Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Probleme La Cutia De Viteze Si Ambreiaj Matiz

Recommended Posts

Revin dupa luni de zile de la schimbarea cablului de ambreiaj.pedala merge usor dar agata in toate treptele.sa fie din cablul de ambreiaj sau din timonerie?

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Am si eu o problema. Detin un matiz an 2005. La semafor din a doua am bagat-o a intaia, s-a auzit o pocnitura la cutia de viteze si nu mai merge. Se misca inainte si inapoi, insa nu cupleaza deloc. Eu cred ca e intr-a doua si pot merge cu ea doar inainte...Ce poate fi?

Share this post


Link to post

Cablurile de la schimbator??? Ridica capota, baga pe cineva sa dea de schimbator.

Share this post


Link to post

Revin.intra greu in viteze.adica agata.acum cu frigul in viteza 1 scartaie ceva ca un cauciuc dar dispare dupa un timp.

Share this post


Link to post

As pune un filmulet cu scartaitul da nu se poate.totusi poate a mai patit cineva si imi spune ce sa fac

Share this post


Link to post

Eu as spune ca e de la ulei. O sa vezi asta cand se incalzeste afara :D

Share this post


Link to post

Chiar ca ai nitica dreptate.azi nu a mai fost asa de frig si intra in viteze mai usor.dar totusi uleiul nu scartaie a cauciuc.am vazut peste tot in forum ca uleiul in cutie se schimba in primii 10000 dar sincer nu cred ca reprezentanta mi-a schimbat atunci uleiul.acum am 47000 si o sa il schimb in service.tot acolo unde am schimbat cablul de ambreiaj.si cer si o diagnosticare.

Nici intr-un an anterior nu am avut aceasta problema.si daca-i cald afara agata putin.

Share this post


Link to post

@Calinjack Din ce am vazut la TICO-ul meu,dupa ce se incalzeste BINE,schimba vitezele ceva de vis! Zici ca nici nu are vreo 250000 km(aproximativ...). Poti sa incerci un MOTUL Gear 300 75W90 ca-i sintetic si daca nu-ti curge pe la cutie uiti de el+o sa schimbi vitezele de placere! Problema e la pretul per litru...

Uleiul in cutia de viteze se schimba la 20000 km daca vrei sa urmezi indicatiile producatorului!

Edited by gowriel

Share this post


Link to post

@calinjack Intotdeauna a fost discutie mare cu tipul/calitatea uleiului pus in motoare sau cutii de viteze si momentul schimbarii lui(km rulati sau timp/luni sau ani). Si eu inclin catre un ulei rezonabil d.p.d.v al calitatii si schimbarea lui mai des! Vorba aia: "nu-ti pune toate ouale intr-un singur cos!". pana la urma uleiul nou/proaspat este ulei NOU/PROASPAT,nerulat,nestresat mecanic,nesupus la variatii extreme de temperatura (sa zicem minus 20 grade celsius iarna si +60 vara sau mai mult,ca-i dupa/sau langa motor si toata caldura ajunge la cutia de viteze...). Daca schimba uleiul,se incalzeste afara si tot face figuri cutia lui de viteze atunci clar are o problema prin ea! Rulmenti uzati,pinioane cu "dinti" lipsa,etc...

Share this post


Link to post

Azi iara a scartait in viteza 1.curios ca pe loc intra usor in viteze si nu agata dar tot scartaie

Share this post


Link to post

Mergi cu ea asa pana crapa si asta e! Nu-i noua pana la urma... Cauta intre timp una SH,si tine-o de rezerva!

Share this post


Link to post

:) )

Nu e noua, dar are 47k km.
Schimba uleiul ala din cutie si vezi daca mai face. Pe langa ca are 100 de ani, nici nu stii sigur daca a fost sau nu schimbat in service.

E simplu, ti-am mai explicat cum se schimba. Nu te mai duce la service pentru asa ceva. Numai sa te poti baga sub masina. Dar NU PE BORDURA!

Eu am pus Ravenol 75W85, fulsintetic; cam scumpicel (~50 lei/l), dar sunt multumit. "Probleme" sunt numai cu treapta II, care intra nitel mai greut, rar mai si caraie daca ma grabesc.

