Jump to content
Sign in to follow this  
george39850

Alte Jante Pentru Nubira - Lacetti?

Recommended Posts

De la trecerea de pe 15" pe 17" trebuie sa schimb si amortizoare/arcuri fara sa atinga la gropi ? Sau merg si cele standard ?

Share this post


Link to post

Daca pastrezi aceeasi circumferinta a rotii nu trebuie sa mai schimbi nimic, din punctul asta de vedere.

Share this post


Link to post

Adica 205/40/17 este ok si nu mai trebuiesc schimbate arcurile/amortizoarele ? ( eu avand 195/55/15)

Share this post


Link to post

Exact, ai mai sus un calculator dimensiuni anvelope, daca-l foloseai vedeai ca cele pe 17 difera doar cu 0,1%; ai grija la ET-ul celor pe 17 si la dimensiunea gaurii de centrare, sa se incadreze in specificatiile fabricantului masinii tale.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Salutare. Eu am pe

 

Salutare. Eu am pe chevy lacetti jante ia racing f1, 17", cu anvelope 215/45. Este dimensiunea maximă acceptată fizic de maşină. Nici mai late şi nici mai m

ari un balon nu incap. O sa revin pe seara cu poze. Numai bine !!!

Share this post


Link to post

Te asteptam cu poze, chiar sunt curios cum se vad :D

Share this post


Link to post

salutare !

 

mai devreme am vrut sa scriu jante OZ racing F1, 17'', et40. initial am avut anvelope 215/40zr17, dar ulterior, ajutat fiind de un program de pe internet, care calcula diametrul rotii, am trecut la 215/45zr17. sunt foarte multumit de ele, masina foarte stabila ... exceptand pretul ridicat al anvelopelor, totul este perfect.

 

215/40 06062012934.th.jpg

 

215/45 imag1742.th.jpg

 

astazi am schimbat si capul de toba, revin imediat ! :)

 

salutare !

 

iata si poze indeaproape cu janta si cu etrierii brembo (doar capace), dar si cu capul de toba dublu. as fi vrut totusi sa decupez bara, dar ...

 

imag1798.th.jpg

imag1804.th.jpg

 

 

astept pareri !

 

multumesc.

Share this post


Link to post

Frumoase jantele. ai schimbat arcuri/amortizoare odata cu venirea jantelor/anvelopelor?

Capacele de la etriere de unde le-ai luat si cat ai dat pe ele ?

Share this post


Link to post

salut !

 

nu, nu am schimbat nimic, totul este la locul lui din fabrica.

 

capacele de etrieri le-am achizitionat de la cineva de pe 4tuning, la pretul de 100 lei setul de 4 buc.

Share this post


Link to post

Deci ai dat 100 de ron ca sa-ti tatuezi pe etrier un etrier mai mare.

Share this post


Link to post

Deci ai dat 100 de ron ca sa-ti tatuezi pe etrier un etrier mai mare.

 

salut!

 

da .. bine spus :) )

un amic de al meu si-a cumparat spray cu vopsea rosie resistenta la temperaturi inalte (special pentru etrieri - 30 lei un spray mic). eu am zis ca , in loc sa stropesc cu vopsea pe acolo , sa dau etrierii jos sa ii vopsesc, mai bine achizitionz aceste capace si le fixez cu silicon pentru temperaturi inalte. in combinatie cu jantele foarte aerisite, in mers se vad foarte frumos. eu sunt de parere ca nu este un 'cocalarism' (voi ce ziceti ?), ba mai mult , pe multi prieteni i-am indus in eroare, ei crezand ca mi-am modificat etrierii cu totul :)

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca decat sa vopsesti etrierii mai bine iti cumperi capace deastea. Mie unu imi plac, am vrut sa-mi cumpar si eu dar nu am gasit..

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca decat sa vopsesti etrierii mai bine iti cumperi capace deastea. Mie unu imi plac, am vrut sa-mi cumpar si eu dar nu am gasit..

 

Salut !

 

cauta pe forumul 4tuning " capace etrieri brembo " si ai sa gasesti la 115 lei, dar , atentie , trebuie sa ai si jante care sa iti permita acest lucru :)

Share this post


Link to post

eu sunt de parere ca nu este un 'cocalarism' (voi ce ziceti ?), ba mai mult , pe multi prieteni i-am indus in eroare, ei crezand ca mi-am modificat etrierii cu totul :)

... sa moara dujmanii =)) Cocalarism. Clar.

 

Eu zic ca mai bine cu milionul ala suplimentai banii de placute si castigai real la siguranta, nu la impresie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...