Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Probleme La Cutia De Viteze Si Ambreiaj Matiz

Recommended Posts

E cureaua de la alternator si/sau accesorii , daca exista , patineaza in zilele ploioase din cauza umiditatii.

Share this post


Link to post

Incep sa ma satur de intratul greu si carait in II.

Intrebarea mea este: cum sta la voi pedala de ambreiaj fata de cea de frana, la mine este mai jos cu ~1-1.5 cm. E bine asa?

Am inlocuit bucsa pedalei de ambreiaj si m-am uitat mai bine pe acolo. Cand am luat masina tind sa cred ca pedala de frana si ambreiaj erau cam la acelasi nivel.

Share this post


Link to post

Incep sa ma satur de intratul greu si carait in II.

Intrebarea mea este: cum sta la voi pedala de ambreiaj fata de cea de frana, la mine este mai jos cu ~1-1.5 cm. E bine asa?

Am inlocuit bucsa pedalei de ambreiaj si m-am uitat mai bine pe acolo. Cand am luat masina tind sa cred ca pedala de frana si ambreiaj erau cam la acelasi nivel.

Daca "caraiala" este doar la treapta 2 problema nu este de la ambreiaj .Eu cred ca este din cutia de viteze, si mai precis de la sincronul de la treapta 2.Pe cat este de deranjanta problema pe atat de costisitoare este lucrarea.In ceea ce priveste pozitia pedalei de ambreiaj ,cred ca mai important este momentul in care cupleaza/decupleaza ambreiajul,decat pozitia de liber a pedalei de ambreiaj.Important este ca ambreiajul sa nu lucreze cand pozitia pedalei este aproape de podeasau de " fund".

Share this post


Link to post

Pai sa fie "stricat" sincronul? Si in III intra un picut cam ciudat, parca agata putin, mai ales cand e rece cutia. Oricum, problemele sunt la temperaturi scazute, cand e mai cald afara, merge binisor.

Ambreiajul cupleaza la ~7 cm de podea.

Share this post


Link to post

Poate fi si uleiul sau nivelul uleiului. Am schimbat uleiul in cutie si negasind cel specificat la o firma mai buna am pus un fel de "no name", totul a fost bine, o saptamana, dupa care la rece caraia intr-a 2 a (din 1 in 2 sau din 3 in 2). Pana la urma am gasit uleiul potrivit si de atunci (6+ luni) nu mai sunt probleme.

Share this post


Link to post

Ulei are Total Transmission 75W80. Nu imi amintesc sa fi facut figuri cu uleiul cu care am cumparat masina, desi mi s-a parut foarte foarte gros. Din III in II nu a carait niciodata, doar intra putin de tot mai greu, ci doar din I in II intra greu si caraie.

Share this post


Link to post

Buna seara am o problema defapt mai multe la un matiz din 2003 cu 112700 km la bord deci sa ca povestesc : pana sa se incalzeasca motorul nu are nimic nu se aude nici un zgomot, cand se incalzeste simt o vibratie in pedala de ambreiaj insotita de un scartait sau mai bn zis ca si cum ar atinge ceva iar acest scartait si vibratie se simte numai cand calc un pic pedala , iar a doua mare problema este ca dupa xe se incalzeste motorul si masina depaseste 40 km/h se aude din fata de pe la motor ca si cum ai avea o piatra in cauciuc , ma poate orienta cinva de ce se comporta masina asa ?

Share this post


Link to post

vrazvanc

1. Pedala de ambreiaj, la debreiere o apeși „mai greu” de la o vreme ? Am citit mesajele, dar nu rezultă că ai schimbat cablul de ambreiaj.

2. Dacă nu ai această problemă ( cu cablul de ambreiaj ), poate - greu de semnalat, după ce te-ai obișnuit de ceva vreme ! - s-a mărit jocul la maneta schimbătorului de viteze, caz în care poți încerca ( înainte de a le schimba) să faci unele ajustări ale reglajelor cablurilor de comandă de la maneta schimbătorului de viteze.

Eu am avut asemenea manifestări la matiz (nu-i în „exploatarea” mea ... ) inclusiv cu „cârâitul” treptei a 2-a, dar până ce mi-a fost făcută sesizarea ... a suferit ! Am schimbat cablurile de comandă de la maneta schimbătorului de viteze, și mai apoi cablul de ambreiaj care avea simptomele descrise. Succes !

