Jump to content
Sign in to follow this  
sorin77

Vacanta In Croatia, In Regie Proprie

Recommended Posts

De unde ati luat feribotul ? Cum a fost calatoria cu feribotul ? (adica se "legana" tare pe valuri ?)

 

Feribotul l-am luat din Porec. De leganat nu se legana absolut deloc, mergea cu viteza medie de 28 de noduri pe ora (vreo 50 de km/h, daca am inteles eu bine) si am facut frigul inauntru, pentru ca era pus AC-ul pe 17 grade (afara erau 35 :D ).

 

@Ngruia - m-a impresionat foarte tare hotelul Admiral, i-am facut cateva poze de-afara si chiar ma gandeam ce frumos trebuie sa fie sa-ti petreci un concediu acolo. Felicitari :) .

In ceea ce priveste partea cu gustul amar pe care il simti imediat ce treci granita...exact asa am zis si eu. Ce naiba cautam noi in UE, iar croatii nu?

Share this post


Link to post

Salutare!

 

A fost cineva pana acum in Croatia prin Serbia si Bosnia?

Ma refer in special la cei care au mers la Dubrovnik.

 

Eu asa as vrea sa merg (prin Ungaria si Zagreb ar fi prea mare ocol), dar vad ca nimeni nu face traseul asta...

Daca stiti ceva despre el, despre munti, restrictii, vize, benzinarii (oricare informatie e binevenita!), va rog mult, postati!

 

Ca sa stiti de unde mi-a venit ideea, am intrat pe Michelin, la trasee, iar el mi-a dat ruta prin Serbia si Bosnia... cam 1000 de km.

Share this post


Link to post

Uite aici.

Am inteles ca Muntenegru e foarte frumos, si sper ca la anul sa-l vad cu ochii mei :)

Share this post


Link to post

Ok, mersi mult ticolino ;)

 

A fost cineva si cu masina? Cu Matizu mai precis vorbind... :D

Share this post


Link to post

M-am intors si eu de vreo saptamana jumatate din Croatia.

Multumesc colegilor forumisti care m-au ajutat in lamurirea multor necunoscute legate de aceasta tara si de drumul spre ea.

:osanale: NGruia & Brainiac

Share this post


Link to post

M-am hotarat si eu sa merg prin Ungaria pana la urma...

Pe unde ziceti sa ies? Oradea sau Arad?

 

Vreau sa ajung cat mai repede pe o autostrada care sa ma duca la Zagreb...

Share this post


Link to post

Prin Arad, Vama Nadlac, in Ungaria faci vreo 60 de km pe un drum bun, dupa care intri pe autostrada (E75, denumita M6 la ei), la Szeged. Mergi pana la Budapesta, unde schimbi autostrada (o sa intri pe E71, denumita M7 la ei), fara sa intri in oras. O sa ai din cand in cand bucati de non-autostrada, dar foarte bune din punct de vedere al asfaltului. De la intrarea in Croatia ai autostrada A4 pana la Zagreb.

In Ungaria trebuie sa-ti iei huvinieta pe care o lipesti pe parbriz obligatoriu, deoarece au control video, cu camere care scaneaza parbrizul. Daca nu ai chestia aia lipita, te amendeaza indiferent ca o ai in portofel sau pe bord. Nu stiu cat costa, dar stiu ca sunt pentru 4 sau pentru 10 zile si se pot gasi pe la orice benzinarie.

In Croatia platesti taxa pentru fiecare autostrada (e cam dur, dar asta e...ei chiar fac ceva cu banii aia, o sa vezi), iar suma variaza in functie de tipul masinii (pentru turisme am impresia ca e in jur de 90 de kuna - aprox 12 euro).

Share this post


Link to post

Si parerea mea este sa o iei prin Arad - Budapesta si sa mergi cat mai mult pe autostrada desi e cam costisitoare in Croatia- pe noi ne-a costat cam 150 kuna (aprox 20 euro) de la granita cu Ungaria pana in apropiere de Zadar. Eu m-am pacalit la intoarcerea din Croatia- nu am mai luat-o pe autostrada pentru ca oricum ma abatusem pt parcul de la Plitvice si am zis sa mai scurtez putin drumul si de la granita am luat-o pe la Pecs-Baja-Szeged-Arad, si per total am facut cu 4 ore mai mult, desi drumul a fost mai scurt.

