 lei.

Share this post


Link to post

Stie cineva unde pot gasi fise Tesla in bucuresti? Adica un loc unde sigur gasesc.

Share this post


Link to post

Fise Packard GM Koreea pentru Cielo EXE III, 800k la magazinul Radacini de pe Grivita. Sunt ok.

Share this post


Link to post

cumparat in vara 2005, fise Pakard -400 mii lei vechi

cateva luni mai tarziu, au fost facute praf in service de catre mecaici si am luat alte fise Champion -1,2 mil lei vechi

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Cand am facut schimbul cu fisele Champion, am fost nevoit sa pastrez fisa centrala PACKARD -care la vremea respectiva era noua nouta.

Fisa centrala din setul Champion nu incapea tocmai bine la delcou datorita geometriei.

 

:shock: Iata cum arata dupa nici 1 an de zile fisa centrala PACKARD. Fara sa trag de ea sau sa actionez mecanic asupra ei. Pur si simplu a putrezit cauciucul!!!! de pe fisa! :wallbanger:

Pozele vorbesc de la sine :spumelagura:

 

Eu nu mai pun niciodata fise Packard pe masina mea.

Piesele astea de schimb desi sunt zise "originale" sunt de f. proasta calitate.

post-754-1158914696_thumb.jpg

post-754-1158914705_thumb.jpg

post-754-1158914711_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut all

 

Momentan pe masina am fise Packard le folosesc de vreo 10 luni, nu prea sunt multumit de ele. Astazi am verificat rezistenta la fise, 3 fise se incadrau bine iar una nu avea rezistenta de loc. Daca nu avea rezistenta de loc ma asteptam sa nici nu mearga dar surpriza fisa mearge (in timp ce motorul mergea am scos fisa, facea scanteie destul de puternica se simtea si la motor). Daca fisa aia nu are rezintenta trebui sa schimb fisele? Daca da ce fise mai recomandati?

Edited by vlivius1

Share this post


Link to post

NU Ovi, pe aia am incercat de 6 ori sa o masor si nimik, nu avea cum sa o gresesc pentru ca pe celelalte le-am masurat bine si a mers din prima.

Edited by vlivius1

Share this post


Link to post

Stie cineva un magazin care vinde fise de bujii la bucata???Ca iar mi s-a rupt fisa cea mai lunga...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Ovi, ce rezistenta trebuie sa aiba fiecare fisa de la bujii precum si cea centrala? Multumesc.

Share this post


Link to post

Maxim 30K ohmi dar de la 10K in sus nu mai merg chiar bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...