Share this post


Link to post

Pedala de ambreiaj se comporta normal, merge usor. Cablul nu l-am schimbat si nici nu e necesar dupa parerea mea. De ce dau vina pe cutia de viteze, eventual ulei? Pentru ca se schimba mersul odata cu temperatura de afara, sau cand se incalzeste bine cutia. Iau in calcul sa verific si cablurile de la schimbator, sunt in stare buna, probabil o fi necesar un mic reglaj; asta chiar nu stiu cum sa fac, poate la service la Andrei. Oricum, nu fortez cutia, trag de maneta incet, pana intra 'singura' in viteza II, chiar daca imi iau o tona de claxoane, flash-uri si injuraturi de la grabiti.

Share this post


Link to post

Buna seara.Am o intrebare:se schimba greu timoneria la matiz e2 2003?Adica aceasta lucrare se poate face si in fata garajului cum se zice sau trebuie dusa la un service?Nu stiu de ce dar de la o vreme intra carait din a 2a in a 3a plus ca intra ff greu din a 3a in a 2a adica intra foarte fortat si ca sa nu uit am un joc la schimbator de vreo 3 cm stanga-dreapta si 1 cm sus jos.De aceea v-am intrebat ca, daca e munca de o jumatate de ora nu are rost sa o duc la vreun mecanic.Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Desi nu am schimbat timonerie la Matiz, pare destul de simplu. Desfa in prealabil consola din mijloc si verifica maneta si angrenajul ei, cred ca cea mai multa uzura va fi acolo. La partea din compartimentul motor pare mai simpla, desfaci carcasa filtrului de aer si ai loc suficient.

Apropos, vezi sa ai ulei suficient in cutie. Influenteaza functionarea ei atat cat si calitatea ei.

Edited by Tonyus

Share this post


Link to post

buna,

ma adresez forumului pentru ca, sper, aici sa gasesc niste pareri avizate si cel mai important obiective.

Concret am problema cu Matiz (2007, 54.000km) la schimbarea vitezelor, in timpul mersului, cel mai grav la intoarcerea din viteze superioare, gen a 3-a, in a 2-a, sau 1-a. Pe loc se schimba fara probleme, iar prin prboleme inteleg ca efectiv trag de maneta cu toata forta sa intre in a 2-a.

Initial dupa ce m-am dus in serivice prima data, mi-au intins cablul de ambreiaj si circa 3-4 luni nu am mai simtit dificultate in schimbarea vitezelor, dupa care, acum in iarna am ramas fara posibilitatea de a scimba vitezele de jos (2, 4, marsarier), iar la service mi-au zis ca s-a rupt cablul schimbatorului. Am schimbat cablul schimbatorului, insa acum am revenit la problema cu reintoarcerea din viteze superioare in a 2-a sau 1-a.

Iar m-am dus in serivce si acum unii mi-au zis ca trebuie sa schimb tot amrebiajul (am citit in manual si nu zicea ca ar trebui schimbat la cati KM are masina), altii ca as avea placa de presiune stircata ca ambreiajul e "cam tare".

Any hints? sau puteti sa-mi recomandati vreun mecanic bun, sau de incredere?

 

Multumesc,

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Salut.

Pentru un diagnostic pe care te poti baza si pentru rezolvarea problemei ia legatura cu Andrei (Peppino aici pe forum il gasesti) personal doar la el apelez cand am vreo problema ce ma depaseste.

Bafta.

Edited by marius_78

Share this post


Link to post

buna,

ma adresez forumului pentru ca, sper, aici sa gasesc niste pareri avizate si cel mai important obiective.

Concret am problema cu Matiz (2007, 54.000km) la schimbarea vitezelor, in timpul mersului, cel mai grav la intoarcerea din viteze superioare, gen a 3-a, in a 2-a, sau 1-a. Pe loc se schimba fara probleme, iar prin prboleme inteleg ca efectiv trag de maneta cu toata forta sa intre in a 2-a.

Initial dupa ce m-am dus in serivice prima data, mi-au intins cablul de ambreiaj si circa 3-4 luni nu am mai simtit dificultate in schimbarea vitezelor, dupa care, acum in iarna am ramas fara posibilitatea de a scimba vitezele de jos (2, 4, marsarier), iar la service mi-au zis ca s-a rupt cablul schimbatorului. Am schimbat cablul schimbatorului, insa acum am revenit la problema cu reintoarcerea din viteze superioare in a 2-a sau 1-a.

Iar m-am dus in serivce si acum unii mi-au zis ca trebuie sa schimb tot amrebiajul (am citit in manual si nu zicea ca ar trebui schimbat la cati KM are masina), altii ca as avea placa de presiune stircata ca ambreiajul e "cam tare".