Mai nou ungurii nu mai au control video pentru vigneta. Eu am luat vigneta asta imediat dupa postul de control vamal si am tinut-o la portofel. E o baraca pe partea dreapta pe care nu ai cum sa nu o vezi - cred ca scrie pe ea ceva de vigneta. Pentru 4 zile a fost parca 1500 de forinti, dar o puteai plati si in euro si in lei - la momentul ala in forinti ni s-a parut cel mai convenabil.

Edited by cuisor

Share this post


Link to post

Vignieta Ungaria (matrita , matita) 1500 Ft ptr. 4 zile ASAP dupa frontiera .

La croati nici o grija ca te taxeaza ei (dar cum zicea Brainiac o sa vezi si de/pentru ce !!) .

Traseul indicat de Brainiac este cel mai bun (viteza,autostrada :lavolan: ) sau cel mai ... putin bun (nu prea vezi nimic din ...peisaj) . Daca durata este importanta pe acolo e de mers .

Share this post


Link to post

Doresc sa imi petrec o saptamana de vacanta in Croatia (in iulie, 4 persoane), va rog sa-mi oferiti ceva variante de cazare si drum.

P.S. Sunt interesat si de scuba diving.

Share this post


Link to post

Pe 26 iulie plec in Dubrovnik. Am gasit cazare dar nu stiu inca ce drum sa apuc pana acolo: am vazut ca cel mai scurt ( plec din Craiova) este prin Bulgaria, dar decat sa stau ore in sir dupa bac o sa ies prin Turnu Severin.

Cum este trecerea prin Bosnia? E de ocolit?

Multumesc!

Share this post


Link to post

Se apropie concediul si odata cu acesta o mica vacanta in Croatia. Traseul de deplasare: CT - Transfagarasan - Sambata de Sus (D1) Sibiu - Arad - Szeged - Subotica (D2) Mohacs - Osijek - Zagreb - Plitvice (D3) unde voi stabili si cartierul general.

Obiectivele sunt: Lacurile Plitvice, Zagreb, Zadar si Split impreuna cu zona de coasta. Nu stiu daca timpul si resursele imi vor permite sa vizitez si Dubrovnicul, poate cu o proxima ocazie.

V-as multumi pentru alte recomandari de obiective interesante in zona. Ca si aspect interesant, pe www.booking.com, din cauza aglomeratiei si a solicitarilor intense, cea mai apropiata rezervare de Plitvice este la 41,6 km, dar am inteles ca se pot gasi cu usurinta pensiuni de calitate care nu sunt prezentate pe internet. Eu mi-am facut rezervarea din februarie, cand la Casa Zupan mai erau doar 2 camere in perioada selectata de mine. Din cele cautate pe diferite site-uri am inteles ca Croatia este un adevarat paradis turistic si o oaza de civilizatie, ma intreb daca le mai trebuie un brand de tara?? :-?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

La Plitvice recomand http://knezevic.hr/home_uk.htm daca mai gasesti ceva. Da-le mail, suna-i dar insista ca raspund greu. Curat, 15 min de rezervatie pe jos, mese ok, pret ok.

Share this post


Link to post

Paul, eu o sa plec pe 15.08 spre Porec (deh, noi iubim marea :) ) cu halta in Belgrad.

Dar la intoarcere avem stop in Zagreb, asa ca probabil o sa dam o raita pe la lacuri pe 22.08 (daca am calculat bine).

Daca sunteti pe acolo, poate ne vedem.

Share this post


Link to post

Multumesc, am sa iau informatia ca una de rezerva, daca croatii imi fac vreo surpriza. Rezervarile pe booking in Croatia sunt supuse riscului, ca gazda sa renunte sa respecte rezervarea. Mi s-a intamplat initial cu un hotel care dupa ce a acceptat rezervarea prin booking.com imi cerea sa o anulez in sistem. Noroc ca cei de la booking tin la firma si i-au amenintat cu scoaterea din sistem.

