Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Plăcuţe de frână (ex: revizie de drum lung recent)

Recommended Posts

Salut! sunt "proaspat" posesor de cielo, si... iata-ma... :)

 

am "surubarit" si eu ca "baietii" pe la masina, de curios, si fara sa intru in detalii am ajuns la schimbat placutele de frana: 970.000 Daewoo Cielo, Coreene, originale, cu holograma pe pachet, tot ce trebuie... nu scartie, nu bruscheaza franarea, merg :D unse...

Share this post


Link to post

:wallbanger: 870.000 lei, rectificare... eram dupa bere :D

Share this post


Link to post

Iata ca nu s-a mai scris de aproape 4 ani... Facui si eu, azi, inlocuirea placutelor de frana la al meu Cielo Exe cu 51500 km la bord. Placutele originale cred ca mai tineau tot cam atat! Au un ferodou din material dur si nu prea iarta discurile. Basca faptul ca franarea e mai slaba. Cu greu am gasit in Iasi placute Ferodo Premier FDB 1116 (codul lor) care sunt pentru Leganza si Nubira. La dimensiuni sunt identice cu cele de pe Cielo Exe (cu etrieri mariti si discuri duble ventilate) insa, 2 din aceste placute mai au intr-un capat un fel de clema nituita pe urechea placutei. Se polizeaza nitul, se elimina clema si apoi se polizeaza pana la suprafata urechii. In partea opusa mai e un cep (sa-i zic) care, deasemenea trebuie polizat. In rest se potrivesc perfect. Inca un lucru bun: au lipite pe ele banda cauciucata antizgomot (kitul antizgomot). Sper sa-si faca treaba mult mai bine decat cele din uzina.

Share this post


Link to post
Se polizeaza nitul, se elimina clema si apoi se polizeaza pana la suprafata urechii. In partea opusa mai e un cep (sa-i zic) care, deasemenea trebuie polizat.

Te-ai chinuit mult si inutil, de clema aia scapi f. usor cu un patent :) .

Share this post


Link to post

cris06.Cred ca stii ce inseamna clema aia (de ce este pusa acolo) pe urechia placutei.

Share this post


Link to post

@ Salex: am incercat si cu patentul dar nu s-a rupt din imbinarea nituita. Si daca, cu polizorul s-a rezolvat repede (tata sa traiasca!) de ce sa nu fac treaba pana la capat? :)

@ viktor: pt Leganza, poate, pt. fixare. La Cielo nu avea nicio functie. Oricum treaba a mers foarte repede! Mai mult a durat demontatul si montatul rotilor... :)

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Eu le-am rupt intotdeauna, indiferent la ce masina le-am montat :) La un moment dat, fac mai mult rau decit bine.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Am schimbat placutele la 63500km si faceau rau doar la franare la viteza mare.Am luat ce am gasit urgent sa vad daca nu am discurile deformate si am gasit unele de Conex cred.Ulterior mi-am luat unele de origine si tot zic ca le schiimb de asta vara,dar intre timp am facut 5000km cu ele.

Share this post


Link to post

eu am cumparat Hi-tec Brake pad la pretul de 56 lei,cica ar fi originale made in k

orea

Share this post


Link to post

Eu am gasit originale(la mag. Rokor) la 98 lei. Merita sau mai bine caut altceva? Alea coreene sunt 52 lei.

Share this post


Link to post

Daca tot a fost redeskisa discutia:

placute frana TRW pt Matiz = 90ron/set

discuri frana TRW pt Cielo = 140ron/buc

Share this post


Link to post
discuri frana TRW pt Cielo = 140ron/buc

 

Scumpe pt. mine. Am cumparat coreene la 52 lei setul de pe Dezrobirii. (stiu ca o sa scartiie!!) Merci lui Emil pt. sugestii.

Edited by thunder

Share this post


Link to post

salut vreau sa schimb si eu placutele la cielo exc. ce marca imi recomandati sa fii cat de cat mai bune.cele coreene nu sunt originale alea la 52 de lei.am sunat la crest ploiesti si miau spus ca au la 110 lei dar nu stiu de care sunt.multam fain

Share this post


Link to post

Cumpara niste placute BREMBO sau FERODO PREMIER.

Share this post


Link to post

Ate, Textar, ferodo premier, mintex...

Share this post


Link to post
Ate, Textar, ferodo premier, mintex...

 

 

salut!

un magazin de unde le putem procura?

thx!

Share this post


Link to post

Pentru cei cu discurile OEM, atentie la ATE, sint foarte dure si "ataca" discurile.

Share this post


Link to post

Ferodo Premier au la magazinul de la Dimitrov si in targ vitan. la Vitan sunt 45 ron, pentru Cielo 1996.

Share this post


Link to post

Eu unul nu am incredere in produsele din targul Vitan. Prefer sa dau cu 30 lei mai mult la un magazin decat in targ .

Share this post


Link to post

pentru Espero stie cine niste coduri pentru marca Ferodo? sau orice alta marca buna... sunt aceleasi ca la Cielo?

 

si inca ceva, observ ca nu se da etrierul jos cand schimbi placutele, se scos doar cele doua bolturi, dar poate sa-mi spuna cineva cum se preseaza pistonasul in etrier ca sa incapa placutele noi?

Edited by Argon

Share this post


Link to post

Pentru coduri cauta pe siteuri. Iti trimit pe PM un site cu piese pentru Daewoo. Pistonasul se poate impinge inapoi facand parghie cu ceva. Poti folosi un maner de lemn de la un ciocan.

Share this post


Link to post
Eu unul nu am incredere in produsele din targul Vitan. Prefer sa dau cu 30 lei mai mult la un magazin decat in targ .

N-ai nici o treaba, sint aceleasi produse. Am luat zeci de seturi din Vitan (de la anumiti furnizori) si nu am avut probleme niciodata.

Share this post


Link to post

@ Argon: FDB 1116. Incearca codul asta. Se desface doar surubul inferior, se slabeste cel superior si se impinge (de exemplu) cu un mops de instalatii sau o cheie franceza pistonul in etrier (incet). Dupa inlocuirea placutelor se verifica nivelul lichidului de frana in vas. In mod normal, acesta va creste, deci, se va scoate cu o seringa a.i. nivelul sa fie sub max.

Share this post


Link to post

De acelasi site i-am zis si eu in PM pentru ca nu am vrut sa fie considerat reclama

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...