Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Plăcuţe de frână (ex: revizie de drum lung recent)

Recommended Posts

Sunt preturi orientative, puteti gasi si mai ieftin :) . Placute moi sunt roadhouse.

Share this post


Link to post
@ Argon: FDB 1116. Incearca codul asta. Se desface doar surubul inferior, se slabeste cel superior

 

 

la ce surub te referi? bolturile?

 

 

pe site-ul respectiv difera preturile la placute cielo vs Espero, chiar aceasi marca, pana la urma sunt aceleasi? :)

Share this post


Link to post

Pe site ai pentru Espero doua date de fabricatie si anume pana la 05.1997 si dupa 05.1997 vezi la ce data se incadreaza masina ta si alegi de acolo placutele sau poti suna la ei si ii intrebi ce iti recomanda. Eu as merge pe Ferodo Premier sau ceva mai performant cum ar fi Ferodo SL , bineinteles ca as schimba si discurile odata cu placutele , dar depinde de bugetul de care dispui.

Mai am un site din Anglia tot cu piese after-market dar nu stiu daca le pot trimite in Romania.

Edited by George2005

Share this post


Link to post

discurile sunt ca noi, nu necesita schimbare, masina are 70.000 km, asta e prima schimbare de placute din viata ei.

Share this post


Link to post

Gama SL sunt cele mai slabe placute de la ferodo, se cam lipesc de discuri, daca vrei ferodo iti recomand de la premier in sus.

Share this post


Link to post
Eu as merge pe Ferodo Premier sau ceva mai performant cum ar fi Ferodo SL , bineinteles ca as schimba si discurile odata cu placutele , dar depinde de bugetul de care dispui.

 

Gama SL sunt cele mai slabe placute de la ferodo, se cam lipesc de discuri, daca vrei ferodo iti recomand de la premier in sus.

Nu-i chiar asa insa depinde cum privesti lucrurile, ce intelegi prin performant/slab ... Cea mai slaba gama de la Ferodo este, cu siguranta, Target.

 

Sint fan Ferodo, am avut "n" schimburi pe Premier fata-spate. Chiar acum am Premier pe spate si SL pe fata. Pe mine unul nu ma intereseaza deloc durata de viata a placutelor, daca in timpul asta am frine super OK. Premier sint ceva mai dure decit SL, frinarea este foarte eficienta insa iti ataca usor discurile. Ca si duritate a pastei, SL sint mai moi decit Premier, motiv pentru care se "consuma" mai rapid insa efectul de fading este mai redus. Discurile nu sint deloc deteriorate, arata "oglinda", fara nici un sant. Cit despre lipit, nici vorba.

Share this post


Link to post

Target e peste SL..FSL...

Edited by adostar

Share this post


Link to post

am desfacut si eu rotile sa vad, si nu seamana DELOC cu ce-i in manualul de service de Espero de pe net, nu e nici un bolt, doar 2 suruburi imbus, si inca 2 ce tin etrierul, dar nu am treaba cu alea. Deci ce imbus trebuie pentru surubile acelea? de 8? in setul ce-l am e de maxim 6..

Share this post


Link to post

Din cite imi aduc aminte e de 7. Nu e prea uzual, stiu sigur ca am cautat ceva pina cind l-am gasit. Placute si etrieri ca ai tai am avut pe Espero 1,5 16V cu ABS.

Share this post


Link to post

as zice ca ii de 8 sau mai mare...cel de 6 prea are joc lejer in locas...stie cineva sigur de cat e, as lua doar ala, ca nu am ce face cu un set, mai ales ca vreau ceva de 'marca', cele chinezesti sunt de unica folosinta, netratate..

Share this post


Link to post

le-am schimbat, cu imbusul de 7 ai avut dreptate, asa era, mecanicul asta la care am fost a curatat ghidajele ca erau colmatate, si le-a uns cu o solutie speciala gen sau de oaie, ceva nemtesc era, special pentru asa ceva, deocamdata e pedala putin elastica si prinde frana putin mai bleg, cred ca e normal, nu am facut nici 10 km cu placutele noi.

 

A, sa nu uit, placute Ferodo SL, 90 ron, montaj 20 ron.

