Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Plăcuţe de frână (ex: revizie de drum lung recent)

Recommended Posts

[color="darkred">VAXXi - se mută la Piese CNE, cu un subiect uşor modificat.[/color]

 

Salut. Am facut recent o revizie in vederea plecarii in Grecia.

Nu mai plec in Grecia, dar am ramas cu revizia :D :)

Iata cam ce am facut la masina. O sa vin si cu preturile exacte cand ma uit pe factura. Preturile sunt fara manopera. Manopera a fost 6.5 ore 2 100 000.

 

Deci. numero uno a fost sa schimb toba. De fapt tobele. Finala si medie. 4 mile piesele. Aveam o crapatura destul de mare pe toba finala si era sudata de toba mijlocie deci a trebuit sa le schimb pe amandoua. Sper sa ma tina ceva de acum incolo.

Am schimbat un cap de bara (650 000). Rezultatul este ca nu mai imi troncane pe fata. Era f.f. deranjant.

Schimbat placute de frana (1 200 000). Alea vechi erau inca ok, dar eu credeam ca am de facut 3000 km si nu am riscat.

Schimbat flansa directie (400 000). Simteam eu ceva in volan dar abar nu aveam ca nu asa trebuia sa fie. Rezultatu, directia merge k unsa.

Aveam o problema la semnalizare pe spate, s-a uitat nenea laa pe acolo a facut stuff si gata. Solved. M-a costat doar manopera.

Am schimbat garnitura de la blocul motor (sa mor daca mai tin minte cu ii zice). La revizia de 80k am schimbat-o desi nu era f. grav. Iesea f. putin ulei. Ei bine asta noua a fost dezastru. E motorul plin de ulei, l-a facut muci. Am schimbat-o iar, sper sa fie ok de data asta.

Mi-am reparat alarma ca nu mai mergea deschiderea portbagajului din telecomanda. Acum merge :)

Mi-a esplicat nenea ala si cum rezolv problema cand se blocheaza alarma si urla k apukata si nu vrea sa se deblocheze. The little red button.

Apoi la sfarsit a venit un nene si i-a facut diagnosticul la computer. A descoperit ca aveam un senzor de temperatura la motor (senzorul MAT) dus. L-au schimbat si pe ala si totul a fost ok.

Si chestia cea mai kool, mi-a reglat avansul. Nu intelegeam ce dracu face cu stroboscopul ala pe la motor. Si mi-a explicat ca aveam avansul jos si ca din aceasta cauza e posibil ca motorul sa fi consumat mai mult si sa fi avut putere mai mica. Un lucru e cert. Merge mai bine dupa reglare. Inainte daca aceleream de sub 2000 de ture "dadea in gat", avea un moment in care ii murea. Ii murea la intrare cum se zice. Dupa aia era ok, dar se simtea clar caderea respectiva. Acum a disparut. Ceea ce inseamna ca merge mult mai rotund in oras unde nu schimbi la 3000 de ture tot timpul.

O sa fac si consumul sa vad daca s-a modificat. Dar asta o sa mai dureze deoarece plec la mare si nu o sa fie un consum de "Bucuresti".

Toata distractia m-a dus la 9 mile. Dar a meritat. Manopera a fost doar 2 mile. Restul piese.

 

Toate astea la Daewoo Filaret daca stiti pe unde.

Share this post


Link to post

1.2 milioane pentru plăcuţe de frână ?!? :speriat:

 

Da' ce-aveau frate, erau Brembo cumva ? 30 EUR ?!?

Share this post


Link to post

Am inteles ca si pe mine (la Matiz) or sa ma coste cam 1.5 milioane placutzele! Am fost eu dezinformat?!?!

Share this post


Link to post

Placutele produse de firme mari (Ferodo, etc) costa cam 40 de EUR...

Share this post


Link to post

La 40$ îmi iau din afară AEM High Performance se pare, aşa că pot să se spele cu plăcuţele lor şi adaosul corespunzător pe cap :mda:

Share this post


Link to post

De ce nu mutati discutia la Piese CNE?Poate cineva o sa-si vrea sa-si cumpere placute si nu sta sa caute prin tot forumul...

Share this post


Link to post
1.2 milioane pentru plăcuţe de frână ?!? :speriat:  

 

Da' ce-aveau frate, erau Brembo cumva ? 30 EUR ?!?

Dreq sa le ia, cand fac revizii de-astea nu stau sa alerg dupa preturi la piese. M-am dus la service si le-am zis ca trebuie sa fac 2000 km cu masina aia si sa ma intorc inapoi. Am schimbat tot ce trebuia schimbat. Nu stiu daca gasesc la un pret mai bun in alta parte dar in general preturile sunt de bun simt la ei, deci nu m-am minunat. Daca gasesti in alta parte (in romania desigur) mai ieftine, sa-mi zici si mie.