Any hints? sau puteti sa-mi recomandati vreun mecanic bun, sau de incredere?

 

Multumesc,

Ar fi bine sa verifici cablul de ambreiaj,pentru ca de multe ori creeaza probleme.

Share this post


Link to post

Innainte de orice alta constatare sau reparatie,inlocuieste cablul de ambreaj.Dureaza 10 min,daca problema persista cauta un service care sa iti inlocuiasca kitul de ambreaj...placa,disc,rulment...

Share this post


Link to post

Buna ziua!Sant in unui Tico si am gasit unul din 1996 .Are ceva bube gen capete bara,nu merge centralizata,trebuie aerisite franele dar cand masina sta la relantiu scoate un scartait destul de ascutit si strident iar cand apasa ambreiajul sunetul dispare.Omul zice ca e rulmentul de presiune si costa 50 lei nu e mare lucru...As dori si o parere a dumneavoastra cara conduce-ti aceasta masina.Omul e vanzator si nu e bine sa ai incredere in vanzatori!

Rulmentul de presiune al ambreiajului costa intre 50 si 100 lei,chiar si mai scump in functie de producator ,dar manopera pentru inlocuirea lui este 200-250 lei.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Pepino sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Imediat cum am schimbat cablul de ambreiaj, s-au rezolvat toate problemele... Deci pentru 36 Ron cablu de ambreiaj (original, Daewoo) si inca 30 Ron manopera, masina merge super...

Mersi gmclub.ro !

Share this post


Link to post

Neata tuturor,

A schimbat cineva pe aici simeringul de la priza directa din cutie? Chiar se desface cutia bucati pentru acel simering, sau se poate demonta numai partea care il contine?

RESPECT!

Share this post


Link to post

Cine imi poate spune cam cat costa inlocuirea kitului de ambreiaj la Matiz, la un service autorizat?N-am idee cate ore baga la manopera...

Share this post


Link to post

Care este durata normala de serviciu a cablului de ambreiaj ? A rezistat 11 luni . S-a rupt in ambele cazuri piesa care agata pedala .

Share this post


Link to post

Originalul de pe masina a durat 6 ani. S-a rupt unde face burta sub masina.

Share this post


Link to post

Colegii, cum reglez si eu timoneria, am dat plasticul la o parte, dar piulita nu se misca deloc. Are vreo siguranta ceva?


Iar am incercat, nu reusesc, parca e lipita jigodia...


Pana la urma am lasat-o asa, se pare ca daca as strange surubul nu as obtine ce m-am gandit, si reiese ca starea cablurilor e buna, adica nu s-au lasat.

Share this post


Link to post

Vad ca nu m-am inselat cu uleiul, intra incredibil de bine la -2 grade in treapta II. Sa spun c-a meritat banii si de acum inainte voi lucra numai cu fluide sintetice, inclusiv lichidul de frana. Dar agata la retrogradare din IV in III cand e rece. Niciodata nu se comporta la fel cutia asta.

 

As fi curios pana la urma care e cauza de e atat de nasoala chinezaria asta de transmisie, ulei, sincroane etc. Pentru ca temperatura de afara vad ca nu are o asa mare legatura, in plus, in cazul meu la "dublu-ambreiaj" nu se schimba cu nimic situatia. Am incercat toate smecheriile, sa turez mai mult cu treapta I, sa turez mai putin; degeaba. Plus ca la retrogradare din orice treapta in II, intra fara sa ezite.

 

Deci? Intreb de curiozitate, de aia sunt si pe forum, sa invat si sa inteleg. In rest, m-am obisnuit, asa o sa ramana :)

Share this post


Link to post

Am dat comanda de cablu de ambreiaj nou, fiindca ieri prin aglomeratie mi s-a parut ca masina pleca destul de urat din loc, cu trepidatii si se auzea un cloncanit la pedala, urmat de o mica ezitare de a mai reveni pedala din podea. Bine, toate intr-o foarte mica masura. Sper sa nu fie ambreiajul - am bagat si aditiv in caz ca e de la injectoare.

M-am gandit sa nu am vreo surpriza, mai ales ca urmeaza sa plec din oras, dar la o verificare a doua zi, am constat ca totul e perfect :) )

Si CV functioneaza ireprosabil, nu-mi vine sa cred :D

 

Ce simptome a dat cablul la voi inainte de a se rupe? Al meu are oricum profleme la filet, scapa piulita, am fost nevoit sa ii mai pun o contra.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...