Edited by Argon

Share this post


Link to post

Sa mai improspatam putin topicul. Am cumparat un set de placute Ferodo Premier FDB 1905 pentru Cielo. Au costat 165 ron de la un magazin pe Mihai Bravu, abia astept sa le montez maine. :->

post-13547-1250710741_thumb.jpg

post-13547-1250710799_thumb.jpg

post-13547-1250710845_thumb.jpg

post-13547-1250710906_thumb.jpg

post-13547-1250710936_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pana la urma ce placute recomandati ca fiind mai moi? Am varianta Bosch, Pagid, Textar (cam scumpe totusi) si Ferodo... dar de care Ferodo?

Pt sistem de franare de Leganza (de fapt este un Cielo euro3), exista vre-o "chichita" la desfacut/montat etrier?

Un magazin imi puteti recomanda in Bucuresti cu preturi mai bune?

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Am mai tot scris, Ferodo SL (moi) Ferodo Premier (putin mai tari). Eu astea le-am folosit si le voi folosi pentru totdeauna la Leganza. Scule necesare: patent, surubelnita plata zdravana, cheie combinata de 14. Recomand si un spray de curatat discuri/tamburi si verificare + gresare glisiere.

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu placutele de frana vechi (hi-q de 40 ron cu care am mers 50.000km) cu ferodo premier. Cateva observatii:

1. Placutele vechi nu erau uzate uniform. placuta de pe dreapata, interior era sensibil mai uzata decat restul.

2. Discurile nu au cantece pe ele...

3. ferodo vin fara o clema care este la cele originale

4. diferenta fata de cele vechi... nu o vad (poate in 70km inca nu s-au ,,pasuit")

Edited by andreib

Share this post


Link to post

de obicei placuta din interior pe care o preseaza pistonasul este mai tocita decat cea din exterior.. nu este lege, dar asta am observat eu pana acum la multe masini :) .

Share this post


Link to post

Dupa vreo 1000km pot sa spun ca diferenta dintre ferodo si hi-q exista dar nu este spectaculoasa. Pe scurt, franeaza tot ca un daewoo (adica nu grozav).

Share this post


Link to post

Eu am mai zis ca sunt exagerat de laudate ferodo-urile. Am un set prin debara pe care le-am tinut pe masina fix o saptamana.

Share this post


Link to post

Dupa vreo 1000km pot sa spun ca diferenta dintre ferodo si hi-q exista dar nu este spectaculoasa. Pe scurt, franeaza tot ca un daewoo (adica nu grozav).

 

Mai multe Daewoo-uri cu care am mers, Nubira2, Cielo exe(nu si cel cu roti pe 13 care e de toata pleasna), Espero, franeaza spectaculos, daca ceva au bun, aia e frana, nu cumva problema la tine sunt cauciucurile slab calitative?

Share this post


Link to post

Mai multe Daewoo-uri cu care am mers, Nubira2, Cielo exe(nu si cel cu roti pe 13 care e de toata pleasna), Espero, franeaza spectaculos, daca ceva au bun, aia e frana,

Tu cred ca ai vazut alt film decat un forum intreg :)

Daca e ceva prin care daewoo se face deosebit de remarcat e frana. Intreaba pe orice muncitor de la orice ITP vrei tu care sunt cele mai slabe masini pe frana.

Share this post


Link to post

Mandru posesor de Matiz, 37.000Km , an 2007 cu revizii la fiecare 6000Km si totul ca la carte, arcuri sport si amortizoare noi pe gaz fata-spate, 4 anvelope noi debica passio2, sustin faptul ca din cate masini am condus e cea mai slaba pe franare :D Si ca sa fiu on topic : sunt mai multumit de noile placute Ferodo Premiere si urmeaza sapt viitoare saboti Ferodo :D Revin cu pareri

Edited by SiNnY

Share this post


Link to post

Buna ziua.

 

Vreau sa-mi schimb placutele de frana si am gasit 2 variante pentru masina mea (Cielo, '96, 1498cmc, 55kw, discuri ventilate de 236mm si roti de 13") :

 

Set complet placute frana :

 

1) Sistem franare GM Lungime 100 mm Înaltime 59 mm Grosime 15,9 mm Aprobare E490R01033/040 Masa 1,3 kg cu arc cu bolt de ghidaj - PREMIER

 

2) Sistem Ate Lungime 140 mm Inaltime 1 = 59 mm Inaltime 2 = 49 mm Grosime 16,5 mm Aprobare E190R01020/030 Masa 1,33 kg Cu clema piston - PREMIER

 

 

Care se potriveste ?

 

 

Share this post


Link to post

Sistemul GM este potrivit ptr tine.

Share this post


Link to post

Multumesc.

 

Azi am reusit sa dau si eu o roata jos si am vazut placutele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...