Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Transmisibilitate Polita Casco

Recommended Posts

Salut!

 

Dupa cum stiu unii dintre voi, vrand sa imi iau si eu masina :P mi-am vandut clio...Din pacate am doua semne de intrebare si poate ma ajutati voi cu un raspuns.

 

1. Polita Casco doar ce a fost reinnoita...este transmisibila noului proprietar sau va trebui sa isi faca alta, iar banii dati de mine se duc pe apa sambetei? (sau a oricarei zi a saptamanii)

 

2. Clio avea portiera sofer un pic infundata, prin bunavointa unui vecin probabil :-W ...am fost la politie, am luat dovada, am fost la allianz si am deschis dosarul de daune, dar programarea la cobalcescu e abia pe 25 iulie...

 

Si intrebarea: E recomandat sa fac actul V/C acum? sau sa astept pina se repara masina si se inchide doasarul de daune? In ce fel afecteaza vanzarea masinii legatura cu allianz?

 

Multumesc :osanale:

Share this post


Link to post

La punctul 1: nu este transmisibila, titularul politei e proprietarul, nu bunul asigurat. Titularul politei isi recupereaza din bani, are asiguratorul algoritm :)

2. ce naiba ai cautat la Cobalcescu.. sunt serviceuri bune ce au si drept de a face constatarea ei ;) pina intr-o limita (6000 euro parca)

Share this post


Link to post

Salut,

 

Uite povestea mea tot cu Allianz:

 

Am cum Cielo, 2002, asigurat de cand a iesit din fabrica doar la Allianz. In perioada dintre momentul cumpararii(cu chitanta de mana) si momentul in care am facut actele pe numele meu(al sotiei de fapt :P ), s-a facut de platit a doua rata; pe care am platit-o.

 

Dupa ce s-au definitivat actele, am mers sa refac polita. Agentul mi-a spus ca daca vechiul proprietar nu avea reducerile alea, puteau sa faca transfer fara a incheia un nou contract=>au facut alt contract cu alta prima, etc.

 

De la vechiul proprietar masina are 2 puncte pe parbriz; eu i-am spus de astea agentului de cand am platit rata pe numele proprietarului asa ca in noua polita masina este fara nicio problema.

 

In legatura cu recuperarea ratei platite in perioada in care masina nu era inscrisa pe numele sotiei, trebuiu inapoiati vreo 300.000 lei asa ca nu mi-am batut capul.

 

Oricum, out of the record, agentul mi-a spus ca masina a fost asigurata intre 13.06(cand au iesit noile acte) si 27.06(data noii polite).

 

Sper sa poti culege ceva util din descrierea situatie mele.

 

Bafta.

Share this post


Link to post
La punctul 1: nu este transmisibila, titularul politei e proprietarul, nu bunul asigurat. Titularul politei isi recupereaza din bani, are asiguratorul algoritm :)

2. ce naiba ai cautat la Cobalcescu.. sunt serviceuri bune ce au si drept de a face constatarea ei ;) pina intr-o limita (6000 euro parca)

1. deci imi recuperez o parte din bani :-?

2. asa a vrut tipul care a luat masina...sta pe stirbei voda si ii convine sa o duca la cobalcescu

 

sar'na

Share this post


Link to post

De exemplu, eu la Tico am recuperat din ultima rata de 35 de euro (am vandut masina la o zi dupa ce achitasem) 14 euro, asigurat fiind la Asirom. Am preluat contractul cu reducerea pt lipsa de daune pe Corsa. In septembrie as fi facut 2 ani fara daune, dar snapanii au zis ca se mai implineste inca un an abia in iunie anul viitor (cand se face un an de la contractul nou pe Corsa).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...