Tot astazi a revenit din Croatia un coleg care a adaugat la planul de vacanta parcul national KRKA si Trogir (situate intre Zadar si Split).

post-2099-091183100 1280773181_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Drum bun AB si vacanta placuta in Croatia, unde chiar si la Porec te vei simti foarte bine.

Revenind la calatoria mea in spatiul croat iata cateva detalii care sper sa fie utile si altor doritori.

Traseul de deplasare a fost planificat pe 3 zile la dus si 2 la intors astfel:

- Constanta - A2 - A1 - Transfagarasan - Statiunea Climaterica Sambata de Sus cu cazare la Poiana Izvorului 150 RON B&B

- Sambata de Sus - Arad - Szeged - Subotica cu cazare excelenta la Hotel Galleria 55 E B&B

- Subotica - Sombor (SB) - Osijek (HR) - Zagreb - Karlovac - Rakovica cazarea la House Zupan 55 E / N / B&B

- Rakovica - Karlovac - Zagreb - Pecs - Mohacs - Szeged - Deva cazare la Villa Brussels 180 RON B&B

- Deva - Sibiu - Rm Valcea - A1 - A 2 - Home.

Deplasarea prin Serbia a fost OK, la vama am asteptat cca 15 minute din cauza unor ucraineni cu fete si masina dubioase pe care sarbii i-au refuzat la intrare, altfel un zambet un ochi in portbagaj si in 30 de secunde am trecut. Drumurile sarbesti sunt excelente pe autostrada si decente pe rutele nationale. In Croatia am mers deopotriva pe autostrazi, drumuri nationale si comunale toate intr-o perfecta stare privind carosabilul si semnalizarea. Am mers noaptea de la Rijeka la Rakovica prin munti pe drum cu 4 cifre excelent semnalizat cu reflectorizante si indicatoare, mai ca nu mai era nevoie de GPS. Pe autostrada la intrare se ia un tichet care la iesire se poate plati in EURO / Kuna sau cu cardul, pentru ultima varianta trebuie selectata prima banda marcata cu ENC. Croatii sunt foarte corecti pretul fiind afisat in ambele monede. Viteza pe autostrada este oficial de 130 km/h, dar fara probleme poate fi depasita cu 20 - 30 km/h, dar cu foarte mare atentie la limitarile impuse unde buclele inductive sunt instalate pentru monitorizarea respectarii vitezei. Politia sta la panda in localitati cu un scaner de mana fiind foarte intransigenta fata de incalcarile limitelor, 50 scrie 50 se cere. E bine de evitat conflictul cu aceasta cu atat mai mult cu cat in marea majoritate a localitatilor este permisa circulatia cu 70 km/h, chiar si 80 km/h si este pacat ca pentru cateva care solicita 50 km/h sa contribuiti la bugetul Hrvatska.

Obiective vizitate:

Plitvice National Park caruia i-am dedicat 2 zile sau mai bine zis o dupa amiaza si o zi. Am cumparat bilet pentru 2 zile 180 Kuna ( 7 Kuna = 1 Euro) si am vizitat in prima zi traseul A, iar in a doua zi traseul H. Pentru primul traseu intrarea se face pe la poarta 1 , iar pentru cel de-al doilea accesul se face pe la poarta 2. Primul presupune doar mers pe jos, al doilea incepe cu deplasarea cu un autobuz la statia 4, iar in ultima parte include deplasarea cu un vapor pe lacul Plitvice. Revenirea la poarta 2 si parcare se face tot cu autobuzul de la staia 1 la statia 2. Detalii pe pagina web a parcului. Recomandarea pentru traseul H este sa mergeti dimineata pana la 09 00 pentru a gasi un loc de parcare si a evita aparitia grupurilor care au prioritate la transport.

Parcul Krka caruia i-am dedicat doar 2 ore, dar care la fel de bine poate ocupa o intreaga zi. Vizita parcului include accesul cu vaporasul de la Skradin la Skradinski Put. Aici pot fi vazute cascadele si se poate face baie in apa cascadelor, ceea ce nu este permis la Plitvice. Apoi cu vaporasul se poate ajunge la biserica Visovac situata pe o insula, la cascada Roski si manastirea Krka. Biletul de acces in parc pe la parcarea din Lozovac este de 95 Kuna, si include doar vizitarea cascadelor Skradinski Put. Pentru celelate obiective se plateste separat sau se poate ajunge cu masina pe drumurile din parc, ceea ce am facut si eu.