Si inlocuieste uleiul cum se cere, ~2 ani, nu 7 cat l-ai tinut tu.

Share this post


Link to post

9 ani.si oricum o sa schimb uleiul si cablurile timoneriei ca alea scartaie.ca afara nu am cum sa aud.scartaitul il auzeam inauntru

Share this post


Link to post

A fost nevoie de topic pe softpedia? La service nu te-ai gandit sa te duci?

  • Like 1

Share this post


Link to post

O masina are un interval de service la aproape orice piesa! Cand am citit manualul de la Suzuki Alto am zis ca-s nebuni aia cand spuneau sa schimbi uleiul din cutia de viteze la 20000 km sau 2 ani indiferent ce-ai facut cu masina in aia 2 ani! Sigur au dreptate ca-s ingineri destepti si pana la urma ei au proiectat,construit si testat masina respectiva! Si la TICO-ul meu caraie treapta a-2a dar doar cand merg cu mai mult de 30 km/h unde clar merge si a 3-a! La a-1a mai facea figuri ca eu eram obisnuit ca la motoarele de viteza sa retrogadez pana-n a-1a PANA SA AJUNG LA STOP/SEMAFOR! Mare greseala... dupa vreo cateva "caraieli" zdravene de am zis c-am rupt cutia de viteze am mai citit pe net si am gasit ce ma interesa: in treapta a-1a bagi DOAR dupa ce te-ai oprit total! Intra-n a-1a acum de nici nu se aude/simte cand am bagat! Schimba uleiul cu altceva mai bun,eu iti recomand MOTUL ca am bagat la o Honda VFR750F cu 4 cilindri in V si-am turat-o pana la 10000 ture zilnic si nici dupa 9000 km uleiul nu-si schimbase culoarea(deh,sintetic dublu ester... multi bani pe litru...),am ajuns la 14000 km cu uleiul ala intr-un motor de turatie(pe rosu intra la 11500 rpm). anumite piese trebuiesc schimbate ca masura de precautie mai ales prin jurul cutiei de viteze,sa nu strici mai multe in cateva mii de km! De motor nu mai zic... trebuie intretinute dihaniile astea mecanice ca altfel se alege praful de ele! Cu cat ai mai mult grija de ele cu atat rezista mai mult in timp si km!

Bafta si spor la treaba!

  • Like 1

Share this post


Link to post

A fost nevoie de topic pe softpedia? La service nu te-ai gandit sa te duci?

Iara te afli in treaba.ba m-am gandit la service dar nu pot decat saptamana aviatoare. Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Si pana la service ai dat consola centrala jos sa asculti unde scartie? Are 3-4 surubele si un colier de taiat la husa schimbatorului de viteze.

Si schimba apa aia din cutia de viteze.

  • Like 1

Share this post


Link to post

De scartait nu mai scartaie de cand s-a mai incalzit afara si intra aproape usor in viteze.scartaitul si intratul greu a fost doar cand a fost frig doua saptamani.ce m-a nedumerit pe mine a fost ca in 8 ierni in urma nu am avut simptomul asta.si acuma nu stiu ce este problema.cablul sau cutia?daca ma duc acum la service nu mai am ce sa arat decat filmuletul pe care nu pot sa vi-l urc voua.dar am luat o decizie,o sa schimb si cablul si uleiul.

Share this post


Link to post

Am" pierdut" vitezele 2,4 si mersul inapoi,pur si simplu,levierul se misca in gol,daca stie cineva de unde vine problema,adica din cutie sau de la legatura intre levier si cutie....

Multumesc anticipat

 

Share this post


Link to post

Cred ca ai un cablu rupt. Toate vitezele enumarate sunt spre inapoi. Deci actionate de acelasi cablu. Ce simptome a avut inainte?

Share this post


Link to post

Azi am schimbat si eu uleiul la cutie. La service. Si mi-a reglat si cablul de ambreiaj ca se slabise si nu mai debreia.

Share this post


Link to post

Unul nou ce? Cablu? Le-am zis sa il schimbe dar au zis ca nu e cazul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...