Share this post


Link to post

Azi am auzit una buna: astia de Ramnicul - Sarat care fac placute de Dacie ( am un lapsus in privinta numelui lor...sunt singurii care fac placute la noi) au inceput sa faca de Espero: 400.000 lei !!Si cica is mai bune ca astea poloneze ( zic mecanicii) :lol:

Share this post


Link to post

este un magazin in spatele pro-tv-lui (de fapt sunt 2 magazine in inersectia aceea) au doua tipuri de placute de fr (nemtesti si spaniole - din pacate nu mai tin minte cum se numeste brand-ul) cer este faptul ca eu le-am folosit pe cele nemtesti si au fost ffff bune facand cu ele peste 8000 km (erau ambalate intr-o cutie albastra) pretul fiind de 600 000 (pt. cielo)

Share this post


Link to post
... si au fost ffff bune facand cu ele peste 8000 km

Noooo... pe bune? :shock: Ma duc sa-mi iau si eu 2 perechi! :lol:

 

Ale mele cum or fi? :roll: Am 25.000 cu ele si sunt la jumate!!!!! E drept ca-i mai usoara masina... da' totushi!

 

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Ale mele cum or fi? :roll: Am 25.000 cu ele si sunt la jumate!!!!! E drept ca-i mai usoara masina... da' totushi!

 

8000 km facuti nu inseamna neaparat ca le-am si schimbat...cand am dat masina placutele eru usor uzate, recunosc ca am uitat sa precizez...eu cred ca nu au cum sa tina 25000 km ca doar nu merg cu 70 km/h... :lol:

Share this post


Link to post
Azi am auzit una buna: astia de Ramnicul - Sarat care fac placute de Dacie ( am un lapsus in privinta numelui lor...sunt singurii care fac placute la noi) au inceput sa faca de Espero: 400.000 lei !!Si cica is mai bune ca astea poloneze ( zic mecanicii)   :lol:

Si de unde cumpar placute de-astea de 400 000 din bucuresti. Asa informativ, eu unul nu ma risc sa pun piese romanesti pe masinuta mea.

Share this post


Link to post

Depasesc de 25.000 km daca sant originale.Cele Koreene cam 40-50.000 km trebuie sa tina.

Share this post


Link to post
Azi am auzit una buna: astia de Ramnicul - Sarat care fac placute de Dacie ( am un lapsus in privinta numelui lor...sunt singurii care fac placute la noi) au inceput sa faca de Espero: 400.000 lei !!Si cica is mai bune ca astea poloneze ( zic mecanicii)   :lol:

Si de unde cumpar placute de-astea de 400 000 din bucuresti. Asa informativ, eu unul nu ma risc sa pun piese romanesti pe masinuta mea.

 

Nici eu n-as da bani pe asa ceva.Se pot cumpara de la poarta fabricii (iti indic adresa- FERMIT se numeste) sau vorbesti cu mine si o rezolvam.

Share this post


Link to post

Spunea cineva p'aici de placute de frina englezesti care nu scirtzie , de ce firma's facute :?: :shock:

Share this post


Link to post

Cred ca eu sunt ala cu placutele englezesti ( eu sigur am scris despre asta si intr-adevar sunt multumit de ele - nu scartaie si nu-mi afuma jentile ) . Da' nu mai stiu cum se numesc ; o sa ma uit prin portbagaj , poate gasesc cutia ... desi ma indoiesc .

Share this post


Link to post

Dar poate afli ... te rog ... :osanale: poate scap si eu de scitziit ... :roll:

Share this post


Link to post

Se pare ca ai avut noroc ; nu am gasit cutia de la placutze da' am dat telefon la firma de unde le-am luat si i-am spus ca as vrea niste placutze de frana , pt masina mea , an fabr. cutare etc . Tipul a cautat si mi-a spus ca sunt doua firme : una italiana si una englezeasca . Evident , l-am rugat sa-mi spuna numele firmei englezesti : FERODO . Nu mai stiu cat am dat anu' trecut pe ele , acum ma costau 1.200.000 lei .

Share this post


Link to post
Dar poate afli ... te rog ... :osanale:  poate scap si eu de scitziit ... :roll:

 

Comunica-mi si mie te rog, dupa ce afli, cat costa FERODO pt. Espero- Cielo.

Share this post


Link to post

Cum vine asta cu placute de frana care nu scartaie? Ale mele nu scot nici un zgomot si am avut franari la toate vitezele posibile (inclusiv 160). Nici nu cracnesc. Se pare ca pana la urma niste placute de frana k lumea tot peste 1 mil costa. Am avut dreptate cand am avut incredere in baietii de la service.

Share this post


Link to post

@DragosB

Ma gindeam eu... Mutumesc ! :D

Share this post


Link to post

Placutele mele luate de la magazin daewoo fac ca toti dracii.

Adica au momente cand tiuie si apoi apas o frana si iar si iar.

E suparator.

Ce sa fac?

Share this post


Link to post

Sunt plăcuţe ecologice (fără azbest), şi ... aşa fac ele.

Share this post


Link to post

le urasc placutele alea... remember old oltcits? am avut si eu la dsn si le-am schimbat la 10k desi nu era nevoie, nu mai suportam sunetul...

Share this post


Link to post

Placutele din fabrica le-am schimbat la 40.000 km. Mecanicul mi-a zis ca mai tin o revizie dar eu le-am schimbat ca poate vara asta ies si eu pe afara. Mi-a pus niste placute nemtesti, parca BB scria pe ele si m-au costat 900.000 lei. Eu vroiam koreene dar nu aveau. Stiti cumva placutele care le pun in fabrica de care sunt, ca mi s-au parut bune si au tinut si mult?

Edited by ADI.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...