Dintre orasele vizitate mentionez Split, Zadar, Trogir, Statiunea Novajlia (este extrem de recomandata) situata pe insula Pag. Accesul pe insula se face pe un pod dinspre Zadar si cu ferryboat-ul intre Zigljen - Prizna orar ( preturi 94 Kuna pentru masina si 16 Kuna de pasager).

In total aceasta calatorie a insumat 4275 km, iar Skoda s-a comportat exceptional.

Atasez si cateva imagini din acesta calatorie.

AB, Porec este aproape de insula Pag, iti recomand sa faci calatoria.

post-2099-056313600 1282160219_thumb.jpg

post-2099-027998300 1282160233_thumb.jpg

post-2099-056445800 1282160246_thumb.jpg

post-2099-090959300 1282160260_thumb.jpg

post-2099-013846300 1282160286_thumb.jpg

post-2099-066676300 1282160322_thumb.jpg

post-2099-079903100 1282160442_thumb.jpg

post-2099-084653200 1282160607_thumb.jpg

post-2099-007140200 1282160619_thumb.jpg

post-2099-056635300 1282160734_thumb.jpg

post-2099-083439300 1282160873_thumb.jpg

post-2099-079879100 1282160884_thumb.jpg

post-2099-061735400 1282160954_thumb.jpg

post-2099-017394300 1282161052_thumb.jpg

post-2099-083430700 1282161119_thumb.jpg

post-2099-015495800 1282161227_thumb.jpg

post-2099-002034200 1282161401_thumb.jpg

post-2099-066603500 1282161411_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Este cineva care intentioneaza sa faca o vacanta in Croatia in adoua jumatate a lunii august?

Share this post


Link to post

 

Revenind la calatoria mea in spatiul croat iata cateva detalii care sper sa fie utile si altor doritori.

Traseul de deplasare a fost planificat pe 3 zile la dus si 2 la intors astfel:

- Constanta - A2 - A1 - Transfagarasan - Statiunea Climaterica Sambata de Sus cu cazare la Poiana Izvorului 150 RON B&B

- Sambata de Sus - Arad - Szeged - Subotica cu cazare excelenta la Hotel Galleria 55 E B&B

- Subotica - Sombor (SB) - Osijek (HR) - Zagreb - Karlovac - Rakovica cazarea la House Zupan 55 E / N / B&B

- Rakovica - Karlovac - Zagreb - Pecs - Mohacs - Szeged - Deva cazare la Villa Brussels 180 RON B&B

- Deva - Sibiu - Rm Valcea - A1 - A 2 - Home.

Deplasarea prin Serbia a fost OK, la vama am asteptat cca 15 minute din cauza unor ucraineni cu fete si masina dubioase pe care sarbii i-au refuzat la intrare, altfel un zambet un ochi in portbagaj si in 30 de secunde am trecut. Drumurile sarbesti sunt excelente pe autostrada si decente pe rutele nationale. In Croatia am mers deopotriva pe autostrazi, drumuri nationale si comunale toate intr-o perfecta stare privind carosabilul si semnalizarea. Am mers noaptea de la Rijeka la Rakovica prin munti pe drum cu 4 cifre excelent semnalizat cu reflectorizante si indicatoare, mai ca nu mai era nevoie de GPS. Pe autostrada la intrare se ia un tichet care la iesire se poate plati in EURO / Kuna sau cu cardul, pentru ultima varianta trebuie selectata prima banda marcata cu ENC. Croatii sunt foarte corecti pretul fiind afisat in ambele monede. Viteza pe autostrada este oficial de 130 km/h, dar fara probleme poate fi depasita cu 20 - 30 km/h, dar cu foarte mare atentie la limitarile impuse unde buclele inductive sunt instalate pentru monitorizarea respectarii vitezei. Politia sta la panda in localitati cu un scaner de mana fiind foarte intransigenta fata de incalcarile limitelor, 50 scrie 50 se cere. E bine de evitat conflictul cu aceasta cu atat mai mult cu cat in marea majoritate a localitatilor este permisa circulatia cu 70 km/h, chiar si 80 km/h si este pacat ca pentru cateva care solicita 50 km/h sa contribuiti la bugetul Hrvatska.

