Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Cocalar

Recommended Posts

Salut,

Are cineva ideea care este definitia corecta a cuvantului cocalar? De ce intreb asta, ma tot contrazic cu cineva care sustine sus si tare ca de fapt cocalar inseamna genul de pustan cu gel in par, dacie tunata cu manele la maxim, care merge cu telefonul in mana si se da mare dar nu are un ban in buzunar ca bea o cola la o terasa, etc, intelegeti profilul...

 

in schimb, eu stiam, ca cocalar = tigan, o specie de tigan, cum sunt gaborii, ursarii, etc. Asociam intotdeauna cuvantul cocalar cu tigan, si NUMAI cu tigan.

 

Definitiile dupa gigel.org ... nu ma intereaza, as vrea ceva oficial, un fel de dictionar de "slang" romanesc, daca exista asa ceva, sau macar sa va dati cu parerea mai multi, din ce stiti voi.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, cuvantul "cocalar" in tiganeste defineste acea categorie de tigani, care se hranesc cu gaini moarte :mrgreen: In adolescenta mea (anii '90), defineam drept "cocalari" pe baietii care inca mai purtau chica la spate si ascultau precursorii manelelor (Albatros, Azur, Dan Armeanca etc) :mrgreen: Bineinteles ca existau si "cocalaritele", actualele "bagaboante de cartier".

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

EXACT, cand eram mic, aveam cativa d-astia dubiosi prin cartier, care aveau chica de-aia gen van damme ... tigani fiind, si da, ii numeam cocalari, de pe vremea aceea mi-a ramas si mie in cap asocierea asta.

 

oricum, multam' de raspuns, mai astept si alte pareri.

Edited by Frankie_Carbone

Share this post


Link to post

Asta am gasit pe net: "reprezinta taranul manelist imbecil si de prost gust". :)

Share this post


Link to post

cocalar = chica!!!

Share this post


Link to post

Eu asociam "cocalaru" deobicei insotit de cuvinte din aria de acoperire a plajei: tampit-jegos-coclit, etc. cu cei ce putau "pulloverele" cu trei nasturi cu multe dungi orizontale si x-uri populare asortate cu celebrele sosete albe (Michael Jackson) ce rasareau din pantofii cu ciucurasi (cei cu "decolteu" de se vedea degetul mic; sau daca erau cocalari de la tara aveau espadrile)...

 

aaaa... am uitat de celebrii pantaloni bufanti...

 

Oricum au evoluat in timp... trecand apoi la "blugi" cu bashcheti si sacou peste o camasa in dungi maro...

 

Ce vremuri domnule... inca nu aveau telefoane mobile.

Share this post


Link to post

cred ca omul vroia altceva... asocierea asta o fac si eu, dar nu e intocmai definitia termenului, din cate stiam si eu, cocalarii fiind un neam de tigani, asemenea spoitorilor, etc...

Share this post


Link to post
.... In adolescenta mea (anii '90), defineam drept "cocalari" pe baietii care inca mai purtau chica la spate si ascultau precursorii manelelor (Albatros, Azur, Dan Armeanca etc) ...

 

Off topic: Mie imi place Azur, nu am avut chica nicodata si nu am nici o treaba cu manelele actuale - asadar definitia ta este un jargon folosit in cartier.

 

On topic: Cocalar, dupa cum zice si tico_rs, sunt un grup de tigani "mestesugari" care se ocupa cu fierul vechi. Acum au holdinguri sau S.A. - uri :D .

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, si cineva a punctat anterior legat de gainile moarte, sunt tiganii care traiesc pe groapa de gunoi a orasului si se pe de o parte consuma resturile aruncate acolo, iar pe de alta aduna diverse materiale ce pot fi revandute.

Share this post


Link to post

Ok, deci pana la urma cocalar prin definitie inseamna tigan, o specie de tigani, un soi. Ca unii au asociat cocalar cu taranul de bucuresti kitchos ... asta e altceva, dar la baza cocalar = tigan.

Share this post


Link to post

@dreamlike - asa am si spus: in cartier defineam...Dar Azur tot stramosii manelistilor raman, fie ca iti place sau nu sa recunosti...no offense.

Share this post


Link to post

Opaaa...am gasit definitia:

=D> =D> =D>

Share this post


Link to post

Extrem de trist. Copii neglijati de parinti, viitorii clienti ai penitenciarelor.

Share this post


Link to post

Definitie mai buna decat filmultetu' ala nici ca se putea. Genial =)) ...pacat totusi ca sunt asa de multi ca cei 2 :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cocalarii cred ca se ocupau cu prelucrarea alamei.

Cat despre baietii din clip: sa se duca dupa strabunica !

Share this post


Link to post

Mai sa stiti ca pustii aia faceau parodie ...si decorul era perfect :D

Share this post


Link to post

Cu fetele pe care le aveau (de mici manelari standard) si cu decoratiunile pline de "bun-gust" din casa, m-as mira sa fi facut caterinca/parodie :-W

Share this post


Link to post

cocala in tiganeste inseamna sarac. cocalar este tiganul sarac lipit. a fost preluat in romaneste si folosit cu aceeasi acceptiune. restul sensurilor deriva

Share this post


Link to post

Ca tristi is unii, nene ...

 

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/cum-s-a-razbunat-soferita-gorj-cocalar-bmw-sicanat-o-trafic-1_578489da5ab6550cb8c765db/index.html

 

Eu cred ca cercetatorii (de studiaza creerul uman) ramin muti de cite erori descopera pe cite o ramasita de creer .

 

Fi-le-ar moacele de nespalati ! "I'm so fucking cooolll ..." Al dracu cretini, nene ...

 

 

:) )

Share this post


Link to post

Mare smecherie ca l-a "pozat", luati-va camera nene si direct la politie cu inregistrarea.

Share this post


Link to post

Ca sa ... ce ? sa rada si aia, sau cum ?

Share this post


Link to post

Nenea Vaxxi imi luara vorba din taste, bag seama.

 

Prea multe nu se pot dovedi cu o inregistrare video, cel mult ca-i un cocalar (ce se deduce din cele relatate) cu be_em_ve si sicanare in trafic pe urma careia sa-l arda pe mirlan, da' tot nu-i o dovada clara, parerea mea. Pe undeva din cite retin eu ii scris negru pe alb : sa nu maresti viteza in timp ce esti depasit. Ori ba ?

 

 

Interzis minorilor si/sau celor cu obligatii !

 

Altfel, acum intre noi fie vorba (promit ca nu dau din casa :mrgreen: ) voi, nu v-ati dat nicicind la birfa cu cite una (sau mai multe) dragalase singuratice in trafic ? Nu incercati a da cu "nu" , ca nu va cred ... Mie imi spuse un vecin ca unele domnisoare is ceva mai indraznete si le arde de joaca pe traseu, si iote-asa te trezesti la cite o benzinarie la cafea si-o birfa mica ...

 

:twisted:

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...