 

 

zi-mi te rog cat te=a costat autostrada la sarbi si la croati mergand pe traseul drobeta turnu severin rijeka mai exact!

Edited by Mircea
Citare integrala inutila...

Share this post


Link to post

Din cate vad, safari n-a fost pe traseul despre care ceri tu informatii, ci pe altul :)

In ceea ce priveste ce-ai intrebat tu, am facut o parte din acest drum anul acesta in iulie si iti pot spune ca la sarbi, de la Belgrad pana la granita (aprox 100 de km) te costa in jur de 5 euro/masina, iar la croati, de la granita pana la Zagreb (aprox 300 de km) mai platesti inca 14-15 euro, dupa care mai ai 2 autostrazi, parca. Una dintre ele e vreo 3 euro, iar pe cealalta nu am mers, ca n-am ajuns la Rijeka, insa nu cred ca poate fi mai mult de 10 euro.

Share this post


Link to post

Din cate vad, safari n-a fost pe traseul despre care ceri tu informatii, ci pe altul :)

In ceea ce priveste ce-ai intrebat tu, am facut o parte din acest drum anul acesta in iulie si iti pot spune ca la sarbi, de la Belgrad pana la granita (aprox 100 de km) te costa in jur de 5 euro/masina, iar la croati, de la granita pana la Zagreb (aprox 300 de km) mai platesti inca 14-15 euro, dupa care mai ai 2 autostrazi, parca. Una dintre ele e vreo 3 euro, iar pe cealalta nu am mers, ca n-am ajuns la Rijeka, insa nu cred ca poate fi mai mult de 10 euro.

 

 

din cate calcule am facut mai rentabil e sa mergi pe ungaria slovenia pentru destinatia italia!daca insa vrei sa ajungi in croatia esti mancat sau iei autocarul pt ca mi se pare enorm de scumpa autostrada la ei

Share this post


Link to post

daca insa vrei sa ajungi in croatia esti mancat sau iei autocarul pt ca mi se pare enorm de scumpa autostrada la ei

 

 

Asta daca folosesti autostrada. Soselele normale nu se platesc. Doar autostrada+tunele+podul care trece pe insula krk.

Personal recomand soseaua care merge pe linia tarmului. Ai ce vedea.

Share this post


Link to post

Mi se pare nefiresc sa investesc cateva sute de E intr-un concediu si sa consum timpul la dispozitie pe drumuri laturalnice, fie ele si in buna stare, cu intentia de a evita costurile unei autostrazi de o calitate excelenta. E drept ca taxele de autostrada din Croatia sunt relativ mai mari decat in alte tari, totusi cativa E nu cred sa cantareasca atat de mult in balanta unui concediu , comparand timpul valorificat pe autostrazi, timp care se transforma in posibilitati mai mari de a vizita numeroasele obiective turistice de pe cuprinsul Croatiei.

Share this post


Link to post

pe drumuri laturalnice, fie ele si in buna stare, cu intentia de a evita costurile unei autostrazi de o calitate excelenta. ...timp care se transforma in posibilitati mai mari de a vizita numeroasele obiective turistice de pe cuprinsul Croatiei.

Calitatea "drumurilor laturalnice" este ok. Si ai acces mai rapid la obiective.

Share this post


Link to post

Si ai acces mai rapid la obiective.

 

Nicio autostrada din lume nu te duce direct la cativa metri de un obiectiv turistic, dar te poate ajuta sa ajungi mai repede la el. In cazul meu am preferat sa am o cazare centrala (avantajoasa pret/ confort) , langa Parcul Plitvice si sa parcurg in anumite zile 200 - 300 km pana la anumite obiective . In aceasta situatie optiunea mea a fost alegerea unui drum rapid fata de unul mai scurt. Fara discutie, drumurile comunale sau satesti din Croatia sunt OK si te duc chiar in inima zonei de atractie turistica. Dar daca te gandesti la un traseu in care cazarea se face in mai multe locatii, atunci optiunea ta, de a evita autostrazile in conditiile unui parcurs mic (de pana la 50 km/zi), mi se pare justa. Si asta este valabil nu numai in Croatia ci in general.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...